Fišpanka aneb Nepolepšitelní tuláci, zkažení hnanci a opilci, zločinci, lidé práce se štítící a prostitutky

Rubrika: Historie Zveřejněno: neděle 1. srpen 2021 Autor Jaroslav Urban

Praha se mění úžasným tempem. Město by dnes nepoznali nejen kněžna Libuše, nebo Karel IV., ale problémy s orientací by měli i Pražané z dob nedávných. Nejde jen o proměnu periferií a předměstí nebo připojování dalších obcí do pražské aglomerace. Výrazně se za posledních sto let změnilo i centrum města. Na křižovatce ulic Pod Slovany a Na poříčním právu, nedaleko Ministerstva práce a sociálních věcí, se dnes dokončuje obnova dávno zaniklých klášterních zahrad benediktinského kláštera. Tady stávalo Podskalí, čtvrť vorařů, dřevařů a ledařů. Před sto lety Podskalí zaniklo. A s celým Podskalím zanikla i pražská městská věznice, která na oné křižovatce stávala. Ano, královské hlavní město Praha mělo svoji vlastní věznici.

Číst dál: Fišpanka aneb Nepolepšitelní tuláci, zkažení hnanci a opilci, zločinci, lidé práce se štítící a...

Zločin a trest

Rubrika: Historie Zveřejněno: úterý 1. červen 2021 Autor Jaroslav Urban

Soudnictví je tady od počátku věků. Krátce poté, co byl spáchán první zločin v dějinách, a došlo k odhalení viníka, byl vynesen první trest. K soudům a trestům docházelo v každé společnosti. V historii se trestalo nejen za násilné a majetkové trestné činy.Trestalo se také za rouhání, náboženské vyznání nebo politické smýšlení. Můžeme jen doufat, že se snad tahle historie už nebude opakovat.

Číst dál: Zločin a trest

Bakalářské příběhy četnické

Rubrika: Historie Zveřejněno: neděle 1. listopad 2020 Autor Jaroslav Urban

První republika se nám s odstupem může jevit jako období poklidné, pokojné, skoro až harmonické, zahalené do hnědavých sépiových tónů… Vybledlé fotografie, nostalgické prostoduché filmy pro pamětníky, zažloutlé archivní prameny, úsměvné reklamy, archaický slovník… Prostě idylická doba… 

Za oknem nám teď začínají pošmourné, mlhavé a studené dny. Komu by se chtělo v takové dny zůstávat venku? Pojďme se raději pomyslně přesunout do dobře vytopeného archivu, projděme se kolem polic s typickými archivními kartony a sem tam nějaký vytáhněme. Zlehka a opatrně odfoukněme letitý prach a ponořme se do sto let starých příběhů… Podobným jsme se v našem časopise věnovali už několikrát. Jsou to příběhy o tom, že i četníci jsou lidé z masa a kostí, občas chybují a z vyšetřujících se pak rázem stanou vyšetřovaní. Příběhy četníků, kteří se nějakým způsobem provinili proti tehdejším zákonným normám. Nebo alespoň byli z provinění podezřelí.

Číst dál: Bakalářské příběhy četnické

Lvi nebes

Rubrika: Historie Zveřejněno: pondělí 1. červen 2020 Autor Vojtěch Gabriel

Hrdost, vlastenectví, touha po svobodě, touha po spravedlnosti a hlavně se nebát. Víra v to, že je vaše přesvědčení to správné a že musíte překonat řadu překážek proto, aby se vaše vnitřní já dokázalo smířit samo se sebou. Abyste se každé ráno uměli podívat do zrcadla a říci si, že jste necouvli, i když ta daň je, a ještě bude, obrovská. Někdy vám rozum říká, že jste se dali na zbytečně riskantní cestu, ale srdce řve opak. Srdce opravdového lva, který se neváhá pro svou zemi vrhnout do boje. Do boje, o kterém neví, jak nakonec dopadne a zda se bude moci vůbec někdy vrátit do vlasti, ze které utekl na poslední chvíli. Prošel si drsnou cestou až do okamžiku, kdy nastoupil do okřídleného stroje, aby v něm mohl udělat první krok k onomu návratu. Pro mnohé ta cesta skončila předčasně. Některým se povedlo projít roky bojů, aby se pár let po válce pustili do boje dalšího. Boje, který se jen velmi těžko chápe.

Číst dál: Lvi nebes

Vyvalte sudy

Rubrika: Historie Zveřejněno: pátek 1. květen 2020 Autor Jaroslav Urban

Bylo to, jako když vám někdo sundá kámen z prsou. Konečně se člověk mohl svobodně nadýchnout a říct si, že to přežil. My jsme tady v protektorátu měli vlastně docela štěstí – žádné velké boje tady nikdy nebyly, fronta tudy v podstatě nikdy neprošla a především nás využívali jako pracovní sílu. Měli jsme fabriky, který se nacistům hodily. Samozřejmě mnoho mladých lidí muselo do „rajchu“ na nucené práce. Znala jsem jednoho odvedle, mladého Bezka, který musel odjet do Porýní – už se nevrátil. Tam to bombardování bylo asi nehorší, ale nemysli si, že tady to byl nějaký med. Na Škodovku a na dráhu to shazovali taky. Chudáci lidi, kteří bydleli poblíž, ale v podstatě to bylo jedno, kde jsi zrovna byl. Z osvobození si pamatuju hlavně ty jejich jeepy, potom silonky a čokoládu. Hodně se jim líbily naše holky, i po mě pokukoval jeden z nich. To víš, byla to pro mě tehdy exotika vidět černého vojáka. Když projížděli přes Klatovy, tak je všichni vítali, mávali a zpívali. Myslím, že toho měli ti kluci dost, tak jsme jim dávali nějaké jídlo a pivo. To jim opravdu chutnalo, to víš, tak dobrý pivo nikde jinde nemají…

(Marie Gabrielová, osvobození Klatov, JZ Čechy)

Číst dál: Vyvalte sudy

Šupem domů!

Rubrika: Historie Zveřejněno: pátek 1. květen 2020 Autor Jaroslav Urban

Každý z nás už asi někdy v životě slyšel slovní spojení „poslat někoho někam šupem“. Ale kde se tady vzalo a co vlastně znamenalo?

Za Rakouska-Uherska šlo o zcela konkrétní termín z oblasti veřejné správy a trestního práva. Počátkem sedmdesátých let 19. století v důsledku hospodářské krize totiž začal stoupat počet lidí, kteří ztratili práci. Rozšiřovali tak vrstvu stávajících tuláků, žebráků, bezdomovců i vagabundů.

Číst dál: Šupem domů!

82 pohledů

Rubrika: Historie Zveřejněno: středa 1. duben 2020 Autor Vojtěch Gabriel

Je ráno 27. května a na kalendáři se píše rok 1942. Dvě mužské postavy odjíždějí tramvají na Žižkov, kde si společně vyzvedávají dva bicykly. Společně také odjíždí směr Holešovice. Jeden má pod kabátem britský samopal Sten Mk II ochuzený o ramenní opěrku, ten druhý je rovněž ozbrojen a má u sebe speciálně vyrobenou bombu. Oba čekají na splnění svého úkolu a nervozita se jim rozlézá po celém těle.

Johannes Klein sedí na místě řidiče vozu Mercedes 320 Cabriolet-B. Jedná se o výborný a výkonný automobil německé výroby, jak jinak, když nepoveze nikoho jiného než samotného zastupujícího říšského protektora, z kterého má podle všeho obavy i samotný Hitler. Jeho jízda začíná v Panenských Břežanech směr Pražský hrad, pak bude pokračovat do Ruzyně a odtud jeho pasažér, SS-Obergruppenführer Reinhard Heydrich odlétá do samotného centra třetí říše Berlína. Klein, jakožto řidič a zároveň šéf ochranky, může mít trochu obavy. Vůz tohoto typu sice vypadá více než reprezentativně, ale prvky bezpečnosti vůbec nesplňuje. Je otevřený a ještě k tomu jedou bez vojenského doprovodu, ale egu Heydricha to evidentně nevadí.

Číst dál: 82 pohledů

Městská policie pod hákovým křížem

Rubrika: Historie Zveřejněno: neděle 1. březen 2020 Autor Jaroslav Urban

Když před více než stoletím vznikala naše Československá republika, nějakou dobu trvalo, než se na jejím území ustálily společenské a politické poměry. To se týkalo i bezpečnostní situace. Ty největší problémy musel československý stát řešit prakticky v celém svém pohraničí i na Slovensku. Aktivní odpor proti nové republice a separatistické tendence si v mnoha místech vyžádaly nasazení čerstvě zformovaného československého vojska, často složeného z bývalých legionářů.

Číst dál: Městská policie pod hákovým křížem

Použití zbraně s výsledkem

Rubrika: Historie Zveřejněno: pátek 15. listopad 2019 Autor Jaroslav Urban

  Je časné ráno, polovina května. Sluneční paprsky sice už osvětlují terén, ale teď, těsně nad ránem, ještě nehřejí. Opuštěnou zalesněnou krajinou se obezřetně pohybují dva muži. Na sobě mají ošuntělé a seprané šedivé uniformy. Snaží se zůstat nenápadní a skrytí před náhodnýma zvědavýma očima. Využívají kdejakou terénní vlnu, každý remízek i strom. Sem tam se zastaví a ve snaze zůstat nezpozorováni strnou nebo sebou plácnou na zem. Občas stráví několik dlouhých minut pozorováním okolí. Nervy napnuté k prasknutí, oči přimhouřené, uši nastražené. Dorozumívají se jen gesty, posunky, jednotlivými slovíčky nebo tichými krátkými větami: „Wir können! - Jetzt! - Vorsicht, Walter! - Ja, klar! - Schnell, komm, komm! - Scheisse! - Komm, Helmut! - Jetzt nicht! - Hörst du? Hörst du einen Hund? - Scheisse... Nein, nein!!! - Mein Gott, bitte, nein, bitte, nein... Das sind Hunde!!! Scheisse…“

Číst dál: Použití zbraně s výsledkem

Krvavý podzim roku osmatřicátého

Rubrika: Historie Zveřejněno: čtvrtek 31. říjen 2019 Autor Jaroslav Urban

  Rodina Pardusova je obyčejnou středostavovskou rodinou. Hlava rodiny, strážmistr Jan Pardus, slouží jako četník, manželka Růžena pracuje na poštovním úřadě. Přesně před rokem, 19. září, se jim narodila dcera Věrunka. Nedávno se jí povedly první krůčky. Její smích je nakažlivý a udělala by všechno pro to, aby rozesmála všechny kolem. Oba jako státní zaměstnanci nemají strach z budoucnosti. S výchovou malé Věrušky pomáhá a rodinu doplňuje babička Žofie. Honza Pardus je místním služebně nejstarším četníkem, slouží tady od roku 1933, tedy už pět let. 

Číst dál: Krvavý podzim roku osmatřicátého

Časofon

Rubrika: Historie Zveřejněno: neděle 1. září 2019 Autor Zdeněk Modálek

  Dobrý den, vážení posluchači. Je to skoro rok co, Elon Musk vynalezl časofon. Tedy přístroj, díky kterému je možné spojit se telefonicky s lidmi z minulosti. Od té doby jsme v našem pořadu přivítali mnoho zajímavých osobností. Na dnešní den přijal pozvání zkušený pražský četník z roku 1928, pan Alfons Hrudka. Dobrý den. Slyšíme se dobře?

Číst dál: Časofon

Staré dobré časy?

Rubrika: Historie Zveřejněno: úterý 1. leden 2019 Autor Jaroslav Urban

  První republika se nám s odstupem několika desítek let může jevit jako období poklidné, pokojné, skoro až harmonické, zahalené do hnědavých sépiových tónů… Vybledlé černobílé fotografie, nostalgické filmy, zažloutlé archivní prameny… Prostě idylická doba...

Pojďme se zhluboka nadechnout a pak se stejně zhluboka ponořit do prachem zapadaných kartónů a krabic. Ten prach pojďme zlehka, opatrně odfouknout... Zalistujme ve starých archivních spisech a objevujme příběhy, které sto let zůstaly skryty...

Číst dál: Staré dobré časy?