Úvodník duben 2025

Milé kolegyně, milí kolegové, vážení čtenáři,
s příchodem jara a měsíce dubna se nejen naše republika, ale i hlavní město opět probouzí do období velkých úklidů. Jako každý rok se i letos Praha připojí k celostátní iniciativě "Ukliďme Česko", která spojuje tisíce dobrovolníků ve snaze o čistější a krásnější prostředí kolem nás. Ani my v tomto úsilí nezůstáváme stranou. Zapojíme se prostřednictvím dnes již tradiční "Akce jehla", během níž budeme systematicky procházet problematické lokality a odstraňovat injekční stříkačky a jehly po uživatelích návykových látek. Pevně doufáme, že tato činnost, ač ne vždy viditelná, má význam pro bezpečnost nás všech, zejména ale dětí využívajících městské parky a hřiště. Zároveň v tomto období poskytujeme asistenci při jarních úklidech míst, kde přebývají osoby bez domova. Úklid míst organizují jednotlivé městské části a strážníci zde plní důležitou roli - dohlížejí na klidný průběh a zajišťují bezpečnost všech zúčastněných. I to patří k naší pravidelné práci, kde kombinujeme roli ochránců pořádku s citlivým přístupem k těm nejzranitelnějším. Pokud Vás toto téma zajímá, doporučuji reportáž „Pořádek musí být“.
V dubnu jsme se zaměřili i na vybrané činnosti z pohledu statistických údajů za uplynulý rok. Čísla a grafy možná na první pohled nepůsobí tak atraktivně jako reportáže z terénu, ale poskytují nenahraditelný vhled do efektivity naší práce, jsou bezesporu zajímavým ukazatelem a pomáhají nám identifikovat oblasti, kde můžeme být ještě lepší. Více najdete v článku „S daty na stůl“.
Domácí násilí představuje jeden z nejzávažnějších společenských problémů, který se odehrává za zavřenými dveřmi domovů. Jedná se o opakované a stupňující se násilné chování, kontrolu a zastrašování, které jedna osoba uplatňuje vůči druhé v rámci blízkého vztahu. Neomezuje se pouze na fyzické útoky, ale zahrnuje i psychické týrání, ekonomickou kontrolu, sociální izolaci, sexuální nátlak a další formy nežádoucího chování. Nejčastějšími oběťmi jsou ženy, ale dotýká se i dětí, seniorů a v menší míře i mužů. V České republice zažívá některou z forem domácího násilí zhruba každá třetí žena. Dopady na oběti jsou devastující - od fyzických zranění přes psychické trauma až po dlouhodobé následky v podobě úzkostí, depresí a posttraumatických stresových poruch. Naše hlídky se k domácímu násilí také v rámci své činnosti dostávají, proto jsme se v rubrice „Naše téma“ zaměřili i na tuto oblast. První společnost, která se začala systematicky a odborně této problematice věnovat, je nezisková organizace Rosa. Komplexní pomoc ženám a obětem domácího násilí poskytuje úctyhodných 31 let. Ročně pomůže stovkám žen. Nezavírejme prosím oči před domácím násilím.
Na závěr doporučuji rozhovor s kolegou z Prahy 10 Viktorem Misiarzem, který se věnuje triatlonu. Rozhovor s ním najdete v rubrice „Naši lidé“.
Tak na čtenou zase za měsíc
Irena Seifertová
Zobrazení: 438