Ujala se mě Lokomotiva Nymburk

Rubrika: Naši lidé Zveřejněno: čtvrtek 1. říjen 2020 Autor Jiřina Ernestová

Kolegyně Jaroslava Pošvicová je výjimečně aktivní žena. Od roku 2006 slouží na OŘ Praha 14. Jako máma tří dětí (13, 6 a 4 roky) se po 25 letech vrátila vloni k rychlostnímu kajaku a hned si z Mistrovství České republiky 2019 odvezla medaili. S myšlenkou na vysněný cíl tráví v kajaku každou volnou chvilku a svůj život si bez vody nedovede představit.

Číst dál: Ujala se mě Lokomotiva Nymburk

Ráda se učím nové věci

Rubrika: Naši lidé Zveřejněno: úterý 25. srpen 2020 Autor Jiřina Ernestová

Lenka Kruszyńská nastoupila k Městské policii Praha před 17 lety. Po školáku šla rovnou na Prahu 6, kde pracuje na pozici zástupce velitele směny a jezdí autohlídku v režimu 2/2/4. Kousek za Prahou se obklopila zvířaty, kytičkami, zvelebuje domeček a ve vzácných chvílích volna se ráda prohání na motorce. Nejen o tom jsme si spolu povídaly přímo v jejím království.

Číst dál: Ráda se učím nové věci

Společné posádky odběrových vozidel aneb Nápad, který má smysl

Rubrika: Naši lidé Zveřejněno: pátek 1. květen 2020 Autor Jiřina Ernestová

Byl to skvělý nápad, který stál za vznikem společných posádek. Pomohl zkrátit čekací lhůty a zvýšit počty provedených odběrů. Za volantem dvou upravených odběrových vozidel městské policie a jednoho odběrového sanitního vozu zdravotnické záchranné služby se od 16. března dobrovolně střídá 18 našich kolegů preventistů. Jsou rozděleni na dvě skupiny, aby v případě nákazy některého z nich byla zajištěna provozuschopnost ostatních. Společně se studenty medicíny poprvé vyjeli do ulic 16. března. Tři „odběroví“ řidiči – Michal Petr, Petr Černohous a Pavel Šork – mi ochotně odpověděli na pár otázek.

Číst dál: Společné posádky odběrových vozidel aneb Nápad, který má smysl

Každá služba je příběh

Rubrika: Naši lidé Zveřejněno: středa 1. duben 2020 Autor Jiřina Ernestová

Strážmistr Jiří Dvořák nastoupil k MP Praha před pěti lety a od té doby pracuje na OŘ Praha 13. Je to aktivní mladý muž, pro kterého je odpočinek téměř neznámé slovo. Má tolik koníčků, že by povídání o všech naplnilo celé číslo našeho časopisu. Protože jsem ale chtěla dát solidárně prostor také mým kolegům z tiskového, vybrala jsem si tentokrát zálibu pro mě nejzajímavější a přináším Vám rozhovor s Jirkou – spisovatelem.

Číst dál: Každá služba je příběh

Život v pohybu

Rubrika: Naši lidé Zveřejněno: neděle 1. březen 2020 Autor Jaroslav Urban

Luboš Šuranský je kolega okrskář z Obvodního ředitelství Praha 10. Ale především je to sportovec tělem i duší. Je členem reprezentačního běžeckého týmu Městské policie Praha.

Zúčastnil se všech ročníků akce pro dobrou věc Teribear. V loňském roce zvládl na pražském Vítkově mezi svými pracovními směnami uběhnout vzdálenost přes dvě stě kilometrů, což představuje výtěžek přes šest tisíc korun pro Nadaci Terezy Maxové. Bylo z toho nakonec 101. místo v celkovém pořadí a druhé místo v našem podnikovém týmu.  Po patnácti letech u naší organizace končí svůj pracovní poměr. Využili jsme tuto příležitost a potkali se u rozhovoru, ve kterém jsme si tak trochu povídali o tom, co mu práce u městské policie dala a co mu vzala. A co mu dalo a vzalo běhání. A taky jsme si povídali tak trochu o všem možném.

Číst dál: Život v pohybu

Rebel, který si rád dělá věci po svém

Rubrika: Naši lidé Zveřejněno: sobota 1. únor 2020 Autor Jiřina Ernestová

Koncem minulého roku se ke mně dostala informace, že na Hlídkovém útvaru slouží kolega, který umí pracovat se sklem a dokáže z něho vytvořit jedinečné kousky. Začala jsem pátrat a vypátrala Pavla Velebila, kterému se do rozhovoru nejdřív moc nechtělo – mediální slávy má dost i bez Strážníka – ale nakonec jsme se sešli a já si myslím, že výsledek stojí za to. Foukačů skla v řadách městské policie nejspíš moc nebude a Pavlovo povídání mě hodně bavilo.

Číst dál: Rebel, který si rád dělá věci po svém

Život je rychlej a prudkej aneb Klokan mi už doma neprošel

Rubrika: Naši lidé Zveřejněno: čtvrtek 9. leden 2020 Autor Jiřina Ernestová

Zbyněk Raniak pracuje v Útulku pro opuštěná zvířata v Troji, kam ho v roce 2006 přivedl inzerát v Blesku. Půl roku jezdil s odchytovou službou, pak nastoupil na místo veterinárního technika, a jako vedoucí mu zůstal věrný dodnes. Práce je jeho koníčkem, mezi zvířaty je nejšťastnější a ví o nich opravdu hodně. Proto jsme ho pro Pražského strážníka využili hned dvakrát. Nejen k rozhovoru o jeho životě plném zvířat a neuvěřitelných historek, ale i k vážnějšímu povídání o obchodu s ohroženými druhy CITES.

Číst dál: Život je rychlej a prudkej aneb Klokan mi už doma neprošel

Jakub Krucký zápasník, trenér, rozhodčí, předseda a starosta

Rubrika: Naši lidé Zveřejněno: úterý 3. prosinec 2019 Autor Jiřina Ernestová

  Hned po absolvování tříměsíčního kurzu a zaškolení nastoupil Jakub Krucký 1. ledna 2010 do Hlídkového útvaru Metro a na trase C ho můžete potkat dodnes. Je mu 47 let, většinu života má spojenou se zápasem ve volném stylu. Taková věrnost si zaslouží pozornost, proto jsme s kolegou Vojtou rádi přijali pozvání na trénink zápasníků do Sokolovny TJ Vyšehrad.

Číst dál: Jakub Krucký zápasník, trenér, rozhodčí, předseda a starosta

iReportér David

Rubrika: Naši lidé Zveřejněno: úterý 5. listopad 2019 Autor Jiřina Ernestová

  Kolega David Tichý nastoupil k MP Praha v roce 1993, posledních 10 let pracuje jako kameraman Dokumentační skupiny. O fotografii, jeho velké lásce, už čtenářům před časem vyprávěl. Tentokrát je mým partnerem v rozhovoru jako iReportér České televize...

Číst dál: iReportér David

Mrtvý nikomu nepomůžeš

Rubrika: Naši lidé Zveřejněno: pátek 1. listopad 2019 Autor Vojtěch Gabriel

  Italské město duchů Poggioreale, pro Středoevropana vedro i ve stínu, v polorozpadlých ulicích se pohybují postavy v kombinézách, s přilbami, sekerami, batohy a některé mají u sebe psy. Ozývá se zvuk vrtacích kladiv, rozbrušovaček, štěkání psů a někdy i píšťalky. Právě probíhá cvičení záchranářských týmů USAR, kterého se účastní i dva naši kynologové: Šárka Chmelová a Matěj Bartošík. A právě Matěj nám popsal v následujícím rozhovoru, jak celé cvičení probíhalo a jak to viděl pohledem psovoda.

Číst dál: Mrtvý nikomu nepomůžeš

Ojetá stopětka, králíci i okurky

Rubrika: Naši lidé Zveřejněno: pátek 1. listopad 2019 Autor Zdeněk Modálek

  Jsou-li ve známém díle Franka Herberta dějiny vesmíru vepsány do písku na Arrakis, dějiny klánovického okrsku městské policie jsou pak jistě vytesány do zdí malé služebny s domovním číslem 234. Tento jednopatrový domek nastoupil do služby v dobách samotného zrodu městské policie, a proto by bylo úžasné, kdyby, jak se říká, „stěny mohly mluvit“. Bohužel i přes veškerý technický pokrok zatím není možné z kterékoliv zdi vyrazit jedinou větu a tak jsem poprosil jiného pamětníka vzniku malého okrsku na kraji Prahy 14, aby zavzpomínal a provedl nás časem od slavnostního přestřižení pásky „nové“ služebny až po současnost.

Číst dál: Ojetá stopětka, králíci i okurky

Trochu jiná dýňová polívka aneb není dort jako dort

Rubrika: Naši lidé Zveřejněno: neděle 1. září 2019 Autor Jiřina Ernestová

  Jan Doležal pracuje u Městské policie Praha 21 let. Nastoupil nejprve na Prahu 5, po návratu z rodičovské dovolené hledal kvůli rodině jiné rozložení směn a proto přestoupil na Útvar řešení přestupků v Korunní.Ve volném čase se stává cukrářem a společně se svou ženou vyrábí neuvěřitelné dorty.

Číst dál: Trochu jiná dýňová polívka aneb není dort jako dort

Schody by si měl vyšlapat každý sám

Rubrika: Naši lidé Zveřejněno: čtvrtek 1. srpen 2019 Autor Jiřina Ernestová

  Karate se věnuje od roku 1975, vyhrál mistrovství republiky i mistrovství světa, na Útvar vzdělávání nastoupil v roce 1994 jako lektor fyzické přípravy. Letos v květnu převzal v Rezidenci primátora věrnostní stužku za 25 let nepřetržitého pracovního poměru a čestný odznak za dlouhodobou kvalitní práci. Pro jeho vytrvalost mu karatisté přezdívají Terminátor. Kdo v této stručné charakteristice poznal Vladimíra Panýrka, má bod.

Číst dál: Schody by si měl vyšlapat každý sám

Powerliftingu, mas-wrestling, superdresy...?

Rubrika: Naši lidé Zveřejněno: pátek 1. únor 2019 Autor Jiřina Ernestová

  Patrik Navara brzy završí dvouletou službu na OŘ 14. Je to silný usměvavý mladý muž, který se věnuje powerliftingu a mas-wrestlingu. Těm, kteří stejně jako já, nemají tušení, o čem je řeč a chtěli by si rozšířit znalosti, nabízím následující rozhovor. Ale samozřejmě si ho mohou přečíst i ti, kteří jsou v obraze.

Číst dál: Powerliftingu, mas-wrestling, superdresy...?

Nebezpečí posiluje, aneb rozhovor s válečnými veterány

Rubrika: Naši lidé Zveřejněno: úterý 1. leden 2019 Autor Jiřina Ernestová

  „Pokud necháme problémy ve světě jejich vlastnímu osudu, pak se s velkou pravděpodobností dříve nebo později dostanou i k nám,“ řekl nedávno pro Parlamentní listy generál Petr Pavel, bývalý předseda Vojenského výboru NATO. Do odborníka na válečnou problematiku mám daleko a slovo „válka“ ve mně vzbuzuje úzkost a obavy. Přesto nebo právě proto si myslím, že by povinná vojenská služba většině dnešních mladých mužů prospěla a s výše citovaným názorem si dovolím do puntíku souhlasit.

Číst dál: Nebezpečí posiluje, aneb rozhovor s válečnými veterány