Odkud je nejkrásnější pohled na svět?

Rubrika: Reportáž Zveřejněno: pondělí 30. srpen 2021 Autor Jaroslav Urban

Kůň je zvíře, které naprosto zásadním způsobem ovlivnilo lidskou civilizaci. Žádné jiné zvíře neprospělo lidstvu tolik, jako kůň. S rozvojem techniky došlo k transformaci vztahů mezi koněm a člověkem. Role koně se posunula do roviny sportovní, terapeutické a společenské. Koně nám obohacují život a mají pro nás větší význam, než si myslíme.

Číst dál: Odkud je nejkrásnější pohled na svět?

Aero Vodochody – Přes sto let v oblacích

Rubrika: Reportáž Zveřejněno: neděle 1. srpen 2021 Autor Zdeněk Modálek

Co si představíte, když se řekne Aero Vodochody? Dozajista továrnu na výrobu letadel. A co si představíte pod pojmem továrna na výrobu letadel? Váháte? Nedivím se. Já, jako člověk neznalý prostředí, si okamžitě vybavím černobílé válečné dokumenty. Haly plné sedřených dělníků snažících se nasytit válečnou mašinérii. Kanárkové dívky ručně plnící letecké pumy směsí trinitrotoluenu a neustálý řev sirén, který už stejně nikdo neřeší. Realita je dnes samozřejmě úplně jiná. Už jen podle fotografií vypadají hangáry čistší než operační sály a bezpečnostní standardy dnešní doby snad není třeba zmiňovat. Ucelený obrázek si však člověk udělá, až když továrnu opravdu navštíví. Mně se ta příležitost naskytla, a to díky panu Tomáši Holubovi, který mě závodem jako dlouholetý zaměstnanec nejen provedl, ale také neváhal povyprávět o svých zahraničních pracovních misích. Bezpečnostní prověrkou na vrátnici jsem prošel. Tak jdeme na to.

Číst dál: Aero Vodochody – Přes sto let v oblacích

S okrskářem v michelských ulicích

Rubrika: Reportáž Zveřejněno: neděle 1. srpen 2021 Autor Jaroslav Urban

Proticovidová opatření se zase trochu uvolnila, po docela dlouhé době nastává ten správný čas opět vyrazit s  kolegou strážníkem do terénu. Člověk si tak nějak matně pamatuje, že dva cizí lidé by snad měli mít při setkání respirátor - ale jednak kdo ví, jestli to stále ještě platí, protože situace se mění každým dnem, a jednak jsme oba, kolega Mirek i já, po druhém očkování. Dolů s respirátorem, vzhůru na ulici!

Číst dál: S okrskářem v michelských ulicích

Patnáctka

Rubrika: Reportáž Zveřejněno: neděle 1. srpen 2021 Autor Redakce Pražského strážníka

Letní sezóna je v plném proudu, teploty trhají rekordy. S tím souvisí možnost různých venkovních aktivit, ať už sportování, nebo jen obyčejný relax někde v parku. Ale také popíjení alkoholu na místech, která vyhláška hl. m. Prahy zakazuje, nebo rušení nočního klidu na venkovních zahrádkách nebo při tolik oblíbených grilovačkách.
Praha 15 je městská část na jihovýchodě hlavního města Prahy, kterou tvoří území Horní Měcholup a Hostivaře. Jako okrajová část se potýká se zvýšeným výskytem osob bez přístřeší, které přespávají v místních lesoparcích. Autohlídka, která především zajišťuje řešení případů, nahlášených na tísňovou linku 156 občas řeší i situace na hornoměcholupském nádraží.

Číst dál: Patnáctka

Ve znaku "Fleur de lys"

Rubrika: Reportáž Zveřejněno: úterý 1. červen 2021 Autor Vojtěch Gabriel

„Vím, že jsme se na to připravovali a pak jsme před klubovnou vztyčili vlajku, zpívali jsme hymnu skautskou i státní a potom někdo z těch činovníků, ale to už nevím tak přesně. (…) Vím, že to byl pro nás zážitek. Vím, že tu byl někdo z těch činovníků, myslím, že někdo z Prahy. Slibovali jsme. Bohužel jsme to brzy potom museli opustit. Říkám, celej život to ve mně zůstalo. Třeba taková maličkost, že má skaut udělat každej den dobrej skutek. Já nevím, jestli to tak dneska ještě je. Tak jsem si kolikrát tak vzpomněla, když zrovna nebyla nějaká příležitost, alespoň se na někoho usmát nebo vlídně promluvit. Tak nějak celej život mně připadalo, že dodržuju to, co jsem tenkrát slíbila při skautským slibu.“ (Paměť národa, Marie Adlerová, Skautský slib)

Číst dál: Ve znaku "Fleur de lys"

O probouzení velkého obvodu šestého

Rubrika: Reportáž Zveřejněno: úterý 1. červen 2021 Autor Zdeněk Modálek

Už z toho začínají být střípky, že? Ze vzpomínek na dobu před příchodem té střapaté neviditelné kuličky. Vzpomínám si na přeplněnou městskou dopravu, a to v jakoukoliv hodinu. Na snahu ulovit místo k sezení při obědové pauze. Na nespočet kulturních akcí, při jejichž výčtu člověk mohl jen zoufat nad svojí smrtelností. Ani v práci to nebylo jiné. Kolegové, kteří se uvolili přizvat mě do auta, často nevěděli, kam dřív skočit. Obzvláště při hlídce na Praze 1 se mohl člověk cítit jako roková hvězda razící si cestu davem. A pak najednou klid. Jako by titán Thanos lusknul rukavicí nekonečna, a téměř všichni zmizeli. Z obrázků vylidněné metropole až mrazilo. Uplynulo několik dlouhých měsíců a život se začíná pozvolna vracet do „normálu“. Lidí a automobilů v ulicích přibývá a mě zajímá, jak se město v průběhu jednotlivých etap měnilo. A kdo to může vědět lépe než strážníci, kteří i přes různé zákazy vycházení hlídkovali nepřetržitě v ulicích, a měli tak město jako na stokrát vydesinfikované dlani. Poprosil jsem tedy kolegu Davida Tichého, aby mě vzal na jedno ze svých natáčení. Několik telefonátů, a už si balím svačinu, noční hlídka na Praze 6 volá a nepočká.

Číst dál: O probouzení velkého obvodu šestého

Normalizace

Rubrika: Reportáž Zveřejněno: úterý 1. červen 2021 Autor Redakce Pražského strážníka

Titulku se nemusíte bát. Opravdu se stav naší společnosti po roce 1968 vracet nebude (tedy snad, člověk v současné době se nemůže divit téměř ničemu). Normalizací myslím stav postupného uklidnění a návrat do kolejí před březnem 2020 a to i v rámci práce Městské policie hl. m. Prahy.

Číst dál: Normalizace

Když samota bolí

Rubrika: Reportáž Zveřejněno: sobota 1. květen 2021 Autor Jaroslav Urban

V české populaci tvořili senioři nad pětašedesát let v roce 2000 třináct procent populace. Před třemi lety to už bylo devatenáct procent. Tato čísla znamenají víceméně evropský průměr. V Praze před třemi lety bydlelo téměř čtvrt milionu seniorů nad pětašedesát let. Mnoho seniorů si dokáže tzv. „podzim života“ pořádně užít, kdy se věnuje svým koníčkům, cestování a všemu tomu, co nestihli v produktivním věku. Jenže časem přijdou nemoci, přátelé odcházejí, děti mizí ve světě. Člověk zůstává sám. Není s kým si povídat. A samota někdy pořádně bolí. Současná doba a situace jsou těžké pro každého, ale pro seniory zvlášť.

Číst dál: Když samota bolí

O fyzické přípravě (nejen) pro strážníky

Rubrika: Reportáž Zveřejněno: sobota 1. květen 2021 Autor Zdeněk Modálek

Plavková sezóna se blíží. Kde mám číslo na Horsta, aby mi poslal ten nový elektrický posilovač břišních svalů? Přidám k němu tu super dietu jen z koktejlů, a v létě všichni na plovárně puknou závistí. I Libuna bude čumět. Díky značné osvětě, které se za poslední desetiletí oblasti sportu, tělesné kondice a obecně zdraví dostalo, už skoro každý ví, že nejde jen o to ohromit Libunu na plovárně. Jde o radost z pohybu, zdraví, funkčnost, duševní hygienu a snahu své tělo prostřednictvím sportu kultivovat či posouvat jeho hranice. Ale jak se tedy dostat do formy, aby člověk nenaletěl jen nějaké módní vlně nebo špatným postupem nenadělal víc škody než užitku? Na tuto otázku se bude hledat odpověď jen těžko. Každý preferuje něco jiného, každý je jiný somatotyp nebo temperament. Nejlepší bude navštívit odborníky a zeptat se na jejich názory a postupy. Zde se však opět dostáváme k onomu dilematu. Jaké odborníky? V jakém směru? Jak jsem již psal. Je to individuální a mně v současnosti dává největší smysl průsečík běhu, funkčního posilování a strečinkových jednotek. Vypravil jsem se proto do FabiClubu za kondičním trenérem Michalem Fabiánem a do Kinesiologické laboratoře na FTVS za Pavlem Hráským. Jsem moc zvědavý, jak vidí sportovní přípravu nejen strážníků oni, co by nám doporučili a co nikoliv. Hádám, že hubnoucí náplasti ani Horstovi vychytávky v seznamu figurovat nebudou.

Číst dál: O fyzické přípravě (nejen) pro strážníky

Mikeš na baterky

Rubrika: Reportáž Zveřejněno: sobota 1. květen 2021 Autor Vojtěch Gabriel

Když se píše o výchově domácích zvířat, tak většinou narazíme na články o psech. Češi bezpochyby patří mezi rekordmany v počtu psů na metr čtvereční a vidět rodinný dům bez čtyřnohého štěkajícího miláčka je téměř, s nadsázkou řečeno, nemožné. I v našem časopise najdeme články o výchově psů, práci s nimi, neboť i Městská policie hl. m. Prahy má své psovody, kteří pracují jak ve výkonu služby, tak ve specializovaném útvaru USAR, který slouží k vyhledávání osob, například pod sutinami spadlých budov. Dalším obrovským motivem pro psy v našich řadách je nesporný fakt, že pod městskou policii patří výborný útulek v Troji, který můžeme řadit mezi nejlepší v celé střední Evropě.  Ale právě i náš útulek nemá jen jednu jedinou část – ta druhá je v Dolních Měcholupech a je specializovaná na další skupinu čtyřnožců – na kočky. A ano, jsou to právě ony, kterým se budeme věnovat.

Číst dál: Mikeš na baterky

Nejen Akce Jehla

Rubrika: Reportáž Zveřejněno: sobota 1. květen 2021 Autor Redakce Pražského strážníka

Situace ve společnosti se naštěstí lepší a tak se strážníci naší městské policie opět vydali na přechody pro chodce, aby dohlédli na bezpečnost, alespoň části školáků, kteří mohli opět usednout do školních lavic. Pravidelné hlídání přechodů v blízkosti škol patří asi mezi nejvíce pozitivně hodnocená opatření, která mají za cíl zvýšit bezpečnost na pozemních komunikacích a zároveň působit i preventivně a výchovně na samotné děti i řidiče. Bohužel není pravidlem, aby se chodec řádně rozhlédl a mnoho, nejen dětí, spíše věnuje pozornost mobilnímu telefonu než situaci v dopravě. Ostatně nemusí mít děti v ruce telefon, aby byla jejich pozornost soustředěna na úplně jiné věci.

Číst dál: Nejen Akce Jehla

MP3

Rubrika: Reportáž Zveřejněno: čtvrtek 1. duben 2021 Autor Redakce Pražského strážníka

Z úvodního titulku by se snad mohlo zdát, že budeme psát o novém hudebním klipu MP Praha ve formátu mp3. Opravdu tomu tak není - ona trojka na konci značí fakt, že výběr tentokrát padl rovnou na tři obvodníředitelství naší městské policie. Konkrétně na Prahu 4,5 a 7.

Číst dál: MP3

SANANIM, pomocná ruka natažená do tmy

Rubrika: Reportáž Zveřejněno: pondělí 1. březen 2021 Autor Zdeněk Modálek

„Vybrat si život. Vybrat si práci. Vybrat si kariéru. Vybrat si rodinu. Vybrat si z***ě velkou televizi. Vybrat si myčky, auta, přehrávače kompaktů a elektrický otvíráky na konzervy. Na konci toho pěkně zplesnivět. P***t se v ubohym domku a být na obtíž sobeckejm spratkům, který si zplodil, aby tě nahradili. Vybrat si budoucnost. Vybrat si život. Ale proč bych měl něco takovýho udělat? Rozhodl jsem si nevybrat život, ale něco jinýho. A důvody? Žádné důvody nejsou. Kdo potřebuje důvody, když má heroin.“ Stejně jako Renton z kultovního Trainspottingu si nitrožilní užívání drog vybralo, jen na území Prahy, až 16 000 lidí. Další desetitisíce uvízly ve spárech jiných více či méně společensky diskutovaných závislostí. Avšak věřte, že je jedno, zda jste si zvolili život, heroin, pervitin, gaming, alkohol nebo Subotex. SANANIM si nevybírá. Každý má dveře otevřené a každý si může časem vybrat cestu za světlem.

Číst dál: SANANIM, pomocná ruka natažená do tmy

Poblouzněna ve Vršovicích

Rubrika: Reportáž Zveřejněno: pondělí 1. březen 2021 Autor Radka Rüsterová

Prahu 10 tvoří celé Vršovice a části katastrálních území Strašnice, Malešice, Záběhlice, Michle, Vinohrady, Hrdlořezy, Hloubětín a Žižkov. Sčítání lidu v roce 2011 potvrdilo cca 109 000 obyvatel. 

Číst dál: Poblouzněna ve Vršovicích

Psovodi

Rubrika: Reportáž Zveřejněno: pondělí 1. březen 2021 Autor Redakce Pražského strážníka

Být psovodem je tak trochu výjimečné postavení v rámci výkonu služby. Pes budí respekt, pozornost a zájem. Je to podobné, jako když proti rozvášněným fotbalovým fanouškům nastoupí řada těžkooděnců na koních. Málokdo by se dobrovolně pustil do křížku s řádně vycvičeným německým ovčákem, který poslechne svého pána na slovo a který má tak trochu agresi v krvi. Mnozí lidé si myslí, že strážníci psům sundávají náhubky při každém zákroku, ale opak je pravdou. Když se zeptáte zkušeného psovoda, tak náhubek zůstává a počet zákroků, kdy bylo opravdu nutné použít takovýto donucovací prostředek (daný zákonem) lze spočítat na prstech jedné ruky za dlouhou řádku let. Ostatně asi málokdo pochybuje o devastujícím zranění způsobené řadou dlouhých zubů. Jakožto „donucovák“ bohatě stačí, když vás pes začne vytlačovat svoji vlastní vahou i s náhubkem.

Číst dál: Psovodi