Jarní únava – prevence, babské rady a detox

Rubrika: Zdraví Zveřejněno: středa 1. březen 2023 Autor Jiřina Ernestová

Už je tady zase. I když se ji snažíme ignorovat, každý rok nás většinou stejně dostane. S příchodem jara začínáme být unavení a nejsme schopni zvládnout to, co jindy dáváme s přehledem. Z našeho organismu se vytrácí energie, máme pocit, že jsme najednou skokově zestárli o několik let. Třeba vám následující řádky poradí, jak znovu sílu nabrat.

Číst dál: Jarní únava – prevence, babské rady a detox

Dvacátý březen 2022, v 16:34 hodin

Rubrika: Zdraví Zveřejněno: úterý 1. březen 2022 Autor Jiřina Ernestová

Lidské štěstí, to je taková šňůrka, na kterou navlékáme malé korálky, taková malá štěstí – čím jsou drobnější a čím je jich víc, tím je to jejich štěstí větší. (Jan Werich)

Že nedostanete vždy, co chcete, je někdy obrovské štěstí. (Dalajláma)

Nikdy nebude šťastný ten, koho bude trápit, že je někdo šťastnější. (Neznámý autor)

Číst dál: Dvacátý březen 2022, v 16:34 hodin

První pomoc – poslední týden v roce

Rubrika: Zdraví Zveřejněno: pátek 26. listopad 2021 Autor Jiřina Ernestová

Vánoce jsou svátky klidu, pohody, rodinného štěstí, ale také dny, kdy se na nás ze všech stran valí kilogramy cukroví, smažení kapři a bramborové saláty. Dá se to všechno přežít ve zdraví?

Číst dál: První pomoc – poslední týden v roce

První pomoc – když zima bolí

Rubrika: Zdraví Zveřejněno: pondělí 1. listopad 2021 Autor Jiřina Ernestová

Procházka v mrazivém počasí byla nakonec delší, než jsme plánovali. Horská túra se protáhla do tmy, nebo jsme na běžkařském výletě zabloudili. Kromě dávky adrenalinu můžeme v těchto situacích zažít jeden nepříjemný zážitek – podchlazení.  Zdánlivě banální příčiny mohou přivodit vážný stav nebo dokonce boj o život. 

Číst dál: První pomoc – když zima bolí

První pomoc – nejčastější omyly

Rubrika: Zdraví Zveřejněno: pátek 1. říjen 2021 Autor Jiřina Ernestová

Kolem postupů v poskytování první pomoci koluje ve společnosti hodně omylů a pověr. Na jednu stranu se není čemu divit, odborníci svá doporučení často mění a každý tyto změny nezachytí. Na druhou stranu mohou mít tyto omyly fatální následky. Proto nebude od věci si alespoň ty nejčastější připomenout.

Číst dál: První pomoc – nejčastější omyly

První pomoc – Otravy – 4. část

Rubrika: Zdraví Zveřejněno: pondělí 30. srpen 2021 Autor Jiřina Ernestová

Nebezpečí v lese, v koupelně i v láhvi od Coca-Coly.

Houbařská sezóna je v plném proudu, příjezdové lesní cesty obsadila vozidla hub chtivých „sběračů“, ve spoustě domácností jdou košíky z ruky do ruky a hospodyňky usilovně přemýšlejí, jak s takovou nadílkou naložit. Pravidlo „Sbírej jen to, co znáš“ ale nedodržuje každý, a tak sezónu hub tradičně doprovází výjezdy záchranářů k otravám. Naštěstí většina konzumentů s trávicími problémy vyhledá lékařskou pomoc sama a dřív, než se dostane do život ohrožujícího stavu, proto plní ve statistikách výjezdů sanitek otravy houbami v rámci jednotlivých krajů jen řádově jednotky procent. Otrava může mít celou řadu příznaků, záleží na množství a druhu pozřených hub a na zdravotním stavu otráveného. Může se projevovat zvracením, křečemi, dušností a třesem. Když začne klesat krevní tlak, hrozí selhání základních životní funkcí.

Číst dál: První pomoc – Otravy – 4. část

První pomoc – léto a jeho rizika - 3. část

Rubrika: Zdraví Zveřejněno: neděle 1. srpen 2021 Autor Jiřina Ernestová

Léto je pro většinu z nás nejoblíbenější část roku. Pokud nepanují vyloženě úmorná vedra, užíváme si sluníčka, tepla, vody a hlavně dovolené a prázdnin. Letní měsíce ale také patří k nejrizikovějším, co se lidského zdraví týče. Víte, jaké zdravotní hrozby vás mohou v létě potkat a jak se jim můžete vyhnout?

Číst dál: První pomoc – léto a jeho rizika - 3. část

První pomoc Úrazy – 2. část

Rubrika: Zdraví Zveřejněno: úterý 1. červen 2021 Autor Jiřina Ernestová

Jednou z častých příčin dopravních nehod v České republice je nedodržení bezpečné vzdálenosti mezi vozidly. Při nárazu zezadu hrozí takzvaný opěrkový syndrom, whiplash (odborně podvrtnutí krční páteře). Zranění nemusí lidé po nehodě ani poznat, příznaky se mohou projevit až za několik měsíců a mohou být velmi závažné.

Číst dál: První pomoc Úrazy – 2. část

První pomoc Úrazy – 1. část

Rubrika: Zdraví Zveřejněno: sobota 1. květen 2021 Autor Jiřina Ernestová

S příchodem jara to stále více lidí táhne do sedel. Obliba cyklistiky vzrůstá a pro většinu populace představuje radost a zábavu. Ale i v sedle kola může dojít ke zraněním, která během vteřiny změní rozesmátý obličej v bolestivou grimasu. Následující zranění uvádím ve spojení s cyklistikou, ale mohou se přihodit i při jakémkoliv jiném sportu.

Číst dál: První pomoc Úrazy – 1. část

O Biohackingu nejen pro strážníky

Rubrika: Zdraví Zveřejněno: čtvrtek 1. duben 2021 Autor Zdeněk Modálek

Crrr, crrr, crrr.  Vymáčknout jeden budík, za deset minut druhý, pak ještě třetí. V koupelně si únavou ani nevšimnu, že si čistím zuby gelem na vlasy a v tramvaji, že jsem přejel stanici u práce. Začínám fungovat až po své tradiční kávě zalité energeťákem. Bolest hlavy přebijou prášky a jde se do akce. Po obědě se sice vyčerpání vrátí, ale to už si do kafe švihnu nakopávač pro sportovce a bude zase dobře. Když pak večer padnu do postele, nemůžu usnout, budím se a ráno vstávám ještě unavenější než večer. Nic mě nebaví, hlavou se mi honí jen starosti a nedokážu se soustředit. Mrknu se na netu po nějakých prášcích na spaní. Poznáváte se? Jste často unavení, podráždění, mozek ani tělo nepracují, jak jste byli dříve zvyklí? Nedaří se vám odhodit stres, nebo se ponořit do hlubokého spánku? Možná právě vaše tělo potřebuje hacknout. A i když si pod tím pojmem možná představíte vyvoleného Nea, jak se připojuje do Matrixu, tak složité to není. V první fázi se začnete zajímat o svůj dech, otužovat končetiny a než se nadějete, zdoláváte zasněženou horu pouze v kraťáskách. No, raději to vezmeme popořádku. 

Číst dál: O Biohackingu nejen pro strážníky

Když hraje hlavní roli čas

Rubrika: Zdraví Zveřejněno: čtvrtek 1. duben 2021 Autor Jiřina Ernestová

Cévní mozková příhoda 

Podle zdravotnických statistik postihuje cévní mozková příhoda stále mladší ročníky, klidně i třicátníky. Každý by tak měl vědět, jaké jsou příznaky a co v dané situaci dělat.

Mozková mrtvice je definována jako rozvíjející se ohraničené nebo celkové postižení mozku. Vzniká většinou tím, že se mozková tepna ucpe krevní sraženinou. Přichází náhle a hlavní roli v její léčbě hraje čas. Odborníci v iktových centrech dokáží mrtvici vyléčit v případě, že se jedná rychle. Uvádí se, že šance trvá pouze dvě hodiny. Podle lékařů je vždy lepší zavolat si záchrannou službu a udělat zbytečné vyšetření, než promarnit vzácný čas. Rychlá odborná pomoc znamená šanci na návrat do plného života nebo vyléčení s minimálními následky. Čekání na to „jestli potíže samy nepřejdou“, je cestou na druhý břeh. Mozkové buňky totiž kvůli nedostatku kyslíku odumírají během několika minut, okolní nervové buňky za několik hodin. Minimálně o čtvrtinu vyšší riziko hrozí ženám.

Číst dál: Když hraje hlavní roli čas

Správná poloha zachraňuje, nesprávná ubližuje

Rubrika: Zdraví Zveřejněno: pondělí 1. březen 2021 Autor Jiřina Ernestová

Správná poloha může pomoci život postiženého zachránit a naopak – uvedení do nesprávné polohy může vést při některých náhlých onemocněních k přímému ohrožení života. Správnou polohou můžeme předejít komplikacím a částečně postiženého zbavit bolesti. Základní pravidlo zní: Pokud nemáme nějaký jasný důvod, proč polohu měnit, ponecháme postiženého v poloze, v jaké se nachází nebo jakou aktivně zaujímá. Důvod změny může ovšem být nejen léčebný, ale i preventivní – např. vynesení postiženého z místa, kde je dále ohrožen.

Číst dál: Správná poloha zachraňuje, nesprávná ubližuje

Život nepočká

Rubrika: Zdraví Zveřejněno: pondělí 1. březen 2021 Autor Vojtěch Gabriel

„Tajemstvím života je sedmkrát padnout a osmkrát vstát.“ (Paulo Coelho). Někdy se vstává ovšem dost těžko a člověk potřebuje pomoc. Nejen tu od rodiny, blízkých a přátel a nejen tu psychickou. Jsou chvíle, kdy je dobré být připraven i na ty horší okamžiky našeho života. A co si budeme nalhávat – peníze nejsou všechno, ale když jsou po ruce, tak jdou věci tak trochu snadněji. A právě v těchto situacích pomůže životní pojistka.

Číst dál: Život nepočká

Záchranná služba, jak vám můžu pomoci?

Rubrika: Zdraví Zveřejněno: pondělí 1. únor 2021 Autor Jiřina Ernestová

Přivolání záchranné služby (tísňová linka 155) je dalším důležitým úkonem při poskytování první pomoci. Lépe je volat „zbytečně“, než něco zanedbat. Volejte vždy, když si nejste jistí. Případnými obavami o zneužití tísňového čísla se netrapte, rozhodnutí o výjezdu je na dispečerech. Volejte vždy, kdy jste svědky náhlého a neočekávaného zhoršení zdravotního stavu, závažného  úrazu nebo děje, který zřejmě bude mít za následek úraz nebo jiné poškození zdraví. 

Číst dál: Záchranná služba, jak vám můžu pomoci?

Základy první pomoci

Rubrika: Zdraví Zveřejněno: pátek 1. leden 2021 Autor Jiřina Ernestová

„Nic nevyváží hodnotu lidského života, leda větší počet lidských životů.“ Gabriel Laub

Z platné legislativy ČR vyplývá obecná povinnost poskytnout první pomoc tomu, kdo je ohrožen na životě, jeví známky vážné poruchy zdraví či jiného vážného onemocnění. Abych byla naprosto přesná,  uvádím citaci trestního zákona (§150): 1) Kdo osobě, která je v nebezpečí smrti nebo jeví známky vážné poruchy zdraví nebo jiného vážného onemocnění, neposkytne potřebnou pomoc, ač tak může učinit bez nebezpečí pro sebe nebo jiného, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta. Samozřejmě je velmi důležitá věta:  „…bez nebezpečí pro sebe nebo jiného.“ Je asi jasné, že neplavec nebude skákat pro tonoucího a matka s dítětem nebude zachraňovat uvízlého horolezce. V praxi se zpravidla za minimální přijatelnou pomoc považuje přivolání záchranné služby. Ovšem §150 trestního zákona má i druhou část, která se týká právě strážníků obecních policií a dalších složek IZS. 2) Kdo osobě, která je v nebezpečí smrti nebo jeví známky vážné poruchy zdraví nebo vážného onemocnění, neposkytne potřebnou pomoc, ač je podle povahy svého zaměstnání povinen takovou pomoc poskytnout, bude potrestán odnětím svobody až na tři léta nebo zákazem činnosti.

Číst dál: Základy první pomoci