Lekce pro pokročilé aneb nové periodické kurzy Útvaru vzdělávání

Rubrika: Reportáž Zveřejněno: středa 1. březen 2023 Autor Vojtěch Gabriel

Hned na samotný úvod se musím čtenáři omluvit. Zvolím totiž jako formu tohoto článku vyprávění. Ano, tento jednoduchý slohový útvar, který svou jednoduchostí předčí snad jen základní popis. Ono mi totiž nic jiného nezbývá. U všech událostí jsem byl a tak mohu vyprávět. A aby nebyl proud slov monotónní, naruším jej rozhovory s lidmi, kteří vědí mnohem více než já a kteří jsou v daném oboru dlouhou řadu let.

Dnes se budeme bavit o periodických kurzech Městské policie hl. m. Prahy. Náš pozorný čtenář ví, že před nedávnem jsme uveřejnili rozhovor s vedoucím Útvaru vzdělávání panem Vladimírem Shánělcem, kde jsme se mimo jiné bavili o novém typu kurzů či školení, jak chcete, které začnou v lednu tohoto roku kvůli legislativní úpravě. Jedná se o to, že strážníci mohou získat osvědčení již na dobu neurčitou, ovšem je nezbytné, aby byli i nadále proškolováni. A to jednou za pět let. A právě tento typ periodických kurů byl zahájen od 9. ledna na Kundratce v areálu Útvaru vzdělávání MP Praha a Správy služeb hl. m. Prahy.

Číst dál: Lekce pro pokročilé aneb nové periodické kurzy Útvaru vzdělávání

U nás jako u Kingsmanů

Rubrika: Reportáž Zveřejněno: středa 1. březen 2023 Autor Radka Rüsterová

Oficiální definice výrazu PODATELNA zní: specializovaná nebytová místnost resp. úřadovna, která slouží úřadu, veřejné či státní instituci pro vnější písemný styk jak s veřejností, tak i s jinými společenskými institucemi. Pro tento účel bývá podatelna umístěna na snadno přístupném místě obvykle v přízemí budovy. Její provoz je upraven vnitřními řády, interními předpisy a směrnicemi. V popisu své činnosti má také příjem a odesílání veškeré běžné pošty a její evidenci. (tak pravila Wikipedie, zkráceno)

Číst dál: U nás jako u Kingsmanů

Takové klidné město - Ve městě Bohumila Hrabala

Rubrika: Reportáž Zveřejněno: středa 1. březen 2023 Autor Jaroslav Urban

Můj první kontakt s Městskou policií Nymburk byl stylový. Před několika měsíci jsem potřeboval v Nymburce něco vyřídit a tedy někde zaparkovat. Přece nebudu platit parkování na ústředním náměstí, kde je parkovací automat snad na každých pár metrech… Našel jsem si v navigaci nedaleké Kostelní náměstí. Skvělé, nějaká auta tady už parkují, ale místa stále dost. Když jsem k té své plechovce za dvě hodiny přišel, našel jsem za stěračem pozdrav od nymburských kolegů. Stejně na tom byli i majitelé ostatních parkujících aut. Zóna zákazu stání mimo vyhrazená místa.

Alespoň jsem teď při naší návštěvě věděl, kam zamířit. Tehdy jsem šel uhradit pokutu, teď jsem přijel na výzvědy, jak se žije místním strážníkům.

Číst dál: Takové klidné město - Ve městě Bohumila Hrabala

Chráníme ty nejdůležitější

Rubrika: Reportáž Zveřejněno: středa 1. únor 2023 Autor Jaroslav Urban

Čas od času narazíme jako strážníci na situaci, ve které hraje hlavní roli dítě.

Strážníci například v uplynulých zimních měsících, kdy noční teploty padaly pod nulu, našli spící děti pod stanem v lese. Nebo před restaurací našli krátce před půlnocí kočárek s plačícím miminkem, zatímco rodiče uvnitř následně nadýchali několik promile. Jindy strážníci zasáhli, když nezletilý chlapec za dohledu příbuzných prodával kolemjdoucím parfémy. A podobných případů bychom za posledních několik měsíců napočítali více. O podnapilých nezletilých ani nemluvě.

Naše úloha v takových případech končí často velmi brzy – zavoláme státní policii, někdy rodiče a případ předáme formou úředního záznamu k dalšímu řešení na orgán sociálně právní ochrany dětí. Jenže co dál? Jaké mají tyhle a podobné příběhy pokračování?

Číst dál: Chráníme ty nejdůležitější

Pád na dno není konec, vždy je tu ještě NADĚJE

Rubrika: Reportáž Zveřejněno: středa 1. únor 2023 Autor Zdeněk Modálek

Na území hlavního města Prahy žije zhruba 5 000 lidí bez domova. Každý má svůj unikátní příběh, ale obecně platí, že pád na samé společenské dno bývá spíše pozvolný. Nefungující rodina, podlomené zdraví, vyhazov z práce a z bytu. Na ubytovně začnete pít, dostaví se psychické problémy, a už si vás ulice nekompromisně táhne do svojí ledové náruče. Je to pevné sevření a stejně jako cesta do něj, také cesta ven bývá trnitá a pozvolná. Prvním krůčkem zpět do společnosti může však být pouze jednoduché zapředení rozhovoru se sympatickou dvojicí, co vám občas přinese jídlo nebo teplé ponožky. Jedná se o terénní pracovníky pražské pobočky NADĚJE a rádi vám poradí kudy do nízkoprahového denního centra, kde se za asistence jejich kolegů můžete skrz vícestupňové sociální služby, vydat na opětovnou cestu vzhůru. Návrat nebude jednoduchý, ale vždy je tu naděje a NADĚJE.

Číst dál: Pád na dno není konec, vždy je tu ještě NADĚJE

Hledat pomoc je projevem síly oběti

Rubrika: Reportáž Zveřejněno: středa 1. únor 2023 Autor Jiřina Ernestová

Existují pouze dva dny v roce, kdy nemůžeme udělat vůbec nic. Jedním je včerejšek a druhým zítřek. Proto je dnešek tím správným dnem, kdy má člověk milovat, konat a žít. (Dalajláma)

Dne 22. února 1990 byla ve Velké Británii podepsána Charta práv obětí. Den podpisu se pak stal Evropským dnem obětí zločinu. Tento den připomíná, kolik z nás se už stalo obětí trestného činu a zároveň se snaží zvýšit povědomí o možné pomoci a podpoře obětí a jejich blízkých, které taková situace také zasáhne, i když nepřímo.

Číst dál: Hledat pomoc je projevem síly oběti

C22H28N2O - Makové zrnko této látky a spíte na věky

Rubrika: Reportáž Zveřejněno: středa 1. únor 2023 Autor Vojtěch Gabriel

USA bojují se záplavou syntetických opioidů… Narkomany přestává zajímat heroin, do Česka proniká silnější fentanyl… USA nezvládají boj s opioidy… Smutný dopad pandemie. Američané rekordně umírali na předávkování drogami… Toto je jen pár titulků z internetového portálu iDnes.cz, které mají jeden společný činitel a tím je látka nesoucí název fentanyl. Běžnému člověku tento název asi moc neřekne, a pokud použijeme jeho chemický vzorec C22H28N2O, pak už vůbec ne. Definice vytažená z encyklopedie Britannica pak osvětlí účinek těm, co nemají problém s biologií a chemií: Fentanyl, syntetické narkotické analgetikum je nejúčinnější narkotikum v klinickém použití (50 až 100krát účinnější než morfin). Fentanylcitrát se podává injekcí, buď intramuskulárně, nebo intravenózně, někdy v kombinaci se silným trankvilizérem (lék zmírňující pocit úzkosti a duševního napětí). Trvání jeho účinku tišícího bolest je krátké.

Číst dál: C22H28N2O - Makové zrnko této látky a spíte na věky

Kratom aneb Droga v šedé zóně?

Rubrika: Reportáž Zveřejněno: středa 1. únor 2023 Autor Vojtěch Gabriel

Drogy provází člověka a lidskou společnost již mnoho tisíc let. Těžko říci, kdy první lidoop zjistil, že žvýkání určité rostliny přináší zvláštní pocity uspokojení, lepší fyzickou kondici a vyšší pozornost při výkonu. Staré kultury používaly drogy k nejrůznějším náboženským obřadům a rituálům. Často používala stimulanty i armády a vojáci, aby podávali lepší výkony v rámci boje a příprav na ně. Dnes drogy představují především riziko nadměrného užívání a v neposlední řadě obrovsky výnosný ilegální obchod. Ten patří, co do objemu získaných financí, na první místa v žebříčku a může mu konkurovat jen ilegální prodej zbraní či lidí. Nedávno jsem slyšel zajímavou rozhlasovou reportáž, podle které měli v jedné nejmenované asijské zemi  na začátku listopadu již tolik zabavených drog, jako měli za celý předešlý rok a odhad současného zabaveného kontrabandu měl být téměř sto tun. Je to dokonce takové množství, že specializované spalovny nestíhají likvidovat a musí se vytvářet zvláštní prostory, kde tyto drogy provizorně skladovat. To však vyvolává obavy z možných útoků mafie a přepadení těchto skladů.

Číst dál: Kratom aneb Droga v šedé zóně?

Linka 156 na OŘ Praha 5 a Darování krve s MP Praha

Rubrika: Reportáž Zveřejněno: středa 1. únor 2023 Autor Vojtěch Gabriel

Krátká fotoreportáž ze výkonu na obvodní ředitelství Praha 5 a ze dne Darování krve s MP Praha na Transfuzní stanici Fakultní nemocnice Královské Vinohrady

Číst dál: Linka 156 na OŘ Praha 5 a Darování krve s MP Praha

Dnes už nejde pouze o to, aby byl vězeň za katrem neb Vazební věznice Praha Ruzyně

Rubrika: Reportáž Zveřejněno: neděle 1. leden 2023 Autor Zdeněk Modálek

Během přípravy na tento článek jsem si uvědomil, jak málo toho o vězeňském systému vlastně vím a že v této nevědomosti rozhodně nejsem sám. Prakticky nikdo z oslovených lidí v mém okolí nedokázal uceleněji popsat, co může obnášet každodenní chod některé z věznic. Ukázalo se, že všichni máme díky filmové tvorbě věznice za místa, kde musí trestanec pobodat člena jiného gangu vypilovaným kartáčkem na zuby, aby získal respekt a postavení. To je samozřejmě v naší zeměpisné šířce nesmysl. Ale jak to tedy je? Jedna z mála možností, jak získat věrohodné informace, je například majznout souseda po hlavě květináčem, ukrást mu auto a nechat se chytit. Druhá cesta vede přes smluvenou exkurzi v rámci článku do našeho časopisu. Volím možnost číslo 2. Jsem na to moc zvědavý, a jestli také Vás zajímá, kam se mohou dostat osoby, které předáváte státní policii pro podezření z trestného činu, pojďte se mnou.

Číst dál: Dnes už nejde pouze o to, aby byl vězeň za katrem neb Vazební věznice Praha Ruzyně

Střelby v novém

Rubrika: Reportáž Zveřejněno: neděle 1. leden 2023 Autor Vojtěch Gabriel

Střeleckého výcviku se účastní povinně strážníci v přímém výkonu služby dvakrát ročně. Účast na kontrolním cvičení ze střelecké přípravy podle čl. 9 odst. 2 písm. a) je pokládán za střelecký výcvik.

Strážníci v nepřímém výkonu služby se účastní střeleckého výcviku alespoň jedenkrát ročně.

Strážník mladší 21 let je povinen absolvovat individuální střelecký výcvik za účelem získání zbrojního průkazu skupiny „D“, v rozsahu stanoveném vedoucím Útvaru vzdělávání MP, minimálně 6 měsíců před dovršením věkové hranice 21 let. (Příkaz ředitele MP Praha č.12/2022, čl. 10, Střelecký výcvik)

Mít u sebe střelnou zbraň nese vždy určité riziko a velkou míru odpovědnosti. Strážníci v terénu ji mají u sebe neustále. Před každou směnou ji vyfasují a zkontrolují. Na konci každé směny ji musí opět zkontrolovat, řádně ji udržovat a předat odpovědné osobě, která ji umístí na určené místo. Ovšem každodenní zacházení se zbraní neznamená, že všichni budou ostrostřelci a jejich výkony budou připomínat Robina Hooda. Praxe dělá mistra, a zde to platí stonásobně.

Číst dál: Střelby v novém

Technika IZS v záři reflektorů

Rubrika: Reportáž Zveřejněno: úterý 1. listopad 2022 Autor Zdeněk Modálek

Kromě tvorby a spravování vlastního profilu se můžete na Instagramu stát fanouškem prakticky všeho, co Vás napadne. Jen v České republice existují téměř tři miliony účtů. Největší pozornosti se samozřejmě těší různé celebrity, sportovci nebo spoře oděné influencerky. Překvapivě velkou komunitu tvoří také vše, co se týká složek integrovaného záchranného systému. Osobní profily policistů, strážníků, hasičů či záchranářů, fanouškovské účty zaměřené na jednotlivá oddělení nebo techniku tvoří poměrně silný proud v Markově metarybníčku. A právě tři tvůrce, jejichž oko se skrz fotoaparát zaměřilo na vozy a techniku IZS jsme oslovili pro krátký článek. Jste-li followery jedné ze stránek jako jsou Emergency_vehicles_responder, fotopostrehy_izs, izs_czech_photografer nebo byste jen rádi nakoukli za profilovku a zjistili, kdože tak fandí strojům, které každý den používáte, tento článek je určen Vám.

Číst dál: Technika IZS v záři reflektorů

Den hrdinů, přehlídka nejen složek IZS

Rubrika: Reportáž Zveřejněno: úterý 1. listopad 2022 Autor Redakce Pražského strážníka

Je krásné sobotní odpoledne a kroky mnoha lidí směřují na pražské Výstaviště v Holešovicích. Nekoná se zde žádná výstava sportovních vozidel či veteránu, ani žádné workshopy nabízející zábavu pro milovníky počítačových her. Koná se Den hrdinu. Přesněji přehlídka a aktivní ukázky složek integrovaného záchranného systému a dalších složek na něj napojených.

Číst dál: Den hrdinů, přehlídka nejen složek IZS

Frčka, stužka, hvězdička … a někdy odznak, medaile, hvězda

Rubrika: Reportáž Zveřejněno: úterý 1. listopad 2022 Autor Jaroslav Urban

„Dovolte, vašnosti, neráčíte být pan Purkrábek, zástupce banky Slavia?”

Když holohlavý pán neodpovídal, řekl Švejk nadporučíkovi: „Poslušně hlásím, pane obrlajtnant, že jsem jednou četl v novinách, že normální člověk má mít na hlavě průměrně 60 až 70 tisíc vlasů a že černý vlasy bývají řidší, jak je vidět z mnohých případů.”

A pokračoval neúprosně dál: „Potom říkal jednou jeden medik v kavárně U Špírků, že padání vlasů zaviňuje duševní pohnutí v šestinedělí.”

Co poté následovalo, to už patří do klasiky českého humoru. Holohlavý pán samozřejmě nebyl panem Purkrábkem z banky Slavia, nýbrž generálmajorem von Schwarzburg. Ponechme hrdiny příběhu na další cestě ve vlaku do Budějic a povězme si, jak měl generálmajor von Schwarzburg cestovat: v uniformě a především s označením své hodnosti.

Číst dál: Frčka, stužka, hvězdička … a někdy odznak, medaile, hvězda

Šemberský downhill aneb cyklistický kemp v jurtách

Rubrika: Reportáž Zveřejněno: úterý 1. listopad 2022 Autor Vojtěch Gabriel

Když se řekne konec října, tak si člověk povětšinou představí plískanice, déšť, bláto, teploty kolem deseti stupňů, časté inverze, ranní mlhy a občas i přízemní mrazíky. To se nám však tento rok hezky vyhnulo. Je 27. října a teploty nepřipomínají rozhodně číslo na kalendáři. Spíše bych řekl polovinu měsíce předcházejícího. A to je dobře. Nejen proto, že spotřeba plynu rapidně klesá a daří se plnit zásobníky, ale také proto, že na toto období vyšel cyklistický kemp, který vymyslelo a zrealizovalo Oddělení prevence MP Praha.

Číst dál: Šemberský downhill aneb cyklistický kemp v jurtách