Úvodník leden 2023

Rubrika: Úvodníky Zveřejněno: neděle 1. leden 2023 Autor Irena Seifertová

Milé kolegyně, milí kolegové, vážení čtenáři,

a máme tu rok 2023. Horoskopy jsou vždy velké téma. Čtete? Nečtete? Jsem pravidelný čtenář … Sice je to blbost, ale občas kouknu … Blázníš, co to jako je? …  Dokud jsme odebírali pravidelně denní tisk, přiznávám bez mučení, že k mým ranním rituálům patřilo si ten z bulváru na zadní straně přečíst. S oblibou jsem ho nevyžádaně četla také svým kolegům. Ať jako víme, jaký budeme mít den. Většinově jsme se tím bavili, ale našli se tací, někteří mě za to nenáviděli. J Na webových serverech už takový fanda horoskopů nejsem, ale k lednu se to tak nějak samo nabízelo. Přeci jen, poslední roky byly docela jízda, a ne úplně pozitivní a jednoduchá.

Číst dál: Úvodník leden 2023

Úvodník listopad 2022

Rubrika: Úvodníky Zveřejněno: úterý 1. listopad 2022 Autor Irena Seifertová

Milé kolegyně, milí kolegové, vážení čtenáři,

zrovna dnes jsme odstartovali pravidelnou podzimní preventivní akci „Nejezdi jako netopejr“ zaměřenou hlavně na  bezpečnost cyklistů v době, kdy se dny krátí a noci prodlužují. Zítra pro změnu začíná listopad, a s ním startuje každoroční celosvětová charitativní akce „Movember“, která podporuje zdravý životní styl mužů a především se snaží zvyšovat povědomí v oblasti mužských onemocnění, jakými jsou rakovina varlat a rakovina prostaty. Dalším neméně důležitým cílem akce je upozornit na problematiku duševního zdraví a sebevražd. Že je prevence základ a mělo by se s ní začít co nejdříve, ví už dnes každé malé dítě.

Číst dál: Úvodník listopad 2022

Úvodník prosinec 2022

Rubrika: Úvodníky Zveřejněno: úterý 1. listopad 2022 Autor Redakce Pražského strážníka

Milé kolegyně, milí kolegové,

rok 2022 se blíží ke svému konci a určitě nebyl rokem jednoduchým. Když jsme se aspoň trochu dostali z pandemie covidu-19, přišel 24. únor, a ať chceme nebo ne, vpád Ruska na Ukrajinu zasáhl každého z nás. Svět se změnil. A my jsme plynule přešli z kontrol dodržování vládních opatření na plnění dalších úkolů státu. Znovu se tedy ukázalo a potvrdilo, jak moc je práce strážníků důležitá a nezastupitelná, a to nejen na místní úrovni.

A tak bych mohl pokračovat dál a dál. Protože ale držíte v rukou poslední letošní číslo Pražského strážníka, rád bych Vám jeho prostřednictvím poděkoval za Vaši práci a obětavost, se kterou dnes a denně plníte na výbornou všechny úkoly, které jsou před nás kladeny. Ať už ze strany zřizovatele nebo ze strany státu a státních institucí. Děkuji Vám za to, velmi si toho vážím.

Milé kolegyně, milí kolegové, užijte si krásné a pohodové Vánoce s rodinami. Vám, kteří budete ve službě, přeji, ať proběhne v klidu. Do roku 2023 vstupte tou správnou nohou a pamatujte, že zdraví, a nejen to fyzické, je to nejdůležitější.

S úctou

Eduard Šuster

Úvodník říjen 2022

Rubrika: Úvodníky Zveřejněno: sobota 1. říjen 2022 Autor Irena Seifertová

Milé kolegyně, milí kolegové, vážení čtenáři,

tak zatím je rok 2022 poměrně „jízda“. Covid, válka, letní vlny veder, komunální volby, senátní volby, energetická krize, inflace a co já vím, jaké další záležitosti všedních dní napínají, naše nervy k prasknutí. Přesto se snažíme každou výzvu či překážku zdolat bez ztráty kytičky. Život není černobílý a někdy zkrátka přimhouříme oči a tu zlověstnou červenou čáru jednoduše porušíme. Co Vás napadne jako první? Mě doprava. Vím, neměla bych se k tomu přiznávat, ale v tom pražském provozu prostě nejde jezdit na „Mirka Dušína“. I když opravdu chci. Každodenní jízda a mnoho nedořešených záležitostí nebo nejednoznačných situací jednoduše napíná nervy jak nás strážníků, tak nás řidičů, na hranu snesitelného. Není pak divu, že strážník je někdy nucen přimhouřit oko, nebo že řidič projede na červenou, i když se to nemá. O situaci v dopravě a chystané novele zákona jsme si povídali s mým velkým oblíbencem, rádcem a odborníkem kolegou Jirkou Fillerem, lektorem Útvaru vzdělávání. Řidičský průkaz mám sice téměř čtvrt století, ale bizarnější a zapeklitější dotazy novinářů i veřejnosti mi dávají zabrat víc a víc a bez jeho pomoci bych byla dost často bezradná. Snažím se mu děkovat pokaždé, když spolu mluvíme, ale ráda bych mu poděkovala i touto cestou. Rozhovor s Jirkou si přečtete v článku „Na červenou se jezdit nemá“.

Číst dál: Úvodník říjen 2022

Úvodník září 2022

Rubrika: Úvodníky Zveřejněno: čtvrtek 1. září 2022 Autor Irena Seifertová

Milé kolegyně, milí kolegové, vážení čtenáři,

sice jsme se už veřejně chlubili, ale víte jak … když se nepochválíte sami, málokdo to udělá za vás. Takže v rychlosti … získali jsme první místo v soutěži pořádané Týdeníkem policie „Nejlepší důkaz“, ve které odborná porota vybírá z videí ze zákroků bezpečnostních složek. Tříčlenná expertní porota má tři kritéria – způsob provedení zásahu, význam videa jako důkazního materiálu a popularizační význam videa pro veřejnost. Na slavnostním předání nechyběli samotní porotci a mě osobně strašně potěšil Mirek Vaňura (redaktor a moderátor, autor pořadu Tísňová linka a dalších), který řekl, že zákrok bez videa a jeho následného zveřejnění, kde vedle ukázky práce složek je důležitý také ten preventivní prvek, jako by nebyl. Mluví mi z duše. Když opominu zmiňované „pí ár“, tak záznam chrání především vás v ulicích. Znovu se budu opakovat, ale téměř každý má dnes chytrý telefon.

Číst dál: Úvodník září 2022

Úvodník srpen 2022

Rubrika: Úvodníky Zveřejněno: pondělí 1. srpen 2022 Autor Irena Seifertová

Milé kolegyně, milí kolegové, vážení čtenáři,

ať už je globální oteplování tvrdá realita, anebo jen výmysl prosazovaný nevládními organizacemi, jedno je jisté … zažíváme mimořádnou vlnu veder a jejich konec je v nedohlednu. Na druhou stranu … je léto a k němu teplo patří, a ti, kteří si užívají zaslouženého volna někde u vody, jsou jistě nadšeni. Ve světle ostrých paprsků pálících do našich monitorů by se proto nabízelo vydat číslo obsahující řadu článků na témata „jak bojovat proti úpalu“, „kolik energie spotřebují klimatizace“, nebo třeba „na jaké koupaliště se vyrazit ošplouchnout“. My se ale nechceme „opičit“ a přispět k Vašemu zahlcení podobnými informacemi, kterých už je i tak všude dost.

Číst dál: Úvodník srpen 2022

Úvodník červen 2022

Rubrika: Úvodníky Zveřejněno: středa 1. červen 2022 Autor Irena Seifertová

Milé kolegyně, milí kolegové, vážení čtenáři,

je to definitivní. Z televizního a internetového zpravodajství se stalo místo tak temné, že tam ani červnové slunce nepronikne. Válka, energetická krize, finanční krize, inflace, násilí. Takhle bych mohla pokračovat do nekonečna a musím říct, že je to na psychiku opravdu zátěž. Na zvládání zmíněného tlaku existuje celá řada pouček a metod. Můžete se po večerech oddávat meditaci, více chodit do přírody či sportovat, nebo se držet osvědčené a účinné rady a zabrat se do práce. V práci trávíme velkou část svého života a máte-li to štěstí, že je Vaše práce také Vaším koníčkem, máte vyhráno. A právě v červnovém čísle se za lidmi, kteří jsou do své práce opravdu ponořeni a kteří do ní dávají i kus sebe, nejednou vydáváme.

Číst dál: Úvodník červen 2022

Úvodník červenec 2022

Rubrika: Úvodníky Zveřejněno: středa 1. červen 2022 Autor Irena Seifertová

Milé kolegyně, milí kolegové, vážení čtenáři,

výlety miluju. Jsem takový výletový typ. Je mi v podstatě jedno, kam se jede. Jakmile dostanu pokyn „Připrav se, jedeme“, jsem jako malé dítě, zatleskám a mohu okamžitě vyrazit. Pokud se mám na programu podílet osobně, volba většinou padá na nějaké historické objekty – hrady, zámky, zříceniny. Mám ráda historii, architekturu, představuji si, jak se žilo těm v zámku, ale i podzámčí. Jj a nesmím zapomenout na vůni. Ta vůně zatuchliny, to je jako vůně knížky. J A co si budeme povídat, tohle všechno lze autenticky zažít jen při osobní návštěvě. Číst o tom, kdo vládnul, s kým kdo smilnil, nebo kolik jídelních příborů bylo odcizeno, je sice fajn, ale jakmile to vypráví zapálený průvodce, je to něco docela jiného.

Číst dál: Úvodník červenec 2022

Úvodník květen 2022

Rubrika: Úvodníky Zveřejněno: neděle 1. květen 2022 Autor Irena Seifertová

Milé kolegyně, milí kolegové, vážení čtenáři,

úvodník květnového čísla bych ráda mimořádně věnovala nikoliv vám, čtenářům, ale městské policii. Mám za to, že si to ta třicítka zaslouží. 🙂 

Milá městská policie,

je Ti třicet let. Pro někoho je to málo (pořád takové kuře, co se má co učit), pro někoho neskutečně moc (nevěř nikomu, komu je nad třicet) a pro někoho tak akorát. Máš za sebou pár vzestupů, ale také pádů. Třicítka je jakýmsi pomyslným mezníkem mezi dospělým mládím a reálnou dospělostí, je z Tebe „hotovej člověk“. Měla bys znát hodnoty, určit si priority a dát své další cestě pevný kurz a cíl. Máš už dostatek zkušeností a informací k tomu, abys chápala, co má smysl a čím se nemáš trápit, protože některé věci prostě nezměníš.

Číst dál: Úvodník květen 2022

Úvodní slovo ředitele

Rubrika: Úvodníky Zveřejněno: pátek 1. duben 2022 Autor Redakce Pražského strážníka

Vážené kolegyně, vážení kolegové,

mám opravdu velkou radost, že se nám pro Vás ve spolupráci s vedením hlavního města Prahy podařilo zajistit další stabilizační prvky. Od dubna se pro všechny zaměstnance zvýší měsíční příspěvek na bydlení a dopravu na 10 tisíc korun. Více budeme také přispívat na stravování, konkrétně se zvýší hodnota stravenky na 130 korun, Váš příspěvek přitom zůstane na stejné výši.

Protože nám do plného stavu ale stále chybí necelých 200 kolegů a situace na trhu práce není s ohledem na volné pracovní síly moc příznivá, museli jsme myslet i na nové uchazeče. Z tohoto důvodu se od prvního dubna zvedá také náborový příplatek na 300 tisíc korun.

Závěrem bych Vás rád ujistil, že se budu i nadále snažit o to, aby se Vaše finanční, ale i materiální podmínky zlepšovaly, protože k tomu, abyste mohli co nejlépe vykonávat svoji práci, potřebujete to nejlepší možné zázemí.

Eduard Šuster, ředitel

Úvodník duben 2022

Rubrika: Úvodníky Zveřejněno: pátek 1. duben 2022 Autor Irena Seifertová

Milé kolegyně, milí kolegové, vážení čtenáři,

uplynul měsíc a termín vojenská operace, něco s čím se drtivá většina z nás setkávala pouze v učebnicích dějepisu, se stal každodenní realitou našeho života. Velmi krutou realitou. Sedmdesát sedm let po skončení druhé světové války se civilisté schovávají v protiatomových krytech, v ulicích, kde ještě nedávno chodily děti do školy, jezdí tanky, z některých měst zbyla doslova torza … Kdykoli se na to dívám v televizi, nechápu, jak to mohlo dojít až sem. Stejně tak nedokážu pochopit myšlení některých lidí. Na jednu stranu jsme ukázali obrovskou solidaritu, která mi stále vhání slzy do očí, na druhou se najdou tací, kteří kritizují například finanční pomoc. Co přesně závidíme? Pět tisíc korun? Pracovní příležitost? Když by někdy mě, nedej Bože, něco takového napadlo, položím si otázku, jaké to asi je, ocitnout se v cizí zemi, s minimem prostředků, s dítětem v náručí a s igelitkou, ve které mám zabalený celý svůj dosavadní život? A nezapomenu ještě na jednu. Kdy se budu moci vrátit domů, bude-li vůbec kam? Do pomoci lidem z Ukrajiny se zapojily nejen hlídky strážníků v rámci výkonu služby, ale také soukromě spousta kolegů. Krátké shrnutí jsme pro Vás připravili do fotoreportáže.

Číst dál: Úvodník duben 2022

Úvodník březen 2022

Rubrika: Úvodníky Zveřejněno: úterý 1. březen 2022 Autor Irena Seifertová

Milé kolegyně, milí kolegové, vážení čtenáři,

původně jsem úvod editorialu chtěla věnovat štěstí, protože dvacátý březen je Světovým dnem štěstí a tomu se věnovala ve svém článku také kolegyně Jiřina. Kostru textu jsem měla v hlavě, a jakmile je kostra, těch pár řádků se „na papír“ dává dobře. Jenže … první, co jsem ráno dvacátého čtvrtého února slyšela, byl projev ruského prezidenta, z kterého mě zamrazilo. Přiznám se, že mi od té doby jdou myšlenky zcela jiným směrem. Život se u nás nezastavil, a ani nezastaví, ale přesto v duchu musím stále myslet na to, co se odehrává kousek od našich hranic. Hlavní pomoc a podpora Ukrajiny je na představitelích států, my, obyčejní smrtelníci, s tím moc nezmůžeme. Vždy se ale něco udělat dá. Tím nejmenším je lidská soudržnost a projev podpory. Teď jsou ale potřeba také peníze a další materiální vybavení. Ukrajina není jen území, ale jsou to hlavně její lidé, kteří nyní bojují o život, nebo se strachují o své příbuzné. Bojují za svou kulturu, zemi, ale i proti dezinformacím. Proto bych tento úvodník chtěla věnovat právě jim a alespoň takto projevit podporu.

Číst dál: Úvodník březen 2022

Úvodník únor 2022

Rubrika: Úvodníky Zveřejněno: pondělí 31. leden 2022 Autor Irena Seifertová

Milé kolegyně, milí kolegové, vážení čtenáři,

s kolegou Augustinem Tarabášem jsem se seznámila teprve nedávno. Konkrétně v listopadu loňského roku. Hned mi naskakuje v hlavě film „Marečku, podejte mi pero“, protože to bylo na Olšanech. I vzkaz před prvním setkáním byl v podstatě stejný … „sejdeme se na hřbitově“. Přiznám se, že setkání to bylo, alespoň pro mě, strašně milé. Na natáčení pro Českou televizi se mi moc nechtělo, protože, co si budeme … dušičky točíme každý rok a už mám trochu pocit, že jsem jako obehraná dlouhotrvající deska. Naštěstí jsem se hned u vchodu potkala právě s kolegou Augustinem. Ten životní elán, optimismus a radost ze života z něj zářily na všechny strany. Věřím, že na Vás dýchnou i z rozhovoru, který s ním do rubriky „Naši lidé“ připravila Jiřina Ernestová.

Číst dál: Úvodník únor 2022

Úvodník leden 2022

Rubrika: Úvodníky Zveřejněno: pátek 17. prosinec 2021 Autor Irena Seifertová

Milé kolegyně, milí kolegové, vážení čtenáři,

je leden. Měsíc plný novoročních výzev, plánů a předsevzetí. Všichni jsme si alespoň jednou za život nějaké dali a mám za to, že většina z nich spadá do kolonky zdravý životní styl. Jakmile odezní silvestrovská kocovina, začne se na dveřích ledniček objevovat „od teď začínám s během, jógou, hot jógou, dietou, fit boxem, otužováním, raw stravou, přerušovaným půstem, pravidelným cvičením“ … Nevím, jak u Vás, ale moje výsledky jsou nevalné. Kámen úrazu? Vůle. Přestože motivaci mám a myslím, že i velkou. Ono se totiž jednoduše řekne: „Odlož lákavé, odolej  pokušení či vyhni se tomu, co tě ruší,“ a půjde to samo.  Ale jsme právě u toho „řekne“. Já prostě potřebuju nad sebou ten pomyslný bič. A myslím, že jsem ho našla. V podobě naší kolegyně Terezy (musím trochu zmírnit ten bič, protože laskavějšího a optimističtějšího člověka bych jen těžko hledala), která se ve svém volnu věnuje poradenství a koučinku v oblasti stravování. Už jsem si to s ní koncem roku nanečisto vyzkoušela a ta holka je vážně neskutečná.  Takže letos očekávám konečně ty vysněné výsledky (jestli půjdu s kůží na trh, bude dost záležet, jaké budou výsledky, je Ti to, Terko, doufám jasný :)). Kdyby Vás to náhodou zaujalo, tak jsme ji v jednom z našich minulých čísel v rubrice „Naši lidé“ představovali. Pro Vás ostatní mám ale také tip. V lednovém čísle najdete rozhovor se dvěma „loučícími se kolegy“, a to Jaroslavem Bláhou a Pavlem Kolským. Pavel se chystá do důchodu v úctyhodných 68 letech a už plánuje, jak bude pracovat u ochranky, hospodařit na chalupě, dvou zahradách a baráku. Jaroslav sloužil 21 let a už se těší, až bude mít víc času na kolečkové brusle a Kangoojumps.  Možná docela dobrá inspirace, nemyslíte? 

Číst dál: Úvodník leden 2022

Úvodník prosinec 2021

Rubrika: Úvodníky Zveřejněno: pátek 26. listopad 2021 Autor Irena Seifertová

Milé kolegyně, milí kolegové, vážení čtenáři,

je strašně fajn, že čím dál více lidí myslí na druhé. Zcela nezištně, jen pro to, že chtějí udělat radost, nebo pomoc. Upřímně? Ten pocit se nedá popsat, to se musí zažít. Nemusím být zrovna detektiv, abych si všimla, že se tahle „potřeba“ v období kolem Vánoc ještě zvětšuje.
Jako organizace nejsme stále moc populární, ale i pohled veřejnosti se na nás postupem času a okolnostmi trochu mění. K lepšímu a to je dobře. Kde jsme nikdy moc nepotřebovali zlepšovat „pí ár“ jsou naše útulky pro opuštěná zvířata. Štěstí máme stále také na štědřejší a štědřejší dárce. U městské policie jsem letos dosáhla 20 let a moc věcí už mě nemůže nepřekvapit. A přesto … naposledy jsem utírala slzu v oku, když jsem si četla rozhovor s kolegou Vaškem Steinbauerem, vedoucím útulků. Rok od roku je Štědrý den pro naše svěřence bohatší, o to víc mě dojala slova o babičkách, které na zvířata pravidelně přispívají ze svých důchodů. Laskavé pojmenování „sponzoři malého formátu“ už vše jen dokreslilo. Do rozhovoru jsem se s chutí začetla a věřím, že Vy na tom budete stejně. S Vaškem spolupracujeme od úplného začátku a spoustu historek z rozhovoru znám, protože přesně jak píše autor článku, s Vaškem je radost povídat si. Ale víte jak, vždycky se něco nového dozvíte … takže za tenhle rozhovor moc děkuji.

Číst dál: Úvodník prosinec 2021