Dámo a pánové, klobouček!
Jdete po ulici a najednou na protějším chodníku padá k zemi vám neznámý člověk. Přiběhnete k němu – nereaguje, je v bezvědomí, lapá po vzduchu jako kapr a pádem si způsobil krvácivé zranění hlavy. Váháte nebo vám automaticky naskočí správný postup první pomoci? Pokud si nejste úplně jistí, chtělo by to vaše znalosti oprášit. Spoléhat na to, že se vám tahle situace nepřihodí, je hodně krátkozraké. Své o tom vědí kolegové uvedení na následujících řádcích. Neváhali, znali, pomohli a zachránili. Dámo a pánové, klobouček!
Když kontrolovala autohlídka psovodů – Tereza Holubová a Pavel Málek – 19. července prostor lesního porostu Malešické louky u Českobrodské ulice, našla v jednom ze stanů osob bez domova ležet osamocenou ženu v bezvědomí. Strážníci přivolali záchrannou službu a snažili se přivést ženu k vědomí. Po opakovaných pokusech otevřela krátce oči, ale pak následoval jeden záchvat křečí za druhým, až do příjezdu záchranářů. Vzhledem k těžko přístupnému terénu šel Pavel naproti sanitce a Tereza hlídala životní funkce ženy. Ani ve chvílích bez záchvatů nebyla schopna komunikace, byla zmatená a měla problém s pravou polovinou těla. Hlídka pomohla s transportem 47leté ženy do sanitního vozu a pak už si ji převzali do péče záchranáři. Jejich pohotový zásah 21. srpna ocenil Ludvík Klema, pověřený řízením MP Praha, medailemi Za záchranu života 1. stupně.
Po opakovaných pokusech otevřela krátce oči, ale pak následoval jeden záchvat křečí za druhým, až do příjezdu záchranářů.
K muži ležícímu na komunikaci u zastávky MHD Litochlebské náměstí byla noční hlídka z Prahy 11, ve složení Tomáš Terchovan a Stanislav Laboutka, vyslaná 18. května. Muž byl přikrytý termofólií, nekomunikoval, ale dýchal. Během čekání na záchrannou službu náhle upadl do bezvědomí. Strážníci zprůchodnili dýchací cesty záklonem hlavy a zahájili nepřímou srdeční masáž. Automatický externí defibrilátor, který mají vozidla městské policie ve výbavě, doporučil pokračovat v masáži až do příjezdu zdravotníků. Těm strážníci muže předali již ve stabilizovaném stavu a po akutním ošetření na místě byl převezen na specializované pracoviště. Čtvrtého září převzali za svůj úctyhodný čin z rukou Ludvíka Klemy, pověřeného řízením MP Praha, medaile Za záchranu života. U Tomáše se jedná již o třetí stupeň, u Stanislava o druhý. Společně totiž poskytli první pomoc muži, který zkolaboval v listopadu 2022 na zastávce Opatov, Tomáš navíc v říjnu 2014 významně přispěl k záchraně muže, který náhle upadl do bezvědomí v jednom z bytů v Brechtově ulici v Praze 4.
Během čekání na záchrannou službu náhle upadl do bezvědomí. Strážníci zprůchodnili dýchací cesty záklonem hlavy a zahájili nepřímou srdeční masáž.
Úctyhodný čin strážníka Ladislava Pokorného, který se 24. září významně podílel na záchraně dívky sražené tramvají v Hartigově ulici, ocenil 15. října Ludvík Klema, pověřený řízením MP Praha, medaili Za záchranu života. Dívce, která byla v ohrožení života, strážník opaskem od kalhot zaškrtil devastující zranění dolní končetiny a zabránil tak vykrvácení.
Dne 30. září převzal Ladislav Pokorný pamětní medaili od pražského primátora Bohuslava Svobody.
Celá zpráva zde:
Strážník cestou ze služby zachraňoval dívku sraženou tramvají – stalo se 24. 9. ráno
Cestou ze služby se stal včera strážník z Prahy 3 svědkem dopravní nehody v Hartigově ulici, při které došlo ke střetu tramvaje a mladé dívky. Přiběhl k dívce jako první, vyprostil ji zpod tramvaje a zjistil devastující poranění dolní končetiny. Na zastavení masivního krvácení použil pásek od kalhot a ověřil, že záchranná služba již jede na místo. Když začali přibíhat další lidé, instruoval jednoho muže, jak dotahovat provizorní škrtidlo, z přinesené autolékárničky pak přidali ještě jedno gumové. Dívku, která byla v šoku, strážník uklidňoval, pokládal do polohy co nejvíce omezující proudění krve a snažil se, aby pro ni bylo zranění co nejméně viditelné. Po několika minutách přijela na místo hlídka státní policie, která přiložila na končetinu turniket. Dorazili i hasiči a záchranná služba, která si dívku převzala do péče. Tenhle příběh našeho kolegy jsme se dozvěděli náhodou, a protože si myslíme, že zaslouží zveřejnění, rádi ho posíláme do světa.
22. 11. 2024
Na tísňovou linku 156 se 21. října krátce po třinácté hodině obrátil muž s tím, že viděl, jak z Železničního mostu někdo skočil do Vltavy. Snahu plavat mu však znemožňoval silný proud. Z Císařské louky proto okamžitě vyplula se zapnutým majákem služební loď strážníků Poříčního útvaru. Muž z vedlejšího plavidla je nasměroval k místu, kde na vodní hladině ležel jen záchranný kruh, ale žádná osoba nebyla vidět. Když se strážníci s lodí přiblížili, spatřili osobu ležící na hladině obličejem dolů. Jeden člen posádky ihned skočil do Vltavy a za pomoci kolegy vytáhli ženu z vody na palubu. Externí defibrilátor nedoporučil výboj, proto ihned zahájili masáž srdce a podporu dýchání ambuvakem. V nepřímé srdeční masáži je následně vystřídal policista, který se na loď strážníků dostal z vedlejšího přívozu. V okamžiku předání záchranářům byly vitální funkce 31leté ženy obnoveny. Strážníci David Ondrůšek, Jan Simbartl a Ladislav Vegner převzali 22. listopadu medaili Za záchranu života.
Když se strážníci s lodí přiblížili, spatřili osobu ležící na hladině obličejem dolů. Jeden člen posádky ihned skočil do Vltavy a za pomoci kolegy vytáhli ženu z vody na palubu.
Zobrazení: 113