Nová generace

Rubrika: Reportáž Zveřejněno: sobota 1. červen 2024 Autor Vojtěch Gabriel

Ideální stav je takový stav, který nikdy nenastane. A ideální zaměstnanec je ten, který nikdy nepřijde. Možná znáte někoho, kdo ideálním zaměstnancem a člověkem je. Já ne. Každý máme své chyby a každý nějakou občas, ať již z nedbalosti či schválně, uděláme. Najít zaměstnance ideálního je snem každého náborového pracovníka a každé personální agentury. Možná je to taková meta nejednoho personalisty, co svou práci bere opravdu vážně a má z ní dobrý pocit.

Číst dál: Nová generace

Neletální zbraně aneb Zbraně nesmrtící, část druhá

Rubrika: Reportáž Zveřejněno: sobota 1. červen 2024 Autor Jaroslav Urban

V dubnovém čísle našeho časopisu Pražský strážník jsme se věnovali tématu tzv. „neletálních“ zbraní. Pro osvěžení paměti: neletální zbraň by měla být zbraň nesmrtící, měla by pouze na určitou dobu vyřadit z činnosti buď jednotlivou osobu, popřípadě skupinu osob, aniž by kohokoliv ohrozila na životě. 

Číst dál: Neletální zbraně aneb Zbraně nesmrtící, část druhá

P13

Rubrika: Reportáž Zveřejněno: sobota 1. červen 2024 Autor Vojtěch Gabriel

Fotoreportáž z výkonu služby na OŘ Praha 13

Číst dál: P13

Vlček, Rybka, Cibulka

Rubrika: Reportáž Zveřejněno: středa 1. květen 2024 Autor Radka Rüsterová

V březnovém čísle jsem psala o inspirativní ženě Lee Surovcové, která aktuálně začala pracovat na dokumentu o dětské paliativní péči. V listopadu 2021 jsem psala o paliativní péči dospělých a o filmu Jednotka intenzivního života. Bohužel i dětští pacienti umírají, potřebují specifickou péči a jejich blízcí podporu i průvodce nelehkým obdobím.

Číst dál: Vlček, Rybka, Cibulka

Městská policie Třebíč – obklopeni historií, pečující o přítomnost

Rubrika: Reportáž Zveřejněno: středa 1. květen 2024 Autor Zdeněk Modálek

O Třebíči jsem doposud nevěděl prakticky nic. Také samotný nápad vyrazit do těchto historických míst vznikl vlastně náhodou, a to neplánovaným setkáním kolegy Davida s ředitelkou třebíčské městské policie v budově jihlavského rozhlasu. Slovo dalo slovo a cesta k dalšímu pokračování našeho seriálu o jiných městských policiích byla volná. Nejdříve však řádná informační příprava. Trocha Facebooku, trocha Instagramu, hodně Googlu a nestačím se divit. Kromě klasických informací o počtu obyvatel a historii se dozvídám, že vyrážíme do města plného unikátních památek zařazených na seznam UNESCO, do města s jednou z nejnižších kriminalit a do jedné z ekologicky nejčistějších oblastí v České republice. Skoro to vypadá, že jedeme do ráje, kde slunce nikdy nezapadá. Samozřejmě přeháním, každé město má svoje problémy, a na problémy pak většinou městskou policii. Proto jsem moc zvědav, jak nám Třebíč představí strážníci, kteří o ni každý den láskyplně pečují.

Číst dál: Městská policie Třebíč – obklopeni historií, pečující o přítomnost

Habr 80 na příjmu...S autohlídkou na Praze 8

Rubrika: Reportáž Zveřejněno: středa 1. květen 2024 Autor Jaroslav Urban

Důvod, proč někdy vyrazit na sever Prahy, na osmý pražský obvod? Zaplavat si v přírodním koupališti Stírka nebo Ládví? Vzít potomky do Aquacentra Šutka? Vyrazit za přírodou do Čimického nebo Ďáblického háje? Zajít s vaším malým vědátorem do ďáblického planetária? Za kulturou do Muzea hlavního města Prahy?

A když už nevíte kudy kam z kolegů, nadřízených a vůbec práce strážníka, pak můžete vždycky anonymně navštívit Centrum krizové intervence. Popřípadě se nechat rovnou hospitalizovat v Psychiatrické léčebně Bohnice. Třeba se nás tam potká víc... Zklidníme se, spolykáme trochu antidepresiv, vyměníme si zkušenosti...

Praha 8, to jsou Kobylisy, Čimice, Karlín a Bohnice, zčásti pak Troja, Střížkov, Nové Město, Žižkov a Libeň. Praha 8, to je dvaadvacet kilometrů čtverečních a 103 tisíc obyvatel.

Číst dál: Habr 80 na příjmu...S autohlídkou na Praze 8

Career expo 2024

Rubrika: Reportáž Zveřejněno: úterý 2. duben 2024 Autor Redakce Pražského strážníka

Ve dnech 13. a 14. března 2024 se v prostorách O2 Universum na pražské Libni konal největší festival pracovních příležitostí Career expo 2024, který přilákal tisíce účastníků a celou řadu významných zaměstnavatelů, včetně Městské policie hlavního města Prahy. Tato událost, zaměřená na propojení talentovaných jedinců s potenciálními zaměstnavateli, se stala skvělou příležitostí pro všechny, kteří hledají směr ve své kariéře, chtějí získat cenné kontakty nebo se prostě jen chtějí inspirovat v dynamickém prostředí pracovního trhu.

Číst dál: Career expo 2024

Neletální zbraně aneb Zbraně nesmrtící

Rubrika: Reportáž Zveřejněno: úterý 2. duben 2024 Autor Jaroslav Urban

Naši slovní zásobu neustále obohacují nová a nová slova. Občas nahrazujeme zavedená česká slova novými, kterým třeba na první poslech nerozumíme. A tak třeba slovo „nesmrtící, neusmrcující“ bylo nahrazeno slovem novým, moderním: „neletální.“

Tohle slovo vychází z latiny. Internetový překladač oba dva české výrazy přeloží do latiny jako „non letalis.“

Číst dál: Neletální zbraně aneb Zbraně nesmrtící

Prevence pro seniory aneb Senior akademie

Rubrika: Reportáž Zveřejněno: čtvrtek 1. únor 2024 Autor Radka Rüsterová

Na začátku ledna byla v zasedací místnosti vysočanské radnice slavnostně zahájena další Senior akademie. Městská část Prahy 9 společně s naším Oddělením prevence otevřela cyklus vzdělávacích programů prevence kriminality zaměřený na informování těch dříve narozených. Všechny srdečně přivítala nejen Lenka Hofmanová, koordinátorka skupiny Ochrany osob a majetku, ale i místostarosta Prahy 9 Adam Vážanský.

Číst dál: Prevence pro seniory aneb Senior akademie

Flora 30 na příjmu! S autohlídkou na Praze 6

Rubrika: Reportáž Zveřejněno: čtvrtek 1. únor 2024 Autor Jaroslav Urban

Důvod, proč někdy vyrazit na Prahu 6? Co třeba romantický výlet do skal a údolí Divoké Šárky? Letní cachtání na koupališti Džbán? Odlet za hranice všedních dnů z letiště Ruzyně? Praha 6, to jsou také snad ty nejdražší městské čtvrti vůbec, jako Hanspaulka, Ořechovka, Břevnov, Dejvice, Bubeneč... .

Praha 6, to je skoro dvaačtyřicet kilometrů čtverečních a sto deset tisíc obyvatel. Díky své poloze se tady prolíná městské prostředí s divokou přírodou. Strážník tak ve službě řeší vše – od rušení nočního klidu zákazníky baru až po zatoulané ovce.

Číst dál: Flora 30 na příjmu! S autohlídkou na Praze 6

Městská policie České Budějovice na prahu nové éry

Rubrika: Reportáž Zveřejněno: pondělí 1. leden 2024 Autor Zdeněk Modálek

České Budějovice. Město pohody, klidu a sluncem zalitých vodních ploch. Město výborného piva a neméně dobrého hokeje. Historická perla uprostřed kraje plného dobrosrdečných lidí, kypící kulturním životem. Takhle si vybavuji České Budějovice ze svých studentských let. Jenže mládí je doba, kdy se i s krabicákem a kamarádem bubnujícím na odpadkový koš cítíte jako na koncertu The Rolling Stones. Možná jsem měl tou dobou nasazené růžové brýle, které by mi záviděl i Elton John a možná jsem, teď po více jak 15 letech, jen obětí vzpomínkového optimismu. Kdo ví, jak to tenkrát vlastně bylo a kdo ví, jaká je situace teď. Vlastně vím, kdo ví. Budějovická městská policie se pyšní dlouhou tradicí a kdo jiný má o situaci lepší přehled než nepřetržitěhlídkující strážníci. Dovoluji si tedy oslovit jejich tiskové oddělení, zda by nás s kamerou a perem nepřijali na krátkou exkurzi. Odpověď byla rychlá a kladná, a tak vyrážíme nakouknout do kuchyně kolegů za hranicemi naší metropole. Situace ve městě už sama vyplyne, neboť pro každé místo platí pořekadlo: Ukaž mi svou městskou policii a já ti řeknu, jaký jsi. 

Číst dál: Městská policie České Budějovice na prahu nové éry

Kde je smích, je i naděje

Rubrika: Reportáž Zveřejněno: pondělí 1. leden 2024 Autor Radka Rüsterová

Na sklonku roku 2021 jsem ve svém článku psala, že smích je lék. Uvolňuje naše tělo, posiluje imunitní systém, uvolňuje endorfiny – hormony štěstí, chrání srdce a je i přirozeným antidepresivem. Smích je také nakažlivý. A právě toho využívají Zdravotní klauni. 

Číst dál: Kde je smích, je i naděje

Bříza 10 na příjmu...S autohlídkou na Praze 2

Rubrika: Reportáž Zveřejněno: úterý 5. prosinec 2023 Autor Jaroslav Urban

Snad nejmenší pražský obvod o rozloze pouhých pět kilometrů čtverečních... Obvod jako dlaň. Kdy jste byli naposledy třeba na náměstí Míru? Kdy jste byli naposledy na Karlově náměstí? Říká vám něco „nádraží Vyšehrad?“ V práci strážníka není žádný den stejný. Pořád se něco děje a vy nikdy nevíte, co vám ten den přinese. Autohlídka, která mě bude dnes vozit jako závaží na zadním sedadle, je Bříza 10. Za volantem sedí Jarda, na sedadle spolujezdce pak kolegyně Jana. J+J, nerozlučná dvojice prý už několik let. 

Číst dál: Bříza 10 na příjmu...S autohlídkou na Praze 2

STATEČNÉ PSÍ SRDCE nehasne

Rubrika: Reportáž Zveřejněno: úterý 5. prosinec 2023 Autor Zdeněk Modálek

Do velké pátrací akce v okolí Podleského rybníka na Praze 15 po muži, který vyhrožoval sebevraždou, se na žádost policistů zapojili také strážníci psovodi se svými čtyřnohými pomocníky. Uniformované složky si pak rozdělily sektory a začaly oblast prohledávat. Lokalizovaný signál mobilního telefonu dovedl záchranné složky až na pozemek, kde se nacházely garáže. Jeden z policistů pak lokalizoval signál z mobilního telefonu právě na tomto pozemku. Služební pes Merlin pak štěkotem označil uzamčenou garáž, kde se měla osoba nacházet. Díky hasičům se do garáže, kterou museli násilně otevřít, dostali také zdravotníci, kteří si muže intoxikovaného neznámou látkou a uzavřeného v autě, převzali do své péče. Takto zněl zkráceně text, který jsme společně s dvojicí fotek zveřejnili koncem roku 2021 na našem Facebooku Městské policie Praha. Příspěvek posbíral hromadu „lajků“ a pochvalných komentářů. Aby také ne, jednalo se o velký úspěch a dobře odvedenou práci, kterou ocenila i vybraná nezávislá média. Po zhruba týdenním zájmu novinářů se situace uklidnila a příběh putoval do zlatého archivu, vyčkávat na svou další příležitost.

Číst dál: STATEČNÉ PSÍ SRDCE nehasne

Díky rychlé pomoci se někdy podaří i zázrak

Rubrika: Reportáž Zveřejněno: úterý 5. prosinec 2023 Autor Jiřina Ernestová

Koncem roku připomínáme na stránkách Pražského strážníka úctyhodné činy našich kolegů, které přispěly k záchraně lidských životů. Tady jsou příběhy dalších sedmnácti hrdinů, kteří převzali ocenění do uzávěrky prosincového čísla.

Číst dál: Díky rychlé pomoci se někdy podaří i zázrak