Věrnost není samozřejmost
Pochod čestné jednotky za doprovodu husitského chorálu, působivé prostředí Brožíkovy síně, v řadách vyrovnaní strážníci, v jejich čele zástupci vedení organizace i města, připravené věrnostní stužky a pamětní listy. Zhruba takový bývá scénář slavnostních stužkování, která se konají pravidelně dvakrát ročně, v červnu a prosinci. Aktuálně jsou v Brožíkově síni oceňováni strážníci po 20, 25 a 30 letech pracovního poměru. Ti, kteří pracují pro své město 5, 10 a 15 let získávají stužku za věrnost a pamětní list na svých obvodních ředitelstvích nebo odděleních. Strážníka Leoše Pechánka, který pro Prahu pracuje už čtvrtstoletí, jsem požádala o rozhovor a měla jsem štěstí, protože souhlasil. Povídali jsme si nejen o stužkování.
Penězi děti nevychováš
Kamkoli se vrtnu a zmíním jeho jméno, slyším jen samé superlativy. Pozorný, vstřícný, ochotný, rád pomůže, poradí, rozdává úsměvy, inspiruje, svou práci má rád a dělá ji dobře… Ano, takový je Lukáš Kačerovský. Když se rozpovídá o tom, co dělá, vydrželi byste ho poslouchat hodně dlouho. Čiší z něho neuvěřitelný zápal a nadšení, ale také klid, lidský přístup a racionalita. Pracuje na Obvodním ředitelství Městské policie Praha 2 jako odborný referent prevence kriminality.
Jednou jsi dole, jednou nahoře – takový je sport
Jiří Orság je náš nový kolega a trojnásobný olympionik ve vzpírání, držitel mnoha rekordů. Není to žádný drobeček, zvedá činky od svých jedenácti let a na svém kontě má pěknou řádku medailí z domova i ze světa. Na olympiádě v Londýně byl šestý, v Riu osmý. Zažil úspěchy i pády, ale jak sám říká, takový je sport.
Lípa 50 na příjmu - S autohlídkou na Praze 12
Důvod proč někdy vyrazit na jih Prahy, na „dvanáctku?“ Jako kdyby na první i druhý pohled nebyl důvod... Snad navštívit proslulou vietnamskou tržnici SAPA? Projít se Modřanskou roklí? Zdolat divočinu směrem k letišti Točná? Navštívit přírodní koupaliště na Lhotce? Na kole zdolat pár kilometrů podél Vltavy?
Praha 12, to jsou Cholupice, Kamýk, Komořany, Lhotka, Libuš, Modřany, Písnice a Točná. Praha 12, to je čtyřiapadesát tisíc obyvatel.
David Kotlaba, lidská vlajka v řadách Městské policie Praha
Přidal se k nám mistr světa. Začínám takhle zostra, i když vím, že by si to kolega David se skromností jemu vlastní nepřál. Po zhlédnutí videí z jeho soutěžních vystoupení však nemohu jinak. Jeho výkony jsou neuvěřitelné a je velká škoda, že sportovci jako on nemají ani zdaleka takovou mediální pozornost, jako každá druhá kopačka, co to umí jen solidně odmáznout. Ale to bychom zabruslili někam, kam nechceme. Důležité je, že si David vybral Městskou policii Praha a svolil k rozhovoru, kde nám popíše cestu nejen k jeho medailím, ale také ke krásné modré uniformě. Přeji příjemné čtení.
Číst dál: David Kotlaba, lidská vlajka v řadách Městské policie Praha
Rozhodnutí padlo u piva
Kolegyně Jindra Hybnerová má u naší městské policie na starosti vyřizování dotazů, které dorazí v rámci zákona o svobodném přístupu k informacím. A že takových všelijakých dotazů – někdy prapodivných a nepochopitelných – opravdu je! To by se jeden až divil…
Jenže tentokrát jsme se sešli, abychom si povídali na trochu jiné téma. Jindra se totiž začátkem července zúčastnila XVII. všesokolského sletu v pražském Edenu a cvičila ve skupině „Ženy a dorostenky“ skladbu „V rytmu srdce.“
Záchrana lidského života – co je víc?
Když hlídka z Prahy 11 projížděla 31. října 2023 Türkovou ulicí, uviděla u mostního pilíře polonahého muže s krvácejícími ranami na rukou a krku, který byl zjevně pod vlivem alkoholu nebo drog. Zmateně pobíhal, křičel a kusem plechu v ruce máchal proti hlídce. Strážníci přivolali další hlídku i záchrannou službu a snažili se muže uklidnit. V okamžiku, kdy se začal znovu sebepoškozovat, ho pomocí slzotvorného prostředku hlídky zpacifikovaly a přiložily pouta. Po zastavení krvácení skončil 37letý muž v péči záchranářů, a následně za asistence strážníků v nemocnici. Za svůj čin, kterým obě hlídky významně přispěly k záchraně muže, převzali strážníci Jakub Šebek, Petr Jančík a Lukáš Kronus z rukou ředitele Eduarda Šustera dne 12. ledna 2024 medaile Za záchranu lidského života. U Petra a Lukáše se jedná již o druhý podobný čin. Petr v roce 2012 nepřímou masáží srdce obnovil životní funkce muže ležícího u metra Háje a Lukáš před sedmi lety zachraňoval starší ženu, která zkolabovala ve svém bytě. U říjnového případu zasahoval ještě strážník Matouš Beránek, který z důvodu nemoci obdržel medaili později.
Chybět mi budou lidi
Rozhovorů jsme za těch více jak 11 let spolu už pár udělali. Přiznám se, že tento byl za mě nejuvolněnější a nejvíce od srdce. Možná mu z něho spadl onen pověstný kámen, který beze sporu musel pociťovat při řízení tak velké organizace, jakou pražská městská policie je. Protože není mnoho lidí, kteří by měli na starosti zodpovědnost za téměř 2 300 zaměstnanců, a to se vším všudy. Poslední rozhovor s odcházejícím ředitelem Eduardem Šusterem …
Mám štěstí na fajn lidi aneb Moje největší bohatství
Záchrana lidského života je úctyhodný čin. Příběhy strážníků, kterým se taková věc podařila, rádi na tiskovém prezentujeme. Ve chvílích neodkladné první pomoci jde o hodně a času je málo. Pocit jistoty dodává zachráncům vědomí, že vědí, co dělat. Na Hlídkovém útvaru školí své kolegy v první pomoci Stanislav Šnek. S tímhle neskutečně aktivním životním optimistou jsem měla možnost pohovořit a pozitivní energie byla všude kolem nás.
Číst dál: Mám štěstí na fajn lidi aneb Moje největší bohatství
Smrt je jediný spolujezdec, kterého si vozíme s sebou. (Ayrton Senna)
Martin Lang se stal pražským strážníkem před 18 lety, z toho šestnáct let slouží na Praze 1. Povídal si se mnou o své celoživotní vášni i o tom, že tradici pomalu ale jistě přebírá jeho syn.
Číst dál: Smrt je jediný spolujezdec, kterého si vozíme s sebou. (Ayrton Senna)
Z Jeseníku do Prahy aneb Když se chce, jde všechno
Na podzim loňského roku dostali strážníci z Prahy 6 novou posilu. Do české metropole Iveta Kolaříková přesídlila až z dalekého Jeseníku a jejím novým působištěm se stala MČ Praha-Suchdol. Většina lidí ztrácí s přibývajícími životními zkušenostmi chuť k zásadním změnám, a tak často zatnou zuby a raději zůstanou v zajetých kolejích. Iveta je ale výjimka, která potvrzuje pravidlo. Jsme téměř stejně zralé, proto si dovedu představit, že rozhodnutí nebylo úplně snadné. A tu odvahu ji závidím.
Číst dál: Z Jeseníku do Prahy aneb Když se chce, jde všechno
Slavnostní stužkování
V Brožíkově síni Staroměstské radnice opět zazněly slavnostní fanfáry, které zahájily slavnostní stužkování strážníků. Celkem převzalo ocenění 104 našich kolegyň a kolegů, kteří pro metropoli pracují 20, 25 a 30 let. Strážníci a civilní zaměstnanci přijali stužky za svou věrnou službu hlavnímu městu z rukou primátora Bohuslava Svobody a vrcholných představitelů organizace.
Anna Urbanová – jediná žena v Taxi týmu
Když ke mně doputovala informace, že v našem Taxi týmu aktuálně slouží jako jediná žena, požádala jsem Annu Urbanovou o rozhovor do Pražského strážníka. Ochotně souhlasila a jednoho dne do mé kanceláře dorazila pohledná sympatická blondýnka s úsměvem na tváři. Mate svou štíhlou postavou, ale přesto mi bylo po chvíli jasné, že místo řečí má raději akci a jen tak něčeho se nezalekne.