Úvodník květen 2024

Rubrika: Úvodníky Zveřejněno: středa 1. květen 2024 Autor Irena Seifertová

Milé kolegyně, milí kolegové, vážení čtenáři,

na úvod květnového čísla by se jistě slušelo zmínit události, které máme snad všichni se začátkem tohoto měsíce spojené. Asi nám již odpadla starost o to, zda budeme vítat historická vozidla americké armády a dalších armád, která se podílela na osvobození Československa roku 1945 s šeříkem v ruce. Příroda nám totiž ukázala, že se všechno mění. Třicítky přicházejí na začátku dubna a nuly na jeho konci, aby aspoň statistický průměr teplot jaksi zůstal zachován. Zatímco v jednom týdnu řešíme sluneční brýle, v tom následujícím pak to, zda bude dostatek moštu i na další roky. A zřejmě nebude. Stejně tak si musí milovníci vína trhat vlasy hrůzou při pohledu na tisíce parafínových svící nejen na jižní Moravě. Aktuálně to teď vypadá, že nám nezbyde v dalších sezonách nic jiného, než se spoléhat na pomoc okolních států. Osobně trochu vidím paralelu s válečnou historií. Co Vy? Vnímáte to stejně? Bylo by fajn, kdybychom  se vždycky mohli spolehnout na všechny, kterým jsme kdy věřili a dali svoji důvěru ...

Číst dál: Úvodník květen 2024

Úvodník duben 2024

Rubrika: Úvodníky Zveřejněno: úterý 2. duben 2024 Autor Irena Seifertová

Milé kolegyně, milí kolegové, vážení čtenáři,

mám pocit, že je to teprve malá chvíle, kdy jsem Vám tady na stránkách Pražského strážníka přála do nového roku hodně zdraví. Dnes berete do rukou dubnové číslo a celá redakce už pilně pracuje na letním rozšířeném cestovatelském vydání. S trochou nadsázky bych si mohla začít připravovat zářijový úvodník, kdy se budou děti vracet do školních lavic. J Co jsme pro Vás připravili tentokrát?

Dva rozhovory s našimi kolegy. Václav Mornštejn pracoval pro městskou policii jako instruktor fyzické přípravy skoro 20 let a mnoho z nás dlouholetých si ještě pamatuje jak s námi „házel na žíněnku“. Pokud profesi strážník propadnete, platí motto „jednou strážník, vždycky strážník“.  A tím Václav ve svém seniorském aktivním věku stále je. O jeho lásce k judu, úspěších a samozřejmě také o práci pro městskou policii se dočtete v článku „Nezapomněl jsem, vzpomínám“.

Číst dál: Úvodník duben 2024

Úvodník březen 2024

Rubrika: Úvodníky Zveřejněno: středa 28. únor 2024 Autor Irena Seifertová

Milé kolegyně, milí kolegové, vážení čtenáři,

v březnovém vydání se zaměříme na témata, která přímo ovlivňují bezpečnost a zdraví občanů. Ve světle nedávných událostí, kdy bylo naše hlavní město otřeseno tragickým incidentem, kde aktivní střelec zasáhl na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, je více než kdy dřív důležité věnovat pozornost legislativě týkající se držení a používání zbraní.

Nedávná novela zákona o zbraních přichází v době, kdy společnost hledá odpovědi na otázky bezpečnosti a ochrany svých občanů. V hlavním článku přinášíme i rozhovor se zkušeným střelcem z Útvaru vzdělávání, Martinem Potockým, který se podělí o své názory na změny v zákoně a poskytne nám odborný pohled na to, jak tyto změny mohou ovlivnit bezpečnostní situaci.

Číst dál: Úvodník březen 2024

Úvodník únor 2024

Rubrika: Úvodníky Zveřejněno: čtvrtek 1. únor 2024 Autor Irena Seifertová

Milé kolegyně, milí kolegové, vážení čtenáři,

než se pustím do představení únorového obsahu, musím začít poděkováním, které ale tak nějak souvisí s jedním z únorových témat. Darováním krve. V rámci příspěvků na sociálních sítích jsem se už o poděkování snažila, ale pořád si myslím, že díků a vděčnosti není nikdy dost. Minulý rok mi onemocněla maminka. Má rakovinu krve. Od té doby trávíme mnoho času na hematologii. Součástí její léčby jsou transfúze krve a destiček. Pokaždé, když tam sedí, připojená na svoji potřebnou dávku, cítím ohromnou vděčnost ke všem, kteří chodí darovat krev. Díky Vám je tady moje mamka stále s námi. Nejen ona. Každý den jsou zde čekárny plné lidí, kteří Vaši krev nezbytně potřebují. Stejně jako ti, které čeká operační zákrok, ať už plánovaný, či akutní. Není to samozřejmost. O to více si toho vážím.  Pokud byste se k dárcům z řad nejen městské policie (strážníci a civilní zaměstnanci darují krev více jak 27 let), chtěli přidat i Vy, zamiřte třeba do „Pavilonu Y“, který najdete ve spodní části Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Třeba ty nerozhodné pomůže o důležitosti přesvědčit článek se stejnojmenným názvem, jakým je označena transfúzní stanice ve vinohradské nemocnici.

Číst dál: Úvodník únor 2024

Úvodník leden 2024

Rubrika: Úvodníky Zveřejněno: pondělí 1. leden 2024 Autor Irena Seifertová

Milé kolegyně, milí kolegové, vážení čtenáři,

je to tu zase. První měsíc nového roku. Nové datum v kalendáři. Možnost nových začátků, plánů, předsevzetí … ale třeba také nadějí. Začíná nový měsíc nového roku, před sebou máte čistý nepopsaný list, který můžete začít plnit novými příběhy, být tvůrci svého osudu.

Číst dál: Úvodník leden 2024

Úvodník prosinec 2023

Rubrika: Úvodníky Zveřejněno: úterý 5. prosinec 2023 Autor Irena Seifertová

Milé kolegyně, milí kolegové, vážení čtenáři,

rok se s rokem sešel a zase píši poslední editorial letošního roku. Nic člověku nepřipomene tak rychle utíkající čas jako konec roku. Nevím, jak to máte vy, ale tomu pocitu, že je člověk zase o rok starší, snad nekonkurují ani narozeniny … ani „a ty děti taky rostou a stárnou …“.

Číst dál: Úvodník prosinec 2023

Úvodník listopad 2023

Rubrika: Úvodníky Zveřejněno: středa 1. listopad 2023 Autor Irena Seifertová

Milé kolegyně, milí kolegové, vážení čtenáři,

listopad je v historickém kontextu tak trochu jiný měsíc. Stačí vzpomenout na rok 1939, protiokupační demonstraci, pohřeb studenta Jana Opletala a uzavření českých vysokých škol.Nebo na 17. listopad 1989, kdy se tisíce lidí naší země postavily za své přesvědčení, za touhu po svobodě, demokracii a spravedlnosti. Síla lidského odhodlání tak změnila naši zemi. V dnešní době, kdy se ve světě opět objevují hrozby pro demokracii a svobodu, bychom si měli v tento den připomenout, jak moc je důležité bránit hodnoty svobody, spravedlnosti a lidských práv. Inspirací ať jsou nám všichni ti, kteří v minulosti stáli za svým přesvědčením a bojovali za lepší budoucnost. Sedmnáctý listopad by tak neměl být jen dnem vzpomínání, ale také závazkem, že musíme demokracii a svobodu neustále chránit. Kolegyně Jiřina Ernestová se k 17. listopadu vrací svým článkem a připomíná, že svoboda není samozřejmost.

Číst dál: Úvodník listopad 2023

Úvodník říjen 2023

Rubrika: Úvodníky Zveřejněno: čtvrtek 28. září 2023 Autor Irena Seifertová

Milé kolegyně, milí kolegové, vážení čtenáři,

bezdomovectví je hodně citlivé téma, které vyvolává spousty emocí a také názorů. Některé jsou dost jasně vyhraněné. Proč bychom měli pomáhat někomu, kdo se dostal tam, kde je, vlastní leností či nezodpovědností? Proč se sami víc nesnaží při hledání práce, bydlení, ať jdou alespoň zametat ulice, aby byli aspoň něčím užiteční. Všude se jen povalují, pijí a znečišťují místa, která mají sloužit všem. Všichni přeci musíme nést osobní odpovědnost za svoje činy … poznáváte se? Nebo spíš patříte do skupiny … jsou to oběti špatného sociálního systému, nedostatku dobře placené práce, nedostatku dostupného bydlení, každý má právo dostat druhou šanci, vyspělá společnost se musí umět postarat o ty nejslabší …

Číst dál: Úvodník říjen 2023

Úvodník září 2023

Rubrika: Úvodníky Zveřejněno: čtvrtek 31. srpen 2023 Autor Irena Seifertová

Milé kolegyně, milí kolegové, vážení čtenáři,

letní měsíce nám daly možnost načerpat novou energii, odpočinout si od denní rutiny a věnovat se aktivitám, na které nám během roku nezbývá čas. A je jedno, jestli jsme dny odpočinku trávili aktivně objevováním nových míst, s rodinou, nebo jen lenošením. Takže sbohem slunné dny plné dobrodružství a volného času, vítejme zpět v realitě!  V září se my strážníci stáváme strážci dopravy. Nejsme na přechodech jen proto, abychom dávali signál řidičům, kdy mají zpomalit či zastavit, ale jdeme také příkladem těm nejmenším, kteří se pravidlům silničního provozu teprve učí. Až budete čelit nejrůznějším situacím za nejrůznějšího počasí, neztrácejte úsměv ani nervy. Ať Vám směny rychle a v klidu utíkají. 

Číst dál: Úvodník září 2023

Úvodník srpen 2023

Rubrika: Úvodníky Zveřejněno: úterý 1. srpen 2023 Autor Irena Seifertová

Milé kolegyně, milí kolegové, vážení čtenáři,

léto je v plném proudu, a i když nás červencové tropy v metropoli dost potrápily, určitě jste si užili a ještě užijete hodně prosluněných dnů a teplých večerů na krásných místech naší planety – v zahraničí, na rodné hroudě, u moří a oceánů nebo třeba na vlastní chalupě v jižních Čechách. Ono totiž, jak říká jedno lidové moudro, není důležité kde, ale s kým.

Číst dál: Úvodník srpen 2023

Úvodník červenec 2023

Rubrika: Úvodníky Zveřejněno: pátek 23. červen 2023 Autor Irena Seifertová

Milé kolegyně, milí kolegové, vážení čtenáři,

letní čas je tu a s ním přichází i ideální příležitost zase trochu prozkoumat krásy naší malebné země. Česká republika je bohatá na přírodní zajímavosti, historická města a památky, stejně jako na líbezná venkovská zákoutí, která nabízejí nekonečné možnosti pro výlety a objevování. Pokud stále ještě tápete, nebo jen hledáte inspiraci pro svá letní dobrodružství, máme pro Vás opět zajímavá místa, která stojí za návštěvu.

Tentokrát Vás mimo jiné zavedeme na tři fascinující historické lokality – hrad Házmburk, hrad Frýdštejn a Kunětickou horu. Prostě na místa, která dýchají starobylou atmosférou, skrývají bohatou historii a patří mezi skvosty českého kulturního dědictví.

Číst dál: Úvodník červenec 2023

Úvodník červen 2023

Rubrika: Úvodníky Zveřejněno: čtvrtek 1. červen 2023 Autor Irena Seifertová

Milé kolegyně, milí kolegové, vážení čtenáři,

pokaždé, když se mi dostane na stůl téma našich útulků, vzpomenu si na návštěvu jednoho úředníka z bratislavské radnice, který před několika lety zavítal právě do našeho trojského útulku. Prošel celé zařízení, vyslechl si dopodrobna všechny informace, a pak jen konstatoval: „Tady jsou psi, ve srovnání s námi, jako v hotelu.“ Přestože je pohled na opuštěné pejsky smutný a doma je doma, přiznávám, že mě jeho slova potěšila. Opravdu tomu tak je. Každý chlupáč má nadstandardní servis a díky špičkovým veterinárním odborníkům také lékařskou péči, jaké by se v mnoha případech nedočkal, ani kdyby byl doma u svého majitele. Právě na naši „veterinu“ zavítal redaktor Vojta Gabriel, aby v článku „Srdce útulku“ poodhalil, jak vlastně toto velmi odborné a specifické pracoviště funguje.

Číst dál: Úvodník červen 2023

Úvodník květen 2023

Rubrika: Úvodníky Zveřejněno: pondělí 1. květen 2023 Autor Irena Seifertová

Milé kolegyně, milí kolegové, vážení čtenáři,

co pro vás znamená svoboda? Je to možnost neomezeně cestovat? Možnost vybrat si partnera srdcem a nedostat ho přiděleného v rámci výměny za stádo ovcí? Pro někoho bude svoboda jistě možnost volit v demokratických volbách, nebo možnost prezentovat svůj názor bez strachu z perzekuce. Za svobodu ale neseme i přiměřenou odpovědnost, na to bychom neměli zapomínat. „Naše svoboda“ také neznamená jakýmkoli způsobem ohrožovat druhé. Zkrátka každý z nás si pod pojmem svoboda představí něco jiného a pro každého má jinou hodnotu. Do květnového čísla připravil redaktor Vojta Gabriel článek o člověku, pro kterého byla svoboda naprosto vším a neváhal pro ni obětovat nejdříve rodinný a posléze také vlastní život. Tím člověkem je podplukovník Josef Vladimír Mašín, jehož život by dokázal plnit náš časopis po dlouhé roky. Čest jeho památce.

Číst dál: Úvodník květen 2023

Úvodník duben 2023

Rubrika: Úvodníky Zveřejněno: sobota 1. duben 2023 Autor Irena Seifertová

Milé kolegyně, milí kolegové, vážení čtenáři,

je tu zase jaro! V tomto ročním období mám vždycky silný pocit, že něco nového začíná. Něco nového a příjemného. Kapesníky jsem vyměnila za sluneční brýle, zimní bundu uložila do šatníku, občas si můžu přenést kafe na terasu a uvědomit si, že tohle jarní sluníčko dělá dobře i mým starším kostem.

Číst dál: Úvodník duben 2023

Úvodník březen 2023

Rubrika: Úvodníky Zveřejněno: středa 1. březen 2023 Autor Irena Seifertová

Milé kolegyně, milí kolegové, vážení čtenáři, 

ráda bych se s Vámi podělila o osobní zkušenost, která se mi nedávno stala.  Jsem si vědoma, že tento prostor bych měla využívat hlavně k nahlédnutí do aktuálního dění především u městské policie, proto se Vám, které osobní příběhy nezajímají, za tento nestandardní úvodník předem omlouvám. Pokud ho ale nakonec přeci jen dočtete až do konce, budu doufat, že si řeknete, a vlastně proč ne.

Možná stejně jako já patříte do takzvané sendvičové generace, kdy vedle péče o děti, musíte zvládnout péči o své seniorské rodiče, chodit do práce a také nezapomínat na svůj partnerský život. A den má jen čtyřiadvacet hodin. Mezi moje hlavní pracovní pomůcky patří klávesnice a mobil. Čas od času ale mívám dny, kdy jakékoliv zazvonění, či pípnutí o doručení zprávy ve mně vyvolává pocit: ještě jednou a ten telefon už vážně někam zahodím … I když jste sebevíc unaveni, nic se Vám nechce, vezměte do ruky ten v tu chvíli nenáviděný telefon a rodičům zavolejte a zkontrolujte. Nikdy nevíte, co se může stát. A nemusí jít o „život“ či zdraví …

Číst dál: Úvodník březen 2023