C22H28N2O - Makové zrnko této látky a spíte na věky

Rubrika: Reportáž Zveřejněno: středa 1. únor 2023 Autor Vojtěch Gabriel

USA bojují se záplavou syntetických opioidů… Narkomany přestává zajímat heroin, do Česka proniká silnější fentanyl… USA nezvládají boj s opioidy… Smutný dopad pandemie. Američané rekordně umírali na předávkování drogami… Toto je jen pár titulků z internetového portálu iDnes.cz, které mají jeden společný činitel a tím je látka nesoucí název fentanyl. Běžnému člověku tento název asi moc neřekne, a pokud použijeme jeho chemický vzorec C22H28N2O, pak už vůbec ne. Definice vytažená z encyklopedie Britannica pak osvětlí účinek těm, co nemají problém s biologií a chemií: Fentanyl, syntetické narkotické analgetikum je nejúčinnější narkotikum v klinickém použití (50 až 100krát účinnější než morfin). Fentanylcitrát se podává injekcí, buď intramuskulárně, nebo intravenózně, někdy v kombinaci se silným trankvilizérem (lék zmírňující pocit úzkosti a duševního napětí). Trvání jeho účinku tišícího bolest je krátké.

Fentanyl uplatňuje své účinky zmírňující bolest působením na opioidní receptory, které se přirozeně vyskytují v těle. Endorfiny, látky v těle, které se normálně vážou na opioidní receptory a přirozeně zmírňují bolest, jsou také spojeny s „centry slasti“ v mozku. Opakovaná aktivace těchto center omamnými látkami je podezřelá z podílu na drogové závislosti. Fentanyl, podobně jako ostatní omamné látky, tedy nese vysoké riziko závislosti a náhodného předávkování. Ve druhé dekádě 21. století byl ve Spojených státech fentanyl jednou z nejnebezpečnějších drog.

Tato látka má velmi důležitou roli v medicíně, přesněji v anesteziologii a v léčbě bolesti. Buď se podává ještě před samotnou operací jako analgetikum, či je přímou součástí samotné anestézie. Je využívána i proto, že tlumí negativní pocity pacienta během zákroku (přes samotné uspání mohou být někdy vnímány rozdíly v tepu a výkyvy krevního tlaku). Dále se fentanyl používá v onkologické péči a péči paliativní. Co se ovšem využije v medicíně, se dá, na straně druhé, zneužít pro armádní účely. Především se zkoumalo nasazení pro pacifikování davů. Tuto zkušenost má, dle některých zdrojů, samotné Rusko, které látku na bázi fentanylových derivátů použilo v roce 2002 při osvobozování moskevského divadla v rámci teroristického útoku čečenských ozbrojenců. Výsledky použití tohoto plynu v rámci akce osvobození rukojmích jsou poměrně nechvalně známé. Bylo zabito více než 170 lidí, jak únosců, tak nevinných lidí.

Pokud se podíváme na současnou situaci ve světě, tak nezávažnější problém mají především USA. Sem se tyto drogy distribuují především z Mexika, které převzalo iniciativu od Asie. Původním zdrojem fentanylu měla být Čína, která ovšem dovoz popírá a odkazuje se na to, že neexistují věrohodné důkazy potvrzující tato tvrzení. Je nakonec jedno, kdo tuto nelegální látku vyrábí, produkuje, dováží, pašuje a dále prodává na černém trhu. Nic to totiž nezmění na tom, že roku 2021 podlehlo předávkování 110 tisíc Američanů a ze dvou třetin měl na tomto smutném čísle podíl právě fentanyl a jeho odvozeniny!

Asi nejnebezpečnějším derivátem je látka zvaná karfentanil. Ten má přibližně desetitisíci násobný analgetický účinek než samotný morfin. Pro lidi je naprosto bez využití. Je to taková atomová zbraň v analgeticích, která se používá pro uspání opravdu velmi těžkých zvířat. Pokud bychom chtěli uspat nejtěžší zvíře světa, tedy plejtváka obrovského, tak na jeho hmotnost 120 tun by nám stačilo pouhých 200 mg této látky. Na slona pak 10 mg. Přesto se tato látka prodává na americkém černém trhu a to v kombinaci s heroinem ve formě prášku, či tablet, které vypadají jako běžné medikamenty na bolest obsahující opioidy.

Problém celého fentanylu je v rychlosti výroby jeho derivátů. Jde totiž o to, že pokud je nějaký z nich objeven, prozkoumán a následně uznán za škodlivý a postaven mimo zákon, tak již na trhu figuruje podobná látka, která tu předešlou nahradí a není v tu chvíli na seznamu drog. Jednoduše řečeno, výrobci jsou napřed před legislativou a vládou. To ostatně není nic nového. Něco podobného funguje ve sportu mezi tvůrci dopingu a antidopingovými komisemi.    

 Covidová krize, ztráta zaměstnání v důsledku krize ekonomické a možná i celosvětové recese vedla a dále povede mnoho lidí do náruče zakázaných látek. Deprese se dají léčit různě a někteří volili, volí a budou volit chemickou cestu. Fentanyl je díky svému účinku a výrobě mnohem levnější alternativou k tradičním drogám typu heroin a tak přebírá vůdčí roli. Uvádí se, jen pro představu, že na celou roční spotřebu v USA vystačí dvě plně naložená vozidla typu pick up.

V našem českém prostředí zatím není tato látka takovým problémem. Moc se nevyskytuje a prozatím dominují mezi uživateli „klasické“ drogy. Snad se budu plést, když napíši, že ale jen otázkou času, než se fentanylová vlna přelije přes Atlantik do Evropy a najde si cestu i k nám.    

Zobrazení: 562