Prague City Tourism - Oslavuje město a všechny ty minulé i současné, kteří jej pomáhají utvářet
Praha, stověžaté město českých králů, patří k nejhezčím v Evropě. V roce 1992 to ocenil i svět a historické jádro našeho hlavního města bylo zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.
Proč Prahu miluje celý svět a patří k nejoblíbenějším cílům při cestách Evropou? V jejích ulicích totiž je skvěle vidět, jak šel čas – postupně a krok za krokem se před žasnoucíma očima návštěvníků odvíjí barevné fantastické představení všech stavebních slohů a epoch. Pražské ulice, náměstí a nábřeží představují působivý koktejl gotiky, renesance, baroka, klasicismu a secese.
Mnohá zákoutí vypadají, jako by je právě filmaři upravili pro natáčení romantických historických filmů – jenže v Praze nejde o kulisy, ale o realitu. Z celkového počtu památkově chráněných paláců a domů, socha, pomníků, technických památek a historických zahrad a parků je více než polovina starší než 100 let a téměř čtvrtina pochází z první poloviny 20. století. To je něco, čeho bychom si měli vážit a také bychom to měli umět ocenit.
To je jen malá ukázka toho, co můžeme najít o Matce měst Praze na portálu Kudyznudy.cz. Psát o krásách Prahy je tak trochu nošení dříví do lesa. Samozřejmě ne všechna zákoutí naší metropole stojí za to opěvovat a navštívit, ale historické centrum a samozřejmě nejen jej, by měl vidět každý Čech a každý, kdo se alespoň trochu považuje za tvora cest milovného. Sice zde nenajdeme působivé vodopády, ledovce, divoké řeky (pomineme-li Prahu sužující povodně) a volně žijící divoké šelmy, ale v přeneseném slova smyslu je zde může najít každý pozorný návštěvník. Ostatně zasněžená Praha nemá k ledovcové jeskyni daleko. Stačí si jen popustit uzdu fantazie.
Franz Kafka řekl: „Praha člověka nepustí. Tahle matička má drápy.“ Ano, toto město má drápy, má kouzlo, má magii a má něco, co málokterá místa vlastní. Má v sobě magii historie, umění a kouzla lidí, kteří tomuto místu, těmto stavbám dali svého ducha, svoji poezii a své tajemno. Dva stříbrní dvouocasí lvi stojící na zlatých lipových ratolestech drží v drápech znak města. Města, jež zdobí latinské heslo Praga caput rei publicae – Praha hlava republiky. A mít ve znaku dva symboly samotné republiky, to již něco znamená.
Praha je i báseň vnímaná očima, srdcem a podrážkami stále se vracejících a okouzlených chodců.
„V koruně měst je nejdrahocennějším kamenem,“ takto charakterizoval Prahu J. W. Goethe. A český básník a textař Pavel Vrba zase napsal: „Praha je i báseň vnímaná očima, srdcem a podrážkami stále se vracejících a okouzlených chodců.“ Nechme však vzletná pojmenování a přirovnání stranou a podívejme se na naši metropoli trochu ze země. Každé město, které má co nabídnout potřebuje a vlastně i chce své obdivovatele, své návštěvníky, slovem moderním své turisty. Správa města pak dělá vše proto, aby metropole byla místem klidným, kulturním, bezpečným a zajímavým. A tato skutečnost musí mít svého trubače. Někoho, kdo zvedne pomyslný kornet a sdělí světu o té kráse. Tím je v naší metropoli Prague city tourism. Oficiální organizace města pod Magistrátem hl. města Prahy, jež má na svých stránkách tuto větu: Oslavuje město a všechny ty minulé i současné, kteří jej pomáhají utvářet.
Prague City Tourism pomáhá kultivovat hlavní město
„Rozvíjíme udržitelný cestovní ruch s respektem k Praze,” vysvětluje předseda představenstva Prague City Tourism František Cipro podstatu společnosti Prague City Tourism. Není to jen organizace, která podporuje příjezdový a domácí cestovní ruch, ale stará se hlavně o to, aby turismus v Praze byl respektující k životu Pražanů. V ulicích se můžete setkat například s kampaní Enjoy Respect Prague, která edukuje turisty o pravidlech a kultuře chování v historickém centru.
„Upozorňujeme v ní mimo jiné na dodržování nočního klidu nebo vyhrazený parking sdílených koloběžek,” vysvětluje Cipro. Pod heslem „Chovejte se k Matce měst jako ke své vlastní mámě“ je pro turisty připraveno několik doporučení, jak pomoci uchovat výjimečnou hodnotu metropole.
S kampaní se setkají již při svém příjezdu na letišti nebo jsou turisté poté informováni ve společenství vlastníků jednotek.
S respektem k metropoli a Pražanům
„Také s radostí vítáme, že se povedlo nedávno schválit novelu tržního řádu a zakázat opilecký turismus, takzvaný pub crawl mezi 22-6 h ráno, v rámci toho musíme vyzdvihnout skvělou spolupráci právě s městskou policií,” dodává. Jde o další dílek skládačky, který zapadá do letos schválené strategie cestovního ruchu do roku 2027, která je postavena na projektech podporující kultivovanost a snahu o minimalizaci dopadů masového turismu a zachování genia loci Prahy.
Společnost Prague City Tourism za poslední roky prošla také komplexní proměnou, z příspěvkové organizace Pražská informační služba se stala moderní akciovou společností města. Pro Prahu každoročně realizuje marketingové kampaně, které financuje z výnosů z poplatku z pobytu, stará se o kvalitu nabízených turistických služeb a realizuje mnoho dílčích projektů, kterými mění turismus v metropoli k lepšímu, jako je například projekt Zvony paměti. Díky němu si nejen Pražané připomínají osudy hrdinek a hrdinů, kteří se nebáli postavit totalitám a bojovat za demokratické principy, a to pravidelným zvoněním na zvon Mikuláš na Svatomikulášské zvonici. O celém projektu se dozvíte na stránkách zvonypameti.cz.
Praha stověžatá
Prague City Tourism provozuje také velmi významné historické objekty. Ve správě má Staroměstskou radnici, Petřínskou rozhlednu, Zrcadlové bludiště na Petříně, Malostranské mostecké věže, Staroměstskou mosteckou věž, Prašnou bránu, Svatomikulášskou městskou zvonici a Novomlýnskou vodárenskou věž. Dále ve spolupráci s Národní knihovnou České republiky umožňuje návštěvníkům projít Barokní trasu v Klementinu, jejíž součástí je i nahlédnutí do jedné z nejkrásnějších knihoven na světě.
Jen za minulý rok si nenechalo ujít návštěvu námi spravovaných pražských věží 1,8 milionu lidí, zahraničních i domácích...
Právě pohled z ochozů pražských věží patří k velmi vyhledávaným cestovatelským zážitkům z Prahy. „Jen za minulý rok si nenechalo ujít návštěvu námi spravovaných pražských věží 1, 8 milionu lidí, zahraničních i domácích,” uvádí tisková mluvčí společnosti Klára Janderová. „V rámci vlastních obchodních činností provozuje Prague City Tourism také linku historické tramvaje č. 42, oficiální turistickou kartu Prague Visitor Pass a ve spolupráci s lokálními tvůrci vyvíjí a prodává špičkové kultivované suvenýry,” doplňuje Janderová. Právě přehled krásných designových kousků máte možnost vidět v obchodu se suvenýry ve zrekonstruovaném přízemí Staroměstské radnice. Tu slavnostně minulý rok otevřela společnost společně s hl. m. Prahou a po několika desítkách let je pro Pražany otevřen průchod, který spojuje prostor před orlojem spolu s Mikulášskou uličkou.
Co si z bohaté nabídky metropole vybrat a kam zajít, poradí turistům odborníci na jednom z šesti spravovaných infocenter.
Prohlídky i web pro milovníky Prahy
U Prague City Tourism si také mohou zájemci objednat průvodcovské služby, a to nejen v mnoha světových jazycích, ale samozřejmě i v češtině. Paleta možností je velmi pestrá. Můžete jít objevovat pražské metro s paleontologem nebo se například vydat prozkoumat místní brutalistní stavby. Každý si přijde na své. Společnost navíc zajišťuje vzdělávání a licencování průvodců.
Jako oficiální destinační organizace hlavního města provozuje Prague City Tourism také největší destinační portál prague.eu, který prezentuje slavné příběhy a fenomény Prahy specificky podle návštěvníkovy země původu. To zajišťuje kulturně a sociologicky relevantní zážitek. Češi sami tam mohou nacházet stále nové a inspirativní příběhy, které se Prahy a její architektury či osobností bezprostředně týkají. Stejně tak přehledně a na jednom místě naleznou tipy na zajímavé akce.
Zobrazení: 56