Z Jeseníku do Prahy aneb Když se chce, jde všechno

Rubrika: Naši lidé Zveřejněno: čtvrtek 1. únor 2024 Autor Jiřina Ernestová

Na podzim loňského roku dostali strážníci z Prahy 6 novou posilu. Do české metropole Iveta Kolaříková přesídlila až z dalekého Jeseníku a jejím novým působištěm se stala MČ Praha-Suchdol. Většina lidí ztrácí s přibývajícími životními zkušenostmi chuť k zásadním změnám, a tak často zatnou zuby a raději zůstanou v zajetých kolejích. Iveta je ale výjimka, která potvrzuje pravidlo. Jsme téměř stejně zralé, proto si dovedu představit, že rozhodnutí nebylo úplně snadné. A tu odvahu ji závidím.

Číst dál: Z Jeseníku do Prahy aneb Když se chce, jde všechno

Slavnostní stužkování

Rubrika: Naši lidé Zveřejněno: pondělí 1. leden 2024 Autor Redakce Pražského strážníka

V Brožíkově síni Staroměstské radnice opět zazněly slavnostní fanfáry, které zahájily slavnostní stužkování strážníků. Celkem převzalo ocenění 104 našich kolegyň a kolegů, kteří pro metropoli pracují 20, 25 a 30 let. Strážníci a civilní zaměstnanci přijali stužky za svou věrnou službu hlavnímu městu z rukou primátora Bohuslava Svobody a vrcholných představitelů organizace.

Číst dál: Slavnostní stužkování

Anna Urbanová – jediná žena v Taxi týmu

Rubrika: Naši lidé Zveřejněno: pondělí 1. leden 2024 Autor Vojtěch Gabriel

Když ke mně doputovala informace, že v našem Taxi týmu aktuálně slouží jako jediná žena, požádala jsem Annu Urbanovou o rozhovor do Pražského strážníka. Ochotně souhlasila a jednoho dne do mé kanceláře dorazila pohledná sympatická blondýnka s úsměvem na tváři. Mate svou štíhlou postavou, ale přesto mi bylo po chvíli jasné, že místo řečí má raději akci a jen tak něčeho se nezalekne. 

Číst dál: Anna Urbanová – jediná žena v Taxi týmu

Srdeční záležitost

Rubrika: Naši lidé Zveřejněno: úterý 5. prosinec 2023 Autor Vojtěch Gabriel

Moje první setkání s Marcelou Kilarskou? Tak to bylo přesně před třinácti lety, kdy jsem seděl na Útvaru vzdělávání jako čekatel a věděl jsem, že paralelní třída má na přestupky takovou menší a dost náročnou paní. Měli ji i za třídní, ale mě se její výuka nedotkla. Na nejdůležitější oblast vědomostí strážníka, tedy přestupkový zákon, jsme ji neměli. V minulosti jsem toho trochu litoval, protože jestli něco Marcela umí, tak je to být náročný a snažit se z lidí „vytřískat“ to nejlepší, a také toho co nejvíce naučit. Ona ovšem není taková jen na ostatní, ale i na sebe a to se mi na ni líbí asi nejvíce.

Číst dál: Srdeční záležitost

ASTRA 30, jsme na příjmu…

Rubrika: Naši lidé Zveřejněno: středa 1. listopad 2023 Autor Jaroslav Urban

Centrum města, Praha 1. Kdy jste byli v centru Prahy naposledy? Kdy jste se prošli po Václaváku, abyste viděli, jaký je tu cvrkot? 

Když jsem nedávno mluvil s mimopražským známým, který mi barvitě popisoval, jakže vypadá Václavské a Staroměstské náměstí a jak to vypadá Na Příkopech a co viděl na Národní, musel jsem se přiznat, že jsem v centru už nebyl drahně let. Vždycky ho jen podjíždím metrem, a co se děje několik desítek metrů nad mojí hlavou, je mně celkem jedno. 

Nejvyšší čas to napravit. A nejlépe s kolegy z Opletalovy ulice! 

Číst dál: ASTRA 30, jsme na příjmu…

Přes Balaton s maďarskou prezidentkou

Rubrika: Naši lidé Zveřejněno: středa 1. listopad 2023 Autor Jaroslav Urban

Kolegu strážníka Mirka Charváta můžete potkávat v roli okrskáře v ulicích Michle. Ale tentokrát jsme se nesešli, abychom si povídali o každodenním šlapání po téhle čtvrti. Mirek se totiž v červenci zúčastnil akce, kdy se jeho sportovní soupeřkou stala i maďarská prezidentka. Akce se jmenovala Lidl Balaton atúszas, což internet přeloží jako Balatonské plavání. Překlad je trochu nepřesný, nejde totiž o jen tak ledajaké plavání. Jedná se o plavecký maratón v délce přes pět kilometrů.

Číst dál: Přes Balaton s maďarskou prezidentkou

Byly doby, kdy jsem měl doma i třicet zbraní

Rubrika: Naši lidé Zveřejněno: čtvrtek 28. září 2023 Autor Jaroslav Urban

Sběratelství patří k lidem. Sbírá se skoro všechno. Jakmile máte od něčeho dva kousky, už se tomu dá říkat malá sbírka. A mnohým z nás se líbí zbraně. Sbírky zbraní jsou vždycky a v každé době ohroženy nepřízní režimu nebo obyčejnou zlodějnou. Od devadesátých let se na našem trhu objevují zbraně do té doby nevídané. Začaly se k nám dovážet zbraně historické i moderní. Je potěšující, že našim lidem hraje do karet legislativa.

Někdo své miláčky ukáže ostatním, jiný váhá. Kvůli bezpečnosti, kvůli předpisům.

Číst dál: Byly doby, kdy jsem měl doma i třicet zbraní

Vážím si každého běžce

Rubrika: Naši lidé Zveřejněno: úterý 1. srpen 2023 Autor Jiřina Ernestová

Před pár lety běhal Tomáš Kašpar desítku za hodinu pět, teď ji uběhne za 46 minut. Je mu 42 let, za rok a půl zhubnul 20 kilo a svůj den si dnes bez běhu nedokáže představit. Byli bychom rádi, kdyby byl náš rozhovor motivací pro všechny, kteří cítí, že by měli změnit způsob života, ale dosud nenašli vůli a odvahu.

Číst dál: Vážím si každého běžce

Jsem takový chodící blázen na svobodě

Rubrika: Naši lidé Zveřejněno: úterý 1. srpen 2023 Autor Vojtěch Gabriel

Frantu Škvrnu jsem poprvé potkal na kynologické soutěži O pohár ředitele MP Praha zhruba před deseti lety. To ještě nekopal za náš tým, ale spadal pod jinou městkou policii. Nyní je již devátým rokem psovodem pražské metropole a je to jedině dobře. Na oněch závodech, myslím, byl první a ostatní kolegové říkali, že by mohl přejít k nám. Trochu mi to připomnělo fotbalové přestupy, jen se tady nejednalo o nesmyslných sumách a nemělo to mediální dohru.

Nyní jedu autem po lesní cestě v Klánovicích a polykám nadávky nad stavem místních cest. Cílem je základna našeho Útvaru psovodů, kde na mě čeká Franta a další kolegové, kteří zde mají dnes naplánovaný celodenní výcvik hlídkové služby. K té nepatří jen každodenní činnost v ulicích města, ale občas i nějaký závod a memoriál. A právě o jednom z nich jsem si přijel popovídat s vítězem toho posledního.

Číst dál: Jsem takový chodící blázen na svobodě

V zimě zachraňuju manželství

Rubrika: Naši lidé Zveřejněno: čtvrtek 1. červen 2023 Autor Jiřina Ernestová

Velkou láskou kolegy Pavla Maška z Útvaru informačních a komunikačních technologií jsou letadla. Sám létá s kluzáky i s motorovými letadly. Zajímavé povídání o tom, kdy jeho vášeň propukla a co všechno obnáší, si můžete přečíst na následujících stránkách.

Číst dál: V zimě zachraňuju manželství

Den s kolegyněmi a bílým psem

Rubrika: Naši lidé Zveřejněno: pondělí 1. květen 2023 Autor Jaroslav Urban

Čas od času spolu někteří kolegové a kolegyně vytvoří stálé dvojky. Z kolegů se stanou parťáci. Parťáci, kteří o sobě časem vědí víc než jejich vlastní partnerky nebo partneři.  Parťáci, kteří vědí, co jeden od druhého očekávat. Parťáci, kteří vědí, co znamená, když ten druhý neznatelně pozvedne levé obočí, poškrábe se na nose nebo jeden na druhého lehce hodí pohled. Někdy je z toho po pár letech ponorková nemoc, kdy se bývalí parťáci do konce života nemusí vidět. A jindy je z toho přátelství na celý život. To je na začátku vždy těžké odhadnout…

Číst dál: Den s kolegyněmi a bílým psem

Stodesetkrát za minutu

Rubrika: Naši lidé Zveřejněno: pondělí 1. květen 2023 Autor Jaroslav Urban

Březen. Obyčejné všední pondělní odpoledne. Krátce po jedné hodině. Počasí žádná sláva. Pošmourno, zataženo. Docela zima. Občas prší.

Číst dál: Stodesetkrát za minutu

Když se sport stane vášní

Rubrika: Naši lidé Zveřejněno: sobota 1. duben 2023 Autor Jiřina Ernestová

Radek Vojvodík je sympatický usměvavý kolega, který na dvou kolech procestoval téměř celou Evropu. Jako pražský strážník pracuje už 15 let, po sedmi letech u Hlídkového útvaru přešel do  autohlídky na Prahu 8. Na svých cestách pořizuje nejen zajímavá videa a fotky, ale umí o nich i poutavě vyprávět. Tady je malá ochutnávka.

Číst dál: Když se sport stane vášní

Jak to chodí u Hradní stráže

Rubrika: Naši lidé Zveřejněno: středa 1. březen 2023 Autor Jaroslav Urban

Kdo někdy navštívil Pražský hrad, nemohl je minout. Vysocí, pečlivě upravení, v dokonale padnoucí uniformě. Hlídají všechny vchody do areálu Pražského hradu i objekty kolem něj. V ­létě do nich pere sluníčko, v krutých zimách musí snést mráz a sníh. Nesmí se ani hnout. Vděčný objekt fotoaparátů téměř všech návštěvníků Hradu. Takhle je známe – Hradní stráž.

Vojáci Hradní stráže jsou prostě nepřehlédnutelní.

Číst dál: Jak to chodí u Hradní stráže

Dva dny člověk vůbec nejí a nepije

Rubrika: Naši lidé Zveřejněno: neděle 1. leden 2023 Autor Jaroslav Urban

Kolegyně Anička Rosenová pracuje jako strážnice v hlídkové službě na čtvrtém pražském obvodě. Její práci však tentokrát necháme stranou, na tu snad bude příležitost při nějaké reportáži. Důvodem pro naše setkání byly její tři tituly mistryně světa v kickboxu. Tři tituly mistryně světa… Takové tituly se nevyhrávají každý den. Ale každý den je na ně potřeba tvrdě trénovat. Původně jsem si myslel, že s Aničkou nejdříve zajdu na tatami do naší tělocvičny, kde si v rámci výcviku sebeobrany „tak trochu“ ověřím její (ale i svoje) bojové schopnosti. Ale když na mě její kolega překvapeně vyvalil oči a zeptal se, zda to myslím vážně a zda opravdu chci mít modřiny, koňary, vyvrácené klouby a pošramocené sebevědomí, změnil jsem názor. Tatami jsme vynechali, povídali jsme si u stolu.

Číst dál: Dva dny člověk vůbec nejí a nepije