Místo policejní historii zaslíbené

Rubrika: Kultura Zveřejněno: neděle 1. březen 2020 Autor Jaroslav Urban

Někdy se my, muži, ocitneme v situaci, kdy partnerka nebo manželka odjede na víkend a nechá nám potomky na starost. A my stojíme před úkolem vymyslet program, který je zaujme a u kterého se nebudou nudit. Myslím, že návštěva Muzea policie, na kterou vás chci pozvat, by mohla být trefou do černého. Ale přece jen je třeba přiznat, že tenhle program zaujme spíše pány kluky než dívky.

Číst dál: Místo policejní historii zaslíbené

Technika v diktaturách – hlavní letošní výstava Národního technického muzea

Rubrika: Kultura Zveřejněno: sobota 1. únor 2020 Autor Jiřina Ernestová

Původní nepoužitá bomba Jana Kubiše z atentátu na Reinharda Heydricha, „Goebelsova tlama“, vysílačky paravýsadku Silver A, speciální dětský kočárek používaný komunistickou Státní bezpečností (StB) a mnoho dalších zajímavých artefaktů z období 1939 – 1989 můžete vidět na výstavě Technika v diktaturách v Národním technickém muzeu na Letné. Výstava vznikla ve spolupráci s Vojenským historickým ústavem, Muzeem Policie ČR a Ústavem pro studium totalitních režimů jako expozice k 30. výročí sametové revoluce a potrvá do 28. června 2020. Ačkoli je instalovaná v jediné místnosti, nabízí 140 exponátů často spojených se silným lidským příběhem.

Číst dál: Technika v diktaturách – hlavní letošní výstava Národního technického muzea

Srdeční záležitost JAWA

Rubrika: Kultura Zveřejněno: středa 15. leden 2020 Autor Vojtěch Gabriel

Je krize, píše se rok 1929 a Ing. František Janeček hledá cestu, jak se svou zbrojovkou neskončit. Rozhoduje se pro netradiční řešení, nenabízí nové technologie ve výrobě zbraní či jiný převratný vynález, ale kupuje od firmy Wanderer licenci na výrobu motocyklu 500 OHV. Zanedlouho se registruje ochranná známka JAWA – Janeček + Wanderer. Ve stejném roce se rodí nový model s licencí a označením JAWA 500 OHV, se kterým o dva roky později závodník a konstruktér G. W. Patchett startuje na Six Days. I přes poruchy a problémy na cestě svůj závod dokončí na krásném bronzovém místě a tak se začíná rodit nová motocyklová legenda.

Číst dál: Srdeční záležitost JAWA

Jesulus Pragensis aneb Zázračný Ježíšek z Prahy

Rubrika: Kultura Zveřejněno: úterý 3. prosinec 2019 Autor Eva Koutníková

  Doba adventu by měla být především dobou duchovní přípravy na Vánoce, dobročinnosti a zklidnění. Přijměte proto v této rubrice pozvánku do kostela Panny Marie Vítězné a svatého Antonína Paduánského v Karmelitské ulici, kde se nachází světoznámé Pražské Jezulátko. Kdy jindy si totiž připomenout příběh o této malé, původem španělské sošce Ježíška, když ne o adventu…

Číst dál: Jesulus Pragensis aneb Zázračný Ježíšek z Prahy

2019-30

Rubrika: Kultura Zveřejněno: čtvrtek 7. listopad 2019 Autor Vojtěch Gabriel

  Stát se fotoreportérem není snadné rozhodnutí. Je mnoho oborů fotografie, které jsou více v klidu, nespotřebují tolik času a jsou mnohem lépe placené. Před nedávnem jsme vás zvali na výstavu Helmuta Newtona – ikony módní a portrétní fotografie světové úrovně. Ještě předtím  jsme vás zvali na výstavu dalšího světového fotografa – Josefa Koudelky. Ten sám o sobě v dokumentu říkal, že jej práce natolik pohltila, že jeho soukromý život šel úplně stranou. Půl roku na cestách, další půl rok vyvolávat filmy a připravovat se na další velké téma. Spaní pod širým nebem, chlad, zima, déšť a hlavně absolutní nejistota toho, co bude zítra. Vyjíždět do válečných konfliktů a vozit z nich naprosto perfektní fotky pro světové agentury umí i Antonín Kratochvíl, který sám byl nucený emigrovat a prožít si několik let v uprchlickém statutu. A po bok jeho a dalších bych rád zařadil českého fotografa – Jana Šibíka.

Číst dál: 2019-30

Ve znamení ledňáčka Václav IV.

Rubrika: Kultura Zveřejněno: pátek 1. listopad 2019 Autor Eva Koutníková

  V srpnu roku 1419 pobýval český a římský král Václav IV. na Novém Hrádku u Kunratic. Zde ho také zastihla zpráva o svržení novoměstských konšelů radikálními husity z oken Novoměstské radnice. Tato zpráva krále rozrušila natolik, že jej podle dobových pramenů „šlak trefil“. Ať tomu bylo jakkoliv, po dlouhých 41 letech vládnutí jeho život dne 16. 8. 1419 vyhasnul. Jelikož od smrti krále Václava IV. právě uplynulo 600 let, byla k tomuto výročí v Císařské konírně Pražského hradu připravena výstava „Český a římský král Václav IV. Gotické umění krásného slohu kolem roku 1400“, kterou můžete navštívit do 3. listopadu tohoto roku.

Číst dál: Ve znamení ledňáčka Václav IV.

Valdštejnská zahrada aneb Kulturní poklad nejbohatšího muže své doby

Rubrika: Kultura Zveřejněno: neděle 1. září 2019 Autor Eva Koutníková

  Zdi malostranských paláců v sobě ukrývají nesmírné kulturní bohatství. A nejedná se pouze o architekturu a vybavení palácových interiérů, součástí tohoto bohatství jsou i palácové zahrady. Ne všechny paláce se mohou pyšnit krásnou rozlehlou zahradou, protože s ohledem na ceny pozemků si zahrady mohli dovolit jen ti nejbohatší majitelé, a to obzvláště, pokud jejich palác stál na dosah  Pražského hradu. Ovšem tehdejší nejbohatší muž v Čechách – Albrecht Václav Eusebius z Valdštejna nechal vystavět tak krásný palác se zahradou, že i Pražský hrad zůstal v jeho stínu.

Číst dál: Valdštejnská zahrada aneb Kulturní poklad nejbohatšího muže své doby

Je to prostě Helmut Newton

Rubrika: Kultura Zveřejněno: čtvrtek 1. srpen 2019 Autor Vojtěch Gabriel

  Pokud máte ve svém okolí někoho, kdo rád fotí, zeptejte se jej, kdo byl Helmut Newton. Pokud se na vás bude dívat nechápavě, tak o své vášni opravdu nic neví. Jméno tohoto slavného módního a portrétního fotografa je absolutní pojem vyjadřující nadčasovost, kreativitu, smysl pro detail a perfektní ovládnutí svého umění. Schválně jsem nepoužil slovo řemeslo, protože dobrý řemeslník dobře pracuje, ale ovládnout umění, je něco úplně jiného. Ani nemusíte znát, proč je na fotoaparátu tolik funkcí, ale musíte mít oko, hlavu a dar od toho nejvyššího.

Číst dál: Je to prostě Helmut Newton

Panská přízeň je nestálá aneb Mordechaj Maisl podruhé

Rubrika: Kultura Zveřejněno: pátek 1. únor 2019 Autor Eva Koutníková

  V minulém díle o historii Prahy, který byl věnován rozvoji Židovského města, jsem zmínila jméno Mordechaje Maisla, významné osobnosti rudolfínské doby. Finanční podpora císaře Rudolfa II. a jeho dvora Maislovi zajistila řadu privilegií, ze kterých těžilo i Židovské město, neboť právě s Maislovým jménem byl spojen významný stavební rozvoj ghetta. Krom synagogy, nyní zvané Maislova, financoval též výstavbu Vysoké synagogy a židovské (též Maislovy) radnice.

Číst dál: Panská přízeň je nestálá aneb Mordechaj Maisl podruhé

Hořkosladké vzpomínky v Galerii Tančící dům

Rubrika: Kultura Zveřejněno: úterý 1. leden 2019 Autor Jiřina Ernestová

  V Tančícím domě na nábřeží je do 3. března otevřena výstava Retro zima za socíku, která navazuje na úspěšnou výstavu Retro 70. a 80. let. K vidění je téměř 1300 dochovaných originálních dobových předmětů ze soukromých sbírek, Barrandovských ateliérů i archivu České televize.

Číst dál: Hořkosladké vzpomínky v Galerii Tančící dům