Moderní klasika aneb nové Octavie ve službách MP Praha

Rubrika: Naše téma Zveřejněno: sobota 1. říjen 2022 Autor Vojtěch Gabriel

Obnova vozového parku je samozřejmou prioritou vedení snad každé firmy. Ne jinak je tomu u Městské policie hl. m. Prahy, kde vozidla dostávají každodenní hlídkovou činností, jak se lidově říká, pořádně zabrat. Nájezdy se pohybují ve sto i více kilometrech za dvě směny, a tak je zapotřebí vybírat takové modely a značky, které splní všechny požadavky zadavatele a úspěšně projdou výběrovým řízením. Nejnovější obnovu v tuto chvíli zajistilo patnáct nových vozidel Škoda Octavia Combi. Pojďme se trochu blíže podívat na bližší specifikaci těchto vozů.

Číst dál: Moderní klasika aneb nové Octavie ve službách MP Praha

Zdravice

Rubrika: Naše téma Zveřejněno: neděle 1. květen 2022 Autor Redakce Pražského strážníka

primator Vážené strážnice, vážení strážníci, srdečně Vás zdravím na úvod nového měsíčníku. Tento měsíc je speciální, protože Městská policie hl. m. Prahy slaví své 30. výročí. Za tyto uplynulé dekády jste se Vy, pražští strážníci a strážnice, dokázali dostat do povědomí Pražanů jako důležitá součást metropole, bez které si už nedokážeme svůj život představit. Díky Vaší obětavosti a usilovné práci v ulicích denně pomáháte Pražanům, ale i návštěvníkům. Můžeme se na Vás spolehnout a pomáháte nám cítit se ve městě bezpečně, a to i v dobách dvou bezprecedentních krizí, kterými si město v posledních letech prochází. Praha je jednou z nejbezpečnějších metropolí na světě, a právě Vaše úsilí a každodenní práce k tomu velkým způsobem přispívají, za což máte můj velký obdiv. Chtěl bych Vám všem poděkovat za profesionalitu, příkladnost, ale i trpělivost a lidskost, se kterou svou práci vykonáváte. Bez Vás by Praha rozhodně nemohla být takovým městem, jakým dnes je. 

 

MUDr. Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy


primator

Vážení kolegové. Za celý Hasičský záchranný sbor hl. m. Prahy bych vám chtěl pogratulovat k 30. výročí a poděkovat vám za dosavadní spolupráci. Společně se setkáváme u řady mimořádných událostí a vždy byla s vámi spolupráce perfektní a profesionální.

Přeji vše dobré vašim strážníkům a dalším lidem, bez kterých by se Městská policie v Praze neobešla.

Děkuji vám, že spolu s námi chráníte Prahu.

 

plk. Ing. Luděk Prudil, ředitel HZS hl. m. Prahy


primatorPražská policie děkuje za spolupráci všem kolegům z Městské policie hlavního města Prahy a blahopřeje ke krásnému kulatému jubileu! Spolupráce si velmi vážíme a věříme, že bude i nadále tak úspěšná, jako do dnešního dne.

 

plk. Mgr. Petr Matějček
ředitel KŘP hl. m. Prahy
pověřen zastupováním


primator

Milé kolegyně a kolegové, přátelé,
v pražských ulicích se potkáváme už 30 let. Za tu dobu jsme se mnohokrát přesvědčili, že se posádky záchranné služby mohou na příslušníky Městské policie Praha spolehnout jako na profesionály, kteří zdravotníkům ochotně poskytnou pomoc i ochranu. Děkujeme Vám za to. Nezřídka jste to navíc Vy, kdo je u pacientů první v roli first responderů, a to i u těch nejzávažnějších událostí, kdy o přežití člověka rozhodují minuty. I s takovými situacemi si umíte obdivuhodně poradit a řada z našich pacientů vám vděčí za záchranu svého života.
Přejeme Vám, ať úspěšně navážete na 30 let vaší služby metropoli. Jednoznačně jste za tu dobu prokázali, že Městská policie Praha hraje v bezpečnosti hlavního města a jeho obyvatel důležitou roli.

Vše nejlepší! Vážíme si naší spolupráce.

 

MUDr. Petr Kolouch, MBA, ředitel ZZS HMP


primator

Vážené kolegyně a kolegové,

jsem velice rád, že mám možnost Vás oslovit při příležitosti významného výročí 30 let od založení Městské policie Praha. Při svém vzniku v roce 1992 měla městská policie 87 strážníků, postupně se Vaše řady rozrůstaly, vznikaly nové útvary, oddělení a zefektivnili jste svoji činnost a organizaci. Odvedli jste a odvádíte velký kus práce, proto bych chtěl poděkovat vedení městské policie a bezpochyby všem současným i minulým strážníkům a zaměstnancům. Praha je dlouhodobě jednou z nejbezpečnějších metropolí na světě. Je to nepochybně také i díky kvalitní práci městské policie. Bez Vás by to zkrátka nešlo!

Nadále se budu snažit, aby práce u Městské policie Praha byla dobře ohodnocena, služebny byly příjemným pracovním prostředím a strážníci samozřejmě kvalitně vybaveni.

Přeji Vám hodně pohody a dobrou službu

 

Ing. Petr Hlubuček, náměstek primátora


Tři dekády jsem

Rubrika: Naše téma Zveřejněno: neděle 1. květen 2022 Autor Redakce Pražského strážníka
řádně plnil své povinnosti, chránil zájmy města a jeho obyvatel, zachovával ústavu, zákony a ostatní obecně závazné právní předpisy. O všech skutečnostech, týkajících se výkonu služby, jsem zachovával úplnou mlčenlivost.

Číst dál: Tři dekády jsem

Kdo třídí, ten šetří

Rubrika: Naše téma Zveřejněno: úterý 1. březen 2022 Autor Radka Rüsterová

Také se to na vás valí ze všech stran? Co bychom měli a neměli dělat. Co je pro nás, pro město, pro stát, pro Zemi dobré a co škodí. Něco, co jsme dlouhou dobu za správné považovali, najednou správné není. Jednu jistotu ale máme. Co bylo, je a bude problémem společnosti, a tím pádem bychom se nad tím měli určitě zamyslet, to jsou dozajista odpadky. Pravda, v pravěku to asi tak strašné nebylo, nicméně už ve starověku začali naši předci hledat odpověď na otázku: „Kam s ním?“ Velkou vinu na vzrůstajícím množství odpadu nesl rozvoj průmyslu, stejně jako  rozvoj měst. Rozebrat historii způsobu nakládání s odpadky, to by bylo na hodně dlouhé povídání. Skočme tedy rovnou do současnosti.

Číst dál: Kdo třídí, ten šetří

Odmítaný

Rubrika: Naše téma Zveřejněno: úterý 1. březen 2022 Autor Vojtěch Gabriel

„Ne ze souhlasu, ale z pochybnosti se rodí pokrok.“ (Jan Amos Komenský)

Zelených 55

Green Deal a Fit for 55 – slova, které jsou v současné době velmi skloňována. Slova, která u mnohých z nás můžou vyvolávat obavy a také jistou nevoli, strach z neznámého a možná i strach z opakování naší historie, kdy existoval někdo, kdo nám říkal, co si máme myslet, co mámě dělat, jak máme mluvit, co vyrábět a jak se máme tvářit. A je tomu skutečně tak? Opravdu zde existuje určitá skupina lidí, kteří svými předpisy a nařízeními omezují naší svobodu a svobodné rozhodování? Existuje něco jako zelený teror či diktatura?

Číst dál: Odmítaný

Elektrizující realita - „Největší brzdou pokroku jsou předsudky.“

Rubrika: Naše téma Zveřejněno: pondělí 31. leden 2022 Autor Vojtěch Gabriel

O elektromobilech bylo napsáno mnohé. My jsme se této tematice věnovali již několikrát v minulých číslech v průběhu cca tří let. Nyní se však konkrétně podívejme, jak by bylo možné využít tato vozidla přímo v našich podmínkách, tedy v podmínkách plného provozu, který odpovídá standardu u organizace, jakou Městská policie hl. m. Prahy je.

Číst dál: Elektrizující realita - „Největší brzdou pokroku jsou předsudky.“

Možná je tenounká, ale určitě je bezpečná

Rubrika: Naše téma Zveřejněno: čtvrtek 16. prosinec 2021 Autor Radka Rüsterová

„Není žádná ostuda požádat o pomoc, když tě něco trápí.“

Když byly moje děti malé, ale už ne tak moc, protože vlastnily mobily, tak z legrace říkaly, že pokud jim to nebo ono nekoupím, nebo něco, co pro ně tehdy bylo zásadní, nedovolím, tak zavolají na Linku bezpečí. Naštěstí k tomu nikdy nedošlo, jak mi nedávno potvrdily. Bohužel existuje spousta dětí, které zavolají a ne jednou.

Číst dál: Možná je tenounká, ale určitě je bezpečná

Třistašedesátjednička opět v novém

Rubrika: Naše téma Zveřejněno: pátek 26. listopad 2021 Autor Jaroslav Urban

Co se mění pro strážníky obecních a městských policií od 1. ledna 2022 

V září poslanci schválili zákon 365/2021 Sb. Tímto zákonem se mění jeden ze stěžejních zákonů pro naši práci, a to zákon o provozu na pozemních komunikacích. Novela nabyde účinnosti prvního ledna a strážníkům přináší několik nových pravomocí.

Číst dál: Třistašedesátjednička opět v novém

Co tě neposílí, to tě zabije…

Rubrika: Naše téma Zveřejněno: pátek 26. listopad 2021 Autor Vojtěch Gabriel

„Agresivita, největší zlozvyk lidstva, zničí civilizaci.“  (Stephen Hawking)

Lidé mají mnoho zlozvyků. Záleží na tom, do jaké míry tyto zlozvyky ovlivňují ty druhé a jaký mají na ně vliv. Pokud nejste precizní, můžete člověku, který precizní je, tak trochu hnout žlučí, když budete při přípravě pracovní prezentace postupovat přece jen pomaleji, než by si ten druhý zrovna představoval. Pokud ze zásady nedojídáte oběd, dá se mluvit o vašem drobném zlozvyku. Pokud však rádi kouříte, a to je opravdu hodně velký zlozvyk, pak svým chováním nejen že znepříjemňujete svému okolí život, ale vy mu jej ještě v tichosti krátíte. A pokud máte další civilizační, tisíciletý zlozvyk v podobě pití alkoholu, a poté si v klidu sednete bez dostatečného časového odstupu za volant, pak jste, čtenář odpustí, vůl! I když nevím, proč bych měl takového člověka přirovnávat k vykastrovanému samci od krávy, protože skutečného vola za volantem pod vlivem jsem opravdu neviděl! Takže se touto cestou hovězímu dobytku omlouvám.

Číst dál: Co tě neposílí, to tě zabije…

Jak se rodí strážníci

Rubrika: Naše téma Zveřejněno: pondělí 1. listopad 2021 Autor Zdeněk Modálek

Novorozenec je za pláče své matky zanechán v proutěném koši na okraji Zakázaného lesa. Je-li hoden, na deset let se po něm slehne zem. Na konci desáté zimy, ve chvíli, kdy poslední vločka roztaje pod náporem jarního slunce, objevují se tito chlapci a dívky na prahu domů svých rodičů. Nikdo si nepamatuje ani střípek z toho, co se stalo. Vypráví se, že si děti drží u prsu měsíční obryně, aby tak získali nadlidskou sílu. To však není důležité a na vyprávění stejně není čas. Už druhý den začíná intenzivní výcvik trvající 8 let, zpravidla zakončený sérií zkoušek prověřujících každý aspekt potřebný k přežití ve městě Praha.

Číst dál: Jak se rodí strážníci

Veni, vidi – AXIS

Rubrika: Naše téma Zveřejněno: pátek 1. říjen 2021 Autor Redakce Pražského strážníka

Policejní kamery – téma, které se u městských policií skloňuje docela často. Co přesně si však pod ním představit? Může jít o kamery sledující průjezdnost silnic, monitorující zájmová místa nebo taky osobní kamery strážníků a policistů zaznamenávající průběh zákroků a úkonů. Právě o této poslední skupině budou následující řádky.

Číst dál: Veni, vidi – AXIS

Rozkoš bez Rizika - Se srdcem ve znaku a pomocí na dlani

Rubrika: Naše téma Zveřejněno: pondělí 30. srpen 2021 Autor Zdeněk Modálek

Tehdy jsem uviděl ženu sedící na rudé šelmě, jež byla plná jmen rouhání a měla sedm hlav a deset rohů.  Ta žena byla oblečena purpurem a šarlatem a pokryta zlatem, drahokamy a perlami. V ruce měla zlatý kalich plný ohavností a nečistoty svého smilstva. Zjevení svatého Jana jistě není tím správným předobrazením moderní sexuální pracovnice. Ale co správné je? Kde se dozvědět pravdu? Z filmů? Knih? Článků na internetu? Jak vypadá sexbyznys u nás v metropoli? Kolik lidí se v něm pohybuje a jaké jsou vlastně důvody přijetí tak stigmatizovaného povolání? Asi jen na prstech jedné ruky by se dala spočítat místa, kde na tyto otázky obdržíte věrohodnou odpověď. Jedním takovým je organizace ROZKOŠ bez RIZIKA, která už téměř třicet let pomáhá sexuálním pracovnicím překonávat nástrahy jejich mnohdy nebezpečného živobytí. Pojďme je tedy navštívit a vyzpovídat.

Číst dál: Rozkoš bez Rizika - Se srdcem ve znaku a pomocí na dlani

eCall

Rubrika: Naše téma Zveřejněno: neděle 1. srpen 2021 Autor Vojtěch Gabriel

Před třiceti lety bylo bezpečnostní vybavení vozidel na mizerné úrovni. Mnoho řidičů bylo rádo za bezpečnostní pásy pro sebe a spolujezdce a na ostatní, dnes již běžné prvky výbavy, se mohlo zapomenout. V současných vozidlech najdeme nejen úplně jiné deformační zóny, bezpečnostní pásy pro každé sedadlo, nespočet airbagů, které zajišťují ochranu nejen při čelní, ale i boční srážce, nová uchycení dětských sedaček, celou řadu elektronických asistentů mající zabránit či výrazně eliminovat možnost vážné dopravní nehody či srážku s chodcem, ale v posledních třech letech i u nás v Evropě jedno červené tlačítko navíc – eCall.

Číst dál: eCall

Monte Karlo forever I.

Rubrika: Naše téma Zveřejněno: neděle 1. srpen 2021 Autor Vojtěch Gabriel

V tuto chvíli jsem se rozhodl pustit na poměrně tenký led a napsat článek o prodeji ojetých vozidel. O tom, jak je možné velmi jednoduše naletět a jaké překážky mohou nastat na cestě ke svému vysněnému miláškovi. Záměrně píši miláškovi, abych tak trochu zdůraznil, že ten čtyřkolový krasavec vás může docela pěkně finančně i tak trochu psychicky zničit. Ono totiž narazit na dobrý kousek v autobazaru, zase není tak snadné a rozhodně to chce zkušenosti, dobré oko, ale zároveň i patřičnou míru štěstí, kterému je dobré jít naproti.

Číst dál: Monte Karlo forever I.

Servis, který zvládne každý...

Rubrika: Naše téma Zveřejněno: sobota 1. květen 2021 Autor Vojtěch Gabriel

Opět začíná cyklistická sezóna, ne samozřejmě pro ortodoxní cyklisty, kteří mají doma více kol, jedno na zimu, na léto či na závody a ještě jedno starší do trenažeru, či na válce. Cyklistická sezóna začíná pro většinu rekreačních jezdců, pro mnoho rodin a sportovců, kteří mají kolo jako doplněk, či jen jednoduše nemají rádi zimu a užívají si více pohybu při vyšších teplotách. Správný cyklista samozřejmě své kolo před zimou řádně prohlédne a zazimuje. Tím mu odpadne práce a zvýšená údržba právě se začátkem jara. Nedělám si iluze, mnoho lidí vezme kolo, dá jej do sklepa či garáže a v květnu se diví, že v podsedlové brašně nalezl ovocnou tyčinku s prošlým datem spotřeby, vstupenku na hrad, proraženou duši či několik drobných dětem na zmrzlinu. Právě těmto lidem budou určeny následující řádky týkající se nezbytné údržby a servisu kola. Zvláště v současné době bude dosti složité sehnat volné místo v servisu, a jak se lze dočíst, tak i kola budou zřejmě nedostatkovým zbožím, aspoň ve střední cenové hladině (tedy bráno zhruba kolem 25-30 tis. Kč).

Číst dál: Servis, který zvládne každý...