Nejen o pivu je návštěva Plzně

Rubrika: Cestování Zveřejněno: středa 1. červen 2022 Autor Radka Rüsterová

Každý si Plzeň spojuje s něčím jiným. Někteří s Portou, na které se v letech 1981– 2002 rozeznívaly struny kytar i hlasivky všech příznivců folku a country; jiní se Škodovými závody, založenými hrabětem Valdštejnem v roce 1859, později zakoupené ing. Emilem Škodou; mnozí samozřejmě se zlatavým mokem, jenž dobývá svět od roku 1842; nemálo z nás s generálem Pattonem a americkou armádou a třeba také se světoznámým architektem Adolfem Loosem, jehož interiéry jsou cílem milovníků architektury a designu. Plzeň může mít přídomek Skupova, podle „otce“ Spejbla a Hurvínka, kteří tady přišli na svět, nebo také Tylova, neb dramatik tady prožil poslední roky života, je zde pochován a jeho jméno nese i tamní divadlo. Město leží na soutoku řek Radbuzy, Úhlavy, Úslavy a Mže, z nichž vzniká řeka Berounka. Žije tady něco málo přes 170 tisíc obyvatel a díky tomu je naším čtvrtým největším městem.

Nejsem aktivní řidič, takže při plánování výletů bývám obvykle odkázána na spoluúčast někoho, kdo je mým opakem a vlastní i automobilový vůz nebo, a to bývá častější, se dopravuji na místo určení veřejnou dopravou, obvykle vlakem. Cesta vlakem do Plzně má své kouzlo. Určitá část vede podél Berounky, z okénka je téměř po celou dobu jízdy pěkný výhled, palubní personál nabídne malé občerstvení a v případě, že vyrážíte s ranním kuropěním, můžete se ještě trochu prospat.

❞ Cesta vlakem do Plzně má své kouzlo. Určitá část vede podél Berounky, z okénka je téměř po celou dobu jízdy pěkný výhled...

Z hlavního nádraží je to jen pár minut chůze k Jubilejní bráně Plzeňského pivovaru. Pivo k Plzni prostě patří, a i když se nebudete chtít vydat na prohlídku pivovaru, areálem byste projít měli. Cestou do centra města se ocitnete na naučné stezce Údolím Radbuzy, minete stadion FC Viktoria Plzeň, který se stal mistrem FORTUNA:LIGY 2021/ 2022 a už jste na náměstí Republiky. Všechny důležité památky jsou koncentrovány v jeho blízkosti.

Dominantou je gotická katedrála sv. Bartoloměje s nejvyšší kostelní věží v ČR, kam můžete vystoupat a s trochou štěstí uvidíte třeba až na Alpy. Ve třech rozích náměstí dští vodu z bronzových chrličů pokrytých plátkovým zlatem kašny architekta Ondřeje Císlera. Znázorňují chrtici, anděla a velblouda – symboly plzeňského městského znaku. Ke každému z nich se vztahuje nějaká pověst. Jedna je o starém bělovlasém poutníku s bílou chrticí, který nabídl měšťanům své služby při stavbě města – nebojte se, neprozradím ji celou. Však vy si ji najdete. Stejně jako tu o velbloudu: povídá se, že za obléhání Plzně husitskými vojsky … Do třetice existuje i pověst o asi nejslavnějším plzeňském symbolu, anděli pro štěstí.

❞ Děti se určitě budou chtít vyfotit u sousoší Spejbla a Hurvínka, tak jim tu radost udělejte...

Děti se určitě budou chtít vyfotit u sousoší Spejbla a Hurvínka, tak jim tu radost udělejte. Oblíbené postavičky je možné vidět i v Muzeu loutek. Pro děti bude jistojistě lákavou atrakcí Zoologická zahrada s Dinoparkem (o té psal kolega Gabriel v letním čísle v roce 2019). Určitě budou nadšené v Techmania science centrum – kromě nespočetného množství interaktivních exponátů i klasických expozic zde můžete navštívit jediné 3D planetárium v Česku nebo si prohlédnout kontroverzní dílo sochaře Davida Černého Entropa.



Tipy, kam v Plzni zajít najdete na adrese www.visitplzen.eu a poradí vám tu třeba i s výběrem restaurace. Je jich totiž opravdu hodně. Budete litovat, pokud si sem naplánujete výlet „na otočku“. Zdržíte-li se alespoň dva dny, máte šanci si místní gastronomii daleko víc užít. Nezapomeňte, že se tady netočí pivo malé a velké, ale hladinka, šnyt a mlíko.

V roce 2015 se stala Evropským hlavním městem kultury, nicméně na sport se zde nezapomíná. Jenže to je z jiného soudku. Mne zajímají kulturní akce a festivaly, kterými je léto nabité. Pokusím se pro vás „vypíchnout“ ty nejzajímavější. Sama se nemohu rozhodnout co si vybrat.

První z nich probíhá už od června, končí 23. července. Jedná se o 15. ročník festivalu Divadelní léto pod plzeňským nebem. Letos láká na novinku, kterou je kultovní groteska Ladislava Smočka – Podivné odpoledne dr. Zvonka Burkeho, ale budou i jiná představení. Divadelní scéna je umístěna na náměstí Míru.

Tradiční Léto v Prazdroji nabídne od 7. července do 25. srpna nejen skvělé pivo, ale i rockové kapely jako Brutus, Odyssea, Michal Ambrož & Hudba Praha, Support Lesbiens, Voxel & Spol., Keks a Děda Mládek Illegal Band. Vstupné je opravdu symbolickém a to Kč 50.

O víkendu 30. – 31. července můžete vidět "New Orleans Parade" – průvod kapel, který vyráží od katedrály sv. Bartoloměje a který je neodmyslitelnou součástí Mezinárodního dixielandového festivalu. Letos se koná už 7. ročník a kromě průvodu je připravený bohatý hudební program v zahradě Měšťanské besedy. Na stejném místě zakotví na 12 večerů (od 31. 8. do 14. 9.) legendární varietní show Divadla bratří Formanů Obludárium. Srdečně doporučuji mezi obludky zavítat.

❞ Velmi zajímavý je prostor DEPO 2015. Jedná se o bývalou vozovnu městských dopravních podniků, kde probíhají výstavy, divadelní představení...

Velmi zajímavý je prostor DEPO 2015. Jedná se o bývalou vozovnu městských dopravních podniků, kde probíhají výstavy, divadelní představení, hudební i taneční večery či různé workshopy. Je tady také kavárna, tržnice, komunitní zahrada, umělecké ateliéry a Industriální stezka (venkovní stopovačka). 13. srpna přivítá místní nádvoří hudební festival Naplno FEST. Náplavka na Radbuze je název projektu, který DEPO pořádá už od června, ale na náplavce bude živo v průběhu celého léta. Každý červencový čtvrtek se budou konat pravidelná dětská představení. Na konci měsíce se přidají tradiční filmové projekce Finále Plzeň, čímž se obě akce prolnou. Celý program Náplavky uzavře o víkendu 4. až 5. září třetí ročník festivalu plzeňské gastronomie TUTO JÍDLO.

Šafaříkovy sady pod hotelem Continental ožijí ve dnech 9. 8. – 13. 8. živou hudbou, divadlem, silent DJs večery i lokální módou a světovou gastronomií. Akce má název Inspiral Garden a mezi největší lákadla patří Coals z Polska, Midi Lidi a Lenka Dusilová.

Ptala jsem se herce a dabéra Zdeňka Hrušky, který je už pár let v angažmá v Divadle J. K. Tyla, co se mu na Plzni líbí. Bez rozmyšlení odpověděl, a tím mi nahrál na následující pozvánku: „Nejraději mám konec srpna, kdy je tady nějaký festival a všude je muzika. Sedneš si někam na kafe a máš 100% jistotu, že se tam bude hrát. Je to opravdu moc fajn.“ Řeč je o Festivalu na ulici, který centrum Plzně zaplní nabitým programem od 19. srpna. Je jen na vás, jaký program si z nabídky festivalu vyberete. Hlavní scéna bude na náměstí Republiky, ale zapojí se i různé bary a budou i další venkovní stages. Festival probíhá do 28. srpna a je zcela zdarma. Bude znít rock, pop, crossover, folk nebo třeba i country. Chybět nebude ani bohatý doprovodný program, jako například market na ulici, Slam Poetry, taneční workshopy, program pro děti a další. Vystoupí třeba kapela Buty, Záviš, Jiří Schmitzer a mnozí další.

Začátek školního roku zpříjemní Pilsen Busking Fest (1. – 4. září). V rámci programu se představí pouliční hudebníci, kapely různých žánrů, komedianti, žongléři, cirkusáci, akrobaté nebo tanečníci. Na náměstí nebudou chybět ani výtvarníci, graffity wall či malba velkoformátových obrazů. Určitě se všem školákům i studentům půjde do i ze školy hned veseleji, když bude na co koukat a co poslouchat.

Pozvat bych vás měla také na koncert Štěpána Kozuba a Jiřího Krhuta, který se uskuteční 6. září pod hlavičkou DejVícePlzni (vloni jsem psala o DejVícePraze). Výtěžek z koncertu je určen mezigeneračnímu a dobrovolnickému centru TOTEM, z.s. Před koncertem zahraje pro děti Divadlo Spejbla a Hurvínka.

Mezinárodní festival Divadlo je stejně starý jako naše MP. Bude se konat od 14. do 22. září a na své si přijdou milovníci klasické činohry, hudebního, tanečního, loutkového i pouličního divadla. Chybět nebudou ani experimentálnější kousky. Pokud je divadlo vaše vášeň, doporučuji navštívit Plzeň právě v tomto termínu.

Poslední, na co bych chtěla upozornit, je již jednou zmíněný festival Finále Plzeň. Na konci září (23. – 28.) se uskuteční jeho 35. ročník. Jedná se o filmový festival zaměřený na české snímky. Je to národní přehlídka filmové, dokumentární, televizní a studentské tvorby, událost hostící stovky českých a zahraničních filmových herců a profesionálů a také akce plná doprovodných aktivit – koncertů, autorských čtení, diskuzí s tvůrci, výstav a dětských programů. Všechny filmy můžete vidět za téměř symbolické vstupné 100 Kč za projekci nebo můžete využít výhodnou víkendovou akreditaci za 500 Kč nebo festivalový pas za 800 Kč. Na programu budou i nejzajímavější filmy z Německa a Maďarska a zahraniční projekty, na kterých se podíleli čeští tvůrci. Navíc se před Měšťanskou besedou, kde se Finále odehrává, o víkendu odehraje i Festival vína.

Čím víc se do informací o kulturním životě ve městě nořím, tím více a více zajímavostí objevuji. V nejlepším se má přestat, takže, přeji vám krásné léto, a i když mám pocit, že bude příliš krátké na tolik akcí, kdo ví, snad alespoň část z nich navštívíme a třeba zrovna v Plzni se potkáme. Vstupenky na akce zakoupíte na www.plzenskavstupenka.cz.


Pod čarou aneb Co je ještě v Plzni k vidění?

Pivovar Plzeňský Prazdroj - prohlídka pivovaru vás seznámí s unikátním varním postupem piva Pilsner Urquell.

Pivovarské muzeum vypráví příběh piva od starověku až do vzniku velkých průmyslových pivovarů. Je nejstarší muzeum piva na světě.

Patton Memorial Pilsen je jediným muzeem v České republice, které je věnováno americké armádě.

Dále je tu Západočeské muzeum, Muzeum loutek, Muzeum církevního umění, Národopisné muzeum, Muzeum strašidel a ani to ještě není všechno.

Velkou chloubou Západočeské galerie je kolekce českého umění přelomu 19. a 20. století a české moderny, zahrnující zvláště hodnotnou sbírku kubismu.

Jedinečným architektonickým skvostem je soubor osmi dochovaných bytových interiérů od Adolfa Loose, který je považován za zakladatele moderní architektury. Navrhl je pro místní židovské podnikatele ve 30. letech 20. století.

Velká synagoga je největší synagogou v Česku, druhou největší v Evropě a třetí na světě.

Historické podzemí - pod centrem Plzně se rozkládá téměř 20 km chodeb, sklepů a studní. Podzemní labyrint svým rozsahem patří mezi největší v České republice.

„Místní“ jsem požádala o doporučení, kam zajít na oběd/ večeři, navrhli mi: COMIX Pub, Šenk Na Parkánu, Angus Steak House, Pivstro – Brewhemian Beer, Pizzeria Da Pietro, Šenk a restaurace Lékárna. Kaváren je na výběr také spousta, namátkou Šálek & Špunt, Mitty Espresso Bakery Shop, kavárna Walter, Terraza, Pappa Coffee.

Už vyrážíte?                                                                            (Moc děkuji všem Plzeňákům, kteří mi pomohli.)

Zobrazení: 516