Ohlédnutí za kulturním létem

Rubrika: Kultura Zveřejněno: pondělí 30. srpen 2021 Autor Radka Rüsterová

V půli května došlo konečně k rozvolnění, a tak jsme mohli zase začít trochu normálně žít. Nemohla jsem se dočkat, až navštívím nějaké divadelní představení nebo koncert. Na prvním představení jsem od 10. 10. 2020 byla 25. května, a od té doby jsem se téměř nezastavila. Všichni pořadatelé se snažili využít letních měsíců a dobrého počasí k tomu, aby se umělci mohli opět potkat se svým publikem a naopak, aby publikum už konečně mohlo naživo sledovat své oblíbené umělce. V lockdownu sice mnozí streamovali a vysílali online, ale dívat se na skutečné lidi a cítit tu energii mezi nimi, je prostě něco úplně jiného.

Číst dál: Ohlédnutí za kulturním létem

Výtvarného umění se nemusíme bát

Rubrika: Kultura Zveřejněno: neděle 1. srpen 2021 Autor Radka Rüsterová

Ráda bych vás pozvala na dvě pražské výstavy, které v průběhu prázdninových měsíců můžete navštívit, u kterých se nebudete nudit, a nikdo vás nebude soudit, když řeknete: “Tomu nerozumím, ale líbí se mi to.“

Číst dál: Výtvarného umění se nemusíme bát

Okolo Hradce

Rubrika: Kultura Zveřejněno: úterý 1. červen 2021 Autor Radka Rüsterová

v malé zahrádce, rostou tam tři růže…

Za růžemi bych asi do Hradce nevyrazila, ale jinak mám tohle město moc ráda a umím si představit v něm žít. Nevím proč, snad proto, že je všude plno mladých lidí, mi přijde takové „hipsterské“ a, i přes spoustu historických památek, moderní. Inu, je to město univerzitní. Něco málo z webu města: Hradec Králové leží na soutoku Labe s Orlicí. Býval věnným městem českých královen. Žije zde téměř 100 tisíc obyvatel. Často se o něm mluví jako o „salónu republiky“ a říká se, že by mohlo být učebnicí vývoje architektury. Specifickou tvář městu vtiskli architekti Jan Kotěra a jeho žák Josef Gočár.

Číst dál: Okolo Hradce

Soběslav

Rubrika: Kultura Zveřejněno: úterý 1. červen 2021 Autor Zdeněk Modálek

Co se Vám vybaví, když zaslechnete jižní Čechy? Mně určitě sluncem zalitá příroda, hrady, vodáctví a všeobecná pohoda. Doby, kdy jsem v tomto kraji trávil snad každé léto, však již dlouho tlí pod silným nánosem času a já začínám zjišťovat, že kdysi tak oblíbená místa budou potřebovat znovu objevit. A prvním takovým místem bude Soběslav. Město s dlouhou historií, nespočtem památek a krásnou okolní přírodou. Tedy tak si jí pamatuji já. Na úseku mezi D1 a D3 zamávám Čapáku a po necelé hodince a půl jízdy se mohu přesvědčit, zda tomu tak stále je, město pětilisté růže nás vítá. Záměrně píši nás. Pro dnešní průzkum jsem se vybavil dvouletým synem Matějem, protože nic tak neprověří připravenost města na turisty, jako rodič s hyperaktivním svištěm. Tak jdeme na to.

Číst dál: Soběslav

Vlašim

Rubrika: Kultura Zveřejněno: úterý 1. červen 2021 Autor Zdeněk Modálek

Svou krásou vyniká téměř nad všechny ostatní parky v Čechách. Takto ohodnotil vlašimský park ve své Topografii Království českého z roku 1788 Jaroslav Schaller. Připočteme-li několik velice zajímavých expozic v místním zámku a relativně nově zbudovanou ParaZoo, stává se Vlašim lákadlem, které by si nikdo neměl nechat ujít. Anebo ne? Jemně vkládám čerstvě dosmažený řízek mezi dva chleby a vyrážím poodkrýt skutečný stav turistických lákadel.

Číst dál: Vlašim

Mikulov a Pálava – dávní strážci našich hranic

Rubrika: Kultura Zveřejněno: úterý 1. červen 2021 Autor Jiřina Ernestová

Na úpatí výrazného vápencového hřbetu Pálavy leží jedno z nejmalebnějších českých měst, známé nejen cennými památkami, ale i vínem ze zdejších vinic. Vzniklo jako podhradí pevnosti, střežící bezpečnost českého státu při hranici s Rakouskem. Jeho jádro s množstvím hodnotných staveb bylo prohlášeno za městskou památkovou rezervaci.

Číst dál: Mikulov a Pálava – dávní strážci našich hranic

Plantážníci, jak to jedete?

Rubrika: Kultura Zveřejněno: úterý 1. červen 2021 Autor Vojtěch Gabriel

Buďte pozdraveni Mirku, Jarko, Jindro, Červenáčku a Rychlonožko… Tak takto se jmenuje první kapitola zbrusu nové knihy nakladatelství Albatros, které z mého skromného pohledu udělalo naprosto výborný knižní počin. Ten počin se jmenuje Rychlé šípy Jaroslava Foglara a Jana Fischera. Jedná se o nádhernou knihu sytě žluté barvy, která ve vás vyvolá nostalgii a chuť vrátit se do dětských let.

Číst dál: Plantážníci, jak to jedete?

Třeboň – jihočeský klenot

Rubrika: Kultura Zveřejněno: úterý 1. červen 2021 Autor Jiřina Ernestová

Třeboň je jihočeské město obklopené krásnou přírodou. Návštěvníkům nabízí dokonalé spojení kulturních zážitků s posílením sportovního ducha. Leží v krásné a čisté krajině, v půli cesty mezi Českými Budějovicemi a Jindřichovým Hradcem. V tomhle městě se nemůžete nikdy nudit. Pro aktivní jedince je k dispozici široká nabídka sportovního vyžití, kterému vévodí cykloturistika. Okolní rovinatý terén v kouzelné přírodě je ideální možností pro poznávání této lokality. Třeboň ale patří i mezi naše kulturně-historické klenoty s řadou zajímavých staveb a objektů, takže ani milovníci historie určitě nebudou zklamáni. Dalším lákadlem je třeboňské lázeňství s velmi dlouhou tradicí.

Číst dál: Třeboň – jihočeský klenot

Poděbrady - srdeční záležitost

Rubrika: Kultura Zveřejněno: úterý 1. červen 2021 Autor Jaroslav Urban

Někdy máme tendenci přehlížet místa, která máme tak říkajíc za humny a která leží, co by kamenem dohodil. Jedním z takových míst jsou možná i Poděbrady. Město, do kterého dojedeme z Prahy za necelou hodinu z Prahy, ať pojedeme jakýmkoliv dopravním prostředkem. Pravda, uznávám, na jízdním kole by těch šedesát kilometrů východním směrem od Prahy asi zvládl málokdo… I s přihlédnutím, že převýšení je minimální. Ale autem, vlakem, autobusem to opravdu za hodinku zvládneme.

Poděbrady, Poděbrady… Co tak většině z nás vyskočí v hlavě? Co si představíte, když uslyšíte „Poděbrady“? Vsadil bych se, že alespoň dvě asociace: král Jiří z Poděbrad a místní lázně. Jsou však tyhle dvě myšlenky relevantním důvodem, proč si udělat výlet do Poděbrad? Přilákal by vás do Poděbrad král, který zemřel před nějakými pěti stoletími? Přilákal by vás do Poděbrad marketingový slogan „na srdce jsou Poděbrady“, který se vás (zatím) netýká? Možná byste chtěli slyšet jiné důvody, proč přijet na výlet zrovna do Poděbrad.

Číst dál: Poděbrady - srdeční záležitost

Mariánky nejsou jen o pramenech

Rubrika: Kultura Zveřejněno: úterý 1. červen 2021 Autor Radka Rüsterová

Zkraje roku jsem se dočetla, že kdesi u Mariánských Lázní existuje od roku 1996 Miniaturpark Boheminium, a že zde roste Chrám svaté Barbory. To mne, jako Kutnohoračku, zaujalo, a tak jsem se tímto směrem vydala na výlet. Netušila jsem ovšem, kolik dalších zajímavých míst tady ještě je. Škoda, že jsme vyrazili v pošmourný, chladný den s občasnými sprškami, který toulkám přírodou moc nepřál. No, není nic jednoduššího, než sem o prázdninách zajet zase.

Číst dál: Mariánky nejsou jen o pramenech

Lysá nad Labem - Město barokních pohledů

Rubrika: Kultura Zveřejněno: úterý 1. červen 2021 Autor Vojtěch Gabriel

Když se řekne Polabí, mnoho z nás si představí jen rovinu a samá pole se zeleninou či obilím. Ono tomu však tak vůbec není a mezi těmito úrodnými lány nalezneme mnoho historických a kulturních památek, které by zde místa neznalý poutník opravdu nečekal. Jedním z nich je město Lysá nad Labem. Protože píšeme převážně pro pražské čtenáře, tak bude jistě potěšující, že cesta do tohoto zajímavého města není ničím náročná a můžete ji vykonat nejrůznějšími dopravními prostředky či dokonce pěšky. Budeme-li volit cestu tradiční, po dvou kolejích, tak vám stačí jen půlhodinka posezení ve vlaku a již vystupujete na moderním vlakovém nádraží, na kterém se nemusíte bát jít v noci ani pro něco dobrého na zub. Milovníci kol pak mohou své krasavce přepravit buď rovněž vlakem, či využít hojnou síť cyklostezek, které vedou z okraje metropole – například z Černého mostu využijete stezku pod číslem 17, mající poetický název Greenway Jizera. Po ní nemusíte jet celou dobu, ale prostřídat a ještě před cílem trasy navštívit například Káraný, kde je známá úprava podzemní vody zásobující matičku měst.

Číst dál: Lysá nad Labem - Město barokních pohledů

Jičín - Pro urážku starostenské nohy

Rubrika: Kultura Zveřejněno: úterý 1. červen 2021 Autor Vojtěch Gabriel

Asi málokdo by si nespojil jméno tohoto města právě s pohádkovou postavou Rumcajse, Manky či Cipíska. Jičín je malebné město, které ovšem nežije jen pohádkou. Má bohatou historii, krásné náměstí, kostely, muzea a ještě malebnější okolí.

Číst dál: Jičín - Pro urážku starostenské nohy

Lásku a hry!

Rubrika: Kultura Zveřejněno: sobota 1. květen 2021 Autor Radka Rüsterová

Po dlouhá léta byl 1. květen oslavován (já vím, že někteří to už nepamatují) zejména jako Svátek práce. Chodili jsme do průvodu, mávali fáborky a mávátky, kochali se vyzdobenými alegorickými vozy, transparenty plnými budovatelských hesel, sliby úderníků i proslovy státníků na tribunách. Československá televize vždy vysílala přímý přenos z průvodu v Praze. Ten byl doplněn o reportáže z jiných českých měst i ostatních socialistických zemí včetně záběrů z oslav v Moskvě.

Číst dál: Lásku a hry!

Když se z dravců stává kuře

Rubrika: Kultura Zveřejněno: čtvrtek 1. duben 2021 Autor Vojtěch Gabriel

Desátého března proběhla televizí premiéra velmi známého dokumentu režiséra Víta Klusáka a Barbory Chalupové V síti. Tento dokument není žhavou novinkou, neboť před televizní premiérou na ČT byl hojně propagován v kinech i na samotném webu. Možná jste patřili mezi ty, kteří měli „odvahu“ jít na tento film do kina, možná patříte mezi výraznější skupinu lidí, kteří v kině raději relaxují u popcornu a sledují nejnovější české či hollywoodské trháky. Přestože se jedná o dokument, tak na české poměry dosáhl nebývalé návštěvnosti a téma, kterým se zabývá, začalo více rezonovat v našem veřejném prostoru.

Číst dál: Když se z dravců stává kuře

Jan Mydlář – kat českých rebelů

Rubrika: Kultura Zveřejněno: pondělí 1. březen 2021 Autor Eva Koutníková

Toho dne při východu slunce se nad Prahou objevil zvláštní úkaz. Ačkoliv několik dní nepršelo a poté rovněž ne, nad městem se klenula duha a nebe zářilo. Před zdí Staroměstské radnice zahalené černým suknem již stála tribuna pro členy mimořádného soudu, císařské hejtmany, rychtáře a delegace královských měst a nedaleko tribuny bylo připraveno mohutné popravčí lešení. Zločin urážky královského majestátu, kterého se dopustili čeští páni, rytíři a měšťané při „ohavné rebélii“ neboli stavovském povstání, měl být krvavě potrestán.

Číst dál: Jan Mydlář – kat českých rebelů