Nevěřím statistice, kterou si nezmanipuluji sám. Statistika je „děvka“ prodejná. Tak toto jsou dva citáty, na které si vzpomenu hned potom, co mi novináři předkládají nezvratné údaje o určité události, jevu, názorech či preferencích. Abych řekl pravdu, tak statistika, která nevychází z tvrdých dat, snadno ověřitelných, ale jen z výběru, je pro mne nepoužitelná a nemá cenu se s ní zabývat. Závisí totiž na tom, kdo vám tuto statistiku naservíruje, kdo ji vybere a jak vám ji podá. Ostatně již samotný výběr dat je tak trochu manipulace, protože jiný by si vybral data jiná. Já se vám pokusím naservírovat data z činnosti Městské policie hl. m. Prahy tak, jak pravidelně vychází v ročenkách a jak jsou přístupná. Ano, již samotnou selekcí a výběrem jsem tak trochu začal manipulovat se čtenářem a tímto se mu předem omlouvám. Vybral jsem data, která považuji za zajímavá a která jsou tak trochu průřezem celou činností naší organizace. Nevynechal jsem tedy útulky, ani prevenci, ani dopravu, ani veřejný pořádek. Pokud bych chtěl takto pojmout kompletní statistiky, tak by mi nestačilo celé číslo a na rovinu, kdo by to chtěl studovat. Pro milovníky čísel jsou výsledné zprávy o činnosti MP Praha na webových stánkách pod odkazem O nás – výsledky činnosti MP. Zde si můžete stáhnout prezentaci a kochat se do sytosti. Ke každému grafu jsem dodal malý komentář – ten je ryze subjektivní, na to upozorňuji předem!
Celkový počet odhalených přestupků – tento graf uvádí celkové číslo, které obsahuje veškeré přestupky, které MP Praha řešila. Nejedná se tedy jen o číslo z činnosti samotných hlídek linky 156 nebo z činnosti strážníků okrskářů. Na grafu je vidět pozvolný nárůst. Roky 2021 a 2022 byly ovlivněny pandemickou situací a je tedy logické, že čísla jsou nižší. V metropoli byl rovněž nižší počet turistů. Nárůst lze ovšem připsat i digitalizaci přestupků, tedy přesněji řečeno tomu, že strážníci mají u sebe PDA nebo tablety, které jim jejich práci značně urychlují a zefektivňují.
Přestupky proti veřejnému pořádku – uložené pokuty – tento graf byl jednoznačně ovlivněn pandemickou situací. Rok 2021 dominoval. Jinak lze ovšem sledovat v celkovém sledovaném období lineární vzestup. Roky 2023 a 2024 byly téměř identické a lze tedy napsat, že situace v metropoli je klidná a stabilní.
Počet kontrol vozidel TAXI – z uvedených dat vyplývá jasný nárůst. Pandemie data stáhla dolů, ale nárůst posledních let je více než markantní. Stojí za tím zvýšená aktivita a velmi dobrá a profesionální práce našeho Taxi týmu. Navýšení lze také přičíst digitalizaci a rovněž velkému nárůstu vozidel taxi, které jezdí přes aplikaci (tedy Bolt či Uber).
Jízda na červenou – u tohoto grafu mě dost zaujal jasný nárůst za poslední rok 2024. Proto jsem požádal o vysvětlení Útvar řešení přestupků MP Praha. Vysvětlení má jednoznačně technický charakter. Jedná se o náběh technologií měřících tento druh přestupků. Jednoduše řečeno, zvýšil se počet křižovatek, které jízdu na červenou úspěšně měří. Nejedná se tedy o jakýsi řidičský trend porušování pravidel provozu na pozemních komunikacích.
Počet oslovených posluchačů Oddělením prevence MP Praha – asi nenajdeme markantnější rozdíl daný pandemickou situací než právě u tohoto grafu. Počty za rok 2021 byly sotva poloviční než roky následující. Množství posluchačů se drží jistě na sto tisících, a to je číslo, z kterého představuje velké procento kategorie oslovených pražských školáků a studentů.
Přednášková činnost ve školských zařízeních – zde je vidět, že jsou přednášky směrovány především na první a druhý stupeň základních škol. Tedy na věk dětí, kdy se jejich osobnost formuje nejvíce a je nejlepší čas na vzdělání v oblasti dopravní prevence, prevence kriminality a další.
Útulky pro opuštěná zvířata – obsahem těchto dvou grafů jsou počty přijatých psů a koček. Další druhy zvířat jsou zanedbatelné. Zatímco u psů se v uplynulých čtyřech letech jedná o stabilní stav, u koček se podařilo velmi významně zvýšit počty umístění do náhradní péče. Pokud si oba dva grafy porovnáme, tak je vidět, že psy se daří mnohem častěji vracet původním majitelům. Samozřejmě je to dáno čipováním a také samotnou povahou zvířat a jejich způsobem života. Je dobré ještě zmínit, že mnoho zvířat zůstává v útulcích jen proto, že jsou součástí například dědického řízení nebo je do útulku umístí úřad městské části. Taková zvířata pak u nás zůstávají i déle než rok!
Počet oceněných strážníků za záchranu života – tento graf snad nepotřebuje komentář. Je skvělé, že bylo zachráněno tolik lidských životů. Na druhou stranu, kdyby nebylo koho zachraňovat a na grafu svítily nuly, tak by se rozhodně nikdo nezlobil.