Penězi děti nevychováš
Kamkoli se vrtnu a zmíním jeho jméno, slyším jen samé superlativy. Pozorný, vstřícný, ochotný, rád pomůže, poradí, rozdává úsměvy, inspiruje, svou práci má rád a dělá ji dobře… Ano, takový je Lukáš Kačerovský. Když se rozpovídá o tom, co dělá, vydrželi byste ho poslouchat hodně dlouho. Čiší z něho neuvěřitelný zápal a nadšení, ale také klid, lidský přístup a racionalita. Pracuje na Obvodním ředitelství Městské policie Praha 2 jako odborný referent prevence kriminality.
Svou kariéru u městské policie zahájil před sedmnácti lety na Vinohradech, kde se původně věnoval odtahům špatně parkujících vozidel v souvislosti se zaváděním modrých parkovacích zón. Jako strážník specialista okrskář procházel několik let často parkem Folimanka, díky tomu se seznamoval s místními občany, navázal s mini blízký vztah, začal se s nimi scházet a pomáhal řešit jejich problémy. To se týkalo i dětí, často těch „problémových“. Lukáš se neomezoval jen na dozor a prevenci, ale aktivně se zapojil do řešení jejich trablů. Spolupracoval s OSPODem a díky jeho úsilí se mnohým z těchto dětí podařilo nejen dokončit školu, ale také se vyhnout nápravným zařízením a léčebnám. Některé z nich mu nyní dokonce pomáhají jako vedoucí na letních táborech pro další děti z ohrožených rodin z Prahy 2. Tento příběh je příkladem toho, jak hluboký a trvalý vliv může mít člověk na svou komunitu, když se angažuje nejen profesně, ale i osobně.
Lukáš před pár lety uspěl ve výběrovém řízení na post odborného referenta prevence a od té doby se v této oblasti nepřestává vzdělávat a své znalosti šíří dál. V rámci Prahy 2 spolupracuje s deseti základními školami na základě jejich individuálních požadavků. Pravidelně pořádá akce jako je pletení pomlázek na školách nebo u kostela sv. Ludmily na náměstí Míru. Říká o sobě, že má rád tradice, udržuje je a váží si jich. I proto se snaží předat umění pletení pomlázek dál. Snaží se o to už patnáct let. V rámci akce „Vidíme se?“ se zaměřuje nejen na děti školou povinné, ale i na ty školkové, na maminky s kočárky a na cyklisty. Klasická dopravní výchova je zaměřena na žáky čtvrtých tříd. Pro čerstvé prvňáčky pořádá přednášky o základech bezpečnosti silničního provozu, vysvětluje, co by měla dítka udělat, kdyby se náhodou někde ztratila či jak bezpečně dojít domů. Velkou část jeho práce zahrnují besedy na téma kybernetické a informační bezpečnosti. Právě kyberprostor a orientaci se v něm staví na jedno z prvních míst pomyslného žebříčku témat prevence. Aby o tom mohl vést s dětmi rozhovor, musí znát správné výrazy, slang i technologie a aplikace, které mladí používají, sledovat, co právě letí mezi youtubery, prostě a jednoduše nesmí zaspat dobu. Některé děti jsou schopné strávit na mobilním telefonu šest až osm hodin denně, což už je skutečná závislost. Závislost na takzvaném levném dopaminu, který se vyplavuje třeba při sledování krátkých populárních videí, při chatování, návštěvách různých virtuálních skupin, při sdílení…
S vědomím, že prevence a včasná intervence jsou zásadní, spolupracuje s odborníky, včetně psychologů. Společně poskytují konzultace a pomáhají řešit problémy.
Zeptám-li se na tři témata, která se objevují v rámci prevence nejvýše, bez rozmýšlení uvede pandemii COVID-19, která velmi silně ovlivnila psychické zdraví dětí a mládeže, se kterými pracuje. S vědomím, že prevence a včasná intervence jsou zásadní, spolupracuje s odborníky, včetně psychologů. Společně poskytují konzultace a pomáhají řešit problémy, které mohou vznikat v důsledku stresu, úzkostí či jiných duševních potíží. Ví, jak důležitá je péče o duševní zdraví i u dospělých, a proto doporučuje každému čas od času navštívit psychoterapeuta. Pravidelné konzultace s odborníkem nám mohou pomoci udržet si duševní rovnováhu a předejít riziku vyhoření.
Na druhé místo by zařadil kyberšikanu, která se v posledních letech stává stále závažnějším problémem. Sociální sítě, chaty a jiné online platformy umožňují útočníkovi vystupovat anonymně. Vztahy mezi žáky se v posledních letech zhoršily právě kvůli změnám ve způsobu, jakým spolu navzájem komunikují. V digitálním prostředí jde o komunikaci diametrálně odlišnou než je rozhovor „face to face“. V posilování pozitivních vztahů mezi dětmi hrají důležitou roli rodiče a učitelé. Lukáš se snaží podpořit úsilí všech a pomáhá vytvořit prostředí, kde se děti budou cítit bezpečně a budou si vážit sebe i ostatních.
Je také aktivním členem týmu Systému včasné intervence MČ Praha 2, což je důležitý nástroj pro podporu dětí a rodin v krizových situacích.
Každoročně jezdí s dětmi z OSPOD Prahy2 na pobytový tábor, zároveň absolvuje i tábor příměstský. Celoročně se svými kolegy spolupracuje s DDM na volnočasových aktivitách pro děti, ale i na besedách pro seniory. Velký důraz klade zejména na oblast ochrany proti kybernetickým podvodům (smishing, vishing, fake calls, fake news atp.). Je také aktivním členem týmu Systému včasné intervence MČ Praha 2, což je důležitý nástroj pro podporu dětí a rodin v krizových situacích. Pravidelně se účastní těchto setkání, kde spolupracuje na řešení problémů a prevenci rizikového chování mezi mládeží. Podílí se na organizaci Dnů prevence – společného projektu s MČ Praha2. Jak říká, nešlo by to bez kolegů a zmiňuje Jiřího Toužimského a Alexe Kolačného.
Lukáš pochází ze Žatce, má partnerku a jednu dceru. Po tatínkovi prý zdědil soutěživost. Ta jej motivovala k dosahování co nejlepších výsledků ve všem, do čeho se pustil. Navzdory náročné práci dokázal při zaměstnání vystudovat dvě vysoké školy, což svědčí o jeho odhodlání a cílevědomosti. Jako téma jedné ze svých bakalářských prací si vybral „Role městské policie v prevenci kriminality“. To jen potvrzuje jeho hluboký zájem o prevenci a snahu pochopit a zlepšovat roli městské policie v této klíčové oblasti.
Mají-li padnout nějaká konkrétní jména lidí, kteří si Lukáše Kačerovského váží a chválí ho za jeho práci, je to například Michal Zuna, zastupitel Prahy 2 a radní pro oblast bezpečnosti, Marta Konvičková, vedoucí OSPOD Prahy 2, Jan Mikeš, Terezie Paterová a Karel Vajc z oddělení krizového řízení a bezpečnosti Prahy 2 a další a další.
Aktuálně ho třeba trápí otázka: Proč nezavedeme kampaň na informování široké veřejnosti nejen proti bankovním podvodům, ale kyber podvodům obecně? Jako jednu z primárních cest k efektivní kampani by viděl seriál o kybernetické bezpečnosti uváděný v České televizi, která by tak mohla sehrát významnou roli v osvětě a informování veřejnosti. Kampaň by mohla zvýšit povědomí o tom, jak se chránit před podvody, jak rozpoznat podezřelé chování a jak se vyhnout rizikům spojeným s online bankovnictvím.
Myslím si, že nejlepší prevence je láska a čas, které rodiče svým dětem věnují.
Myslím si, že nejlepší prevence je láska a čas, které rodiče svým dětem věnují. Když mají děti pevné a láskyplné vztahy s rodiči, jsou méně náchylné k rizikovému chování, jako je závislost na technologiích, experimentování s drogami nebo problémy ve škole. Lukáš říká: Penězi děti nevychováš. Láska a čas jsou daleko lepší investice, které mají trvalý dopad na štěstí našich dětí a jejich úspěch v životě. Také vytvářejí základ pro správné hodnoty a rozhodování.
Lukáši, děkuji za čas, který jste mi věnoval, a přeji, ať Vás štěstí, láska, síly, nápady a radost z práce neopouští!
P. S. Korekturu článku jsme dělali v době, kdy byl Lukáš na Ukrajině. Napsal mi: „Profesní deformace je hrůza, všude kolem vidím, jak je tu zanedbaná prevence nejen v BESIP J.“
Kyberprostor – označení pro virtuální realitu interaktivního počítačového světa.
Dopamin – hormon odpovědný za pocity štěstí a radosti.
Kyberšikana – moderní forma šikany v počítačovém prostředí.
Tweet – příspěvek o maximálně 280 znacích na sociální síti Twitter.
Phishing – útok, který se pokouší ukrást vaše peníze nebo vaši identitu.
Smishing – forma phishingu, která využívá SMS nebo email.
Vishing – forma phishingu, která využívá telefonické hovory a hlasové zprávy.
Zobrazení: 385