Malé i velké radosti podzimu

Rubrika: Kultura Zveřejněno: úterý 1. říjen 2024 Autor Radka Rüsterová Vytisknout E-mail

Prázdniny jsou už zapomenuté, léto ustoupilo podzimu, nový školní rok i nová divadelní sezóna jsou v plném proudu. Nicméně my máme stále mnoho možností, jak si zpříjemnit dny, načerpat energii a těšit se z maličkostí. Ať už plánujeme vánoční dárky pro své blízké, setkání s přáteli, nebo jen obyčejné chvíle pro sebe, jde o to, najít rovnováhu mezi povinnostmi a potěšením. Abychom neměli myšlenky chmurné, hlavy zamotané a nálady nevyvážené, musíme tu a tam zvolnit, nechat se bavit, kochat se krásou, nebo se třeba jen dobře najíst v příjemném prostředí. Prostě „udělat si to hezký“. Pořád se něco děje a je z čeho vybírat, tak směle do toho, nebojme se ničeho.

Divadla začala naplno a přinášejí na jeviště nové inscenace, které nás provedou podzimními večery. Divadlo v Dlouhé například zahájilo sezónu českou premiérou Teoréma podle slavného filmu Piera Paola Pasoliniho. V březnu nás pozvou na hudebně-divadelní koláž Golem. Mělo by se jednat o výlet po stopách legendy o pražském Golemovi. Další premiéry jsou v plánu na leden a červen. Švandovo divadlo na Smíchově chystá mimo jiné Divokou kachnu, kterou jsem před lety viděla právě v Dlouhé (2005). Za ztvárnění Hedviky, čtrnáctileté dívky, získala tehdy Jaroslava Pokorná Cenu Alfréda Radoka. Nutno podotknout, že jí bylo padesát devět a byla dokonalá. Adaptaci klasického dramatu Gazdina roba Gabriely Preissové uvedou pod názvem Gazda a roba v listopadu. Na představení Nirvana – Rape me! v režii Thomase Zielinskiho ale musíme ještě rok počkat (premiéra je v plánu až na podzim 2025). Má vyprávět o svobodě mysli, ale také o stejnojmenné kapele a o hnutí grunge.

Do Městských divadel pražských zavítá Řehoř Samsa v podání Martina Donutila. V Rokoku totiž premiérují v říjnu Kafkovu Proměnu. Podivuhodný případ Benjamina Buttona je název povídky Francise Scotta Fitzgeralda, podle níž byl natočen stejnojmenný film s Bradem Pittem v hlavní roli. Kdo bude Buttona hrát v Rokoku ještě nevím, ale v březnu se sem určitě přijdu podívat. Před uzávěrkou jsem tady viděla Pana polštáře a nemohu jinak než doporučit všem. Tohle představení jsem shlédla v Činoherním klubu, kde jej uváděli v letech 2005 – 2014. 

„Činoherák“ oslaví zkraje příštího roku šedesát let od založení. Sezónu tady zahájili Gogolovými Hráči. Ty úspěšně uvádělo před pár lety i Divadlo v Dlouhé a Divadlo Rokoko. Z mnoha připravovaných akcí v ČK zmíním ještě novou inscenaci mého oblíbeného autora a režiséra Tomáš Dianišky s pracovním názvem První dámy. V jeho režii je i zahajovací premiéra Divadla pod Palmovkou Noc zlomených nehtů (L. Veverková, J. Hanzlík, T. Dianiška, hudba Kato) – první tuzemský rapový muzikál s živou kapelou. Následně sem můžeme zajít třeba na Pygmalion, který mají adaptovat Thomas Zielinski s Petrem Kolečkem. Myslím, že by to mohla být „slušná jízda“. Přesvědčím se v březnu. Když je řeč o Katovi, ten vystoupí 6. prosince v Rudolfinu s Police Symphony Orchestra. Koncert je v tuto chvíli již vyprodaný, ale pokud byste PSO chtěli vidět a slyšet, tak třeba bude ještě někde k vidění dokument o tomto jedinečném uskupení amatérských muzikantů Velký finále PSO.



Představení Divadla Minor jsou určena převážně dětem, ale ruku na srdce, kdo z nás tam se zájmem nezajde i bez doprovodu svých ratolestí? Novou sezónu otevře inscenace Karkulko, neboj se!, následovat bude Špunt, Pes Tutulák nebo „western z Vysočiny“ Černý partyzán. Pokud pro svoje děti nebo vnoučata hledáte dobrou zábavu, tak tady vás určitě nezklamou. Programy mají přizpůsobené věkovým kategoriím již od jednoho roku věku dítěte.

Před uzávěrkou jsem ještě stihla premiéru slavného broadwayského muzikálu DONAHA! v Divadle Na Fidlovačce i obnovenou premiéru muzikálu Tajemství v Divadle Kalich. Přemysl Pálek, který na Fidlovačce ztvárnil Jerryho Lukowskiho, je nesmírně charismatický a svou roli si užívá, stejně jako třeba roli Krysaře právě v Kalichu nebo Christiana Greye v 50 Odstínech! v Divadle Radka Brzobohatého  A na co se aktuálně těším? Na říjnové novinky – V závěji (Komorní divadlo Kalich), Lež (Studio DVA) – tu znám v podání Divadla Verze, které chystá novinku Drazí rodiče. A protože mám ráda nový cirkus, tak se podívám i na novinku Cirku La Putyka – Hey, Earth! Na Jatkách 78.

A také zahájení činnosti Nové Spirály, ale o tom zase příště.

Galerie hlavního města Prahy zahájila v září parádní výstavou Bruce Weber: My education – probíhá do 19. ledna 2025 v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstské náměstí. Weber je světoznámý americký fotograf, klasik americké černobílé portrétní fotografie, který spolupracoval s módními časopisy, jako jsou Vogue, Interview nebo Vanity Fair, se značkami Calvin Klein nebo Ralph Lauren. Je také úspěšným filmařem a autorem mnoha hudebních videoklipů pro zpěváky či hudební skupiny (např. Pet Shop Boys, Chris Isaak) a dokumentů. Průběžně fotografuje významné osobnosti z kulturního a politického života, mezi jeho nejslavnější snímky patří například unikátní portréty Nelsona Mandely, Georgie O’Keeffe či Louise Bourgeois. V České republice v roce 2000 fotografoval sérii s Heathem Ledgerem. Opakovaně také spolupracoval i s osobnostmi s ‚českou stopou‘ – např. Evou Herzigovou či Martinou Navrátilovou. Foto M. Navrátilové jsem na výstavě nenašla, moje chyba?

Národní galerie Praha láká mimo jiné na výstavu École de Paris: Umělci z Čech a meziválečná Paříž. Ta začne sice až 7. listopadu, ale je dobré být připraven. Trvat bude do začátku března příštího roku. Čeští umělci v meziválečné Francii nejsou jen František Kupka, Josef Šíma, Jindřich Štyrský a Toyen. Tento projekt se má pokusit zmapovat pozici Georgese Karse,  Otakara Kubína a François Zdenka Eberla v pařížském uměleckém prostoru a připomenout jejich účast na výtvarných salonech a kolektivních výstavách. Vedle řady dosud neznámých děl od těchto tří autorů budou vystaveny také obrazy Aléna Diviše, Edity Hiršové a světově známých autorů jako Amedeo Modigliani, Chaim Soutine, Jules Pascin, Fujita či Chana Orloff. Výstava bude ve Valdštejnské jízdárně na Malé Straně.

Přeji všem příjemný podzim, užívejte si jej plnými doušky, a když narazíte na nějakou kulturní zajímavost, dejte mi vědět. Děkuji.


 Foto:Amy Winehouse, Miami, Florida 2007. Copyright © Bruce Weber / Kate Moss for Vogue, Vietnam 1996 © Bruce Weber /  Martin Špelda /  Jaroslava Pokorna

Zobrazení: 136