Je libo výstavu?
Národní technické muzeum na Letné je sázkou na jistotu, pokud nevíte, kam zajít ve chvílích volna. Každý z rodiny si tady najde něco, co ho zaujme. Jelikož naši strážníci velmi často spolupracují s pražskou záchrankou, šla jsem se podívat na soubor historických sanitek, které jsou do osmého června příštího roku vystaveny v tamní dopravní hale. Musím říct, že jsem čekala více.
„Pražská záchranná služba tím, že v posledních desetiletích nelikvidovala po skončení své životnosti vybrané sanitní vozy a ani je nepředávala dalším uživatelům, vytvořila cennou kolekci sanitních automobilů, které byly provozně spjaty s hlavním městem,“ říká Karel Ksandr, generální ředitel NTM.
Přesto tady ale nejsou třeba automobily Škoda 1201 a 1202, známé i díky seriálu Sanitka, na které jsem se těšila. Chápu, že je obtížné uchovávat takové veterány, ale možná by se daly někde sehnat. Například vloni na výstavě v areálu nemocnice v Jindřichově Hradci k vidění byly. Nebo mohly několik vitrín zaplnit alespoň modely sanitek, aby měl návštěvník možnost udělat si komplexní představu. Škoda. Součástí výstavy je také výběr defibrilátorů (defibrilátor je schopný elektrickým výbojem obnovit správnou činnost srdce, což každý strážník ví a také je jimi vybavena značná část našich vozů) ze sbírky NTM.
Ale co, muzeum má několik pater, takže směle vykročme dál. Do konce ledna roku příštího máme možnost nahlédnout do historie i současnosti firmy PETROF. Antonín Petrof vyrobil, respektive postavil svůj první klavír v roce 1864. Ano, počítáme správně, PETROF slaví 160. narozeniny. Za tu dobu zde vyrobili zhruba 635 000 nástrojů a další pak v rámci PETROF Brand Family. Charakteristickým rysem pian je neobyčejně měkký, něžný, kulatý a romantický tón, díky kterému jsou oblíbena mezi hudebníky po celém světě.
Výstava je umístěna v největším výstavním sále NTM. V jejím prostoru je vestavba ve tvaru zvětšeného ovinutí koncertního klavíru. A teď cituji z tiskové zprávy: Na vnitřní straně se odvíjí historická linka v podobě notové osnovy, kde noty symbolizují jednotlivé časové milníky. Na vyvýšeném podiu ve tvaru klavírového litinového rámu v nadživotní velikosti jsou instalovány exponáty, které reprezentují průřez historickým vývojem nástrojů PETROF. Třetí hlavní oddíl výstavy věnovaný výrobním technologiím je členěn tak, že výrobní postup je představen v podobě katalogových záložek s jednotlivými polotovary v chronologickém pořadí od kmene stromu přes akustický element a lakovnu až po koncertní podium. Vstoupíte-li do sálu, ucítíte zvláštní, ale velmi příjemnou vůni dřeva, laku a kdo ví čeho ještě. Snad je to jen hra smyslů, protože z krásy zde vystavených nástrojů musí být každý okouzlen. A co je nejlepší? Umíte-li alespoň Ovčáky čtveráky, můžete si na několik klavírů zahrát a chvíli se cítit jako velký klavírní mistr.
Určitě se tady ve vás probudí národní hrdost, a aby byla ještě posílena, doporučuji navštívit výstavu České mozky léčí svět. Ta probíhá do 12. ledna roku 2025 a ukazuje inovativní české postupy v oblasti veterinární péče, farmacie, chirurgie, protetiky, nanotechnologií, lázeňské péče a také v oblasti bádání a předávání informací. K vidění je přenosný jednokanálový elektrokardiograf Biocard a elektronkový kauter Minitom z Chirany Stará Turá nebo šlapací zubní vrtačka z ordinace pražského lékaře Václava Vítů. Jsou zde také kardiostimulátory TESLA Valašské Meziříčí, přístroje pro mimotělní oběh a dialýzu, protézy končetin z konce 19. století a mnoho dalšího. Nepřehlédnete první stroj na odlévání měkkých nitroočních čoček, který Otto Wichterle vyrobil ze stavebnice Merkur.
V NTM je dobře, a to od mínus třetího do plus třetího podlaží. Já jsem tady při své poslední návštěvě poprvé nakoukla do expozice Cukr a čokoláda v druhém patře a nesmírně mne potěšilo, že jsem narazila na vitrínu s čokoládou Lidka, kterou firma Koukol a Michera (s jeho pravnukem jsem chodila na základku) vyvážela z Kutné Hory do celého světa a jejíž historie se datuje k roku 1918. Snad každý Kutnohorák měl doma kartonovou krabičku od jejich patrové bonboniéry Lidka kabinet a v ní nějaké svoje poklady. Tahle krabička je pro mne připomínkou dětství (jsem přece z Kutné Hory). Jedna zajímavost – německá armáda si během války objednala speciální Lidku s pervitinem, aby měli vojáci delší výdrž. V roce 1948 byla – jak jinak – čokoládovna znárodněna a za deset let poté zanikla. ALE! V roce 2018 začali manželé Lada a Pavel Bartošovi s jejím vzkříšením. A protože používají výhradně výběrové kakaové boby té nejvyšší kvality a čokoládu vyrábějí s láskou a tak ji i balí, daří se jim to a vozí do Kutné Hory medaile ze světových soutěží. I oni se budou účastnit třídenního multižánrového festivalu kvalitní české řemeslné čokolády věnovaný všem laickým milovníkům čokolády, ale i odborné veřejnosti, který proběhne právě v Kutné Hoře o víkendu 25. až 27. října 2024. Takže, pokud jste jedním z nich a nevadí vám pusa od čokolády upatlaná, přijeďte. Ovšem všeho s mírou. Aby vás nemusela odvézt jedna ze sanitek, i když modernější, než o jakých jsem psala v úvodu.
Zobrazení: 151