Prevence pro seniory aneb Senior akademie

Rubrika: Reportáž Zveřejněno: čtvrtek 1. únor 2024 Autor Radka Rüsterová

Na začátku ledna byla v zasedací místnosti vysočanské radnice slavnostně zahájena další Senior akademie. Městská část Prahy 9 společně s naším Oddělením prevence otevřela cyklus vzdělávacích programů prevence kriminality zaměřený na informování těch dříve narozených. Všechny srdečně přivítala nejen Lenka Hofmanová, koordinátorka skupiny Ochrany osob a majetku, ale i místostarosta Prahy 9 Adam Vážanský.

Číst dál: Prevence pro seniory aneb Senior akademie

Flora 30 na příjmu! S autohlídkou na Praze 6

Rubrika: Reportáž Zveřejněno: čtvrtek 1. únor 2024 Autor Jaroslav Urban

Důvod, proč někdy vyrazit na Prahu 6? Co třeba romantický výlet do skal a údolí Divoké Šárky? Letní cachtání na koupališti Džbán? Odlet za hranice všedních dnů z letiště Ruzyně? Praha 6, to jsou také snad ty nejdražší městské čtvrti vůbec, jako Hanspaulka, Ořechovka, Břevnov, Dejvice, Bubeneč... .

Praha 6, to je skoro dvaačtyřicet kilometrů čtverečních a sto deset tisíc obyvatel. Díky své poloze se tady prolíná městské prostředí s divokou přírodou. Strážník tak ve službě řeší vše – od rušení nočního klidu zákazníky baru až po zatoulané ovce.

Číst dál: Flora 30 na příjmu! S autohlídkou na Praze 6

Městská policie České Budějovice na prahu nové éry

Rubrika: Reportáž Zveřejněno: pondělí 1. leden 2024 Autor Zdeněk Modálek

České Budějovice. Město pohody, klidu a sluncem zalitých vodních ploch. Město výborného piva a neméně dobrého hokeje. Historická perla uprostřed kraje plného dobrosrdečných lidí, kypící kulturním životem. Takhle si vybavuji České Budějovice ze svých studentských let. Jenže mládí je doba, kdy se i s krabicákem a kamarádem bubnujícím na odpadkový koš cítíte jako na koncertu The Rolling Stones. Možná jsem měl tou dobou nasazené růžové brýle, které by mi záviděl i Elton John a možná jsem, teď po více jak 15 letech, jen obětí vzpomínkového optimismu. Kdo ví, jak to tenkrát vlastně bylo a kdo ví, jaká je situace teď. Vlastně vím, kdo ví. Budějovická městská policie se pyšní dlouhou tradicí a kdo jiný má o situaci lepší přehled než nepřetržitěhlídkující strážníci. Dovoluji si tedy oslovit jejich tiskové oddělení, zda by nás s kamerou a perem nepřijali na krátkou exkurzi. Odpověď byla rychlá a kladná, a tak vyrážíme nakouknout do kuchyně kolegů za hranicemi naší metropole. Situace ve městě už sama vyplyne, neboť pro každé místo platí pořekadlo: Ukaž mi svou městskou policii a já ti řeknu, jaký jsi. 

Číst dál: Městská policie České Budějovice na prahu nové éry

Kde je smích, je i naděje

Rubrika: Reportáž Zveřejněno: pondělí 1. leden 2024 Autor Radka Rüsterová

Na sklonku roku 2021 jsem ve svém článku psala, že smích je lék. Uvolňuje naše tělo, posiluje imunitní systém, uvolňuje endorfiny – hormony štěstí, chrání srdce a je i přirozeným antidepresivem. Smích je také nakažlivý. A právě toho využívají Zdravotní klauni. 

Číst dál: Kde je smích, je i naděje

Bříza 10 na příjmu...S autohlídkou na Praze 2

Rubrika: Reportáž Zveřejněno: úterý 5. prosinec 2023 Autor Jaroslav Urban

Snad nejmenší pražský obvod o rozloze pouhých pět kilometrů čtverečních... Obvod jako dlaň. Kdy jste byli naposledy třeba na náměstí Míru? Kdy jste byli naposledy na Karlově náměstí? Říká vám něco „nádraží Vyšehrad?“ V práci strážníka není žádný den stejný. Pořád se něco děje a vy nikdy nevíte, co vám ten den přinese. Autohlídka, která mě bude dnes vozit jako závaží na zadním sedadle, je Bříza 10. Za volantem sedí Jarda, na sedadle spolujezdce pak kolegyně Jana. J+J, nerozlučná dvojice prý už několik let. 

Číst dál: Bříza 10 na příjmu...S autohlídkou na Praze 2

STATEČNÉ PSÍ SRDCE nehasne

Rubrika: Reportáž Zveřejněno: úterý 5. prosinec 2023 Autor Zdeněk Modálek

Do velké pátrací akce v okolí Podleského rybníka na Praze 15 po muži, který vyhrožoval sebevraždou, se na žádost policistů zapojili také strážníci psovodi se svými čtyřnohými pomocníky. Uniformované složky si pak rozdělily sektory a začaly oblast prohledávat. Lokalizovaný signál mobilního telefonu dovedl záchranné složky až na pozemek, kde se nacházely garáže. Jeden z policistů pak lokalizoval signál z mobilního telefonu právě na tomto pozemku. Služební pes Merlin pak štěkotem označil uzamčenou garáž, kde se měla osoba nacházet. Díky hasičům se do garáže, kterou museli násilně otevřít, dostali také zdravotníci, kteří si muže intoxikovaného neznámou látkou a uzavřeného v autě, převzali do své péče. Takto zněl zkráceně text, který jsme společně s dvojicí fotek zveřejnili koncem roku 2021 na našem Facebooku Městské policie Praha. Příspěvek posbíral hromadu „lajků“ a pochvalných komentářů. Aby také ne, jednalo se o velký úspěch a dobře odvedenou práci, kterou ocenila i vybraná nezávislá média. Po zhruba týdenním zájmu novinářů se situace uklidnila a příběh putoval do zlatého archivu, vyčkávat na svou další příležitost.

Číst dál: STATEČNÉ PSÍ SRDCE nehasne

Díky rychlé pomoci se někdy podaří i zázrak

Rubrika: Reportáž Zveřejněno: úterý 5. prosinec 2023 Autor Jiřina Ernestová

Koncem roku připomínáme na stránkách Pražského strážníka úctyhodné činy našich kolegů, které přispěly k záchraně lidských životů. Tady jsou příběhy dalších sedmnácti hrdinů, kteří převzali ocenění do uzávěrky prosincového čísla.

Číst dál: Díky rychlé pomoci se někdy podaří i zázrak

Globální hráč z Uherského Brodu

Rubrika: Reportáž Zveřejněno: středa 1. listopad 2023 Autor Jaroslav Urban

Česká zbrojovka Uherský Brod je ve světě zbraní pojem už několik desetiletí. 

Některé její výrobky zná u nás téměř každý. Kdoví, kolik československých vojáků drželo v ruce nezničitelnou útočnou pušku Sa vz. 58 nebo slavný škorpion Sa vz. 61. Kdoví, kolik myslivců při lovu využívá nejrůznější typy brokovnic a kulovnic. 

A do povědomí střelecké veřejnosti se dostaly a dostávají i další výrazy, reprezentující moderní současnost: P-01, P-07, P-09, P-10, Shadow 2, TS 2 Orange, Scorpion Evo 3, CZ BREN 2 a další. 

Číst dál: Globální hráč z Uherského Brodu

Nikotinové sáčky

Rubrika: Reportáž Zveřejněno: středa 1. listopad 2023 Autor Zdeněk Modálek

Sešit na dějepis mám. Svačinu mám. Pytle, abych se nabudil před tělákem a vypadal hustě před holkama, mám. Ještě před několika málo měsíci mohla takto vypadat příprava na další školní den třeba jedenáctiletého školáka. Také vám to hlava nebere? Jak to, že se něco takového mohlo/může vůbec dít, co se změnilo a jaká je situace nyní, jsme se vyrazili zeptat na náš Útvar vzdělávání, za preventisty i do samotných škol. Přejeme příjemné čtení. 

Číst dál: Nikotinové sáčky

Plat, gáže, příjem, renta, mzda, žold …

Rubrika: Reportáž Zveřejněno: čtvrtek 28. září 2023 Autor Radka Rüsterová

V druhém patře v Korunní jsou propojené kanceláře a v nich jsou děvčata, holky, ženy, účetní, kolegyně. Je jich o půlku méně, než bylo holek z naší školky, o čtyři více než těch statečných. Je jich přesně tolik, jako bratrů Klapzubů, a proto by si mohly notovat společně s Milanem Chladilem: „Je je je nás jedenáct…“ Zůstaneme-li chvilku ve sportovní terminologii, dá se o nich napsat, že nikdy nemůžou hrát přesilovku a vždycky musí hrát fér. Jejich faul by totiž každý z nás nesl s velkou nelibostí a odměnil by ho minimálně žlutou kartou. Mají zodpovědnost za správný výpočet mezd celkem pro dva tisíce a jedno sto jedenáct zaměstnanců (ano, i samy sobě). Všichni je potřebujeme. Jejich vedoucí, Ing. Stanislava Vlčková, která je u MP již šestnáct let, oddělení řídí již pár let rukou pevnou a spravedlivou. Jsem přesvědčena o tom, že si neumíme představit objem a rozsah jejich práce. Minimálně dvakrát v měsíci, pokaždé na jeho začátku a konci, na ně myslíme. Poprvé, když se vyplňují a odevzdávají pracovní výkazy a potom, když odpočítáváme první dny měsíce nového, než nám přistanou peníze na účtu a dobije se stravenková karta.

Číst dál: Plat, gáže, příjem, renta, mzda, žold …

Projekt Homeless blues začal v Praze 9 před 10 lety. A byl to dobrý nápad

Rubrika: Reportáž Zveřejněno: čtvrtek 28. září 2023 Autor Jiřina Ernestová

Bezdomovectví je celospolečenský, velice závažný sociální problém, způsobený především příjmovou chudobou, ale samo o sobě není protiprávní, a tím pádem ani trestné. Pouhá přítomnost těchto osob není protizákonná.

Číst dál: Projekt Homeless blues začal v Praze 9 před 10 lety. A byl to dobrý nápad

Dvě dekády na hladině i pod ní

Rubrika: Reportáž Zveřejněno: čtvrtek 28. září 2023 Autor Vojtěch Gabriel

Je brzy ráno, slunce před malou chvílí vyšlo a naše kroky směřují k naší největší řece. Ne nejsme u Vltavy v Praze, jak by se dalo zákonitě očekávat, ale stojíme ve městě, jehož jméno nese i název samotné řeky – Roudnice nad Labem. Cesta na místo byla celkem příjemná. Všechna auta směřovala opačným směrem než my. Praha je holt magnet pro Středočeský kraj. Soumrak vystřídaly ranní mlhy a z dálky nás vítal Říp i samotné místo soutoku Vltavy a Labe – Mělník. Stojíme u Špindlerova mostu a popíjíme ranní kávu z automatu. Ještě je zde úplný klid, jen z dálky se ozve racek či nějaký jiný opeřenec. Díváme se na zdymadla i malou vodní elektrárnu, ale nás zajímá něco úplně jiného – slalomový kanál. Ten je prozatím prázdný a přítomnost budoucích peřejí naznačuje jen malá louže na dně u jedné z překážek.

Číst dál: Dvě dekády na hladině i pod ní

Letos je mu patnáct

Rubrika: Reportáž Zveřejněno: čtvrtek 31. srpen 2023 Autor Jiřina Ernestová

Když 1. března 2008 nastoupil Taxi tým poprvé do akce, tvořilo ho 12 speciálně vyškolených strážníků, kteří měli jasný cíl – dohlížet na dodržování právních předpisů ze strany řidičů taxi na území metropole. V současné době je Taxi tým součástí Hlídkového útvaru a v nepřetržitém režimu v něm pracuje 22 strážníků v přímém výkonu služby. Úzce spolupracují s pracovníky magistrátu a v problematice taxislužby jezdí školit strážníky i do jiných měst.

Číst dál: Letos je mu patnáct

#jsemvpohode

Rubrika: Reportáž Zveřejněno: čtvrtek 31. srpen 2023 Autor Radka Rüsterová

Slovo „pohoda“ vystihuje stav celkové spokojenosti. Proto, aby byli spokojeni i lidé s mentálním postižením a kombinovaným znevýhodněním (kombinace dvou a více různých postižení u jediného člověka), vznikla před 25 lety Pohoda, z.ú. Po celou dobu své existence se snaží nabízet svým klientům takové služby, které jim umožní žít doma a nemuset svůj život strávit v ústavním zařízení. (Zkratka „z.ú.“ znamená zapsaný ústav. Jeho účelem je ze zákona provozování veřejně nebo společensky prospěšné činnosti.)

Číst dál: #jsemvpohode

Nezapomenout ani jedno jméno

Rubrika: Reportáž Zveřejněno: čtvrtek 1. červen 2023 Autor Radka Rüsterová

Zadám-li si slovo „Stolpersteine“ do internetového překladače (raději jich vyzkouším víc), naskočí mi většinou výraz „kámen úrazu“. To ale rozhodně není správně, jak jsem si nechala potvrdit od své známé, která je překladatelkou z a do němčiny. Měli bychom jim říkat „kameny zmizelých“, nebo „kameny, o které je třeba klopýtnout.“ Ne ale tak, že bychom se ocitli na chodníku s podvrtnutým kotníkem. Klopýtnout nebo zavadit o něj bychom měli pohledem. Stolpersteine jsou dlažební kostky s mosazným povrchem velké 10×10 cm, vsazené do chodníku před domy obětí národního socialismu, které byly v letech 1933-1945 nacisty pronásledovány nebo zavražděny – Židů, Romů, Sintů, homosexuálů, politických vězňů, duševně nemocných, fyzicky hendikepovaných, svědků Jehovových, obětí eutanázie. Připomínají i osoby, které pod tíhou okolností spáchaly sebevraždu. Kameny lze položit i za ty, kterým se podařilo včas uprchnout, či pro přeživší koncentračních táborů. Nápis na kameni je drobný. Kdo jej chce přečíst, musí pokleknout nebo se ohnout, a tím se vlastně před zemřelým poklonit. Do desky na povrchu kamene je vyraženo jméno oběti s rokem narození, datem a místem deportace a jejím osudem. Kameny se pokládají před poslední známé dobrovolné bydliště. Nedoporučuje se položit více než tři Stolpersteiny vedle sebe.

Číst dál: Nezapomenout ani jedno jméno