Tři sta šedesát jednička v novém aneb Novela zákona o provozu na pozemních komunikacích a její dopady na činnost MP

Rubrika: Naše téma Zveřejněno: středa 1. listopad 2023 Autor Vojtěch Gabriel

Byla toho plná média. Nejprve novelu schvalovala Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR, poté ji přijal bez výhrad Senát ČR a posléze ji předposlední srpnový den podepsal i prezident republiky. Novela silničního zákona, tedy zákona 361/2000 Sb. Ta přináší od prvního ledna roku 2024 celou řadu změn, které se dotknou snad všech účastníků provozu, především však řidičů samotných. Nemalé změny ovšem nastaly i z pohledu strážníků městských a obecních policií, kteří budou mít více práce a také budou moci pokutovat řadu přestupků, jež museli v současné době posílat správnímu orgánu a nemohli je řešit na místě. Než se však dostaneme ke konkrétním věcem z pohledu MP, tak se podívejme na důležité změny, které mají obecnou platnost pro všechny.

Číst dál: Tři sta šedesát jednička v novém aneb Novela zákona o provozu na pozemních komunikacích a její...

17. listopad slavíme dvakrát a svoboda není samozřejmost

Rubrika: Naše téma Zveřejněno: středa 1. listopad 2023 Autor Jiřina Ernestová

Státní svátky Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva se vztahují ke dvěma historickým událostem naší země, které od sebe dělí půl století. Po 34 letech od sametové revoluce dorostla nová generace nezatížená totalitní minulostí, která za podstatné považuje už úplně jiné problémy než mladí lidé v devadesátých letech a život v demokracii bere jako samozřejmost. Je důležité připomínat, že to bylo a znovu může být jinak.

Číst dál: 17. listopad slavíme dvakrát a svoboda není samozřejmost

Stockholmský syndrom, záhada naší psychiky?

Rubrika: Naše téma Zveřejněno: čtvrtek 28. září 2023 Autor Vojtěch Gabriel

Pojem Stockholmský syndrom bude znát většina našich čtenářů. Možná mladší generace bude zprvu tápat, ale po zapojení internetového vyhledávače si udělá ten správný obraz. Letos je tomu totiž právě padesát let, co se stala událost, která tomuto psychickému stavu dala jméno. Ne, že by takový stav neexistoval, byl zde již dávno a také dávno byl pojmenovaný, ale chyběla mu taková pomyslná třešinka na dortu, která jej učinila notoricky známým a lidově řečeno „profláknutým“.

Číst dál: Stockholmský syndrom, záhada naší psychiky?

32 medvědů bez Cibulky

Rubrika: Naše téma Zveřejněno: úterý 1. srpen 2023 Autor Vojtěch Gabriel

Dámy a pánové, dovolte nám, abychom vám představili ne medvědy hnědé z populárního československého filmu, ale nový technický přírůstek z řad Městské policie hl. m. Prahy. Jedná se o zbrusu nové vozy mladoboleslavské automobilky Škoda – Kodiaq.  Představovat toto auto českým čtenářům asi nemá moc velký smysl. Kodiaq se stal v průběhu mnoha let etalonem vozů typu SUV v tuzemských podmínkách, kde mu konkurují i jiné automobilky, ale co naplat, Škoda má pořád dominantní postavení a tohoto modelu se to týká rovněž. Neznám přesná čísla prodeje, ale rozhodně nebudou malá. Stačí se kolem sebe podívat a určitě za krátkou chvilku jednoho medvěda uvidíte. Na co bych si ale vsadil s naprostou jistotou, je tvrzení, že dominovat budou méďové, co rádi naftu a co běhají po všech čtyřech.

Číst dál: 32 medvědů bez Cibulky

Ahoj kamaráde

Rubrika: Naše téma Zveřejněno: úterý 1. srpen 2023 Autor Jaroslav Urban

Stojím u koňského boxu a velký černý kůň se mi tře hlavou o rameno. Všude kolem mě létají vlaštovky, jejich štěbetání se ozývá ze všech stran, z hnízd u stropu si mě prohlížejí zvědavá vlaštovčata. A občas se do mě snaží trefit svými hovínky. Zatímco já úspěšně uhýbám, koník už tak šikovný není.

Vůči koním chovám respekt, ale tady jsem se naučil být jim nablízku. V našich stájích dokážu vzít koně za ohlávku, zacloumat s ním, zatahat ho za hřívu, podrbat ho na nose nebo za ušima. A nebát se u toho. Tady vím, že mě nekousnou.

Tohoto konkrétního velkého černého koně už navíc znám. Viděl jsem ho před několika týdny v úplně jiném prostředí, v jeho předchozím životě. Viděl jsem ho už i tady, ve stájích v Troji. Netuším, jestli si na mě vzpomíná a jestli jsem pro něj „starý známý“ stejně jako on pro mě. Ale rozhodně se ke mně chová hodně přátelsky.

Kůň oficiálním jménem SOLO CARROZA XXIX-40. Ahoj kamaráde.

Číst dál: Ahoj kamaráde

Dr.ON

Rubrika: Naše téma Zveřejněno: pondělí 1. květen 2023 Autor Vojtěch Gabriel

Dron – pro mnoho z nás má tento pojem vizi malé „hračky“ s kamerou, kterou používají dobrodruzi a cestovatelé k natáčení nejrůznějších videí a blogů. Pro někoho se pod tímto pojmem objeví obrázek amerického bojového dronu Predátor, či technicky značně jednodušší íránské varianty, která má motor z motocyklu. Někdo si pod dronem představí podvodní batyskaf do oceánských hloubek. Všichni budou mít pravdu a záleží jen na tom, ke kterému účelu má být dron využíván. My se zaměříme především na létající kvadroptéry menšího typu, které si každý z nás může pořídit v rozumné cenové relaci několika desítek tisíc korun.

Číst dál: Dr.ON

Moderní klasika aneb nové Octavie ve službách MP Praha

Rubrika: Naše téma Zveřejněno: sobota 1. říjen 2022 Autor Vojtěch Gabriel

Obnova vozového parku je samozřejmou prioritou vedení snad každé firmy. Ne jinak je tomu u Městské policie hl. m. Prahy, kde vozidla dostávají každodenní hlídkovou činností, jak se lidově říká, pořádně zabrat. Nájezdy se pohybují ve sto i více kilometrech za dvě směny, a tak je zapotřebí vybírat takové modely a značky, které splní všechny požadavky zadavatele a úspěšně projdou výběrovým řízením. Nejnovější obnovu v tuto chvíli zajistilo patnáct nových vozidel Škoda Octavia Combi. Pojďme se trochu blíže podívat na bližší specifikaci těchto vozů.

Číst dál: Moderní klasika aneb nové Octavie ve službách MP Praha

Zdravice

Rubrika: Naše téma Zveřejněno: neděle 1. květen 2022 Autor Redakce Pražského strážníka

primator Vážené strážnice, vážení strážníci, srdečně Vás zdravím na úvod nového měsíčníku. Tento měsíc je speciální, protože Městská policie hl. m. Prahy slaví své 30. výročí. Za tyto uplynulé dekády jste se Vy, pražští strážníci a strážnice, dokázali dostat do povědomí Pražanů jako důležitá součást metropole, bez které si už nedokážeme svůj život představit. Díky Vaší obětavosti a usilovné práci v ulicích denně pomáháte Pražanům, ale i návštěvníkům. Můžeme se na Vás spolehnout a pomáháte nám cítit se ve městě bezpečně, a to i v dobách dvou bezprecedentních krizí, kterými si město v posledních letech prochází. Praha je jednou z nejbezpečnějších metropolí na světě, a právě Vaše úsilí a každodenní práce k tomu velkým způsobem přispívají, za což máte můj velký obdiv. Chtěl bych Vám všem poděkovat za profesionalitu, příkladnost, ale i trpělivost a lidskost, se kterou svou práci vykonáváte. Bez Vás by Praha rozhodně nemohla být takovým městem, jakým dnes je. 

 

MUDr. Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy


primator

Vážení kolegové. Za celý Hasičský záchranný sbor hl. m. Prahy bych vám chtěl pogratulovat k 30. výročí a poděkovat vám za dosavadní spolupráci. Společně se setkáváme u řady mimořádných událostí a vždy byla s vámi spolupráce perfektní a profesionální.

Přeji vše dobré vašim strážníkům a dalším lidem, bez kterých by se Městská policie v Praze neobešla.

Děkuji vám, že spolu s námi chráníte Prahu.

 

plk. Ing. Luděk Prudil, ředitel HZS hl. m. Prahy


primatorPražská policie děkuje za spolupráci všem kolegům z Městské policie hlavního města Prahy a blahopřeje ke krásnému kulatému jubileu! Spolupráce si velmi vážíme a věříme, že bude i nadále tak úspěšná, jako do dnešního dne.

 

plk. Mgr. Petr Matějček
ředitel KŘP hl. m. Prahy
pověřen zastupováním


primator

Milé kolegyně a kolegové, přátelé,
v pražských ulicích se potkáváme už 30 let. Za tu dobu jsme se mnohokrát přesvědčili, že se posádky záchranné služby mohou na příslušníky Městské policie Praha spolehnout jako na profesionály, kteří zdravotníkům ochotně poskytnou pomoc i ochranu. Děkujeme Vám za to. Nezřídka jste to navíc Vy, kdo je u pacientů první v roli first responderů, a to i u těch nejzávažnějších událostí, kdy o přežití člověka rozhodují minuty. I s takovými situacemi si umíte obdivuhodně poradit a řada z našich pacientů vám vděčí za záchranu svého života.
Přejeme Vám, ať úspěšně navážete na 30 let vaší služby metropoli. Jednoznačně jste za tu dobu prokázali, že Městská policie Praha hraje v bezpečnosti hlavního města a jeho obyvatel důležitou roli.

Vše nejlepší! Vážíme si naší spolupráce.

 

MUDr. Petr Kolouch, MBA, ředitel ZZS HMP


primator

Vážené kolegyně a kolegové,

jsem velice rád, že mám možnost Vás oslovit při příležitosti významného výročí 30 let od založení Městské policie Praha. Při svém vzniku v roce 1992 měla městská policie 87 strážníků, postupně se Vaše řady rozrůstaly, vznikaly nové útvary, oddělení a zefektivnili jste svoji činnost a organizaci. Odvedli jste a odvádíte velký kus práce, proto bych chtěl poděkovat vedení městské policie a bezpochyby všem současným i minulým strážníkům a zaměstnancům. Praha je dlouhodobě jednou z nejbezpečnějších metropolí na světě. Je to nepochybně také i díky kvalitní práci městské policie. Bez Vás by to zkrátka nešlo!

Nadále se budu snažit, aby práce u Městské policie Praha byla dobře ohodnocena, služebny byly příjemným pracovním prostředím a strážníci samozřejmě kvalitně vybaveni.

Přeji Vám hodně pohody a dobrou službu

 

Ing. Petr Hlubuček, náměstek primátora


Tři dekády jsem

Rubrika: Naše téma Zveřejněno: neděle 1. květen 2022 Autor Redakce Pražského strážníka
řádně plnil své povinnosti, chránil zájmy města a jeho obyvatel, zachovával ústavu, zákony a ostatní obecně závazné právní předpisy. O všech skutečnostech, týkajících se výkonu služby, jsem zachovával úplnou mlčenlivost.

Číst dál: Tři dekády jsem

Kdo třídí, ten šetří

Rubrika: Naše téma Zveřejněno: úterý 1. březen 2022 Autor Radka Rüsterová

Také se to na vás valí ze všech stran? Co bychom měli a neměli dělat. Co je pro nás, pro město, pro stát, pro Zemi dobré a co škodí. Něco, co jsme dlouhou dobu za správné považovali, najednou správné není. Jednu jistotu ale máme. Co bylo, je a bude problémem společnosti, a tím pádem bychom se nad tím měli určitě zamyslet, to jsou dozajista odpadky. Pravda, v pravěku to asi tak strašné nebylo, nicméně už ve starověku začali naši předci hledat odpověď na otázku: „Kam s ním?“ Velkou vinu na vzrůstajícím množství odpadu nesl rozvoj průmyslu, stejně jako  rozvoj měst. Rozebrat historii způsobu nakládání s odpadky, to by bylo na hodně dlouhé povídání. Skočme tedy rovnou do současnosti.

Číst dál: Kdo třídí, ten šetří

Odmítaný

Rubrika: Naše téma Zveřejněno: úterý 1. březen 2022 Autor Vojtěch Gabriel

„Ne ze souhlasu, ale z pochybnosti se rodí pokrok.“ (Jan Amos Komenský)

Zelených 55

Green Deal a Fit for 55 – slova, které jsou v současné době velmi skloňována. Slova, která u mnohých z nás můžou vyvolávat obavy a také jistou nevoli, strach z neznámého a možná i strach z opakování naší historie, kdy existoval někdo, kdo nám říkal, co si máme myslet, co mámě dělat, jak máme mluvit, co vyrábět a jak se máme tvářit. A je tomu skutečně tak? Opravdu zde existuje určitá skupina lidí, kteří svými předpisy a nařízeními omezují naší svobodu a svobodné rozhodování? Existuje něco jako zelený teror či diktatura?

Číst dál: Odmítaný

Elektrizující realita - „Největší brzdou pokroku jsou předsudky.“

Rubrika: Naše téma Zveřejněno: pondělí 31. leden 2022 Autor Vojtěch Gabriel

O elektromobilech bylo napsáno mnohé. My jsme se této tematice věnovali již několikrát v minulých číslech v průběhu cca tří let. Nyní se však konkrétně podívejme, jak by bylo možné využít tato vozidla přímo v našich podmínkách, tedy v podmínkách plného provozu, který odpovídá standardu u organizace, jakou Městská policie hl. m. Prahy je.

Číst dál: Elektrizující realita - „Největší brzdou pokroku jsou předsudky.“

Možná je tenounká, ale určitě je bezpečná

Rubrika: Naše téma Zveřejněno: čtvrtek 16. prosinec 2021 Autor Radka Rüsterová

„Není žádná ostuda požádat o pomoc, když tě něco trápí.“

Když byly moje děti malé, ale už ne tak moc, protože vlastnily mobily, tak z legrace říkaly, že pokud jim to nebo ono nekoupím, nebo něco, co pro ně tehdy bylo zásadní, nedovolím, tak zavolají na Linku bezpečí. Naštěstí k tomu nikdy nedošlo, jak mi nedávno potvrdily. Bohužel existuje spousta dětí, které zavolají a ne jednou.

Číst dál: Možná je tenounká, ale určitě je bezpečná

Třistašedesátjednička opět v novém

Rubrika: Naše téma Zveřejněno: pátek 26. listopad 2021 Autor Jaroslav Urban

Co se mění pro strážníky obecních a městských policií od 1. ledna 2022 

V září poslanci schválili zákon 365/2021 Sb. Tímto zákonem se mění jeden ze stěžejních zákonů pro naši práci, a to zákon o provozu na pozemních komunikacích. Novela nabyde účinnosti prvního ledna a strážníkům přináší několik nových pravomocí.

Číst dál: Třistašedesátjednička opět v novém

Co tě neposílí, to tě zabije…

Rubrika: Naše téma Zveřejněno: pátek 26. listopad 2021 Autor Vojtěch Gabriel

„Agresivita, největší zlozvyk lidstva, zničí civilizaci.“  (Stephen Hawking)

Lidé mají mnoho zlozvyků. Záleží na tom, do jaké míry tyto zlozvyky ovlivňují ty druhé a jaký mají na ně vliv. Pokud nejste precizní, můžete člověku, který precizní je, tak trochu hnout žlučí, když budete při přípravě pracovní prezentace postupovat přece jen pomaleji, než by si ten druhý zrovna představoval. Pokud ze zásady nedojídáte oběd, dá se mluvit o vašem drobném zlozvyku. Pokud však rádi kouříte, a to je opravdu hodně velký zlozvyk, pak svým chováním nejen že znepříjemňujete svému okolí život, ale vy mu jej ještě v tichosti krátíte. A pokud máte další civilizační, tisíciletý zlozvyk v podobě pití alkoholu, a poté si v klidu sednete bez dostatečného časového odstupu za volant, pak jste, čtenář odpustí, vůl! I když nevím, proč bych měl takového člověka přirovnávat k vykastrovanému samci od krávy, protože skutečného vola za volantem pod vlivem jsem opravdu neviděl! Takže se touto cestou hovězímu dobytku omlouvám.

Číst dál: Co tě neposílí, to tě zabije…