První pomoc – poslední týden v roce

Rubrika: Zdraví Zveřejněno: pátek 26. listopad 2021 Autor Jiřina Ernestová Vytisknout E-mail

Vánoce jsou svátky klidu, pohody, rodinného štěstí, ale také dny, kdy se na nás ze všech stran valí kilogramy cukroví, smažení kapři a bramborové saláty. Dá se to všechno přežít ve zdraví?

Vždyť jsou přece Vánoce!

O vánočních svátcích jdou často veškerá pravidla a předešlá předsevzetí stranou. K dietním chybám vede velmi snadná cesta. Důvodů je hned několik. Jedna z nejčastějších chyb je, že většina z nás přeskakuje různé chody jídel – na snídani cukroví, odpoledne chlebíčky, večer smažený kapr. Žádný problém. Jenže náš metabolismus takové změny nesnáší právě nejlépe. Vždyť jsou přece Vánoce! Tímto argumentem se pokoušíme omluvit každou odchylku od obvyklého jídelníčku. Pokud lákadlům doma odoláme, číhají na nás další úskalí v podobě návštěv u příbuzných. „Vždyť svíčkovou jsi měla tak ráda. Schválně jsem ji dělala jen kvůli tobě!“ „Berte si! Proč si neberete? Vám to asi nechutná…“ Vánoční pohostinnost i více či méně nápadná manipulace a citové vydírání přes jídlo mají bezpočet variant a každý z nás se určitě s některou setkal. Mnohdy ale nepotřebujeme stále pobízející babičku a dokážeme se přejíst sami. Jednoduchá prevence je nekupovat tolik jídla, péct méně cukroví a vybírat jen ty lehce stravitelné a zdravější. Jenže často na poslední chvíli podlehneme obavám, aby bylo všeho dost, budeme přece několik dní všichni doma…

❞ Nejčastějšími zdravotními problémy během Vánoc jsou žlučníkové a jaterní potíže a výrazně ohroženější skupinou jsou samozřejmě chroničtí pacienti...

Následky dietních chyb

V případě pálení žáhy a pocitů na zvracení je vhodné si koupit nějaký přípravek na snížení kyselosti žaludečních šťáv – tzv. antacidum. Na pocit těžkého žaludku a střevní potíže pomáhají bylinkové čaje (máta, meduňka, třezalka) a dieta s dostatkem tekutin bez bublinek. Převážně nejde o závažné ohrožení zdraví. Ale pokus rozpustit požitý tuk několika sklenkami tvrdého alkoholu by nemusel dopadnout dobře. V kombinaci se stresem, infekcí, případně onemocněním žlučníku může mít za následek akutní zánět slinivky břišní, který se projevuje prudkými bolestmi břicha, schváceností a kolapsovým stavem a který vyžaduje hospitalizaci. Nejčastějšími zdravotními problémy během Vánoc jsou žlučníkové a jaterní potíže a výrazně ohroženější skupinou jsou samozřejmě chroničtí pacienti. Žlučníkové koliky doprovázejí bolesti různé intenzity, které vystřelují do zad a do pravé lopatky, a může je doprovázet zvracení. Jako první pomoc můžete zkusit studené obklady na podžebří, ale k lékaři se stejně budete muset vypravit.

Kost v krku

I když představa, že záchranáři na Štědrý den vyjíždějí k desítkám případů kostí uvízlých v krku je mimo realitu, může tato situace znepříjemnit sváteční večeři, a proto si zopakujme, jak ji zvládnout. Pokud možno bez paniky se snažíme nejprve kost vykašlat, pak zapít vodou, zajíst za pomoci tuhých soust (chléb, brambor).  Příznaky podráždění, jako obtížné polykání nebo dráždivý kašel, by měly odeznít za 30–60 minut, pokud dlouhodobě přetrvávají, vyhledejte ambulanci ORL. Stejně tak, pokud se kost nepodařilo spolknout a přidají se život ohrožující potíže v podobě ucpaných dýchacích cest, poruchy vědomí nebo silného krvácení.

Alergie

Potravinová alergie je zpravidla celoroční, to znamená, že spolehlivě funguje i o vánočních svátcích. Jediný burský oříšek, dílek mandarinky nebo kousek ryby, může závažně zhoršit stav alergika. První pomoc spočívá v podání jakéhokoliv léku proti alergii (často ho mívá alergik u sebe), při potížích s dýcháním pomůže studený obklad na krk. Někteří alergici mají doma „injekci první pomoci“, kterou lze aplikovat i při poruše vědomí do stehenního svalu.



Alkohol

O vánočních svátcích častěji saháme po skleničce alkoholu. Přiťuknout si sektem u svátečně prostřeného stolu není žádný prohřešek. Ve větším množství se ale alkohol může stát nepřítelem, zvlášť pokud je člověk na Vánoce sám. Covidová doba u mnoha lidí násobí pocity izolace a samoty.  Ale rizikovějším obdobím pro zdravotní komplikace způsobené alkoholem jsou oslavy konce roku. Nejlepší prevencí proti bolesti hlavy kromě umírněného pití je nemíchat různé druhy a nepít nalačno. Dalším problémem alkoholu je to, že obsahuje mnoho kalorií. Takže nám zbytečně naskakují přebytečné kilogramy, které po Novém roce těžko shazujeme. Největší kalorickou bombou jsou tvrdé destiláty a likéry. Například deci vaječného koňaku má v sobě podle nutričních tabulek víc kalorií než 10 dekagramů vepřového masa. Tipy na lehčí pití – bílé suché víno nebo vinný střik a místo vermutů a cinzana ovocná bowle. A existuje ještě jeden nebezpečný aspekt. Po jeho požití se nám roztahují cévy a uvolňuje se velké množství tepla, což nás na chvilku zahřeje, ale díky zvýšeným teplotním ztrátám snadněji prochladneme. Takže pozor na různé punče a grogy na trzích v mrazivých dnech.

Zábavní pyrotechnika

Poslední silvestrovská noc byla vlivem koronavirových omezení výjimečně klidná. Nicméně zranění od zábavní pyrotechniky a v opilosti nezmizela. Jakoby tento druh zábavy neodlučitelně patřil k veselému vítání nového roku. Jenže její následky ani trochu veselé nejsou. Při odpalování ohňostrojů, petard a dělobuchů dochází nejčastěji ke zranění rukou a prstů, hned v závěsu jsou ale také hlava a oči. I nepatrné jiskry mohou zrak vážně poškodit, způsobit trvalé oční vady, v krajním případě slepotu. Pyrotechnika má také na kontě mnoho mrtvých, slepých, hluchých nebo ztracených domácích i volně žijících zvířat. Ty domácí často uklidní až sedativa. Odborníci proto doporučují nakupovat pouze testované výrobky s návodem v českém jazyce a jen ve specializovaných obchodech. V předešlých letech se poslední den v roce měnila centrální pražská náměstí ve válečnou zónu. Situaci zklidnila epidemická opatření a nová vyhláška, která od prosince 2020 upravuje zákaz používání pyrotechniky na většině míst metropole, včetně Silvestra a Nového roku. Stejně jako Praha zrušila vloni většina větších měst novoroční ohňostroj. Několikahodinové řádění s dělobuchy a petardami mně osobně opravdu nechybí. Třeba letos poprvé nikdo nepřijde o prsty ani oči.

PF 2022

Zkusme si připomenout, že Vánoce nejsou svátky jídla, zběsilých nákupů, kupy dárků a dokonale umytých oken. Užijme si poslední týden v roce s rodinou a blízkými, s přiměřeným množstvím jídla a alkoholu, a hlavně bez stresu.

Zobrazení: 772