Zbraně v nových paragrafech

Rubrika: Vzdělání Zveřejněno: středa 28. únor 2024 Autor Vojtěch Gabriel

Asi by nikoho, kromě lidí zasahujících do zbraní a věcí s nimi souvisejících, nezajímala novela zákona o zbraních a střelivu, kdyby se na konci minulého roku nestala tragická událost na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy na náměstí Jana Palacha. Začalo se okamžitě volat po omezení zbraní, vyšší kontrole uchazečů o zbrojní průkaz a vyšší a přísnější kontrole nákupu. Vyvstaly otázky, jak bylo možné, že si nikdo nevšiml toho, že útočník si v krátké době nakoupil velké množství dlouhých i krátkých zbraní, nejrůznější vybavení a nestandardní množství munice. Názory na zákaz zbraní začaly růst jak houby po dešti a média začala ukazovat statistiky počtu legálně držených zbraní na osobu v ČR a srovnávat je s počty držitelů zbrojních průkazů. Pak již následovalo jen srovnání s okolními státy. Celkem chápu rozhořčení lidí a jejich prvotní reakce. Vždyť takové násilí a tragédii spáchané aktivním střelcem naše země nepamatuje. Na druhou stranu nejlepší je rozhodovat a přemýšlet po opadnutí emocí a s chladnou hlavou, aneb jak říká české pořekadlo: žádná polévka se nejí tak horká, jak se uvaří.

Číst dál: Zbraně v nových paragrafech

L17

Rubrika: Vzdělání Zveřejněno: pondělí 1. leden 2024 Autor Vojtěch Gabriel

Nedávno jsme psali o novele zákona o provozu na pozemních komunikacích, která přišla s celou řadou novinek. Velmi diskutovanou částí právního předpisu, který platí od 1. 1. 2024, je i tzv. řidičák na zkoušku a také možnost řídit vozidla v rámci řidičského oprávnění skupiny B od 17 let věku. V praxi to však znamená, že v autoškole můžeme již nyní potkat žáky, kterým je patnáct a půl roku(dle zákona č. 247/2000,  § 13 Podmínky přijetí k výuce a výcviku, který nám říká, že provozovatel autoškoly přijme k výuce a výcviku k získání řidičského oprávnění osobu, která ke dni ukončení výuky a výcviku dosáhne věku předepsaného pro udělení řidičského oprávnění příslušné skupiny podle zvláštního zákona …, přičemž od zahájení výuky a výcviku k jejich ukončení nesmí uplynout doba delší než 18 měsíců) a závěrečné zkoušky budou teprve dělat až v sedmnácti letech, nebo lépe řečeno, bude jim vydáno řidičské oprávnění po dovršení požadované věkové hranice.

Číst dál: L17

Firemní kultura – víme vůbec o čem je?

Rubrika: Vzdělání Zveřejněno: pondělí 31. leden 2022 Autor Redakce Pražského strážníka

Před prázdninami jsem položila otázku, co je to firemní kultura, partě mladých lidí. Jednalo se o studenty maturitního ročníku jedné státní střední školy. Odpovědi byly různorodé, ale určitě ne hloupé (tedy až na pár výjimek).

Číst dál: Firemní kultura – víme vůbec o čem je?

Odchodné

Rubrika: Vzdělání Zveřejněno: pondělí 1. březen 2021 Autor Jiřina Ernestová

Novela zákona o obecní policii, publikovaná ve Sbírce zákonů pod č. 261/2020, nabyla účinnosti 1.ledna letošního roku. Byla připravena jako poslanecký návrh, který byl poměrně široce diskutován na odborné úrovni, za účasti zástupců obecních policií, v rámci Kolegia ředitelů městských policií statutárních měst a hl. m. Prahy a Ministerstva vnitra. Přinesla řadu významných změn v oblasti pravomocí, povinností a požadavků na strážníky i samotné obce. Novela upravuje nezbytné podmínky pro vznik pracovního poměru strážníků, rozšiřuje některá jejich oprávnění  a postupy v praxi a zavádí možnost odchodného po skončení pracovního poměru.

Číst dál: Odchodné

Střelba do evropských paragrafů

Rubrika: Vzdělání Zveřejněno: pondělí 1. únor 2021 Autor Jaroslav Urban

Tedy Ježíš řekl svým učedníkům: Kdož meče nemáte, prodejte suknici svoji a kupte sobě meč. - Lukáš, kapitola 22, verš 36 

Jeden člověk s puškou je schopen kontrolovat sto neozbrojených... Provádějte plošné prohlídky a za nalezené zbraně popravujte! - Vladimir I. Lenin, 1920

Nemůžeme napadnout americkou pevninu. Tam je puška za každým stéblem trávy. - Isoroku Yamamoto, 1941 

A čím by s námi asi tak bojovali? Propiskami?!? To MY máme zbraně!!! - Robert Mugabe, 1993 

Sebrat člověku zbraň, protože by mohl někoho zastřelit, je jako vyříznout mu jazyk, protože by mohl někoho urazit. - anonym

Číst dál: Střelba do evropských paragrafů

Boháč je hříšníkem či dědicem hříšníka

Rubrika: Vzdělání Zveřejněno: pátek 1. leden 2021 Autor Vojtěch Gabriel

Téměř každý den jsme informování o tom, jak se vyvíjí kurz české měny, jak si česká koruna vede v porovnání s americkým dolarem či evropským eurem. Řidiče může z hlediska budoucích cen benzínu či nafty zajímat pohyb cen za barel severoamerické ropy či nečekaný útok na rafinérie v Saudské Arábii. Člověk znalý a movitý pak sleduje drobné i velké pohyby v indexu burz a na jejichž základě pak investuje nemalé peníze do nejrůznějších aktiv. Konzervativní investor pokukuje po grafech cen zlata a moderní finanční kamikadze syslí virtuální měny typu bitcoin, litecoin či ethereum. Asi by se v tuto chvíli zdálo, že se jedná o činnost člověka možnou jen v posledním období vývoji lidstva, kdy naprostý průlom znamenal internet a počítače, ale není tomu tak. Obdobné zájmy provází lidstvo již od nepaměti. Peníze lákali, lákají a budou lákat i nadále. A v době kdy nebyly? Tak lidi lákal druhého náramek, domácí zvíře či větší pozemek, na kterém hospodařil. Vždy se něco najde. A vždy se našel ten, kdo měl víc a ten, kdo měl míň, ale také chtěl víc…

Číst dál: Boháč je hříšníkem či dědicem hříšníka

E-learning

Rubrika: Vzdělání Zveřejněno: čtvrtek 1. říjen 2020 Autor Redakce

Systém vzdělávání, který v době koronakrize nabývá na významu

Vzdělávání a školení na dálku, navíc za pomoci moderních technologií a internetu, známe již několik let. Jeho význam však nebývale vzrostl s nástupem koronakrize a restriktivních opatření, která v jednom ze svých důsledků znamenala radikální omezení vzájemného kontaktu lidí po delší dobu a na jednom místě.

Číst dál: E-learning

My job

Rubrika: Vzdělání Zveřejněno: pátek 1. listopad 2019 Autor Redakce

  Turisté jezdí do Prahy za památkami, zábavou a zážitky, ale někdy jim může pobyt pokazit nepříjemná situace,ve které potřebují pomoc. V takových chvílích se mobilní telefon stává nezbytným prostředkem k přivolání pomoci, tudíž je dobré znát zásady, jak a jaká čísla využívat. Ostatně jsou to zásady, které neznají ani mnozí z nás, tudíž neškodí si je připomenout v obou jazycích.

Číst dál: My job

My job (2)

Rubrika: Vzdělání Zveřejněno: neděle 1. září 2019 Autor Redakce

  Máme za sebou další horké léto provázené suchem, ale i bouřkami a přívalovými dešti. Čas od času jsou vyhlášená období, kdy je zákaz rozdělávání ohně a kouření v parcích a lesích - ban [baen] on making fire [faia] and smoking in parks and forests/woods [forists/wudz]. Možná vás překvapí, že otevřený oheň je naked fire [neikid], zatímco open fire [aupan] je výraz pro krb.

Číst dál: My job (2)