Konec mlčících klaunů

Rubrika: Naše téma Zveřejněno: neděle 1. prosinec 2024 Autor Vojtěch Gabriel Vytisknout E-mail

Jistě to znáte. Někdy stačí jen jedna jediná věta, která dá vše do pořádku. Osobně nesnáším dlouhosáhlé projevy, které jsou ve své podstatě o ničem a nic neřeší. Takové promluvy pouštím jedním uchem dovnitř a druhým ven, ideálně pak po krátké době odcházím nebo vypínám. Mám rád jednání na rovinu. Nemyslím si, že 90 % problémů potřebuje stohy papírů v podobě svého legislativního řešení. Ostatně české právní prostředí je ve světě známo jako malá džungle, ve které se zorientovat není vůbec jednoduché. Ti co to dovedou, jsou poté velmi dobře placeni, protože dokáží najít správnou kličku a ten pomyslný Matrix si trochu narovnat.

Abych nepsal ony zbytečné stohy zbytečných vět a slov, tak rovnou k věci. Když se řekne busking, starší generace si nic moc nepředstaví. Mladá jistě ano. Busking je pouliční umění. Člověk hrající na kytaru s kloboukem na chodníku, „umělec“ hrající pouliční divadlo, živé sochy či něco podobného. Slovo umění jsem dal do uvozovek, protože skuteční umělci by se mohli právem urazit a text dál nečíst či provést nějakou nepěknou věc s celým časopisem. A abychom hovořili řečí paragrafů, tak se podívejme na znění obecně závazné vyhlášky  č.1/2016 Sb. hl. m. Prahy:

  • 1 Provozování pouliční umělecké veřejné produkce na veřejně přístupných místech je činností, jež by mohla narušit veřejný pořádek v hlavním městě Praze. To je samozřejmě pravda a strážníci mnoho takových případů řešili a jistě i řešit budou!
  • 2 Vymezení pojmu: Pouliční uměleckou veřejnou produkcí se rozumí živé umělecké vystoupení, zejména akustické, divadelní a artistické, provozované na veřejně přístupných místech.

Problém, který se vedení hl. m. Prahy rozhodlo řešit, se týká zvířat. Velmi často se stávalo, že zejména cizinci využívali nejrůznějších zvířat k tomu, aby se obohatili a na samotných zvířatech jim vůbec nezáleželo. Takové focení s dravcem u Karlova mostu je přece pecka! Ovšem zeptal se někdo toho opeřeného chudáka, zda se mu dvanáctihodinové vysedávání v davu fotografie chtivých turistů líbí?         

Ve stejný den i čas byly vyslány hlídky strážníků ke dvěma případům, kdy mělo docházet k veřejné produkci s exotickými zvířaty, konkrétně hady. Cizinci za peníze nabízeli turistům možnost vyfotit se s jejich svěřenci. Jedna hlídka vyrazila do Karlovy ulice, druhá do Celetné.

V Karlově ulici nebyl 41letý muž schopný hlídce předložit potřebné dokumenty. Navíc strážníci vyhodnotili, že nutí zvíře k výkonům, které překračují jeho schopnosti. Proto mu Krajtu královskou odejmuli.
Do Celetné ulice přivolali strážníky ke spolupráci pracovníci magistrátu, aby odejmuli 39letému muži Krajtu tmavou a Hroznýše královského. Jakmile dotyčný zjistil, že na místo jedou strážníci, dal se i s bednou na kolečkách, ve které měl hady, na útěk. Hlídka ho našla v Týnské ulici. Ani on nebyl schopný předložit potřebná povolení, navíc s plazy neodborně manipuloval a zvířata byla bez vody. Jeho překotný útěk, kdy běžel, co mu konstrukční vlastnosti po domácku vyrobeného „rudlíku“ dovolily, byl pro zvířata velmi stresující. I tyto plazy strážníci odejmuli.
(Tisková zpráva MP Praha ze dne 4. července 2023)

Zvířat se asi nikdo nezeptal, ale koho to zajímá? Vydělává slušný bakšiš, tak bude dravec sedět a tvářit se mile. S tím je naštěstí konec. A právě k tomuto konci stačila jedna jediná věta, která byla přidána do již výše zmíněné vyhlášky a to přesněji do § 3:

(1) Pouliční uměleckou veřejnou produkci lze provozovat pouze na veřejně přístupných místech pod širým nebem.

(2) Pouliční uměleckou veřejnou produkci je zakázáno provozovat s aktivní nebo pasivní účastí zvířete.

A co z toho tedy plyne pro ty, co tuto vyhlášku poruší? Jednání v rozporu s tímto ustanovením lze právně kvalifikovat jako přestupek proti pořádku v územní samosprávě, neboť dochází k porušení povinnosti stanovené obecně závaznou vyhláškou. Tento přestupek je strážník obecní policie oprávněn projednat na místě a příkazem na místě uložit pokutu do výše 10 000 Kč v souladu s § 91 zákona č. 250/2016 Sb., o odpovědnosti za přestupky a řízení o nich. Nedojde-li k projednání přestupku příkazním řízení na místě, pak strážník obecní policie příslušnému správnímu orgánu, v tomto případě Magistrátu hl. m. Prahy, předá v rámci své oznamovací povinnosti oznámení o podezření ze spáchání přestupku. Ve standardním správním řízení pak přestupci za daný přestupek lze uložit pokutu až do výše 100 000 Kč.



A to si myslím, je dobrá motivace k tomu, aby „umělci“ přestali využívat zvířata ke svému obohacení! Jedna věta a chlupáči, opeřenci, plazi a další mají konečně pokoj!

P. S. Novela vyhlášky nabyla účinnosti od 13. listopadu 2024!

Welcome drink bez průvodce

Alkohol je metla lidstva! Na tom se asi shodneme. Podle průzkumů jsou Češi na alkoholu dost závislí  a mnoho z nich si nedokáže den bez skleničky ani představit. Co se však stane, když je na alkoholu závislé město, nebo alespoň jeho část? Tuto pomyslnou a zároveň přenesenou otázku si musel položit asi každý, kdo šel centrem Prahy po desáté hodině večerní a narážel nejen na opilé jednotlivce, dvojice, ale na opilé skupiny, které byly organizované a jejich kroky nevedla náhoda, ale placený průvodce!

Alkoholová turistika je fenomén, který dává políček jinak výborné pověsti naší matičky Prahy. Samozřejmě, v každém městě se pije, pilo a pít bude… Ovšem mnoho turistů, přijíždějících do Prahy třeba jen na prodloužený víkend, vstupuje na pražskou půdu jen proto, že zde máme levné pivo a pěkné holky. No a to asi není ta vizitka, kterou by rozumný člověk chtěl u svého města mít.

Rada města a Zastupitelstvo hl. m. Prahy se tedy rozhodlo, že situaci změní. Alkohol jedincům asi nezakážete, i když popíjení alkoholu na veřejnosti je na mnoha místech obecně závaznou vyhláškou již samozřejmě zakázané. Co však můžete zakázat, je tzv. pub crawls – tedy noční tahy turistů od hospody k hospodě, organizované specializovanými agenturami. Když si teď (tedy 11. listopadu 2024) zadám do vyhledávače internetovou adresu www.pubcrawl.cz, pak se mi objeví domovská stránka, kde stačí kliknout na tlačítko VSTUP a hned se dostanete na pražské lodě, přesněji na pražské pivní lodě, kde vás čeká neomezené pivo, večírky jakékoliv velikosti a mnoho dalšího. Ovšem již se nedostanete na nabídku pivních tahů městem po vybraných restaurací a hospodách, protože to prostě již není možné!

Dne 1. 11. 2024 nabylo účinnosti Nařízení hlavního města Prahy, kterým se mění nařízení č. 21/2021 Sb. hl. m. Prahy – tržní řád. Touto změnou se zavádí nové znění § 8 odst. 3 tržního řádu Zakázané formy prodeje zboží a poskytování služeb, který nově stanovuje, že: „Pochůzkové poskytování služeb na území hlavního města Prahy je zakázáno s výjimkou doprovázení skupin nebo jednotlivců s výkladem průvodce v době od 6.00 do 22.00 hodin.“

Tedy napsáno řečí lidí legislativou tolik nepolíbených – zakazuje se podstatná část alkoholové turistiky, tedy organizované skupiny! A tres za porušení? Je úplně stejný jako u buskingu a zvířat. Na místě může strážník uložit pokutu 10 000 Kč, ve správním řízení pak 100 000 Kč. Zde, jako autor, vidím trochu nesrovnalost. U zvířat mi toto přijde jako adekvátní pokuta, ovšem u alkoholové turistiky bych v rámci správního řízení klidně u pokuty jednu nulu přidal! Byla by to spolehlivější pojistka proti vychytralým podnikatelům. Otázka je, jak a kdo bude chtít tuto vyhlášku obejít. Někteří jedinci mají neskutečnou míru kreativity!   

Zobrazení: 176