Obyčejná cesta z bodu A do bodu B… Bod A si vyberu sám, bod B mi vybere vítr

Rubrika: Naši lidé Zveřejněno: pondělí 30. srpen 2021 Autor Jaroslav Urban

Kdo z nás alespoň někdy nezatoužil vznést se nahoru do oblak a podívat se na svět s odstupem a nadhledem? Podívat se na svět z ptačí perspektivy? Luďku Křížkovi, strážníku z Prahy 10, se tenhle sen splnil. Luděk létá s balóny už šestadvacet let. Během nich strávil v balónovém koši už přes dva tisíce hodin. V průměru to vychází na dvě hodiny týdně. Dá se přistát na rušné pražské křižovatce? Může mít létání něco společného s pivem? Kdy se balón nemohl odlepit od země? Kdo může vstoupit do klubu vzduchoplavců?

Číst dál: Obyčejná cesta z bodu A do bodu B… Bod A si vyberu sám, bod B mi vybere vítr

Stagnace je jako smrt

Rubrika: Naši lidé Zveřejněno: úterý 1. červen 2021 Autor Jiřina Ernestová

JUDr. Ladislav Rozenský, Ph.D. pracuje jako strážník v Praze 15 od roku 2009. Nejprve jako okrskář, pak jako člen pravidelné autohlídky a od 1. dubna je vedoucím tří tamních okrsků. Po ukončení doktorandského studia oboru Ekonomika a řízení na ČZU v Praze aktuálně působí jako interní doktorand na Ústavu bioetiky při 1. lékařské fakultě UK. Součástí jeho vědecké práce byla měsíční studijní stáž v Brazílii. Nejen o ní jsme si spolu povídali.

Číst dál: Stagnace je jako smrt

Je důležité mít z běhání radost, ne svalovou horečku

Rubrika: Naši lidé Zveřejněno: sobota 1. květen 2021 Autor Vojtěch Gabriel

Pokud běháš, jsi běžec. Nezáleží na tom, jak daleko běháš nebo jak rychle. Nezáleží na tom, jestli je to dneska poprvé nebo běháš už dvacet let. Neexistuje žádná zkouška, kterou bys musel projít, žádné oprávnění, které bys měl získat, žádná členská karta, kterou bys mohl obdržet. Prostě jenom běhej. (John Bingham, maratonec, novinář, spisovatel)

Fyzická příprava každého strážníka a obecně každého člověka, který nehodlá strávit život v křesle u televize, je nesmírně důležitá a pomáhá nám dostat se nejen do správné kondice, ale i do psychické pohody a optimální nálady. Pokud bychom hledali jedno ideální sportovní odvětví, které by stoprocentně pokrylo potřeby strážníka v přímém výkonu, tak bychom hledali asi marně. Museli bychom si vytvořit zvláštní „xboj“, který by měl v sobě nejen vytrvalost, ale i bojové sporty či taktiku podobnou šachům.

Číst dál: Je důležité mít z běhání radost, ne svalovou horečku

Psovi musíš věřit

Rubrika: Naši lidé Zveřejněno: čtvrtek 1. duben 2021 Autor Jaroslav Urban

Strážník František Škvrna  se zabývá kynologií od svých třinácti let, tedy téměř pětadvacet let. Do psů a všeho kolem nich je v dobrém slova smyslu blázen. Navíc má to štěstí, že se psům a práci s nimi může věnovat i ve svém zaměstnání – je totiž psovodem u naší městské policie. V roce 2018 a 2019 se se svým psem zúčastnil mistrovství světa v tzv. „globalringu“. V Belgii poprvé osmé místo, na mistrovství v Německu bramborová medaile. Škoda, že v minulém roce mistrovství odpadlo, mohl to být už útok na stupně vítězů.

Číst dál: Psovi musíš věřit

Sokol na Vyšehrad – dům otevřený všem lidem dobré vůle a čistých srdcí

Rubrika: Naši lidé Zveřejněno: čtvrtek 1. duben 2021 Autor Vojtěch Gabriel

Každý den míjíme bez zvláštního povšimnutí velké množství budov. Přesto jsou mezi nimi mnohé, které si naši pozornost zaslouží. Jednu takovou jsem objevila koncem roku 2019, když jsme s kolegou Jakubem Kruckým z Hlídkového útvaru připravovali rozhovor do tohoto časopisu o zápase ve volném stylu, kterému se Jakub věnuje už 40 let. Tehdy jsme se sešli na Rašínově nábřeží, v Sokolovně Vyšehrad. Byla řeč hlavně o zápase, ale zůstaly mi v paměti i zajímavosti spojené s touto budovou, o kterých Jakub vyprávěl. Je totiž nejen zápasník, trenér a rozhodčí, ale i starosta TJ Vyšehrad. Z jeho vyprávění je cítit nadšení pro sport i úcta k historii. Což je podle mě dobrý základ pro zajímavý příběh.

Číst dál: Sokol na Vyšehrad – dům otevřený všem lidem dobré vůle a čistých srdcí

Docela rozmanitá práce

Rubrika: Naši lidé Zveřejněno: pondělí 1. březen 2021 Autor Jaroslav Urban

Nejviditelnějšími reprezentanty městské policie jsou bezesporu uniformovaní strážníci v ulicích. Ale nedílnou součástí naší organizace jsou také ta oddělení, která pro kolegy na ulici zajišťují nezbytný servis. Považujeme za samozřejmé, když nám v pracovním prostředí všechno kolem klape a funguje, jak má. Aby tomu tak ale bylo, musí to někdo zajistit a zařídit. O Útvaru provozního a logistického zabezpečení možná není tolik slyšet. Je to dobře – znamená to, že všechno kolem nás opravdu klape a funguje, jak má.

Číst dál: Docela rozmanitá práce

Klientům se snažím nejdřív srovnat hlavu

Rubrika: Naši lidé Zveřejněno: pondělí 1. únor 2021 Autor Jiřina Ernestová

Po pěti letech u nymburské městské policie přestoupila Tereza Musilová před čtyřmi lety do Prahy. Od září pracuje na operačním středisku OŘ Praha 14 jako zástupce dozorčího obvodu. Ve svém volném čase se věnuje zdravé výživě, provozuje poradnu pro hubnutí a radí zájemcům nejen v boji s přebytečnými kily. Jak sama říká: „Často je snížení váhy prvním impulsem k novým začátkům.“

Číst dál: Klientům se snažím nejdřív srovnat hlavu

Rekordman slouží 14 let na Praze 1

Rubrika: Naši lidé Zveřejněno: pátek 1. leden 2021 Autor Jiřina Ernestová

Jan Urbánek je první z pražských strážníků, který má doma všechny tři stupně medailí Za záchranu života a sbírku teď rozšířil Čestný odznak za čtvrtý zachráněný lidský život. Je to nejen obětavý zachránce, ale i vstřícný kolega, který ochotně odpověděl na několik mých otázek.

Číst dál: Rekordman slouží 14 let na Praze 1

Ocenění za záchranu lidského života

Rubrika: Naši lidé Zveřejněno: pátek 1. leden 2021 Autor Jiřina Ernestová

Přinášíme další dva příběhy letošního roku, ve kterých hrály hlavní roli pohotovost, obětavost a profesionalita.

Záchrannou akci spustilo 8. června po půlnoci oznámení popisující volání ženy o pomoc v okolí ulic Bryksova a Chlumecká v Praze 9. Na místo byli vysláni strážníci-psovodi, kteří se svými čtyřnohými parťáky opakovaně prohledávali špatně přístupný prostor s vysokou trávou a větší koncentrací křovin. V čase 01.58 hodin pes Alex strážníka Michala Sitte nalezl v nepřehledném křoví ležící ženu. Byla promoklá, podchlazená a dezorientovaná. Po poskytnutí první pomoci strážníkům uvedla, že na místě leží cca dva dny. Následně si 24letou ženu převzala do své péče přivolaná záchranná služba. Tento příkladný čin ocenil 7. října ředitel Eduard Šuster medailí Za záchranu života II. stupně. První stupeň převzali Michal Sitte a jeho parťák Alex v březnu 2018, kdy během noční pátrací akce v Chlumci nad Cidlinou našli pohřešovanou ženu.

Číst dál: Ocenění za záchranu lidského života

Mezi nebem a zemí

Rubrika: Naši lidé Zveřejněno: úterý 1. prosinec 2020 Autor Jaroslav Urban

Kolegyně Monika, strážnice z obvodu Praha 11, musí milovat adrenalin. Během roku zúčastňuje přibližně třicítky závodů typu Spartan Race, Predator Race nebo Army Run. Ani to jí nejspíš nestačí, tak před několika lety začala lézt po umělých stěnách a pak rovnou po skalách. Ne, zatím to ještě není horolezectví, zatím je to „jen“ zdolávání ferrat.

Číst dál: Mezi nebem a zemí

Posilování mě chytlo v patnácti

Rubrika: Naši lidé Zveřejněno: čtvrtek 1. říjen 2020 Autor Jiřina Ernestová

Začal jako student gymnázia, v roce 2001 vyhrál v silovém trojboji první zlato na Mistrovství České republiky. V letech své aktivní kariéry patřil mezi nejlepší českou desítku a na Mistrovství světa 2002 skončil na 14. místě. Do nástupního kurzu Městské policie Praha nastoupil Václav Ackermann 1. srpna 2019, z Kundratky šel pak rovnou na Prahu 15, a právě tam jsme se potkali.

Číst dál: Posilování mě chytlo v patnácti

Ujala se mě Lokomotiva Nymburk

Rubrika: Naši lidé Zveřejněno: čtvrtek 1. říjen 2020 Autor Jiřina Ernestová

Kolegyně Jaroslava Pošvicová je výjimečně aktivní žena. Od roku 2006 slouží na OŘ Praha 14. Jako máma tří dětí (13, 6 a 4 roky) se po 25 letech vrátila vloni k rychlostnímu kajaku a hned si z Mistrovství České republiky 2019 odvezla medaili. S myšlenkou na vysněný cíl tráví v kajaku každou volnou chvilku a svůj život si bez vody nedovede představit.

Číst dál: Ujala se mě Lokomotiva Nymburk

Ráda se učím nové věci

Rubrika: Naši lidé Zveřejněno: úterý 25. srpen 2020 Autor Jiřina Ernestová

Lenka Kruszyńská nastoupila k Městské policii Praha před 17 lety. Po školáku šla rovnou na Prahu 6, kde pracuje na pozici zástupce velitele směny a jezdí autohlídku v režimu 2/2/4. Kousek za Prahou se obklopila zvířaty, kytičkami, zvelebuje domeček a ve vzácných chvílích volna se ráda prohání na motorce. Nejen o tom jsme si spolu povídaly přímo v jejím království.

Číst dál: Ráda se učím nové věci

Společné posádky odběrových vozidel aneb Nápad, který má smysl

Rubrika: Naši lidé Zveřejněno: pátek 1. květen 2020 Autor Jiřina Ernestová

Byl to skvělý nápad, který stál za vznikem společných posádek. Pomohl zkrátit čekací lhůty a zvýšit počty provedených odběrů. Za volantem dvou upravených odběrových vozidel městské policie a jednoho odběrového sanitního vozu zdravotnické záchranné služby se od 16. března dobrovolně střídá 18 našich kolegů preventistů. Jsou rozděleni na dvě skupiny, aby v případě nákazy některého z nich byla zajištěna provozuschopnost ostatních. Společně se studenty medicíny poprvé vyjeli do ulic 16. března. Tři „odběroví“ řidiči – Michal Petr, Petr Černohous a Pavel Šork – mi ochotně odpověděli na pár otázek.

Číst dál: Společné posádky odběrových vozidel aneb Nápad, který má smysl

Každá služba je příběh

Rubrika: Naši lidé Zveřejněno: středa 1. duben 2020 Autor Jiřina Ernestová

Strážmistr Jiří Dvořák nastoupil k MP Praha před pěti lety a od té doby pracuje na OŘ Praha 13. Je to aktivní mladý muž, pro kterého je odpočinek téměř neznámé slovo. Má tolik koníčků, že by povídání o všech naplnilo celé číslo našeho časopisu. Protože jsem ale chtěla dát solidárně prostor také mým kolegům z tiskového, vybrala jsem si tentokrát zálibu pro mě nejzajímavější a přináším Vám rozhovor s Jirkou – spisovatelem.

Číst dál: Každá služba je příběh