Úvodník červen 2023

Rubrika: Úvodníky Zveřejněno: čtvrtek 1. červen 2023 Autor Irena Seifertová

Milé kolegyně, milí kolegové, vážení čtenáři,

pokaždé, když se mi dostane na stůl téma našich útulků, vzpomenu si na návštěvu jednoho úředníka z bratislavské radnice, který před několika lety zavítal právě do našeho trojského útulku. Prošel celé zařízení, vyslechl si dopodrobna všechny informace, a pak jen konstatoval: „Tady jsou psi, ve srovnání s námi, jako v hotelu.“ Přestože je pohled na opuštěné pejsky smutný a doma je doma, přiznávám, že mě jeho slova potěšila. Opravdu tomu tak je. Každý chlupáč má nadstandardní servis a díky špičkovým veterinárním odborníkům také lékařskou péči, jaké by se v mnoha případech nedočkal, ani kdyby byl doma u svého majitele. Právě na naši „veterinu“ zavítal redaktor Vojta Gabriel, aby v článku „Srdce útulku“ poodhalil, jak vlastně toto velmi odborné a specifické pracoviště funguje.

Číst dál: Úvodník červen 2023

Úvodník květen 2023

Rubrika: Úvodníky Zveřejněno: pondělí 1. květen 2023 Autor Irena Seifertová

Milé kolegyně, milí kolegové, vážení čtenáři,

co pro vás znamená svoboda? Je to možnost neomezeně cestovat? Možnost vybrat si partnera srdcem a nedostat ho přiděleného v rámci výměny za stádo ovcí? Pro někoho bude svoboda jistě možnost volit v demokratických volbách, nebo možnost prezentovat svůj názor bez strachu z perzekuce. Za svobodu ale neseme i přiměřenou odpovědnost, na to bychom neměli zapomínat. „Naše svoboda“ také neznamená jakýmkoli způsobem ohrožovat druhé. Zkrátka každý z nás si pod pojmem svoboda představí něco jiného a pro každého má jinou hodnotu. Do květnového čísla připravil redaktor Vojta Gabriel článek o člověku, pro kterého byla svoboda naprosto vším a neváhal pro ni obětovat nejdříve rodinný a posléze také vlastní život. Tím člověkem je podplukovník Josef Vladimír Mašín, jehož život by dokázal plnit náš časopis po dlouhé roky. Čest jeho památce.

Číst dál: Úvodník květen 2023

Úvodník duben 2023

Rubrika: Úvodníky Zveřejněno: sobota 1. duben 2023 Autor Irena Seifertová

Milé kolegyně, milí kolegové, vážení čtenáři,

je tu zase jaro! V tomto ročním období mám vždycky silný pocit, že něco nového začíná. Něco nového a příjemného. Kapesníky jsem vyměnila za sluneční brýle, zimní bundu uložila do šatníku, občas si můžu přenést kafe na terasu a uvědomit si, že tohle jarní sluníčko dělá dobře i mým starším kostem.

Číst dál: Úvodník duben 2023

Úvodník březen 2023

Rubrika: Úvodníky Zveřejněno: středa 1. březen 2023 Autor Irena Seifertová

Milé kolegyně, milí kolegové, vážení čtenáři, 

ráda bych se s Vámi podělila o osobní zkušenost, která se mi nedávno stala.  Jsem si vědoma, že tento prostor bych měla využívat hlavně k nahlédnutí do aktuálního dění především u městské policie, proto se Vám, které osobní příběhy nezajímají, za tento nestandardní úvodník předem omlouvám. Pokud ho ale nakonec přeci jen dočtete až do konce, budu doufat, že si řeknete, a vlastně proč ne.

Možná stejně jako já patříte do takzvané sendvičové generace, kdy vedle péče o děti, musíte zvládnout péči o své seniorské rodiče, chodit do práce a také nezapomínat na svůj partnerský život. A den má jen čtyřiadvacet hodin. Mezi moje hlavní pracovní pomůcky patří klávesnice a mobil. Čas od času ale mívám dny, kdy jakékoliv zazvonění, či pípnutí o doručení zprávy ve mně vyvolává pocit: ještě jednou a ten telefon už vážně někam zahodím … I když jste sebevíc unaveni, nic se Vám nechce, vezměte do ruky ten v tu chvíli nenáviděný telefon a rodičům zavolejte a zkontrolujte. Nikdy nevíte, co se může stát. A nemusí jít o „život“ či zdraví …

Číst dál: Úvodník březen 2023

Úvodník únor 2023

Rubrika: Úvodníky Zveřejněno: středa 1. únor 2023 Autor Irena Seifertová

Milé kolegyně, milí kolegové, vážení čtenáři,

žijeme v soutěživé době. Co všechno vlastně stojí za úspěchem? Talent, inteligence, schopnost, dovednosti, moudrost, úsilí, vůle, pracovitost nebo ochota riskovat. V tom se asi shodneme. Co ale nějaká vyšší vůle v podobě vnějších sil a hlavně té trochy pověstného štěstí? Tento společenský mindset hodně přiživují tisíce motivačních webů, Youtube kanálů a Instagramových profilů, kde Vám chlápek, který právě vystoupil z drahého auta, bude vykládat o tom, jak si šel tvrdě za svým, a proto je teď ten lev, co žere první. Tím nechci shazovat pracovité lidi, nebo popírat, že píle, talent a jiné veličiny jsou věci, díky kterým jde člověk úspěchu naproti. Čím je ale člověk starší, tím více si uvědomuje, jak moc jeho život ovlivňuje právě ono štěstí. Stačí jeden špatný krok, jedno náhodné setkání nebo krátký telefonát a celý Váš život nabere úplně jiný směr, ať pozitivní či negativní. A právě tato myšlenka podkresluje prakticky celé únorové číslo. Ve článku kolegyně Jiřiny Ernestové s titulem „Hledat pomoc je projevem síly oběti“ si uvědomíte, jak lehce se můžete stát obětí trestného činu, a jak tato událost může ovlivnit celý Váš další život. V reportáži o neziskové organizaci Naděje zase zjistíte, že člověkem bez domova se stanete nejen z vlastní vůle. Drtivá většina lidí na ulici jednoduše neměla štěstí na rodinu, zdraví nebo kamarády a už se „vezla“ po společenských vrstevnicích.

Číst dál: Úvodník únor 2023

Úvodník leden 2023

Rubrika: Úvodníky Zveřejněno: neděle 1. leden 2023 Autor Irena Seifertová

Milé kolegyně, milí kolegové, vážení čtenáři,

a máme tu rok 2023. Horoskopy jsou vždy velké téma. Čtete? Nečtete? Jsem pravidelný čtenář … Sice je to blbost, ale občas kouknu … Blázníš, co to jako je? …  Dokud jsme odebírali pravidelně denní tisk, přiznávám bez mučení, že k mým ranním rituálům patřilo si ten z bulváru na zadní straně přečíst. S oblibou jsem ho nevyžádaně četla také svým kolegům. Ať jako víme, jaký budeme mít den. Většinově jsme se tím bavili, ale našli se tací, někteří mě za to nenáviděli. J Na webových serverech už takový fanda horoskopů nejsem, ale k lednu se to tak nějak samo nabízelo. Přeci jen, poslední roky byly docela jízda, a ne úplně pozitivní a jednoduchá.

Číst dál: Úvodník leden 2023

Úvodník listopad 2022

Rubrika: Úvodníky Zveřejněno: úterý 1. listopad 2022 Autor Irena Seifertová

Milé kolegyně, milí kolegové, vážení čtenáři,

zrovna dnes jsme odstartovali pravidelnou podzimní preventivní akci „Nejezdi jako netopejr“ zaměřenou hlavně na  bezpečnost cyklistů v době, kdy se dny krátí a noci prodlužují. Zítra pro změnu začíná listopad, a s ním startuje každoroční celosvětová charitativní akce „Movember“, která podporuje zdravý životní styl mužů a především se snaží zvyšovat povědomí v oblasti mužských onemocnění, jakými jsou rakovina varlat a rakovina prostaty. Dalším neméně důležitým cílem akce je upozornit na problematiku duševního zdraví a sebevražd. Že je prevence základ a mělo by se s ní začít co nejdříve, ví už dnes každé malé dítě.

Číst dál: Úvodník listopad 2022

Úvodník prosinec 2022

Rubrika: Úvodníky Zveřejněno: úterý 1. listopad 2022 Autor Redakce Pražského strážníka

Milé kolegyně, milí kolegové,

rok 2022 se blíží ke svému konci a určitě nebyl rokem jednoduchým. Když jsme se aspoň trochu dostali z pandemie covidu-19, přišel 24. únor, a ať chceme nebo ne, vpád Ruska na Ukrajinu zasáhl každého z nás. Svět se změnil. A my jsme plynule přešli z kontrol dodržování vládních opatření na plnění dalších úkolů státu. Znovu se tedy ukázalo a potvrdilo, jak moc je práce strážníků důležitá a nezastupitelná, a to nejen na místní úrovni.

A tak bych mohl pokračovat dál a dál. Protože ale držíte v rukou poslední letošní číslo Pražského strážníka, rád bych Vám jeho prostřednictvím poděkoval za Vaši práci a obětavost, se kterou dnes a denně plníte na výbornou všechny úkoly, které jsou před nás kladeny. Ať už ze strany zřizovatele nebo ze strany státu a státních institucí. Děkuji Vám za to, velmi si toho vážím.

Milé kolegyně, milí kolegové, užijte si krásné a pohodové Vánoce s rodinami. Vám, kteří budete ve službě, přeji, ať proběhne v klidu. Do roku 2023 vstupte tou správnou nohou a pamatujte, že zdraví, a nejen to fyzické, je to nejdůležitější.

S úctou

Eduard Šuster

Úvodník říjen 2022

Rubrika: Úvodníky Zveřejněno: sobota 1. říjen 2022 Autor Irena Seifertová

Milé kolegyně, milí kolegové, vážení čtenáři,

tak zatím je rok 2022 poměrně „jízda“. Covid, válka, letní vlny veder, komunální volby, senátní volby, energetická krize, inflace a co já vím, jaké další záležitosti všedních dní napínají, naše nervy k prasknutí. Přesto se snažíme každou výzvu či překážku zdolat bez ztráty kytičky. Život není černobílý a někdy zkrátka přimhouříme oči a tu zlověstnou červenou čáru jednoduše porušíme. Co Vás napadne jako první? Mě doprava. Vím, neměla bych se k tomu přiznávat, ale v tom pražském provozu prostě nejde jezdit na „Mirka Dušína“. I když opravdu chci. Každodenní jízda a mnoho nedořešených záležitostí nebo nejednoznačných situací jednoduše napíná nervy jak nás strážníků, tak nás řidičů, na hranu snesitelného. Není pak divu, že strážník je někdy nucen přimhouřit oko, nebo že řidič projede na červenou, i když se to nemá. O situaci v dopravě a chystané novele zákona jsme si povídali s mým velkým oblíbencem, rádcem a odborníkem kolegou Jirkou Fillerem, lektorem Útvaru vzdělávání. Řidičský průkaz mám sice téměř čtvrt století, ale bizarnější a zapeklitější dotazy novinářů i veřejnosti mi dávají zabrat víc a víc a bez jeho pomoci bych byla dost často bezradná. Snažím se mu děkovat pokaždé, když spolu mluvíme, ale ráda bych mu poděkovala i touto cestou. Rozhovor s Jirkou si přečtete v článku „Na červenou se jezdit nemá“.

Číst dál: Úvodník říjen 2022

Úvodník září 2022

Rubrika: Úvodníky Zveřejněno: čtvrtek 1. září 2022 Autor Irena Seifertová

Milé kolegyně, milí kolegové, vážení čtenáři,

sice jsme se už veřejně chlubili, ale víte jak … když se nepochválíte sami, málokdo to udělá za vás. Takže v rychlosti … získali jsme první místo v soutěži pořádané Týdeníkem policie „Nejlepší důkaz“, ve které odborná porota vybírá z videí ze zákroků bezpečnostních složek. Tříčlenná expertní porota má tři kritéria – způsob provedení zásahu, význam videa jako důkazního materiálu a popularizační význam videa pro veřejnost. Na slavnostním předání nechyběli samotní porotci a mě osobně strašně potěšil Mirek Vaňura (redaktor a moderátor, autor pořadu Tísňová linka a dalších), který řekl, že zákrok bez videa a jeho následného zveřejnění, kde vedle ukázky práce složek je důležitý také ten preventivní prvek, jako by nebyl. Mluví mi z duše. Když opominu zmiňované „pí ár“, tak záznam chrání především vás v ulicích. Znovu se budu opakovat, ale téměř každý má dnes chytrý telefon.

Číst dál: Úvodník září 2022

Úvodník srpen 2022

Rubrika: Úvodníky Zveřejněno: pondělí 1. srpen 2022 Autor Irena Seifertová

Milé kolegyně, milí kolegové, vážení čtenáři,

ať už je globální oteplování tvrdá realita, anebo jen výmysl prosazovaný nevládními organizacemi, jedno je jisté … zažíváme mimořádnou vlnu veder a jejich konec je v nedohlednu. Na druhou stranu … je léto a k němu teplo patří, a ti, kteří si užívají zaslouženého volna někde u vody, jsou jistě nadšeni. Ve světle ostrých paprsků pálících do našich monitorů by se proto nabízelo vydat číslo obsahující řadu článků na témata „jak bojovat proti úpalu“, „kolik energie spotřebují klimatizace“, nebo třeba „na jaké koupaliště se vyrazit ošplouchnout“. My se ale nechceme „opičit“ a přispět k Vašemu zahlcení podobnými informacemi, kterých už je i tak všude dost.

Číst dál: Úvodník srpen 2022

Úvodník červen 2022

Rubrika: Úvodníky Zveřejněno: středa 1. červen 2022 Autor Irena Seifertová

Milé kolegyně, milí kolegové, vážení čtenáři,

je to definitivní. Z televizního a internetového zpravodajství se stalo místo tak temné, že tam ani červnové slunce nepronikne. Válka, energetická krize, finanční krize, inflace, násilí. Takhle bych mohla pokračovat do nekonečna a musím říct, že je to na psychiku opravdu zátěž. Na zvládání zmíněného tlaku existuje celá řada pouček a metod. Můžete se po večerech oddávat meditaci, více chodit do přírody či sportovat, nebo se držet osvědčené a účinné rady a zabrat se do práce. V práci trávíme velkou část svého života a máte-li to štěstí, že je Vaše práce také Vaším koníčkem, máte vyhráno. A právě v červnovém čísle se za lidmi, kteří jsou do své práce opravdu ponořeni a kteří do ní dávají i kus sebe, nejednou vydáváme.

Číst dál: Úvodník červen 2022

Úvodník červenec 2022

Rubrika: Úvodníky Zveřejněno: středa 1. červen 2022 Autor Irena Seifertová

Milé kolegyně, milí kolegové, vážení čtenáři,

výlety miluju. Jsem takový výletový typ. Je mi v podstatě jedno, kam se jede. Jakmile dostanu pokyn „Připrav se, jedeme“, jsem jako malé dítě, zatleskám a mohu okamžitě vyrazit. Pokud se mám na programu podílet osobně, volba většinou padá na nějaké historické objekty – hrady, zámky, zříceniny. Mám ráda historii, architekturu, představuji si, jak se žilo těm v zámku, ale i podzámčí. Jj a nesmím zapomenout na vůni. Ta vůně zatuchliny, to je jako vůně knížky. J A co si budeme povídat, tohle všechno lze autenticky zažít jen při osobní návštěvě. Číst o tom, kdo vládnul, s kým kdo smilnil, nebo kolik jídelních příborů bylo odcizeno, je sice fajn, ale jakmile to vypráví zapálený průvodce, je to něco docela jiného.

Číst dál: Úvodník červenec 2022

Úvodník květen 2022

Rubrika: Úvodníky Zveřejněno: neděle 1. květen 2022 Autor Irena Seifertová

Milé kolegyně, milí kolegové, vážení čtenáři,

úvodník květnového čísla bych ráda mimořádně věnovala nikoliv vám, čtenářům, ale městské policii. Mám za to, že si to ta třicítka zaslouží. 🙂 

Milá městská policie,

je Ti třicet let. Pro někoho je to málo (pořád takové kuře, co se má co učit), pro někoho neskutečně moc (nevěř nikomu, komu je nad třicet) a pro někoho tak akorát. Máš za sebou pár vzestupů, ale také pádů. Třicítka je jakýmsi pomyslným mezníkem mezi dospělým mládím a reálnou dospělostí, je z Tebe „hotovej člověk“. Měla bys znát hodnoty, určit si priority a dát své další cestě pevný kurz a cíl. Máš už dostatek zkušeností a informací k tomu, abys chápala, co má smysl a čím se nemáš trápit, protože některé věci prostě nezměníš.

Číst dál: Úvodník květen 2022

Úvodní slovo ředitele

Rubrika: Úvodníky Zveřejněno: pátek 1. duben 2022 Autor Redakce Pražského strážníka

Vážené kolegyně, vážení kolegové,

mám opravdu velkou radost, že se nám pro Vás ve spolupráci s vedením hlavního města Prahy podařilo zajistit další stabilizační prvky. Od dubna se pro všechny zaměstnance zvýší měsíční příspěvek na bydlení a dopravu na 10 tisíc korun. Více budeme také přispívat na stravování, konkrétně se zvýší hodnota stravenky na 130 korun, Váš příspěvek přitom zůstane na stejné výši.

Protože nám do plného stavu ale stále chybí necelých 200 kolegů a situace na trhu práce není s ohledem na volné pracovní síly moc příznivá, museli jsme myslet i na nové uchazeče. Z tohoto důvodu se od prvního dubna zvedá také náborový příplatek na 300 tisíc korun.

Závěrem bych Vás rád ujistil, že se budu i nadále snažit o to, aby se Vaše finanční, ale i materiální podmínky zlepšovaly, protože k tomu, abyste mohli co nejlépe vykonávat svoji práci, potřebujete to nejlepší možné zázemí.

Eduard Šuster, ředitel