Cesta do podzemí, výstup na komín nebo plavba na prámu

Rubrika: Cestování Zveřejněno: středa 1. červen 2022 Autor Jiřina Ernestová

Za záchranu některých památek vděčíme náhodě nebo ochotné partě nadšenců. Technický unikát, do kterého vás chci pozvat, na začátku paradoxně zachránil nedostatek peněz.

Bubenečská čistírna odpadních vod vznikala v letech 1901 až 1905 jako součást pražského kanalizačního systému odvádějícího z města odpadní i dešťovou vodu. Celá kanalizace se stavěla podle projektu Angličana Williama Lindleyho a na svou dobu představovala vrchol technologie, na který se jezdili dívat odborníci z celého světa a jehož stoky slouží bez výraznějších problémů až do dneška.

Provoz čistírny byl zahájen v roce 1906. Na tehdejší dobu byla vybavena nejmodernější technikou, která se z velké části dochovala až do současnosti. Přitom nechybělo málo, a unikátní stavba by zmizela z povrchu zemského. Poprvé hrozil její zánik ve 30. letech, ale úvahy o stavbě její nové konkurentky zhatil nedostatek financí. Bubenečská čistírna tedy dál poctivě sloužila až do roku 1967, kdy začala fungovat nová na Císařském ostrově. Po ukončení provozu začala postupně chátrat, a opět došlo na úvahy o demolici a opět se (naštěstí) peníze nenašly. Její usazovací nádrže byly ostatně využívány novou čistírnou až do 80. let 20. století jako manipulační jímky. Ve značně zchátralém stavu ji tehdy objevila parta nadšenců a začala ji postupně zpřístupňovat veřejnosti. V roce 1991 byl areál prohlášen za kulturní památku, o devět let později za národní kulturní památku, a v roce 2016 získala čistírna certifikát „kotevní bod organizace Evropské cesty průmyslového dědictví“ (ERIH). Z party nadšenců vznikla v roce 1992 Nadace Ekotechnického muzea, která několikrát měnila název i právní formu a v současné době spravuje tuto památku Továrna z. ú., správa industriálních nemovitostí. Vlastníkem budovy je pražský magistrát. Ročně tuto památku navštíví přes 40 tisíc lidí, vstupné tak pokryje cca čtvrtinu nákladů na provoz a údržbu. Zbytek rozpočtu tvoří příjmy z pořádání kulturních i společenských akcí – můžete zde zažít tiskovou konferenci, vernisáž, školení, raut nebo svatbu. Pokud vás nápad zaujal, najdete podrobnosti o pronájmu na www.staracistirna.cz. Výjimečné prostory lákaly a lákají české i zahraniční filmaře, kteří tady točili například filmy Šakalí léta, Amerika, Mission: Impossible. Téměř veškerý výdělek jde zpět do muzea a většina lidí, která se o čistírnu stará, pracuje zdarma.

Chloubou muzea jsou dva perfektně zachovalé parní stroje, které sloužily k pohonu čistírny a protipovodňových čerpadel a ještě dnes bývají při zvláštních příležitostech uvedeny do chodu. V rámci prohlídek s průvodcem, se podíváte do původních prostor s pozůstatky technologických zařízení nejen pro vlastní čištění odpadních vod, ale i pro zajištění pohonu strojů. Uvidíte původní plány, historické fotografie a filmový dokument z roku 1943. Během prohlídky projdete původní (nefunkční) stokou, proto nezapomeňte na pevnou obuv a teplejší oblečení i v létě. Časová náročnost je přibližně 60 minut, a pokud vám při prohlídce vyhládne, můžete se občerstvit ve stylové kavárně Café TOVÁRNA.



Lákají vás výhledy z výšky? Pak mám pro vás další nabídku. Kromě samotné prohlídky je možné si ve Staré čistírně objednat i jištěný výstup na ventilační komín. Vystoupat i sestoupit můžete buď po vnější straně komínu, nebo slanit do ventilační šachty. Výstupy se konají od jara do podzimu a jsou závislé na povětrnostních podmínkách. Plánovaný termín 11. června asi nestihnete (vzhledem k uzávěrce tohoto čísla), ale 17. září byste to mohli zkusit. Podrobnosti opět najdete na uvedených webových stránkách.

A víte, co je Převozníkův prám? Další ze zážitků, které čistírna nabízí. V jedné z podzemních usazovacích nádrží můžete s celou rodinou zažít plavbu na prámu vážícím 1,5 tuny. Plexiskly, která jsou umístěna v části podlahy, uvidíte i na hladinu pod sebou. Chcete zjistit více? Koukněte na web.

Základní vstupné 200 Kč/osoba, zlevněné 100 Kč/osoba, rodinné a skupinové slevy, příplatky za večerní a noční prohlídky – více na www.staracistirna.cz

Prohlídky se konají o víkendech a svátcích, a pokud není na webových stránkách uvedeno jinak, začínají v 10h, 11.30h, 13.30h a 15h. Přes rezervační formulář na webu nebo na e-mailové adrese prohlíTato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. si můžete za poplatek 1000 Kč domluvit prohlídku individuálně, za příplatek dokonce i večer nebo v noci. Příjemný zážitek!


 foto: www.staracistirna.cz

Zobrazení: 478