Masivní krvácení? Zastavit teď hned!

Rubrika: Naše téma Zveřejněno: úterý 1. říjen 2024 Autor Jaroslav Urban Vytisknout E-mail

Druhý prosinec 1805, vrch Santos nedaleko Slavkova. Pod Napoleonovým vedením společně s dalšími asi pětasedmdesáti tisíci francouzských vojáků bojuje i generál Jean-Marie Mellon Roger-Valhubert. V bitevní vřavě přichází o nohu, kterou mu utrhne ruský dělostřelecký granát. Několik mužů se mu vrhá na pomoc, Ale generál už něco zažil, není žádný strašpytel, umí si poradit a zachová chladnou hlavu. Na vojáky jen vyštěkne: „Zůstaňte na místech, umím umřít sám! Netřeba pro jednoho člověka ztratit šest dalších!“

Pahýl si stáhne řemenem a ránu posype střelným prachem, který pak zapálí, aby zastavil krvácení. Povedlo se.

První pomoc za napoleonských válek.

Masivní zevní krvácení způsobuje rychlou smrt. Efektivním a rychlým zákrokem můžeme krvácení zastavit a smrt tak odvrátit.

Jsme sice „jen“ strážníci, nejsme záchranáři. Ale často býváme první na místě, když dojde k nějaké nehodě a zranění člověka. A někdy rozhodují vteřiny. Koneckonců, znalosti o první pomoci se nám můžou hodit vždycky (ťuk ťuk na dřevo!).

Jaká je nejrychlejší první pomoc v případě masivního krvácení? Nejrychlejší cestou k zástavě či aspoň omezení krvácení je tlak v ráně. Vrazit do rány sevřenou pěst nebo prsty. Instruktor Mgr. Zdeněk Matušík z našeho Útvaru vzdělávání k tomu říká: „V případě autonehody se může stát, že zraněno je víc osob a jako zasahující se musím věnovat více lidem. Zranění bývají v šoku, musím je tedy pořádně vybudit. K tomu se hodí něco pořádně úderného. Takže na zraněného pořádně zařvat: „Držte si to! Držte si to, jinak umřete! Vykrvácíte a umřete! Rozumíte? Můžete umřít! Tak si to držte!“ Drsné, ale probere to ze šoku.“

Co dál? Zdravotníci a záchranáři preferují jednoznačně jako další krok přiložení tlakového obvazu.

Ale co když je krvácení tak masivní, že je potřeba zasáhnout hned teď? Na podlaze krev, oblečení nasáklé krví, rána krvácí, jako když otevřete kohoutek u vodovodu. Přece jen chvíli trvá, než si tlakový obvaz připravíme... Nebo došlo přímo k amputaci končetiny? Musíte jednat hned teď!



Právě pro takové případy se používá tzv. turniket. Proč turniket? Protože jeho použití je snadné a především rychlé. Bonus navíc: turniket si může aplikovat sám postižený nebo zraněný. Pokud zachová chladnou hlavu. Kdo někdy zastavoval skutečně masivní krvácení, tak ví, že to zase taková velká sranda není. 

Když se řekne turniket, jen málokoho napadne na první dobrou zdravotnická pomůcka. Kdoví, kde se vzal tenhle termín (snad z anglického slova „turn“?). Zjednodušeně: jde o pomocný záchranářský prostředek ke stlačení cév a dočasnému zastavení krvácení na končetinách. Ještě jinak: nylonový pásek s přidělaným vratidlem. Krajní řešení jinak nestavitelného končetinového krvácení.

Jakési předobrazy turniketů se používaly nejen v napoleonských válkách, ale i v americké občanské válce – voják  si strhl šátek z krku a jako vratidlo použil cokoliv, co mu přišlo pod ruku... Použití turniketů však bylo další desítky let rozporováno natolik, že k jejich většímu  rozšíření došlo až ve Vietnamu a k pravidelnému užití dokonce až začátkem 21. století během válek v Iráku a Afghánistánu. Proč? Protože na vykrvácení umíralo kolem 60 %  vycvičených vojáků. V civilní medicíně se objevují až v roce 2008. Bohužel, ale zkrátka a dobře: opět se potvrdilo, jako mnohokrát, že prostředek pro armádu se dobře uplatní i v civilním sektoru.

Obecné a stručné zásady pro jeho použití? Turniket se pokud možno aplikuje cca deset centimetrů nad místem zranění. Ale turniket (ani jiné škrtidlo) nemůžeme použít na lýtku a předloktí. Tady totiž máme my lidé po dvou kostech a tepny jsou trochu schované mezi nimi, takže by použití turniketu postrádalo smysl. Nic by nezaškrtil. Možná by trochu přitáhl kosti k sobě, krev by proudila dál.

Co dál? Měl by se přikládat přes oděv. Navlékáme turniket přes stehno? Zkontrolujeme, zda postižený nemá v kapse kalhot například klíče, doklady, telefon, prostě cokoliv, co by funkci turniketu jakkoliv omezovalo. Navlékáme turniket nad loket? Postupujeme obdobně, i na rukávech (zvláště taktického oblečení) najdeme různé kapsy.

Navlékneme na končetinu, utáhneme, začneme točit vratidlem. Celkově bychom vratidlo měli utáhnout o tři „půlotočky“ (3x180°) a poté ho zafixovat. Bolí to. Ale zachrání život. Krev neteče. Nezbytné a důležité je zapsat čas fixace na samotný pásek turniketu nebo zastrčený papírek tak jasně, aby nemohlo dojít k jakémukoliv nedorozumění (propisku snad u sebe nosí každý strážník). Jenže ruce mohou být od krve... Klidně napsat čas krví na čelo. Přestože dojezdové vzdálenosti kolegů od záchranky v Praze se pohybují v jednotkách minut, nesmí se nic podcenit.

Kolega Matušík upozorňuje na další aspekt: „Když vyrážíte do hor, na nějakou náročnou túru, měli byste mít turniket připravený tak, abyste na něj dosáhli oběma rukama. Jistota je jistota, na dosah obou rukou bych ho nosil i ve službě na vestě.“ Ale hned rychle dodává: „Pro případ, že bych musel pomoci někomu jinému, měl bych u sebe i klasické gumové škrtidlo za pár korun.“

Když se zeptám kamaráda od záchranky na jeho zkušenosti s turnikety, říká mi: „V každé záchrance máme turnikety dva, jeden ve voze a druhý v záchranářském batohu hned nahoře. Ale co vím, tak každý z nás má ještě jeden svůj osobně. Holt nikdy nevíš, ať už v práci, nebo v civilu.“ Kolikrát kolega za osm let praxe ten turniket použil? „Jednou. Desetiletá holčička skončila pod tramvají, přišla o nohu. Na takovéhle úrazy u dětí si nikdy nezvykneš. Dodnes na to nerad vzpomínám.“ A profesionálním hlasem dodává, že jakmile má někdo dospělý tři amputované končetiny, jedná se o zranění neslučitelné se životem. Co jeho spolupracovníci, jaké mají zkušenosti? „Obdobné. Použití turniketu, co vím tak od kolegů, se celopražsky dají počítat na jednotky případů za rok.“

Turniketů je mnoho druhů. Všeobecně uznávaná americká organizace Comittee for Tactical Emergency Casualty Care doporučuje tři: Combat Application Tourniquet (CAT), Special Operation Forces Tactical Tourniquet (SOFTT) a konečně pod zkratkou EMT se skrývá Emergency Medical Tourniquet.

Jenže... Jenže tyhle turnikety lze zakoupit od osmi set, devíti set korun nahoru. Vzhledem k tomu, že turnikety jsou určeny na jedno použití (prakticky ihned jsou totiž infikovány krví postiženého), jedná se o docela vysokou cenu. I když... Co je vysoká cena?

U různých prodejců lze koupit turnikety už od nějakých 80 korun. Zkušenosti? Kolega Matušík říká: „Zkušenosti všelijaké. Rozhodně bych na ně nespoléhal. A pokud už bych chtěl ušetřit, vzal bych si rovnou dva tři, kdyby mi vratidlo u jednoho prasklo. Osobně bych dal přednost těm značkovým.“

Už zmíněný záchranář mi u sanitky vytahuje jak turniket, tak klasické gumové škrtidlo. A říká: „Tenhle turniket stojí asi dvanáct set, škrtidlo padesát korun. Přitom to obyčejné škrtidlo udělá stejnou službu. Jenže turniket můžu použít sám na sobě, škrtidlo bych si sám nenasadil. Ale v soukromém autě mám dva turnikety i dvě škrtidla. Nikdy nevím.“

Odbočka stranou: koncem září se vracel kolega domů z první noční. Před sebou 12 hodin volna. Jenže v Hartigově ulici na Žižkově se stal svědkem dopravní nehody. Mladá dívka se tam dostala pod tramvaj. Přiběhl k dívce jako první, vyprostil ji zpod tramvaje. Dívka utrpěla devastující poranění dolní končetiny. Na zastavení masivního krvácení použil pásek od kalhot. Kdosi přidal z lékárničky i gumové škrtidlo. Po několika minutách přijeli nejdříve státní policisté, kteří dívce přiložili turniket, záchranáři přijeli až chvíli poté. Klobouk dolů, kolego!

Dávat pozor na kursech první pomoci se vždy vyplatí. Nikdy nevíte...


 Názory na používání turniketů jsou někdy různé. Položili jsme dotaz na jejich používání i mimo složky IZS.

Agentura Outdoor Survival se specializuje na pořádání různých druhů kurzů přežití – včetně akce s názvem Medik, kde instruktoři učí účastníky efektivně poskytovat první pomoc při trauma zraněních. Její zakladatel a šéfinstruktor Amar Ibrahim uvádí: „Od lékařů a záchranářů často slyšíme, že by se ve většině případů měly nasazovat tlakové obvazy a turniket by měl přijít na řadu výhradně u amputací. S tím rozhodně nesouhlasím. Jednou, když jsem nebyl doma, můj syn upadl a rukou rozbil skleněnou výplň dveří. Střep mu přesekl tepnu a lékař ze sanitky mu na to dal několik tlakových obvazů, které však na zastavení krvácení nestačily. Turniket by to vyřešil okamžitě.

Na základě zkušeností celého týmu doporučuje Ibrahim aplikovat turniket při jakémkoliv tepenném krvácení, nebo když je na místě hodně raněných – třeba po zásahu skleněnými střepinami v důsledku exploze plynu: „Náš kolega má za sebou jako Combat Life Saver několik zahraničních misí a kdysi trénoval příslušníky městské policie v Praze. Zanedlouho tam tramvaj amputovala nějakému muži obě nohy. Naštěstí se k němu jako první dostali strážníci, kteří školením prošli – rány zatáhli škrtidlem a zachránili mu život.



I proto šéf Outdoor Survival nechápe, proč někteří zdravotníci od turniketu zrazují – při správné aplikaci dokáže udržet zaškrcené místo i po několik hodin bez poškození tkání: „Všem strážníkům bych doporučil mít u sebe nejen izraelský obvaz a OLAES vhodné pro krytí velkých řezných ran, ale také dva turnikety. Proč? Když ošetřujete například hřmotnějšího chlapa se zraněným stehnem, nemusí jeden kus stačit. Navíc lze jeden turniket aplikovat zraněnému a druhý sobě – nehody postihují i samotné strážníky. Ideální je mít též gumové škrtidlo, které se uplatní u zraněných s tenčími končetinami v čele s dětmi.

Turniket byste měli uchytit na výstroj tak, abyste na něj dosáhli oběma rukama. Ibrahim ve městě nosí taktickou EDC brašnu s dvojicí postranních kapes, do nichž ukládá právě turniket, izraelský obvaz a nitrilové rukavice: „Doma u vchodových dveří mám pověšenou lékárničku, v autě si ji uchycuju zezadu k opěrce hlavy na sedadle řidiče. Během kurzů přežití mívám jednu menší lékárničku v batohu na zádech a druhou s komplexnějším vybavením uloženou ve voze.“ Při nákupu turniketu dobře vybírejte – vyhněte se cenově dostupnějším, ale křehkým kouskům z Číny, a raději si připlaťte za certifikovaný exemplář. Jen zakoupit turniket ovšem samozřejmě nestačí – musíte jej umět používat, což vyžaduje opakované cvičení.

Zobrazení: 387