Ferda Mravenec a pražský strážník – práce všeho druhu

Rubrika: Naše téma Zveřejněno: pátek 1. leden 2021 Autor Jaroslav Urban

Zkusil jste někdo hledat v posledních týdnech na internetu něco o pražské městské policii? Telefony a maily ze strany novinářů se týkaly převážně jen toho, kolik jsme našli a „oflastrovali“ lidí, kteří si nevzali roušku, kde jsme na ně číhali a kde na ně číhat budeme. Média byla lačná statistik, kolik jsme za nenošení roušek rozdali pokut nebo proč jsme většinu případů řešili jen domluvou... Roušky, roušky, roušky... Kachny, kachny, kachny... (Pánové od Cimrmanů laskavě prominou.) Na vedlejší kolej byly dávno odsunuty všechny záchrany života a co trochu zaráží – nebyl extra velký zájem ani o zvířátka (byť si o tomhle tématu, přiznejme, každý myslíme to své). Podivný rok 2020.

Číst dál: Ferda Mravenec a pražský strážník – práce všeho druhu

Slovo ředitele

Rubrika: Naše téma Zveřejněno: úterý 1. prosinec 2020 Autor Redakce Pražského strážníka

Vážené kolegyně, vážení kolegové,

asi se shodneme na tom, že letošní rok byl jiný. Jiný v každém slova smyslu, jak si jen lze představit.  Jiný pro všechny a s dopadem na každého z nás. Ať už kvůli obavám o zdraví naše nebo našich blízkých, omezeným sociálním kontaktům, omezením různých aktivit včetně cestování, nebo kvůli úzkosti ze ztráty toho, co jsme ještě v roce 2019 v našich životech brali jako samozřejmé a neměnné.

Číst dál: Slovo ředitele

Malá velká strážnická doplňovačka

Rubrika: Naše téma Zveřejněno: úterý 1. prosinec 2020 Autor Zdeněk Modálek

Stačí pár kliknutí na internetu nebo krátká návštěva toho správného obchůdku a díky dobře vybrané hře se z Vás může stát prakticky kdokoliv. Bandita, rytíř, majitel nemovitostí nebo dostihového koně. Může z Vás být i strážník, ale co strážník, který sedí za monitorem a odpovídá na tisíce rozličných zpráv? Strážník, který musí vždy odpovědět slušně, i když doručené zprávy bývají často řekněme nestandardní? Prostřednictvím naší „doplňovačky“ Vám tuto možnost nabízíme. Jedná se o originální přepis reálných soukromých zpráv z Facebooku Městské policie Praha. Přejeme příjemnou zábavu a neváhejte nám Vaše odpovědi zaslat například opět prostřednictvím našeho Facebooku. No tak, tužku do ruky a jedem, jedem. Občan si žádá odpovědi a před minutou bylo pozdě.

Číst dál: Malá velká strážnická doplňovačka

Trochu drahá houska

Rubrika: Naše téma Zveřejněno: neděle 1. listopad 2020 Autor Vojtěch Gabriel

Donedávna vyhlášení nouzového stavu či stavu krizového bylo spíše doménou živelných pohrom, u kterých se dalo poměrně dobře odhadnout, kdy skončí a jaké budou mít následky. V současné době se dostáváme do stavu, kdy predikce dalšího budoucího vývoje je naprosto nejistá a dávat odhad jen na měsíc dopředu je téměř podobné sázení čísel v ruletě. Možná si můžeme alespoň vsadit na barvu, ale i u té máme jistotu jen padesát na padesát. A tomuto stavu věcí se musí přizpůsobit celá řada oblastí lidského života – trestní právo nevyjímaje.

Číst dál: Trochu drahá houska

Elektronická dálnice

Rubrika: Naše téma Zveřejněno: neděle 1. listopad 2020 Autor Vojtěch Gabriel

Každý rok přináší pro řidiče na našich silnicích nějaké novinky. Někdy to může být úprava tvorby záchranářské uličky, někdy vyjmutí některých úseků dálnic z nutnosti platit dálniční poplatky, jindy jsou to nové modernizované úseky silnic první třídy, nebo již dlouhou dobu avizovaná změna bodového systému, o kterém jsme již jednou psali. Někdy se dozvíme o prodloužení modernizace páteřní dálnice D1, či nejednomu pražskému řidiči vstanou vlasy hrůzou na hlavě při pomyšlení na rekonstrukci Barrandovského mostu. Některé změny jsou k lepšímu a u některých lze diskutovat, ale současná změna, která nás čeká v rámci placení dálniční známky je a bude jistě dobrá. Od 1. 1. 2021 se totiž přechází na elektronickou dálniční známku.

Číst dál: Elektronická dálnice

Jménem zákona vás vyzývám...

Rubrika: Naše téma Zveřejněno: čtvrtek 1. říjen 2020 Autor Jaroslav Urban

abyste něco konal

abyste něco strpěl

abyste se něčeho zdržel

Čím víc kliknutí, tím více peněz z reklamy. To je svět internetového zpravodajství. Titulky seriózních webů se čím dál více přibližují bulváru a s realitou mívají pramálo společného. Doba se zrychluje. Mnoho čtenářů nepovažuje za nutné číst alespoň několik úvodních vět, natož celý článek. Očima přelétnout titulek, udělat si názor a hurá do diskuse! Tak to holt chodí…

Číst dál: Jménem zákona vás vyzývám...

Telefon jako první pomoc

Rubrika: Naše téma Zveřejněno: úterý 25. srpen 2020 Autor Jaroslav Urban

Uniforma u většiny lidí vzbuzuje důvěru. Své o tom vědí třeba i strážníci, kteří nastoupí na místo okrskáře. Jen se ve svém novém okrsku trochu rozkoukají, zastavují je místní lidé a – světe, div se! – velmi často je neupozorňují na špatně zaparkovaná auta nebo problematická místa. Kdepak, mnoho lidí si chce prostě a obyčejně popovídat. A i když okrskáře někdo místní zastaví a upozorní ho na nesprávné parkování ve vedlejší ulici, je to často jen záminka pro navázání hovoru. Přiznejme, že se s námi dávají do řeči „jen tak mimochodem“ většinou lidé důchodového věku. Z napohled nevinného dotazu se vyklube postěžování si, že dotyčný senior už dlouho neviděl vnoučata, že mu děti bydlí kdesi za oceánem, že nevyšel s penzí, že potraviny opět podražily.

Číst dál: Telefon jako první pomoc

Taxi v novém

Rubrika: Naše téma Zveřejněno: úterý 25. srpen 2020 Autor Jaroslav Urban

Oblast taxislužby byla velmi spletitá. A rovnou přiznejme, že byla tak spletitá, že většina strážníků řešila s řidičem taxíku nanejvýš zákaz parkování. Jakmile jsme nabyli podezření, že řidič porušuje nějaké předpisy v oblasti přepravy osob, konzultovali jsme záležitost s našimi kolegy ze skupiny TAXI. Telefonní číslo na velitele směny je uvedené na našem intranetu. Před několika lety do oblasti taxislužby vstoupily firmy, které provozovaly dopravu na základě mobilních aplikací. Najednou bylo zase všechno jinak a nějakou dobu trvalo než zákonodárci na změny a novou situaci zareagovali.

Číst dál: Taxi v novém

Až dosloužím, chci na vrakoviště

Rubrika: Naše téma Zveřejněno: pondělí 1. červen 2020 Autor Michaela Peterková

O odstavených vozidlech, která vykazují známky nepojízdnosti, a která zabírají tolik potřebná parkovací místa, toho bylo napsáno už mnoho. Až doposud všechny strany, na které se obracela veřejnost s prosbami o odstranění těchto vraků, „polovraků“ a pomalu chátrajících budoucích vraků, narážely na legislativní problémy. Ty umožňovaly odstranit jen malou část vozidel. Resp. jen malá část z těchto vozidel se podle zákona dala technicky označit jako vrak. Nyní se zablýsklo na lepší časy. Novelizace zákona o pozemních komunikacích slibuje snazší odstraňování odstavených automobilů z pozemních komunikací.

Číst dál: Až dosloužím, chci na vrakoviště

Nenechme se oškubat

Rubrika: Naše téma Zveřejněno: pátek 1. květen 2020 Autor Vojtěch Gabriel

Také jste si všimli, že když jdete do autobazaru či do autorizovaného prodeje vozů jedné či více značek, všude na vás vyskakuje informace o tom, že nepřijímá do prodeje či komise vozy po dopravních nehodách a tudíž si můžete být jisti, že se s nimi u nich nesetkáte? Před nedávnem mi byl doporučen jeden nejmenovaný dovozce vozů z Německa, který prý dodá auto v nejlepším stavu jen od spolehlivých dealerů a s jasnou servisní historií. Okamžitě mi pán po telefonu sděloval jasné a základní pravidlo: vozy, které měly větší nehodu a kde se musela dělat plechařina, prostě nebereme a dáváme od nich ruce pryč! Samozřejmě, to zní velmi lákavě a pro klienta pozitivně, ale co když se stane, že zrovna vy jste tím poškozeným, koho někdo svou neopatrnou jízdou naboural?

Číst dál: Nenechme se oškubat

Chceš moje parkovací místo? A chceš i moje postižení?

Rubrika: Naše téma Zveřejněno: pátek 1. květen 2020 Autor Jaroslav Urban

Vyhrazená parkoviště pro handicapované od A (téměř) do Z

Kolem parkovacích míst pro naše handicapované spoluobčany se občas strhne bouřlivá diskuse. Jak mají být označena, jak mají být vymezena, jak se na nich může parkovat, jak je to s místy pro invalidy u obchodních center, jak s místy pro invalidy v podzemních garážích, co místa pro invalidy na jiných soukromých pozemcích, jaké jsou sankce, proč se strážníci a policisté vždycky pletou... Jak můžou strážníci a policisté zasahovat na soukromých komunikacích... Zkrátka a dobře, mezi řidiči panuje mnoho mýtů a nejasností i na tohle téma.

Číst dál: Chceš moje parkovací místo? A chceš i moje postižení?

Děkujeme...

Rubrika: Naše téma Zveřejněno: středa 1. duben 2020 Autor Redakce

Vážené kolegyně, vážení kolegové,

dovolte mi, abych i stránky našeho časopisu využil k poděkování Vám všem. Probíhající pandemie klade na Vaši náročnou a zároveň nepostradatelnou práci mimořádné nároky. Velké pracovní nasazení je vyčerpávající nejen pro Vás, ale i pro Vaše rodiny a blízké. Společně s ostatními složkami IZS pomáháte Pražanům všude tam, kde je to zapotřebí. A za to všechno Vám patří můj veliký dík. Vašeho zodpovědného přístupu i nezištné pomoci si velmi vážím. 

S úctou

Ing. Eduard Šuster      

Ředitel MP Praha

Číst dál: Děkujeme...

Mnoho let stojíme téměř na stejném místě aneb Novelizace zákona o silničním provozu

Rubrika: Naše téma Zveřejněno: sobota 1. únor 2020 Autor Vojtěch Gabriel

Novelizace – toto slovo ve mně vyvolává pocit jisté nedůvěry. Nedůvěry v to, že v poslední době se mění řada věcí jen proto, aby se  něco dělo. Výkazy se plnit musí, neúprosná statistika pohltí další tabulky a možná i ten úřední šiml zařehtá zase o trochu více. Mnoho věcí funguje, tak proč je měnit. Jsou ovšem oblasti, kde jsou změny skutečně potřeba a kde naše republika a její zákony pokulhávají za evropským standardem, který bychom měli, ať již z pohledu historického či geografického, prostě plnit. Možná bychom je mohli i zlepšit. Zde budeme hovořit o dopravě – jednom z témat, kterému rozumí každý občan této země nejlépe.

Číst dál: Mnoho let stojíme téměř na stejném místě aneb Novelizace zákona o silničním provozu

V Praze doma bez domova

Rubrika: Naše téma Zveřejněno: středa 1. leden 2020 Autor Jaroslav Urban

Během roku bývají kontroly lidí bez přístřeší nebo celých skupin bezdomovců ze strany strážníků spojené spíše s řešením situací, jako je znečišťování veřejného prostranství, žebrání, užívání alkoholu na zakázaných místech či obtěžování ostatních občanů.

Číst dál: V Praze doma bez domova

Listopadová hrdost

Rubrika: Naše téma Zveřejněno: pondělí 11. listopad 2019 Autor Jiřina Ernestová

  17. listopad je dnem spojeným se dvěma režimy, které v našich dějinách zanechaly hlubokou stopu a ve většině obyvatelstva hluboké rány. Režimy, o kterých by se mělo stále mluvit, připomínat a udržovat tak paměť národa živou. Tento den došlo ke dvěma událostem spojeným se studenty českých vysokých škol. V roce 1939 byly v tehdejším protektorátu Čechy a Morava uzavřeny české vysoké školy a vůdci studentů popraveni, uvězněni a deportováni do koncentračních táborů. O padesát let později přinesl 17. listopad změnu politického systému a my se ocitli na cestě k demokracii. Na den před třiceti lety jsme zavzpomínali společně s našimi kolegy...

Číst dál: Listopadová hrdost