Jarní únava – prevence, babské rady a detox
Už je tady zase. I když se ji snažíme ignorovat, každý rok nás většinou stejně dostane. S příchodem jara začínáme být unavení a nejsme schopni zvládnout to, co jindy dáváme s přehledem. Z našeho organismu se vytrácí energie, máme pocit, že jsme najednou skokově zestárli o několik let. Třeba vám následující řádky poradí, jak znovu sílu nabrat.
Jarní únava je spojená s biorytmy, které nás výrazně ovlivňují. Lidský organismus má totiž rád pravidelnost a biorytmus je vlastně rytmické střídání intenzity a charakteru životních procesů, které se v něm odehrávají. Velkými změnami tělo trpí a přechod ze zimy do jara, změna teplot, změna času, to vše přispívá k chaosu, který naše tělo na jaře pociťuje. A to vše vede nejen k únavě a oslabení, ale může skončit i depresemi, rychlejším stárnutí buněk nebo srdečně-cévním onemocněním. Dobrou zprávou je, že ztráta formy trvá většinou jen několik týdnů a pak se nám podaří zase přepnout na plnou rychlost. Je důležité dávat tělu na jaře to, co mu během zimy chybělo: slunce, čerstvý vzduch a stravu bohatou na vitamíny. V zimě moc světla není a to nám dobře nedělá. Potřebujete nasát pořádnou dávku sluníčka. Na čerstvý vzduch vyrazte tak často, jak jen to je možné. Z denního světla totiž načerpáte hormon serotonin, který je vázán na naši dobrou náladu a je také známý jako hormon štěstí. A pokud potřebujete povzbudit okamžitě, dejte si jednoduše sprchu. Střídání teplých a studených proudů vody v ranních nebo dopoledních hodinách stimuluje krevní oběh a zajišťuje dobrý průtok krve v těle. Nejlepší je zakončit sprchu studenou vodou. Doporučuje se také návštěva finské sauny, římské parní lázně nebo šlapání studené vody. Podle odborníků to jsou účinné způsoby, jak z těla dostat zbytky rozmrzelosti i jarní deprese. Ostatně téma otužování je už delší dobu hodně in a mám dojem, že počty otužilců se zvyšují den ode dne.
Bohužel na únavu jako takovou jednotný lék neexistuje. Na každého zabírá něco trochu jiného. Ale nejlepším pomocníkem je prevence neboli dodržování zdravé životosprávy, vyvážený jídelníček a podstatnou roli hraje také kvalitní spánek, na který se často zapomíná.
Základ je správný jídelníček
Jsi to, co jíš, říká se. Takže je jasné, že čím víc zdravých čerstvých potravin do těla dostanete, tím víc „čerstvě“ se také budete cítit. Zdravé jídlo je základem a zdrojem energie. Naše tělo potřebuje tyto živiny pro mnoho metabolických procesů, které jsou právě na jaře aktivovány nejsilněji. A navíc, lehká dieta rozdělená do několika malých porcí denně usnadňuje tělu trávení a zrychluje metabolismus. Když svou stravu obohatíte ovocem a zeleninou, zvýšíte příjem vitamínů, vlákniny a minerálů, tolik potřebných pro tělo zejména při přechodu ze zimy na jaro. Vhodná jsou i nejrůznější semínka a oříšky, které tělu dodají nezbytné zdravé tuky. Vyřaďte z jídelníčku všechno, co vám škodí. Mezi takové potraviny patří například uzeniny, cukr, červené maso, mouka, polotovary. Když už vás hodí mlsná, sáhněte místo po sušenkách raději po kvalitním nesířeném ovoci nebo kvalitní hořké čokoládě. Nezapomínejte na dobrý pitný režim. Měli byste vypít 2 až 2,5 litru vody. Kromě čisté vody jsou vhodné i minerálky a čaje, samozřejmě neslazené. S jarní únavou jde bojovat i přírodní cestou. Vyzkoušejte několik osvědčených bylinek, které vás nakopnou, anebo naopak zklidní stres třeba právě z vyčerpání a z toho, že najednou nestíháte.
Echinacea: Kromě toho, že zklidňuje, používá se také při nachlazení a na posílení imunitního systému. Má velmi dobré antivirové a antibakteriální účinky, a proto je považována za přírodní antibiotikum.
Ženšen: Potlačuje únavu, přispívá k vyvážení imunity, chrání před volnými radikály a podporuje zlepšení paměti a koncentrace.
Guarana: Nakopává, dodává energii a posiluje mysl.
Meduňka nebo levandule: Mají uklidňující účinek především na naši psychiku. Levandule ale zklidňuje i pokožku, meduňka pomáhá při usínání.
Rozmarýna a oregano: Obě bylinky mají povzbuzující, osvěžující a prokrvující účinky.
Zázvor: Pomyslný všelék stačí každý den ráno vylouhovat ve skleničce horké vody a hned budete mít energie o něco víc.
Kopřiva a řeřicha: Čaj z mladých kopřiv pomáhá očistit střeva a ledviny, naklíčená řeřicha dodá tělu vitamíny C a B, betakaroten a vápník.
Rady našich babiček
Babičky radí osladit si život medem a jíst jednu lžičku medu třikrát denně. Můžete také užívat mateří kašičku. Pokud se cítíte unaveni, napijte se něčeho, co obsahuje med, nebo nakopněte organismus tímto lektvarem: smíchejte šťávu ze čtyř citronů s jedním stroužkem česneku, který podrtíte najemno. Přidejte 2 litry vařené vody, nápoj nechte v lednici odstát dva dny. Než ho začnete užívat, oslaďte si ho trochou medu. Pijte čtvrtinu sklenice hodinku před snídaní. Tuto kúru vydržte užívat dva až tři týdny. Uvidíte, že se budete cítit mnohem lépe. A nebojte se, „vůni“ česneku neutralizuje použitý citron. A ještě jedna tip na závěr: pokud jste ztratili chuť a sílu do života, pijte odvar z růží a jeřabin. No, nevím...
Začněte se hýbat
Pokud stále sedíte doma, tělu ani psychice to moc neprospívá. Navíc si zbytečně zanášíte tělo a jarní únava má pak dveře dokořán. Je jaro, tak se konečně začněte hýbat. Choďte na pravidelné procházky, začněte sportovat nebo se pusťte naplno do práce na zahradě.
❞ Detoxikace organismu není jen nějaký reklamní pojem, který na nás v tomto období vykukuje ze všech stran...
Očista dočista
Detoxikace organismu není jen nějaký reklamní pojem, který na nás v tomto období vykukuje ze všech stran. Očista je prospěšná nejen našemu tělu, ale prospívá i psychice. Na jarní únavu zabírá. Je ale třeba přizpůsobit si ji tak, aby nám maximálně vyhovovala. Nemusíme nutně hladovět nebo kupovat zázračné doplňky stravy. Detoxikačních jídelníčků a návodů jak na to je plný internet, stačí si jen vybrat. A mějte na paměti, že stejně jako pečujeme o svůj zevnějšek, neměli bychom zapomínat ani na vnitřek. Jak uvnitř vypadáme, sice není vidět, ale každý z nás by to měl cítit. Tělo vám samo napoví, co potřebuje. A pokud je to odpočinek, dopřejte si ho. Uvědomte si, že vždycky se nedá stihnout úplně všechno a že ne vše je životně důležité.
Recept na jarní detox: Smoothie z červené řepy, mrkve a jablka
Jednu menší očištěnou červenou řepu, jednu střední očištěnou mrkev a jedno oloupané jablko zbavené jadřinců nakrájejte na kostičky. Přidejte jednu lžičku medu a vodu tak, aby byly všechny suroviny v nádobě ponořené. Rozmixujte a dobrou chuť!
foto: pixabay.com
Zobrazení: 1614