Nové realismy

Rubrika: Kultura Zveřejněno: středa 1. květen 2024 Autor Radka Rüsterová

Mariánské náměstí se nachází kousíček od stanice metra Staroměstská a najdeme tady třeba Klementinum, pracoviště pražského magistrátu, Clam-Gallasův palác a také městskou knihovnu. V jejím druhém patře má sídlo Galerie hlavního města Prahy. Právě zde připravili kurátoři – Anna Habánová, Ivo Habán a Helena Musilová výstavu Nové realismy. Její přípravě se věnovali přes dva roky. Expozice navazuje na výzkum, který trval od roku 2016 a jeho součástí je i kniha stejného názvu z roku 2020. Na tři sta uměleckých děl od více než stovky autorů přibližuje návštěvníkům, jak se žilo v meziválečném Československu. Obrazy, sochy, kresby, grafiky, fotografie, ukázky reklam či krátký film popisují prostý i moderní život, který se měnil díky rozvoji technologií, možnostem cestování, komunikace a zábavy mezi lety 1918 a 1945. Zobrazuje úspěch nově se etablující střední třídy a zároveň si všímá sociálních problémů ekonomicky rozdělené společnosti. K vidění jsou scény z kaváren, zachycení radosti, ale i odvrácené strany života ve městě i na venkově. Ženská emancipace, národnostní menšiny, móda a technologie.

Číst dál: Nové realismy

Karel je vůl!

Rubrika: Kultura Zveřejněno: úterý 2. duben 2024 Autor Vojtěch Gabriel

Ahoj lidi. Pro začátek bych se měl asi představit. Jmenuji se Karel… no, tak mi vlastně říká jen můj majitel. Kdyby mě viděla má vlastní máma, tak by mě asi pojmenovala trochu jinak. U nás doma jméno Karel nepatří mezi ta rozšířená, spíše bych řekl, že u nás se tak nikdo vůbec nejmenuje. Trochu mě zaráží, že majitel se jmenuje úplně stejně. Taky Karel, a pokud vám to něco připomíná, nějaký film, tak se pletete. Jsem totiž o dost starší než ti dva autobusáci, co jedou společně do Chorvatska.

Číst dál: Karel je vůl!

Racek není na ocet

Rubrika: Kultura Zveřejněno: úterý 2. duben 2024 Autor Radka Rüsterová

Poctivě jsem navštěvovala různá divadla, abych měla přehled o premiérovaných inscenacích. Nedá se ale zvládnout všechno.

Číst dál: Racek není na ocet

Celebrita, génius, podivín

Rubrika: Kultura Zveřejněno: středa 28. únor 2024 Autor Radka Rüsterová

V prosinci 2023 uplynulo tři sta let od úmrtí toho prvního. Narodil se a zemřel v Praze. Dožil se 46 let. V červnu 2024 uplyne sto let od úmrtí druhého. I ten se narodil a zemřel v Praze. Dožil se 40 let.

Číst dál: Celebrita, génius, podivín

Nesmrtelné ilustrace

Rubrika: Kultura Zveřejněno: čtvrtek 1. únor 2024 Autor Radka Rüsterová

Pravděpodobně nezáleží na tom, kdy jsme se narodili, protože tyhle obrázky provází životem nás, naše děti i jejich děti, a určitě s nimi budou vyrůstat děti, které se právě narodily.

Děti z Bullerbynu, Deník kocoura Modroočka, Vařila myška kašičku, Slabikář, Kozí pohádka – ty první dvě knihy jsem jako děcko milovala, třetí jsem prohlížela se svým synovcem. Slabikář od Jiřího Žáčka (byl vyhlášen v roce 1992 nejlepší učebnicí roku) měly ve škole moje děti a leporelo Věry Provazníkové „Kozí pohádka“ dostala má vnučka vloni při vítání občánků. Všechny knihy mají společného jmenovatele a tím jsou ilustrace paní Heleny Zmatlíkové.

Číst dál: Nesmrtelné ilustrace

Díky za návraty

Rubrika: Kultura Zveřejněno: pondělí 1. leden 2024 Autor Radka Rüsterová

Možná si řeknete, že moc předbíhám, ale tolik se těším a vstupenky jsou již v prodeji od prosince, takže prostě musím. Třeba to máte podobně. Stačí říct několik názvů filmů a hned budete vědět. Beetlejuice, Batman, Střihoruký Edward, Ukradené vánoce, Mars útočí, Velká ryba, Karlík a továrna na čokoládu, Sweeney Tod, Alenka v říši divů, Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti. Ano, jedná se o část filmografie legendárního Tima Burtona, filmového mága, režiséra, producenta, spisovatele, básníka, výtvarníka, ilustrátora, scénáristy. Jeho svět nám mohla přiblížit už výstava v domě U Kamenného zvonu roku 2014. Letos se můžeme těšit na Burtonův návrat. Pod záštitou ministra kultury Martina Baxy, primátora hlavního města Prahy Bohuslava Svobody a kulturní atašé Natalie D. Wilkins z Velvyslanectví USA v Praze se bude za pár měsíců konat výstava TimBurton – Návraty. K vidění má být více než 530 děl– storyboardů, skic, návrhů scén, loutek a fotografií z nadčasové filmové klasiky i z výše zmíněných filmů. 

Číst dál: Díky za návraty

Pavel Šišpera 2023

Rubrika: Kultura Zveřejněno: úterý 5. prosinec 2023 Autor Redakce

Opět vám přinášíme pro pobavení v rámci prosincového čísla několik kreslených vtipů od našeho kolegy Pavla Šišpery.

Číst dál: Pavel Šišpera 2023

Angelus Domini

Rubrika: Kultura Zveřejněno: úterý 5. prosinec 2023 Autor Radka Rüsterová

Ani jsme se nenadáli a máme tady opět závěr roku. Prosinec charakterizuje například bláznivé nakupování vánočních dárků (pokud nepatříme k těm, kteří první balíčky připravují již během letních prázdnin), pečení cukroví, smýčení domácnosti, ale i bujaré večírky s kolegy a samozřejmě bilancování a formulování předsevzetí. K tomuto času ale také patří romantické filmy a pohádky. Předvánoční čas se v posledních letech neobejde bez Lásky nebeské, Štědrý večer bez Pelíšků, ale hlavně bez nové původní pohádky. Od roku 2012 to bývá nejčastěji inscenace v režii Karla Janáka, který právě finišuje práci na filmu Klíč svatého Petra, jenž je určený pro letošní Štědrý večer. Jistě si ale vzpomenete na první uvedení filmu Anděl páně. Pohádka, kterou roku 2005 natočil Jiří Strach, byla v kinech premiérově uvedena 3. listopadu 2005. Jako štědrovečerní pohádku České televize jsme ji mohli sledovat už o rok později. V mnoha domácnostech se anděl Petronel, přezdívaný matla, i mírně poťouchlý čert Uriáš už zabydleli. Pohádka se po jedenácti letech dočkala svého pokračování. Anděl páně 2 se stal při televizní premiéře na Štědrý večer 2017 na stanici ČT1 s více než třemi miliony diváků nejsledovanější štědrovečerní pohádkou za posledních 15 let. Bylo nasnadě, že z takového úspěchu je třeba vytěžit co nejvíc. Asi jste zaregistrovali, že Hudební divadlo Karlín uvedlo na konci října premiéru stejnojmenného muzikálu.

Číst dál: Angelus Domini

Pneuservis Titus

Rubrika: Kultura Zveřejněno: úterý 5. prosinec 2023 Autor Vojtěch Gabriel

Nacházíme se na levém břehu naší národní řeky Vltavy, poblíž přístaviště, kde odpočívá menší řádka lodí, které mají svá nejlepší léta strávená plavbou již dávno za sebou. Pro někoho by představovaly fotogenické prostředí plné zajímavých detailů a zátiší. Pro majitele však představují více méně problém, který je nutné řešit a který bude znamenat nemalé finanční prostředky. Poblíž tohoto menšího lodního mauzolea se nachází i další místo sloužící jako poslední odpočinek dopravních prostředků – zde ovšem nehrají prim lodě, ale auta. Především dodávky a staré kamiony, mající na tachometru nemalé hodnoty blížící se milionu a výše. Právě toto místo je pro náš příběh a následné vyprávění velmi důležité. Autovrakoviště u Huberta je plné zajímavých událostí, vzpomínek a lidí.

Číst dál: Pneuservis Titus

Bohém Brandl

Rubrika: Kultura Zveřejněno: středa 1. listopad 2023 Autor Radka Rüsterová

Věřte mi, že to není nějak plánované, ale opět začnu v Kutné Hoře. Chodila jsem zde na základní školu, která byla v těsné blízkosti kostela Matky Boží Na Náměti. (Dovolím si ještě malou vsuvku – v minulém čísle jsem psala o nových pobočkách Městské knihovny v Praze a zmínila jsem knihovnu kutnohorskou. Ta nyní sídlí právě v budově „mojí“ ZŠ Na Náměti. Knihovna v Kutné Hoře získala 12. října první místo v kategorii Městská knihovna roku 2023.)

Číst dál: Bohém Brandl

Nově v mlýně nebo u veverky

Rubrika: Kultura Zveřejněno: čtvrtek 28. září 2023 Autor Radka Rüsterová

Když jsem byla školou povinná a úspěšně se naučila číst, velmi ráda jsem chodila do knihovny, přestože knih jsme měli doma víc než dost. U nás, v Kutné Hoře, byla jen jedna a celkem malá, ale i tak jsem se těšila na každou její návštěvu. Navíc vyrazit do knihovny byla také společenská událost. Domluvily jsme se ve škole s „holkama“ a šlo se. Potom jsme si ukazovaly svoje úlovky a bylo to moc fajn. Mimochodem, kutnohorská knihovna se přestěhovala do budovy bývalé základní školy, kde jsem strávila osm krásných let a dokonce aspiruje na výhru v soutěži „Stavba roku Středočeského kraje 2023“. Ale o to tu teď nejde.

Číst dál: Nově v mlýně nebo u veverky

Ocas se mihne

Rubrika: Kultura Zveřejněno: čtvrtek 31. srpen 2023 Autor Vojtěch Gabriel

Zima se dostává do své druhé poloviny a v kalendáři se objevil měsíc s druhým pořadovým číslem. Podle statistik meteorologů patří mezi ty nejmrazivější v roce, s průměrem někdy i pod bodem mrazu. V našich podmínkách je prostě zima jako řemen. My se nacházíme na okraji Prahy a to v brzkých ranních hodinách. Slunci bude ještě dlouho trvat, než opustí svůj úkryt za obzorem a pomalu začne ohřívat svými paprsky ztuhlou zemi a dodá alespoň trošku tepla prokřehlým stvořením, které se pomalu sunou směrem k nejbližší autobusové zastávce. Ještě předtím, než dorazí první osoby na první ranní housenku, která otevře svá ústa a spolkne vše, co do ní nastoupí, přijíždí z nedalekých polí auto. Takový malý nenápadný kombík, neurčité barvy, snad světle hnědé, mající svá nejlepší léta dávno za sebou. Znalec by jistě poznamenal, že tento model snad svá nejlepší léta ani neměl.

Číst dál: Ocas se mihne

Pravidla směšného chování?

Rubrika: Kultura Zveřejněno: čtvrtek 31. srpen 2023 Autor Radka Rüsterová

Když jsem byla malá, rodiče mne učili třeba to, že na chodníku se chodí vpravo, když pozdraví oni, mám pozdravit i já (tady jsme měli zpočátku trochu problém), mám mít vždycky v kapse kapesník, v obchodě, kině, ve vlaku mám nechat ostatní nejprve vycházet, teprve potom mohu vstoupit/ nastoupit a mnoho dalšího. Když jsem byla starší a vyrážela ven sama, říkávali: „Dobře se bav a nezapomeň na slušný vychování.“ V překladu to znamenalo: Přijď domů včas,a chovej se tak, abychom se za Tebe nemuseli stydět.  Dnes a denně jsem svědkem různých situací a mám pocit, že na „slušný vychování“ mnozí zapomněli.

Číst dál: Pravidla směšného chování?

Obraz nebo zvuk?

Rubrika: Kultura Zveřejněno: úterý 1. srpen 2023 Autor Radka Rüsterová

Obraz, v tomto případě televize a zvuk, tedy rozhlas – obě média slaví letos kulaté narozeniny a k tomu se váže bohatý doprovodný program. Koncerty, setkání či výstavy. A právě na ty bych vás chtěla pozvat. Zaberou času tak akorát, aby to ani menší děti nepřestalo bavit a každý si tady najde svoje.

Číst dál: Obraz nebo zvuk?

Chlast – slast

Rubrika: Kultura Zveřejněno: čtvrtek 1. červen 2023 Autor Radka Rüsterová

Za všechno může Finn, i když je to Nor. Konkrétně norský psychiatr, psychoterapeut, spisovatel a profesor jménem FinnSkårderud a jeho výrok: „Člověk se rodí s deficitem půl promile alkoholu v krvi.“ Jak sám tvrdí, jde ale o špatnou interpretaci jeho předmluvy ke knize O psychologických účincích vína. „Ano, na první stránce jsem napsal, že po jedné nebo dvou skleničkách je život celkem dobrý a myslíme si, že se rodíme s deficitem 0,5 ‰…  Ale už v následujícím odstavci tuto teorii zcela odmítám.“ Jenže, co když si ten následující odstavec nepřečteme?

Číst dál: Chlast – slast