Úvodník listopad 2023

Rubrika: Úvodníky Zveřejněno: středa 1. listopad 2023 Autor Irena Seifertová

Milé kolegyně, milí kolegové, vážení čtenáři,

listopad je v historickém kontextu tak trochu jiný měsíc. Stačí vzpomenout na rok 1939, protiokupační demonstraci, pohřeb studenta Jana Opletala a uzavření českých vysokých škol.Nebo na 17. listopad 1989, kdy se tisíce lidí naší země postavily za své přesvědčení, za touhu po svobodě, demokracii a spravedlnosti. Síla lidského odhodlání tak změnila naši zemi. V dnešní době, kdy se ve světě opět objevují hrozby pro demokracii a svobodu, bychom si měli v tento den připomenout, jak moc je důležité bránit hodnoty svobody, spravedlnosti a lidských práv. Inspirací ať jsou nám všichni ti, kteří v minulosti stáli za svým přesvědčením a bojovali za lepší budoucnost. Sedmnáctý listopad by tak neměl být jen dnem vzpomínání, ale také závazkem, že musíme demokracii a svobodu neustále chránit. Kolegyně Jiřina Ernestová se k 17. listopadu vrací svým článkem a připomíná, že svoboda není samozřejmost.

Číst dál: Úvodník listopad 2023

Úvodník říjen 2023

Rubrika: Úvodníky Zveřejněno: čtvrtek 28. září 2023 Autor Irena Seifertová

Milé kolegyně, milí kolegové, vážení čtenáři,

bezdomovectví je hodně citlivé téma, které vyvolává spousty emocí a také názorů. Některé jsou dost jasně vyhraněné. Proč bychom měli pomáhat někomu, kdo se dostal tam, kde je, vlastní leností či nezodpovědností? Proč se sami víc nesnaží při hledání práce, bydlení, ať jdou alespoň zametat ulice, aby byli aspoň něčím užiteční. Všude se jen povalují, pijí a znečišťují místa, která mají sloužit všem. Všichni přeci musíme nést osobní odpovědnost za svoje činy … poznáváte se? Nebo spíš patříte do skupiny … jsou to oběti špatného sociálního systému, nedostatku dobře placené práce, nedostatku dostupného bydlení, každý má právo dostat druhou šanci, vyspělá společnost se musí umět postarat o ty nejslabší …

Číst dál: Úvodník říjen 2023

Úvodník září 2023

Rubrika: Úvodníky Zveřejněno: čtvrtek 31. srpen 2023 Autor Irena Seifertová

Milé kolegyně, milí kolegové, vážení čtenáři,

letní měsíce nám daly možnost načerpat novou energii, odpočinout si od denní rutiny a věnovat se aktivitám, na které nám během roku nezbývá čas. A je jedno, jestli jsme dny odpočinku trávili aktivně objevováním nových míst, s rodinou, nebo jen lenošením. Takže sbohem slunné dny plné dobrodružství a volného času, vítejme zpět v realitě!  V září se my strážníci stáváme strážci dopravy. Nejsme na přechodech jen proto, abychom dávali signál řidičům, kdy mají zpomalit či zastavit, ale jdeme také příkladem těm nejmenším, kteří se pravidlům silničního provozu teprve učí. Až budete čelit nejrůznějším situacím za nejrůznějšího počasí, neztrácejte úsměv ani nervy. Ať Vám směny rychle a v klidu utíkají. 

Číst dál: Úvodník září 2023

Úvodník srpen 2023

Rubrika: Úvodníky Zveřejněno: úterý 1. srpen 2023 Autor Irena Seifertová

Milé kolegyně, milí kolegové, vážení čtenáři,

léto je v plném proudu, a i když nás červencové tropy v metropoli dost potrápily, určitě jste si užili a ještě užijete hodně prosluněných dnů a teplých večerů na krásných místech naší planety – v zahraničí, na rodné hroudě, u moří a oceánů nebo třeba na vlastní chalupě v jižních Čechách. Ono totiž, jak říká jedno lidové moudro, není důležité kde, ale s kým.

Číst dál: Úvodník srpen 2023

Úvodník červenec 2023

Rubrika: Úvodníky Zveřejněno: pátek 23. červen 2023 Autor Irena Seifertová

Milé kolegyně, milí kolegové, vážení čtenáři,

letní čas je tu a s ním přichází i ideální příležitost zase trochu prozkoumat krásy naší malebné země. Česká republika je bohatá na přírodní zajímavosti, historická města a památky, stejně jako na líbezná venkovská zákoutí, která nabízejí nekonečné možnosti pro výlety a objevování. Pokud stále ještě tápete, nebo jen hledáte inspiraci pro svá letní dobrodružství, máme pro Vás opět zajímavá místa, která stojí za návštěvu.

Tentokrát Vás mimo jiné zavedeme na tři fascinující historické lokality – hrad Házmburk, hrad Frýdštejn a Kunětickou horu. Prostě na místa, která dýchají starobylou atmosférou, skrývají bohatou historii a patří mezi skvosty českého kulturního dědictví.

Číst dál: Úvodník červenec 2023

Úvodník červen 2023

Rubrika: Úvodníky Zveřejněno: čtvrtek 1. červen 2023 Autor Irena Seifertová

Milé kolegyně, milí kolegové, vážení čtenáři,

pokaždé, když se mi dostane na stůl téma našich útulků, vzpomenu si na návštěvu jednoho úředníka z bratislavské radnice, který před několika lety zavítal právě do našeho trojského útulku. Prošel celé zařízení, vyslechl si dopodrobna všechny informace, a pak jen konstatoval: „Tady jsou psi, ve srovnání s námi, jako v hotelu.“ Přestože je pohled na opuštěné pejsky smutný a doma je doma, přiznávám, že mě jeho slova potěšila. Opravdu tomu tak je. Každý chlupáč má nadstandardní servis a díky špičkovým veterinárním odborníkům také lékařskou péči, jaké by se v mnoha případech nedočkal, ani kdyby byl doma u svého majitele. Právě na naši „veterinu“ zavítal redaktor Vojta Gabriel, aby v článku „Srdce útulku“ poodhalil, jak vlastně toto velmi odborné a specifické pracoviště funguje.

Číst dál: Úvodník červen 2023

Úvodník květen 2023

Rubrika: Úvodníky Zveřejněno: pondělí 1. květen 2023 Autor Irena Seifertová

Milé kolegyně, milí kolegové, vážení čtenáři,

co pro vás znamená svoboda? Je to možnost neomezeně cestovat? Možnost vybrat si partnera srdcem a nedostat ho přiděleného v rámci výměny za stádo ovcí? Pro někoho bude svoboda jistě možnost volit v demokratických volbách, nebo možnost prezentovat svůj názor bez strachu z perzekuce. Za svobodu ale neseme i přiměřenou odpovědnost, na to bychom neměli zapomínat. „Naše svoboda“ také neznamená jakýmkoli způsobem ohrožovat druhé. Zkrátka každý z nás si pod pojmem svoboda představí něco jiného a pro každého má jinou hodnotu. Do květnového čísla připravil redaktor Vojta Gabriel článek o člověku, pro kterého byla svoboda naprosto vším a neváhal pro ni obětovat nejdříve rodinný a posléze také vlastní život. Tím člověkem je podplukovník Josef Vladimír Mašín, jehož život by dokázal plnit náš časopis po dlouhé roky. Čest jeho památce.

Číst dál: Úvodník květen 2023

Úvodník duben 2023

Rubrika: Úvodníky Zveřejněno: sobota 1. duben 2023 Autor Irena Seifertová

Milé kolegyně, milí kolegové, vážení čtenáři,

je tu zase jaro! V tomto ročním období mám vždycky silný pocit, že něco nového začíná. Něco nového a příjemného. Kapesníky jsem vyměnila za sluneční brýle, zimní bundu uložila do šatníku, občas si můžu přenést kafe na terasu a uvědomit si, že tohle jarní sluníčko dělá dobře i mým starším kostem.

Číst dál: Úvodník duben 2023

Úvodník březen 2023

Rubrika: Úvodníky Zveřejněno: středa 1. březen 2023 Autor Irena Seifertová

Milé kolegyně, milí kolegové, vážení čtenáři, 

ráda bych se s Vámi podělila o osobní zkušenost, která se mi nedávno stala.  Jsem si vědoma, že tento prostor bych měla využívat hlavně k nahlédnutí do aktuálního dění především u městské policie, proto se Vám, které osobní příběhy nezajímají, za tento nestandardní úvodník předem omlouvám. Pokud ho ale nakonec přeci jen dočtete až do konce, budu doufat, že si řeknete, a vlastně proč ne.

Možná stejně jako já patříte do takzvané sendvičové generace, kdy vedle péče o děti, musíte zvládnout péči o své seniorské rodiče, chodit do práce a také nezapomínat na svůj partnerský život. A den má jen čtyřiadvacet hodin. Mezi moje hlavní pracovní pomůcky patří klávesnice a mobil. Čas od času ale mívám dny, kdy jakékoliv zazvonění, či pípnutí o doručení zprávy ve mně vyvolává pocit: ještě jednou a ten telefon už vážně někam zahodím … I když jste sebevíc unaveni, nic se Vám nechce, vezměte do ruky ten v tu chvíli nenáviděný telefon a rodičům zavolejte a zkontrolujte. Nikdy nevíte, co se může stát. A nemusí jít o „život“ či zdraví …

Číst dál: Úvodník březen 2023

Úvodník únor 2023

Rubrika: Úvodníky Zveřejněno: středa 1. únor 2023 Autor Irena Seifertová

Milé kolegyně, milí kolegové, vážení čtenáři,

žijeme v soutěživé době. Co všechno vlastně stojí za úspěchem? Talent, inteligence, schopnost, dovednosti, moudrost, úsilí, vůle, pracovitost nebo ochota riskovat. V tom se asi shodneme. Co ale nějaká vyšší vůle v podobě vnějších sil a hlavně té trochy pověstného štěstí? Tento společenský mindset hodně přiživují tisíce motivačních webů, Youtube kanálů a Instagramových profilů, kde Vám chlápek, který právě vystoupil z drahého auta, bude vykládat o tom, jak si šel tvrdě za svým, a proto je teď ten lev, co žere první. Tím nechci shazovat pracovité lidi, nebo popírat, že píle, talent a jiné veličiny jsou věci, díky kterým jde člověk úspěchu naproti. Čím je ale člověk starší, tím více si uvědomuje, jak moc jeho život ovlivňuje právě ono štěstí. Stačí jeden špatný krok, jedno náhodné setkání nebo krátký telefonát a celý Váš život nabere úplně jiný směr, ať pozitivní či negativní. A právě tato myšlenka podkresluje prakticky celé únorové číslo. Ve článku kolegyně Jiřiny Ernestové s titulem „Hledat pomoc je projevem síly oběti“ si uvědomíte, jak lehce se můžete stát obětí trestného činu, a jak tato událost může ovlivnit celý Váš další život. V reportáži o neziskové organizaci Naděje zase zjistíte, že člověkem bez domova se stanete nejen z vlastní vůle. Drtivá většina lidí na ulici jednoduše neměla štěstí na rodinu, zdraví nebo kamarády a už se „vezla“ po společenských vrstevnicích.

Číst dál: Úvodník únor 2023

Úvodník leden 2023

Rubrika: Úvodníky Zveřejněno: neděle 1. leden 2023 Autor Irena Seifertová

Milé kolegyně, milí kolegové, vážení čtenáři,

a máme tu rok 2023. Horoskopy jsou vždy velké téma. Čtete? Nečtete? Jsem pravidelný čtenář … Sice je to blbost, ale občas kouknu … Blázníš, co to jako je? …  Dokud jsme odebírali pravidelně denní tisk, přiznávám bez mučení, že k mým ranním rituálům patřilo si ten z bulváru na zadní straně přečíst. S oblibou jsem ho nevyžádaně četla také svým kolegům. Ať jako víme, jaký budeme mít den. Většinově jsme se tím bavili, ale našli se tací, někteří mě za to nenáviděli. J Na webových serverech už takový fanda horoskopů nejsem, ale k lednu se to tak nějak samo nabízelo. Přeci jen, poslední roky byly docela jízda, a ne úplně pozitivní a jednoduchá.

Číst dál: Úvodník leden 2023

Úvodník listopad 2022

Rubrika: Úvodníky Zveřejněno: úterý 1. listopad 2022 Autor Irena Seifertová

Milé kolegyně, milí kolegové, vážení čtenáři,

zrovna dnes jsme odstartovali pravidelnou podzimní preventivní akci „Nejezdi jako netopejr“ zaměřenou hlavně na  bezpečnost cyklistů v době, kdy se dny krátí a noci prodlužují. Zítra pro změnu začíná listopad, a s ním startuje každoroční celosvětová charitativní akce „Movember“, která podporuje zdravý životní styl mužů a především se snaží zvyšovat povědomí v oblasti mužských onemocnění, jakými jsou rakovina varlat a rakovina prostaty. Dalším neméně důležitým cílem akce je upozornit na problematiku duševního zdraví a sebevražd. Že je prevence základ a mělo by se s ní začít co nejdříve, ví už dnes každé malé dítě.

Číst dál: Úvodník listopad 2022

Úvodník prosinec 2022

Rubrika: Úvodníky Zveřejněno: úterý 1. listopad 2022 Autor Redakce Pražského strážníka

Milé kolegyně, milí kolegové,

rok 2022 se blíží ke svému konci a určitě nebyl rokem jednoduchým. Když jsme se aspoň trochu dostali z pandemie covidu-19, přišel 24. únor, a ať chceme nebo ne, vpád Ruska na Ukrajinu zasáhl každého z nás. Svět se změnil. A my jsme plynule přešli z kontrol dodržování vládních opatření na plnění dalších úkolů státu. Znovu se tedy ukázalo a potvrdilo, jak moc je práce strážníků důležitá a nezastupitelná, a to nejen na místní úrovni.

A tak bych mohl pokračovat dál a dál. Protože ale držíte v rukou poslední letošní číslo Pražského strážníka, rád bych Vám jeho prostřednictvím poděkoval za Vaši práci a obětavost, se kterou dnes a denně plníte na výbornou všechny úkoly, které jsou před nás kladeny. Ať už ze strany zřizovatele nebo ze strany státu a státních institucí. Děkuji Vám za to, velmi si toho vážím.

Milé kolegyně, milí kolegové, užijte si krásné a pohodové Vánoce s rodinami. Vám, kteří budete ve službě, přeji, ať proběhne v klidu. Do roku 2023 vstupte tou správnou nohou a pamatujte, že zdraví, a nejen to fyzické, je to nejdůležitější.

S úctou

Eduard Šuster

Úvodník říjen 2022

Rubrika: Úvodníky Zveřejněno: sobota 1. říjen 2022 Autor Irena Seifertová

Milé kolegyně, milí kolegové, vážení čtenáři,

tak zatím je rok 2022 poměrně „jízda“. Covid, válka, letní vlny veder, komunální volby, senátní volby, energetická krize, inflace a co já vím, jaké další záležitosti všedních dní napínají, naše nervy k prasknutí. Přesto se snažíme každou výzvu či překážku zdolat bez ztráty kytičky. Život není černobílý a někdy zkrátka přimhouříme oči a tu zlověstnou červenou čáru jednoduše porušíme. Co Vás napadne jako první? Mě doprava. Vím, neměla bych se k tomu přiznávat, ale v tom pražském provozu prostě nejde jezdit na „Mirka Dušína“. I když opravdu chci. Každodenní jízda a mnoho nedořešených záležitostí nebo nejednoznačných situací jednoduše napíná nervy jak nás strážníků, tak nás řidičů, na hranu snesitelného. Není pak divu, že strážník je někdy nucen přimhouřit oko, nebo že řidič projede na červenou, i když se to nemá. O situaci v dopravě a chystané novele zákona jsme si povídali s mým velkým oblíbencem, rádcem a odborníkem kolegou Jirkou Fillerem, lektorem Útvaru vzdělávání. Řidičský průkaz mám sice téměř čtvrt století, ale bizarnější a zapeklitější dotazy novinářů i veřejnosti mi dávají zabrat víc a víc a bez jeho pomoci bych byla dost často bezradná. Snažím se mu děkovat pokaždé, když spolu mluvíme, ale ráda bych mu poděkovala i touto cestou. Rozhovor s Jirkou si přečtete v článku „Na červenou se jezdit nemá“.

Číst dál: Úvodník říjen 2022

Úvodník září 2022

Rubrika: Úvodníky Zveřejněno: čtvrtek 1. září 2022 Autor Irena Seifertová

Milé kolegyně, milí kolegové, vážení čtenáři,

sice jsme se už veřejně chlubili, ale víte jak … když se nepochválíte sami, málokdo to udělá za vás. Takže v rychlosti … získali jsme první místo v soutěži pořádané Týdeníkem policie „Nejlepší důkaz“, ve které odborná porota vybírá z videí ze zákroků bezpečnostních složek. Tříčlenná expertní porota má tři kritéria – způsob provedení zásahu, význam videa jako důkazního materiálu a popularizační význam videa pro veřejnost. Na slavnostním předání nechyběli samotní porotci a mě osobně strašně potěšil Mirek Vaňura (redaktor a moderátor, autor pořadu Tísňová linka a dalších), který řekl, že zákrok bez videa a jeho následného zveřejnění, kde vedle ukázky práce složek je důležitý také ten preventivní prvek, jako by nebyl. Mluví mi z duše. Když opominu zmiňované „pí ár“, tak záznam chrání především vás v ulicích. Znovu se budu opakovat, ale téměř každý má dnes chytrý telefon.

Číst dál: Úvodník září 2022