První pomoc – Otravy – 4. část

Rubrika: Zdraví Zveřejněno: pondělí 30. srpen 2021 Autor Jiřina Ernestová

Nebezpečí v lese, v koupelně i v láhvi od Coca-Coly.

Houbařská sezóna je v plném proudu, příjezdové lesní cesty obsadila vozidla hub chtivých „sběračů“, ve spoustě domácností jdou košíky z ruky do ruky a hospodyňky usilovně přemýšlejí, jak s takovou nadílkou naložit. Pravidlo „Sbírej jen to, co znáš“ ale nedodržuje každý, a tak sezónu hub tradičně doprovází výjezdy záchranářů k otravám. Naštěstí většina konzumentů s trávicími problémy vyhledá lékařskou pomoc sama a dřív, než se dostane do život ohrožujícího stavu, proto plní ve statistikách výjezdů sanitek otravy houbami v rámci jednotlivých krajů jen řádově jednotky procent. Otrava může mít celou řadu příznaků, záleží na množství a druhu pozřených hub a na zdravotním stavu otráveného. Může se projevovat zvracením, křečemi, dušností a třesem. Když začne klesat krevní tlak, hrozí selhání základních životní funkcí.

Číst dál: První pomoc – Otravy – 4. část

První pomoc – léto a jeho rizika - 3. část

Rubrika: Zdraví Zveřejněno: neděle 1. srpen 2021 Autor Jiřina Ernestová

Léto je pro většinu z nás nejoblíbenější část roku. Pokud nepanují vyloženě úmorná vedra, užíváme si sluníčka, tepla, vody a hlavně dovolené a prázdnin. Letní měsíce ale také patří k nejrizikovějším, co se lidského zdraví týče. Víte, jaké zdravotní hrozby vás mohou v létě potkat a jak se jim můžete vyhnout?

Číst dál: První pomoc – léto a jeho rizika - 3. část

První pomoc Úrazy – 2. část

Rubrika: Zdraví Zveřejněno: úterý 1. červen 2021 Autor Jiřina Ernestová

Jednou z častých příčin dopravních nehod v České republice je nedodržení bezpečné vzdálenosti mezi vozidly. Při nárazu zezadu hrozí takzvaný opěrkový syndrom, whiplash (odborně podvrtnutí krční páteře). Zranění nemusí lidé po nehodě ani poznat, příznaky se mohou projevit až za několik měsíců a mohou být velmi závažné.

Číst dál: První pomoc Úrazy – 2. část

První pomoc Úrazy – 1. část

Rubrika: Zdraví Zveřejněno: sobota 1. květen 2021 Autor Jiřina Ernestová

S příchodem jara to stále více lidí táhne do sedel. Obliba cyklistiky vzrůstá a pro většinu populace představuje radost a zábavu. Ale i v sedle kola může dojít ke zraněním, která během vteřiny změní rozesmátý obličej v bolestivou grimasu. Následující zranění uvádím ve spojení s cyklistikou, ale mohou se přihodit i při jakémkoliv jiném sportu.

Číst dál: První pomoc Úrazy – 1. část

O Biohackingu nejen pro strážníky

Rubrika: Zdraví Zveřejněno: čtvrtek 1. duben 2021 Autor Zdeněk Modálek

Crrr, crrr, crrr.  Vymáčknout jeden budík, za deset minut druhý, pak ještě třetí. V koupelně si únavou ani nevšimnu, že si čistím zuby gelem na vlasy a v tramvaji, že jsem přejel stanici u práce. Začínám fungovat až po své tradiční kávě zalité energeťákem. Bolest hlavy přebijou prášky a jde se do akce. Po obědě se sice vyčerpání vrátí, ale to už si do kafe švihnu nakopávač pro sportovce a bude zase dobře. Když pak večer padnu do postele, nemůžu usnout, budím se a ráno vstávám ještě unavenější než večer. Nic mě nebaví, hlavou se mi honí jen starosti a nedokážu se soustředit. Mrknu se na netu po nějakých prášcích na spaní. Poznáváte se? Jste často unavení, podráždění, mozek ani tělo nepracují, jak jste byli dříve zvyklí? Nedaří se vám odhodit stres, nebo se ponořit do hlubokého spánku? Možná právě vaše tělo potřebuje hacknout. A i když si pod tím pojmem možná představíte vyvoleného Nea, jak se připojuje do Matrixu, tak složité to není. V první fázi se začnete zajímat o svůj dech, otužovat končetiny a než se nadějete, zdoláváte zasněženou horu pouze v kraťáskách. No, raději to vezmeme popořádku. 

Číst dál: O Biohackingu nejen pro strážníky

Když hraje hlavní roli čas

Rubrika: Zdraví Zveřejněno: čtvrtek 1. duben 2021 Autor Jiřina Ernestová

Cévní mozková příhoda 

Podle zdravotnických statistik postihuje cévní mozková příhoda stále mladší ročníky, klidně i třicátníky. Každý by tak měl vědět, jaké jsou příznaky a co v dané situaci dělat.

Mozková mrtvice je definována jako rozvíjející se ohraničené nebo celkové postižení mozku. Vzniká většinou tím, že se mozková tepna ucpe krevní sraženinou. Přichází náhle a hlavní roli v její léčbě hraje čas. Odborníci v iktových centrech dokáží mrtvici vyléčit v případě, že se jedná rychle. Uvádí se, že šance trvá pouze dvě hodiny. Podle lékařů je vždy lepší zavolat si záchrannou službu a udělat zbytečné vyšetření, než promarnit vzácný čas. Rychlá odborná pomoc znamená šanci na návrat do plného života nebo vyléčení s minimálními následky. Čekání na to „jestli potíže samy nepřejdou“, je cestou na druhý břeh. Mozkové buňky totiž kvůli nedostatku kyslíku odumírají během několika minut, okolní nervové buňky za několik hodin. Minimálně o čtvrtinu vyšší riziko hrozí ženám.

Číst dál: Když hraje hlavní roli čas

Správná poloha zachraňuje, nesprávná ubližuje

Rubrika: Zdraví Zveřejněno: pondělí 1. březen 2021 Autor Jiřina Ernestová

Správná poloha může pomoci život postiženého zachránit a naopak – uvedení do nesprávné polohy může vést při některých náhlých onemocněních k přímému ohrožení života. Správnou polohou můžeme předejít komplikacím a částečně postiženého zbavit bolesti. Základní pravidlo zní: Pokud nemáme nějaký jasný důvod, proč polohu měnit, ponecháme postiženého v poloze, v jaké se nachází nebo jakou aktivně zaujímá. Důvod změny může ovšem být nejen léčebný, ale i preventivní – např. vynesení postiženého z místa, kde je dále ohrožen.

Číst dál: Správná poloha zachraňuje, nesprávná ubližuje

Život nepočká

Rubrika: Zdraví Zveřejněno: pondělí 1. březen 2021 Autor Vojtěch Gabriel

„Tajemstvím života je sedmkrát padnout a osmkrát vstát.“ (Paulo Coelho). Někdy se vstává ovšem dost těžko a člověk potřebuje pomoc. Nejen tu od rodiny, blízkých a přátel a nejen tu psychickou. Jsou chvíle, kdy je dobré být připraven i na ty horší okamžiky našeho života. A co si budeme nalhávat – peníze nejsou všechno, ale když jsou po ruce, tak jdou věci tak trochu snadněji. A právě v těchto situacích pomůže životní pojistka.

Číst dál: Život nepočká

Záchranná služba, jak vám můžu pomoci?

Rubrika: Zdraví Zveřejněno: pondělí 1. únor 2021 Autor Jiřina Ernestová

Přivolání záchranné služby (tísňová linka 155) je dalším důležitým úkonem při poskytování první pomoci. Lépe je volat „zbytečně“, než něco zanedbat. Volejte vždy, když si nejste jistí. Případnými obavami o zneužití tísňového čísla se netrapte, rozhodnutí o výjezdu je na dispečerech. Volejte vždy, kdy jste svědky náhlého a neočekávaného zhoršení zdravotního stavu, závažného  úrazu nebo děje, který zřejmě bude mít za následek úraz nebo jiné poškození zdraví. 

Číst dál: Záchranná služba, jak vám můžu pomoci?

Základy první pomoci

Rubrika: Zdraví Zveřejněno: pátek 1. leden 2021 Autor Jiřina Ernestová

„Nic nevyváží hodnotu lidského života, leda větší počet lidských životů.“ Gabriel Laub

Z platné legislativy ČR vyplývá obecná povinnost poskytnout první pomoc tomu, kdo je ohrožen na životě, jeví známky vážné poruchy zdraví či jiného vážného onemocnění. Abych byla naprosto přesná,  uvádím citaci trestního zákona (§150): 1) Kdo osobě, která je v nebezpečí smrti nebo jeví známky vážné poruchy zdraví nebo jiného vážného onemocnění, neposkytne potřebnou pomoc, ač tak může učinit bez nebezpečí pro sebe nebo jiného, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta. Samozřejmě je velmi důležitá věta:  „…bez nebezpečí pro sebe nebo jiného.“ Je asi jasné, že neplavec nebude skákat pro tonoucího a matka s dítětem nebude zachraňovat uvízlého horolezce. V praxi se zpravidla za minimální přijatelnou pomoc považuje přivolání záchranné služby. Ovšem §150 trestního zákona má i druhou část, která se týká právě strážníků obecních policií a dalších složek IZS. 2) Kdo osobě, která je v nebezpečí smrti nebo jeví známky vážné poruchy zdraví nebo vážného onemocnění, neposkytne potřebnou pomoc, ač je podle povahy svého zaměstnání povinen takovou pomoc poskytnout, bude potrestán odnětím svobody až na tři léta nebo zákazem činnosti.

Číst dál: Základy první pomoci

Zvířecí lékaři

Rubrika: Zdraví Zveřejněno: neděle 1. listopad 2020 Autor Radka Rüsterová

Pokud jste četli článek z minulého čísla „Aby duše nebolela“, potom je vám jasné, proč pokračujeme v podobném duchu. V současné době musíme podporovat dobrou náladu nás všech. Co tedy můžeme ještě udělat, abychom pomohli udržet naši Psyché v pohodě?

To, že společné soužití člověka se zvířaty má na naši psychiku pozitivní vliv, je známo již odedávna. Velké množství z nás si pořizuje domácího mazlíčka – někdy i více – zkrátka proto, že ví, že bez nich to není ono. Snad nikdo z nás nemůže tvrdit, že si nikdy nepřál mít doma pejska, kočku, kanárka, křečka, nebo alespoň rybičky.  Pozitivní vliv zvířátek nebývá většinou prvotním záměrem, ale každému jistě brzy dojde, že tento druhotný průvodní jev je zcela zásadní. Mnoho dětí pořídí třeba pejska ovdovělému rodiči, který jej zpočátku velmi razantně odmítá, ale nakonec si život bez svého čtyřnohého kamaráda neumí představit.

Číst dál: Zvířecí lékaři

Aby duše nebolela

Rubrika: Zdraví Zveřejněno: čtvrtek 1. říjen 2020 Autor Radka Rüsterová

Každý z nás chce být v dobré formě. Ne všichni si ale uvědomujeme, že nejde jen o fyzičku. Naším zájmem je duševní pohoda. Abychom uvedli na pravou míru, proč právě v tomto čísle zmiňujeme duši. Vězte tedy, že v roce 1992 byl 10. říjen vyhlášen Světovým dnem duševního zdraví. Zasloužila se o to Světová federace pro duševní zdraví (sdružuje členy z více než 150 zemí světa).

„Duševně zdravý je takový člověk, který má schopnost pracovat, milovat a hrát si.“ Sigmund Freud

Číst dál: Aby duše nebolela

Zastavme se, než se znovu nadechneme

Rubrika: Zdraví Zveřejněno: pátek 1. květen 2020 Autor Michaela Peterková

Zůstat alespoň jeden den doma, nemuset do práce. Nedělat nic, co musím. Udělat to, co odkládám už dlouho. Ve všední den dělat nevšední věci, bez časového limitu, bez výčitek, že někde chybím, něco zanedbávám. Chvíli být sám pro sebe, sám se sebou. Tohle bývávalo do února tichým a tajným přáním  většiny lidí nejen naší země. Alespoň na kratičký čas se vymanit z koloběhu každodennosti a nic nemuset. Překvapivě nám toto neposkytne ani dovolená. I ta nás totiž limituje. Limituje předsudky o volném čase, který bychom měli využít hlavně k rekreaci nebo v praktickém krátkém úseku k zařízení potřebných a nutných věcí. Od dětí až po dospělé, vyjma snad workoholiků, se kde kdo už hodněkrát zasnil, kdyby nemusel zhola nic a mohl tak dělat cokoli, na co nemá v běžném životě čas.

Číst dál: Zastavme se, než se znovu nadechneme

Úctyhodná tradice trvá u MP Praha již 22 let

Rubrika: Zdraví Zveřejněno: středa 1. leden 2020 Autor Redakce

Dnů dobrovolného dárcovství krve se zaměstnanci MP Praha účastní dvakrát ročně už 22 let. Mnozí mají na svém kontě stovky odběrů krve, destiček nebo plazmy. Další hromadná akce se koná 21. ledna 2020.

Číst dál: Úctyhodná tradice trvá u MP Praha již 22 let

Když dorazí chlad

Rubrika: Zdraví Zveřejněno: pátek 1. únor 2019 Autor Vojtěch Gabriel

  Celou cestu nahoru jsme měli krásný počasí, slunce svítilo a ani vítr nebyl tak moc nepříjemný. Lezli jsme jako jedno lanové družstvo a postupovali vpřed. Nechtěli jsme dělat starý expediční styl, tak jsme zvolili lehčí variantu alpského provedení a rychlost si zvolili za nejdůležitější veličinu. Bylo kolem poledne, když jsme v dálce uviděli vrcholový hřeben, který protínal severozápadní směr do Pákistánu. Fixní lana jsme už dávno nedávali a spoléhali sami na sebe. Občas náš průvodce dal fixní ledovcovou skobu v exponovaném úseku, občas nám pomohl. Okolo půl páté jsme dorazili na vrchol. Necelých sedm tisíc metrů nad mořem a úplně úžasný výhled. Všichni jsme ale věděli, že máme velké zpoždění. V této nadmořské výšce se čas ztrácí do propadliště, ani nevíte jak. Museli jsme bivakovat – bohužel jsme s tím nepočítali. Měli jsme jen jeden stan a jeden vařič na pět lidí. Noc byla strašná, dorazila únava, počasí se zhoršilo. Vítr začal s našim stanem tak lomcovat, že to vydávalo zvuk jak projíždějící rychlík. Do toho se přidalo první monzunové sněžení a bylo vystaráno. Vrchol sice máme, ale jsme jen na začátku sestupu – do toho laviny a strašná zima. Sedím v rohu stanu, na sobě mám úplně všechno, co jsem našel v batohu. Nehýbeme se a došel vařič, takže ani nepijeme. Snažím se alespoň trochu hýbat ze strany na stranu, ale nejde to…

Číst dál: Když dorazí chlad