Probační a mediační služba – dohlíží na pachatele a pomáhá obětem

Rubrika: Reportáž Zveřejněno: úterý 1. duben 2025 Autor Zdeněk Modálek Vytisknout E-mail

Pojmy jako probace, mediace, alternativní tresty, dohled, obecně prospěšné práce a mnoho dalších najdete v pomyslném slovníku Probační a mediační služby, která vznikla 1. ledna 2001 a její zřízení, organizaci a činnost upravuje zákon č. 257/2000 Sb. Za svoji poměrně krátkou historii si Služba upevnila svoje důležité postavení v české justici, rozrostla se do všech regionů republiky a bez její práce bychom se dnes těžko obešli.

Probační a mediační služba primárně zajišťuje dohled nad výkonem alternativních trestů (zajištění kontroly výkonu trestu nespojených s odnětím svobody), připravuje podklady pro rozhodování orgánů činných v trestním řízení, zejména pro uložení alternativních trestů, ale v České republice intenzivně pracuje také s oběťmi trestných činů. Tento ojedinělý systém umožňuje mimo jiné pracovat s pachateli i oběťmi restorativně, tedy zaměřit se na to, jak obnovit a pokud možno napravit to, co bylo trestným činem narušeno. Restorativní justice usiluje o naplnění potřeb oběti, jejího zapojení do hledání řešení, a to za účasti pachatele, kterého vede k přijetí odpovědnosti za spáchaný čin a k nápravě způsobené újmy. V praxi to přináší například možnost nabídnout pachateli a oběti dobrovolnou vzájemnou mediaci, na kterou Služba obě strany připraví a tímto procesem je provede. Oběť si tak může s pachatelem osobně promluvit, vyslechnout si jeho omluvu a okolnosti, které ho ke spáchání činu vedly. Může také pachateli přímo říct, co vše jeho čin způsobil v širším měřítku, a vznést svoje nároky a představy o tom, co by bylo pro oběť odpovídajícím zadostiučiněním. Pachatel má v rámci tohoto procesu možnost vidět a uvědomit si, co zapříčinil. K omluvě může přidat i nabídku na další odčinění své chyby. To vše je součástí mediací, jichž se prostřednictvím Probační a mediační služby každoročně uskuteční přibližně 800. V rámci důležité informovanosti široké veřejnosti se Probační a mediační služba každoročně připojuje také k Evropskému dni obětí trestných činů, který si připomínáme 22. února. Již několik let je možné v tento den zaznamenat rozsáhlou kampaň „neJsme bezMocní“, kterou společně s Policií České republiky projevují zaměstnanci Služby úctu k obětem, ale hlavně připomínají, že v České republice existuje rozsáhlá síť pomoci, kam se může každý, kdo se cítí být obětí trestného činu, obrátit. Jde o 74 středisek Probační a mediační služby, která najdete v každém městě, kde sídlí okresní soud, a samozřejmě velkou síť policejních služeben. Tento systém doplňují další poskytovatelé, převážně z neziskového sektoru, kteří zajišťují, aby byla dostupnost pomoci obětem dostatečná. Kampaň vyzývá všechny takto zasažené, aby se svým problémem nezůstávali osamoceni, ale vyhledali pomoc a řekli si o ni. Velkým úspěchem rozvoje Probační a mediační služby je i budování sítě specializovaných poradců pro oběti, kteří jsou klientům k dispozici nad rámec běžné pomoci probačních úředníků.

Velkým úspěchem rozvoje Probační a mediační služby je i budování sítě specializovaných poradců pro oběti, kteří jsou klientům k dispozici...

Ve zmiňované probaci Služba zajišťuje především dohled nad podmíněně odsouzenými a podmíněně propuštěnými z výkonu trestu odnětí svobody. Práce probačních úředníků je klíčová pro zajištění bezpečné společnosti a snižování recidivy. Svým klientům pomáhají převzít odpovědnost za spáchaný čin, vyhodnotit rizika vedoucí k trestné činnosti a hledat způsoby, jak jim v budoucnu předcházet. Zároveň je podporují v začlenění do společnosti, zejména prostřednictvím získání legálního zdroje příjmů a plnění závazků a povinností.

Probační a mediační služba má opravdu široký záběr v rámci své celorepublikové činnosti a jedním z alternativních trestů jsou také obecně prospěšné práce. Úlohou Služby je v tomto případě najít pro odsouzené vhodné poskytovatele tohoto trestu a samozřejmě následně dohlížet nad jeho plněním a výkonem. Každý odsouzený má povinnost odpracovat trest v takové míře, jakou mu uložil nezávislý soud. Jde o velmi často ukládaný alternativní trest, který přináší nejen poučení pro pachatele, ale také prospěch konkrétním obcím, potřebným organizacím a celé společnosti. Klient musí uložený počet hodin obecně prospěšných prací odpracovat sám, bezplatně a ve svém volném čase.

Všechny alternativní tresty udílené v České republice mají zásadní společenský a ekonomický dosah pro nás všechny. Nezatěžují tolik státní finance, protože pachatel není umístěn ve vězení, kde jeho pobyt stojí téměř dva tisíce korun denně, ale vykonává trest, během něhož může dále docházet do svého zaměstnání a na svůj život a závazky si legálně vydělat. To samozřejmě platí i u trestu domácího vězení. Tento typ trestu zároveň nenarušuje sociální vazby s rodinou a pachatel má nadále možnost starat se například o své děti nebo rodiče. Alternativní tresty již mají v justici své neodmyslitelné místo a zdá se, že jsou budoucností moderní justice.



V posledních letech bylo možné zaznamenat ve veřejném prostoru a médiích pojem „elektronický náramek“. A proto stojí za to zmínit a vysvětlit, jak tento technický prostředek pomáhá ke kontrole odsouzených právě Probační a mediační službě. Ta totiž Elektronický monitorovací systém (EMS) v České republice spravuje a od roku 2024 má k dispozici 700 těchto zařízení, která mohou pomáhat s dohledem nad alternativním trestem nebo jsou používána jako náhrada vazby. EMS není samostatný alternativní trest, jak bývá někdy chybně v médiích prezentováno, ale jde o nástroj spolehlivé kontroly dodržování uloženého trestu a dalších opatření, tedy například povinnosti zdržovat se ve stanovenou dobu na určeném místě. Pokud nezávislý soud rozhodne o tom, že je ke kontrole vhodný tento moderní nástroj, nainstalují specializovaní pracovníci pachateli elektronický náramek na nohu v oblasti kotníku a základní stanici umístí v jeho domově. Následně se zahájí monitoring této osoby, která má jasně stanovená pravidla, kdy a za jakým účelem může domácnost opustit. Jedná se samozřejmě převážně o docházku do zaměstnání, případně k lékaři a zajištění osobních potřeb. Během zbývajícího času, většinou od stanovené večerní hodiny do rána, ale také o víkendech a svátcích, má klient povinnost být na určeném místě, tedy převážně v místě svého bydliště.

Probační a mediační služba se postupně vyvíjí a modernizuje svou práci v návaznosti na trendy v justici. Inspirací jsou často dobré zahraniční zkušenosti, které lze převést do české praxe. Za zmínku jistě stojí vybudování takzvaných Programových center, která přinášejí změnu práce s pachatelem. Jde totiž o práci se skupinou v rámci specializovaných programů, které jsou v centrech realizovány. Běžná práce probíhá na individuální bázi mezi probačním úředníkem a pachatelem, kdežto v Programových centrech se potkává skupina pachatelů, se kterými je možné pracovat v jiné dynamice v rámci kolektivu. Jeden z nejčastěji ukládaných programů je určen pro osoby, které se dopustily rizikového chování při řízení, nebo pro pachatele, kteří si neuvědomují, jak závažný měl jejich čin dopad na oběť a její život. Výsledky této skupinové práce jsou velice pozitivní a mají pro určitý typ pachatelů výraznější vliv na zlepšení jejich chování.

Jeden z nejčastěji ukládaných programů je určen pro osoby, které se dopustily rizikového chování při řízení...

Mezi další inovativní projekty, které za poslední roky vstoupily do práce Probační a mediační služby, je otevření prvního pobytového zařízení této organizace. Jde o Probační dům v Písku, který je určen mužům podmíněně propuštěným z výkonu trestu, kterým soud nařídí další opatření, tedy probační dohled a absolvování pobytového resocializačního programu. Kapacita domu je 16 osob a jeho realizace se mohla uskutečnit díky financování z fondů EHP a Norska. Inspirací pro vznik tohoto zařízení byly zkušenosti ze severských zemí, dalších vyspělých států, ale třeba i z Asie. Pobyt v zařízení je přesně časově ohraničen dobou 6 měsíců, kdy se klienti připravují na samostatný život na svobodě. Mnoho návyků, které jsou pro svobodného člověka samozřejmé, tito muži během výkonu trestu ztratili nebo je ve svém dosavadním životě nikdy neměli. Tým odborníků v probačním domě tak s každým klientem pracuje na jeho potřebách, které je nutné během půlročního pobytu vylepšit, aby v dalším životě této osoby nedocházelo k selhání a případné recidivě. Podmínkou pobytu je také přesné dodržování pravidel, zaměstnání, starost o samotné ubytovací zařízení, náprava vztahů s rodinou, chuť učit se, jak si  legálně zajistit běžné potřeby pro život, práce na finanční gramotnosti a také nulová tolerance alkoholu a dalších návykových látek. Klient je v zařízení svobodný a po splnění svých povinností se může volně věnovat například svým zálibám mimo areál probačního domu.

Probační a mediační služba ušla od svého vzniku opravdu velký kus cesty a heslo „Snažíme se o pozitivní změny“ se jí v České republice bezesporu daří naplňovat. Svoji činnost také prezentuje v rámci preventivních a vzdělávacích akcí na půdě škol nebo při akcích, které pořádají pro veřejnost města, ve kterých Služba působí. Pokud byste chtěli o práci Služby vědět více, můžete navštívit webové stránky www.pmscr.cz nebo si domluvit prezentaci organizace u jednotlivých pracovníků v rámci Vámi pořádané akce.

Zobrazení: 28