Opakovat, opakovat, opakovat

Rubrika: Prevence Zveřejněno: úterý 1. listopad 2022 Autor Jiřina Ernestová

V červnovém čísle jsem v rámci našeho Oddělení prevence psala o skupině BESIP, dopravní výchově a speciálních kolech na ruční pohon pro hendikepované děti, novince vozového parku dopravních hřišť pod správou MP. Oddělení prevence ale tvoří ještě dalších pět skupin a každá se specializuje na konkrétní problematiku rizikového chování. Základem jejich práce není účast na velkých prezentačních akcích bezpečnostních složek typu Den hrdinů (i když díky za ni), ale jsou to preventivní přednášky pro všechny věkové skupiny posluchačů. Tahle jejich každodenní záslužná práce není moc vidět, tak proč ji zase po delší době nepřipomenout? Koncem září a začátkem října jsem s nimi absolvovala několik přednášek na základních školách a tady jsou mé dojmy.

Číst dál: Opakovat, opakovat, opakovat

Kukačky na silnici

Rubrika: Prevence Zveřejněno: pondělí 1. únor 2021 Autor Vojtěch Gabriel

Zimní období asi nepatří mezi ta oblíbená v kalendáři řidiče. Brzy se stmívá, slunce je přes den dosti nízko, na vozovce mohou vznikat nepříjemné situace a počasí hrozí svými rozmary. Nebezpečí ledovky nehrozí jen za mínusových teplot, ale vždy, kdy se kapalná voda dostane na promrzlý podklad. Právě během tohoto období by měl být každý řidič co nejvíce obezřetný a jak praví zákon: přizpůsobit jízdu stavebnímu a dopravně-technickému stavu, aktuálním povětrnostním a klimatickým podmínkám, aktuální situaci v provozu a rovněž svým schopnostem a dovednostem včetně svého aktuálního zdravotního stavu. A tady možná narážíme na kámen úrazu. Co jsou mé schopnosti a reálné možnosti? Dokážete si, vy sami, na tuto otázku zodpovědně odpovědět? Já ne. Asi proto, že jsem se do mnoha situací ještě nedostal a vůbec netuším, jak bych reagoval. A jak radí zkušení – nejlepší je se do nebezpečné situace vůbec nedostat.

Číst dál: Kukačky na silnici

Obálka, která zachraňuje životy

Rubrika: Prevence Zveřejněno: středa 1. duben 2020 Autor Michaela Peterková

Slyšeli jste už pojem Seniorská obálka? Setkat se můžete i s označením mezinárodní zkratkou ICE, tedy „In Case of Emergency“ (v překladu „Použít v případě nouze“). Jde o projekt, který vznikl v roce 2018 na území Jihomoravského kraje ve spolupráci se zdravotnickou záchrannou službou. Záchranáři upozornili na problematiku zásahů především u starších osob,  které jim nejsou schopné poskytnout relevantní informace a tím se komplikuje následná zdravotní péče. Projekt se s velkým ohlasem u všech složek IZS ujal a šíří se prostřednictvím místní politiky dál po celé České republice. Jeho využití ale nemusí být určené pouze pro seniory. O co se vlastně jedná?

Číst dál: Obálka, která zachraňuje životy

STOP - Nebezpečný kyberprostor II

Rubrika: Prevence Zveřejněno: úterý 1. leden 2019 Autor Vojtěch Gabriel

Banka INFO tel: Znovu Vám opakuji, že jsem žádný příkaz nedal. Snad vím, co dělám.

Příkaz byl ověřen Vaším heslem i potvrzovacím kódem ze zprávy SMS z Vašeho telefonního čísla. Jinak bychom transakci neprovedli. Je možné, že převod učinila např. Vaše manželka a jen Vám o tom neřekla.

Bohužel o tom pochybuji, právě jsem se jí ptal a žádný převod ani učinit nemohla. K tomuto účtu mám přístup jen já…

Nemáte!

Číst dál: STOP - Nebezpečný kyberprostor II