EV je to nejlepší řešení

Rubrika: Rozhovory Zveřejněno: čtvrtek 1. květen 2025 Autor Vojtěch Gabriel

Když se řekne elektromobil, tak se mnohým lidem objeví červený hadr před obličejem. Moc dobře to vím a osobně to chápu. Zrovna dnes jsem volal s kolegou a narazili jsme na toto téma. Otázky na to, jak rychle dojedu do Itálie, kolikrát musím tankovat či nabíjet, jak tomu nevěří a vůbec vnitřní averze k vozům, které pohání baterie a ne zrovna benzín či nafta. EV (elektromobil z angličtiny) se stal rovněž jakýmsi symbolem jedné evropské politiky, kterou moc lidí nechápe, a pokud se snaží pochopit správné jádro a myšlenku, tak už nerozumí provedení a prosazování tak trochu zelené demagogie. Osobně jsem proto, aby se technologie prosadila sama, a nemusí  k tomu být dotační politika.

Někde se EV nehodí, někde jsou naopak jako doma. A doma jsou především ve městech. Tak proto položím jednoduchou otázku: A my jsme co? My jsme přece městská policie! Tak proč bychom nemohli používat technologii, která nikomu nesmrdí pod nosem a která je na technologickém vzestupu a v současnosti již na takové úrovni, že úplně dostatečně konkuruje starým spalovacím sourozencům? Odpověď na tuto otázku hledejme nikoliv u vozidel samotných, ale v nás. Člověk se tak trochu podvědomě brání neznámému, a co si budeme povídat, i něčemu, o čem koluje mnoho lží a polopravd. Ty vyjmenovávat nechci a také nebudu. Kdo má jen trochu přehled a normální názor na svět, tak ví, že nemohu něco odmítat, pokud o tom nic nevím.

Jak praví rčení: Líná huba, holý neštěstí! Neštěstí jsem nechtěl, ostatně kdo by ano, tak jsem se jel společně s kolegou zeptat na to, jak fungují u městské policie elektromobily v praxi.  Cesta z Prahy to byla tak středně dlouhá, protože jsme jeli do Tábora. Někteří naši čtenáři si mohou vzpomenout na článek, který se týkal EV u MP Olomouc. Ovšem tam využívali elektromobily spíše jako sekundární dopravní prostředek. Zato ve městě Jana Žižky ho mají v přímém výkonu 24 hodin denně. Za takové využití může především jeden člověk, který si vzal rozvoj elektromobility u městských policií za své a snaží se i ve svém volnu posílit povědomí o efektivitě a využití EV právě k těmto účelům. Tento nadšenec se jmenuje Miroslav Ryba, a právě s ním jsme si povídali.  

Jak a kdy vznikla prvotní myšlenka používat elektromobily u vaší městské policie?

Abych začal od úplného počátku. Nastoupil jsem k Městské policii Tábor v roce 2007. Už je to docela dlouho a přesně si to nepamatuji (smích), ani kdy jsme pořídili první elektrický skútr Akumoto, myslím, že to byl rok 2011. Ten jsem prosadil já, protože mi to přišlo jako skvělé řešení (Vzápětí nám pan Ryba ukazuje fotky své současné elektrické motorky, na které pravidelně dojíždí za dobrého počasí do práce. Člověk si říká za pěkného počasí, ale on přijel i dnes, a to nám cestou do Tábora trochu sněžilo). Již v té době mi byla tato technologie velmi blízká a začala ve mně hlodat myšlenka na elektromobil. Ovšem, co si budeme povídat, v té době byla technologie EV úplně jinde a na trhu neexistovalo auto, které by splňovalo jasná kritéria. Mohlo se uvažovat o Nissanu Leaf, ale i ten byl takovým prvním plácnutím do jinak nedotčeného rybníčku elektrovozů (Kolega Pepa přikyvuje, neboť i on měl vůz této první generace a zná velmi dobře jeho nedostatky).

Jak se ukázalo, TDI byla opět tak trochu slepá cesta. Jezdit dieselem po městě je holá sebevražda. Trpí vám turbo, dvouhmota, EGR ventil i filtr pevných částic...

Postupem času se ale situace začala měnit. U městské policie jsem byl delší dobu a měl dobrý přehled o tom, jak to chodí. Jaké jsou nároky na vozy, kolik vydrží, kdy se odepisují a jaké jsou náklady na ně. Když se blížila doba nákupu (rok 2015), tak se začalo jednat o tom, co se pořídí. EV ještě nepřicházelo v úvahu. Někoho napadlo, že nepůjdeme cestou benzinu, ale koupí se slavné TDI. Šlo se po spotřebě… (úsměv) Naše Škoda Octavia II FSI 2.0 totiž brala v našem provozu kolem 12 litrů na sto, a když měla něco najeto, začala spotřebovávat přes 0,5 litru motorového oleje na 1000 km. Jak se ukázalo, TDI byla opět tak trochu slepá cesta. Jezdit dieselem po městě je holá sebevražda. Trpí vám turbo, dvouhmota, EGR ventil i filtr pevných částic, který se musí pravidelně vypalovat. To ovšem jde dost špatně, když průměrná rychlost auta je kolem dvaceti pěti kilometrů v hodině. Takže opět problémy, servis, strážníci bez auta a velké náklady. TDI samozřejmě nebralo deklarovaných 4,8 litru na sto, ale kolem devíti, takže náklady byly oproti předpokladu téměř dvojnásobné.

Osobně jsem si řekl, že to takto asi už nepůjde a že je ten pravý čas (rok 2019) na prosazení elektromobilu pod majáky. Ponořil jsem se do problému a začal dělat analýzu nákladů na provoz TDI a odhad nákladů na provoz elektromobilu. Pokud provedete analýzu správně, tak máte v ruce páku, na kterou vám nikdo nemůže nic říct, protože stát, město, obec musí jednat v souladu s řádným hospodářem, tak je cesta volná. (úsměv) Samozřejmě to tak jednoduché nebylo. Vlastně nikdo v republice neměl zkušenosti s elektromobilem pod majáky jako s hlavním zásahovým vozidlem sloužícím nonstop tísňovou linku. Právě tam jsem chtěl elektromobil prosadit. Následovalo přesvědčování kolegů, vedení městské policie, ale i politiků včetně těch ve vedení města. Dokonce jsem ve volném čase zařídil i několik zápůjček vozů. Tenkrát to byl Hyundai Ionic, Hyundai Kona, KIA e-Niro. Nakonec jsem myšlenku zakoupení elektromobilu musel obhájit i před samotným zastupitelstvem. Vše bylo velmi náročné, ale povedlo se.

Již máte mnohaleté zkušenosti s využitím modelu Kia e-Niro. Jak tento model fungoval a proč padl tenkrát výběr zrovna na tento vůz?

Protože byl nejlepší. (úsměv) KIA u nás začala jezdit od 1. 7. 2020 a slouží doteď. Tedy skoro pět let. K dnešku má najeto přes 268 tisíc km, z toho přes 250 tisíc km absolvovala v nonstop provozu jako hlavní zásahové vozidlo na tísňové lince. Troufnu si říci, že tenkrát to byl první elektromobil v republice sloužící na tísňové nonstop lince. Záložní plán bylo použití na botičkové vozidlo či na kontrolu dopravy, ale k tomu naštěstí nikdy nedošlo. KIA jednoznačně splňovala požadavky na dojezd, nabíjení, velikost zavazadelníku a další. Sice byli na začátku škarohlídi, kteří si mysleli, že dojedou na druhý konec města a budou muset celou noc nabíjet, ale nakonec se vozidlo ujalo a co je nutné říci, splnilo prvotní očekávání na provoz i náklady. Sice musíme, nevím proč, jezdit každých 15 tisíc kilometrů na prohlídku, ale to je asi jediné. KIA e-Niro je u nás pořád v provozu a pořád jezdí k naprosté spokojenosti. (To mohu osobně potvrdit a také se podívejte na fotografie, jakožto důkaz toho, že KIA drží ve velmi dobrém stavu i po dávce kilometrů, která v podmínkách provozu městské policie pro ledajaký diesel znamená konečnou).

Já osobně jsem zastáncem elektromobility u městských policií, ale mohl byste našim čtenářům napsat, proč je zrovna toto řešení vhodné? Jaké jsou výhody, jaké nevýhody?

Za prvé musíme sledovat účel, k jakému je chcete nasadit. Budu tedy předpokládat, že se jedná o linku 156 a plný provoz sedm dní v týdnu. Pokud bych byl v roli poradce, tak bych se na prvním místě zeptal, zda máte zajištěné nabíjení. Pokud ne, pak na to rovnou zapomeňte. Pak se vám ze života stane peklo. Mít zajištěné nabíjení je naprosto bezpodmínečné! Pak bych se zeptal na nájezd a kolik máte pauz. Já jsem například zjistil, že za 24 hodin vozidlo stojí před služebnou 7 až 7,5 hodiny. V tom je střídání směn, pauzy, administrativa… Takže máme tuto dobu, kdy může být elektromobil v pohodě nabíjený. Za 24 hod někdy ujedeme i 200 až 250 km, ročně pak cca 58 tisíc km.

Trochu jsem odběhl od otázky. (smích) Na prvním místě je fakt, který možná každého překvapí, a tím je samotný dojezd. Vzhledem k tomu, že vozidlo je permanentně dobíjeno, tak má neustále dojez okolo tři sta kilometrů i více. To se u spalovacího auta říci nedá. Tam jedete dotankovat až tehdy, když máte dojezd například jen sto kilometrů. Takže v tomto ohledu je EV prostě lepší. Na tuto výhodu navazuje další, a to je úspora času. Vysvětlím. (úsměv) Pokud nabíjíte před služebnou o pauzách, nemusíte jezdit s autem k pumpě v době pro hlídkovou činnost a ztrácet čas tankováním. Ono se to může zdát jako marginální, ale v konečném důsledku je to docela vysoké číslo stojící i nemalé finanční prostředky.

Dále je to výrazná úspora na servisních prohlídkách a vůbec servisu jako celku. Elektromobil je podstatně jednodušší než spalovací verze, tišší a nevibruje. Například Tesla nemá vůbec předepsané servisní intervaly. Vůbec, je to jen na vás. Dále je pak EV bez lokálních emisí, takže do města ideální a hlavně má nulové emise i pro samotnou posádku, tedy strážníky. Když stojíte a chcete si v dieselu či benzinu zatopit, tak chtě nechtě dýcháte výfukové plyny a můžete mít sebelepší kabinový filtr. EV se roztopí okamžitě… další výhoda.

Vidíte, když mluvíme o topení, tak bych každopádně při výběru elektromobilu dal jako jednu ze základních podmínek tepelné čerpadlo, které neuvěřitelně spoří energii v rámci vytápění!

Pan Ryba pouští počítač a ukazuje nám analýzu provozu EV KIA. V tabulce vidíme maximální možný nájezd za 24 hodin, spotřebu, a to vše v rámci každého měsíce. Tak například v lednu je hranice maximálního nájezdu kolem 330 km, kdy spotřeba převyšuje 25 kW, zatímco v červenci je nájezd i 520 km a spotřeba klesá pod 15 kW.

A abych nemluvil jen o výhodách, tak nevýhodou je větší opotřebení pneumatik. Týká se to především těch EV, které mají pohon jen na přední nápravu. To auto díky svému velkému krouticímu momentu pak strašně rádo hrabe a guma ztrácí trakci. To ovšem neplatí u zadokolek a už vůbec ne u těch modelů, co mají náhon na všechny čtyři, ale k tomu se jistě ještě dostaneme.

Když jste prosazoval toto řešení, setkával jste se s obvyklými předsudky? Jakože, auto musí smrdět benzinem a olejem, že to nikam nedojede, shoří v garáži? A pokud byli strážníci, kteří lidově řečeno „hudrovali“, změnili i oni názor?

Ze začátku možná, ale každý, kdo se v tom svezl, tak velmi rychle změnil názor. Ono to bylo stejné i na začátku prosazování EV do služby. Zabralo mi to moře času, ale stálo to za to. Jezdil jsem do Prahy, aby nám dealeři zapůjčili jednotlivé modely k vyzkoušení. Ty jsem pak vozil do Tábora, ukazoval našemu vedení a jednotlivým zastupitelům a přesvědčoval je o tom, že v podmínkách městské policie je elektromobil prostě nejlepší volbou. A povedlo se.

V této chvíli vstupuje do místnosti velitel MP Tábor Mgr. Petr Svoboda. S úsměvem nám vypráví, že k EV byl zpočátku skeptický, asi jako každý, kdo má vyzkoušet něco nového, ale nechal volnou ruku kolegovi a rozhodně nelituje. Finanční stránka jednoznačně převažuje, i uživatelská hodnota je mnohem lepší než u klasických „spalováků“. Vzpomíná, jak byla před několika lety promo akce u nového nákupního centra, kde byla postavena i nabíjecí stanice. Ta byla několik měsíců zcela zdarma a účetní se pak divila, že náklady na dopravu jsou téměř na nule.

Elektrika nakonec problém nebyla, ale jako problém se u nové Tesly objevilo uchycení majáků. Model Y má totiž prosklenou panoramatickou střechu...

Vozidla záchranných složek jsou přece jen vystavena úplně jiné zátěži a také jiné kontrole než vozidla běžných uživatelů. Mají mnoho doplňkových zařízení, výbavy. Jak tento problém zvládají EV?

Tak tady vám budu vyprávět. EV zvládají úplně všechno stejně jako klasické pohony. Máme radiostanici, majáky i kamery. Elektrika nakonec problém nebyla, ale jako problém se u nové Tesly objevilo uchycení majáků. Model Y má totiž prosklenou panoramatickou střechu a do té díry dělat opravdu nechcete. (smích) V servisu se nakonec povedlo při montáži stejně tu panoramatickou střechu nechat prasknout… dokážete si představit asi ten výraz technika, když slyšel ten praskot. Naštěstí se podařilo do několika dnů střechu opravit a jelo se dál… majáky se upevnily přímo do karoserie vozu. Nebyl problém.



Mnoho lidí netuší, že i elektromobil má běžnou 12V baterii, na kterou je vozidlo napojeno. Nepředstavuje právě 12V baterie Achillovu patu v napojení přídavných zařízení?

To byl problém zpočátku a to u modelů, co neměly správný management napojení 12V baterie na velkou trakční. Byl to i případ našeho e-Nira. Několikrát se stalo, že se baterie úplně vybila, ale pak stačilo vzít i tu nejjednodušší dobíjecí powerbanku a malým proudem nakopnout 12V baterii… o zbytek se postaralo auto samo. Dnes již tento problém vůbec nehrozí, protože napětí 12V baterie si hlídá ta velkokapacitní trakční.

Nově jste před několika málo měsíci přešli na zcela nový EV – přesněji model Tesly Y. Jakou má specifikaci a proč právě tento vůz?

Za mě zní odpověď asi takto – A proč ne? (úsměv) Vysvětlím. Tesla Y je asi to nejlepší auto, které jsme mohli vybrat. V současné době mu roste konkurence, ale o tom až později. Jedná se dva roky po sobě o nejprodávanější vozidlo na světě. To už o něčem vypovídá. Má vynikající software, rychlé dobíjení, tepelné čerpadlo, máme čtyřkolku s dvěma motory. To má tu výhodu, že vy sami si rozhodnete, kolik síly půjde na přední a kolik síly na zadní nápravu. Klidně 80/20 či jinak. Má neskutečně velký zavazadlový prostor. Zadní kufr přes 800 litrů, pod podlážkou další prostor, kde vozíme složený potřebný materiál a dále má vpředu tzv. frunk o objemu 117 litrů. V něm máme například defibrilátor…

Auto je velmi výkonné, s velkým akumulátorem a velkým prostorem pro posádku. Dost často hlídka vzadu nevozí vůbec nic a má tak prostor například pro převoz odchyceného psa. Proto také máme samozřejmě oddělený zavazadlový prostor mřížkou. Nevýhodou je, že je trochu tvrdší, není to žádná limuzína, prostě zásahový vůz. V nové generaci jsou prý tlumiče již komfortnější. Velkou výhodou vozu je jeho integrovaný kamerový systém s online přístupem a záznamem na pokyn posádky. Ze stálé služby mohu vidět, co se kolem auta děje, dokážu ho odemknout, zamknout, zablikat, zatroubit a dokonce z něj mluvit jako z megafonu. To moc jiných aut nedokáže a pro službu se tyto funkce hodí. Stejně jako autonomní bezpečnostní systém, který zaznamená dění kolem zaparkovaného vozu. Tesla Y je dle testování jedno z nejbezpečnějších vozů ve své kategorii.

A cena? Milion tři sta tisíc korun bez vybavení. K tomu ovšem byla dotace od Ministerstva životního prostředí tři sta tisíc korun, takže se nám podařilo stlačit cenu k jednomu milionu, a to bylo naše maximum.

Napadá mě hned otázka servisu? Není s tím potíž, když oficiální servisy Tesly jsou jen dva a čekací doba několik měsíců?

Otázka servisu samozřejmě hrála důležitou roli v rámci výběrového řízení. Tesla ovšem nepatří mezi draze servisované vozy, vůbec. Jedná se o střední třídu a dostupnost dílů je standardní. A otázku časové dostupnosti jsem vyřešil tím, že jsem vyjednal pro náš vůz naprosté privilegium v rámci oprav. Přijede Tesla s majáky a má absolutní přednost. (úsměv) Takže jeden den voláme a druhý den jedeme…

Víte, oni v Tesle berou velmi vážně a velmi odpovědně to, že jejich vůz jezdí u městské policie. Já, jakožto propagátor elektrovozů v řadách nejen městských policií, ale i u jiných složek, jsem moc dobře věděl, že když vybereme Teslu, tak se strhne mediální smršť, která na celou věc upře pozornost. A povedlo se… víte, kolik jsem již dělal rozhovorů a kolik tady bylo novinářů? A ještě jich bude. (smích)

Tesla má dost specifické ovládání. Nebyl zpočátku problém u řidičů s nastavením vozu?

To je sice pravda, ale vše je jen o zvyku. Teslu ovládáte především přes mobilní aplikaci a pak přes velký dotykový display. Zpočátku to může u někoho vyvolat trochu rozpaky, ale za pár jízd zjistíte, že je vše intuitivní a bez problému.

Se zadáním výběrka jsem musel postupovat velmi opatrně i vzhledem k tomu, že vše bylo pod dotací MŽP, které prověřuje každý krok v realizaci zakázky.

Jak probíhalo výběrové řízení na Teslu?

Zrovna jednoduché to nebylo. Máte zhruba vyhrazenou určitou částku a tu se snažíte využít na co nejlepší vozidlo. Celé akci předcházel velmi podrobný průzkum trhu, který mi trval možná 14 dní. Nejvýhodněji stále vycházela Tesla Y a tak jsem ji zkusil prosadit, podařilo se. Se zadáním výběrka jsem musel postupovat velmi opatrně i vzhledem k tomu, že vše bylo pod dotací MŽP, které prověřuje každý krok v realizaci zakázky. V rámci výběrového řízení nejde napsat, chceme toto auto, tuto značku a tuto motorizaci. To by neprošlo. Musíte stanovit správně parametry, nejlépe jako minimální přípustné! Opět jsem necílil na nějaké referentské vozidlo, ale na elektromobil, který v rámci služby a tedy linky 156 zvládne nonstop provoz jako hlavní zásahový vůz.

Ve státním sektoru, a samozřejmě nejen zde, se při koupi čehokoliv primárně hledí na cenu. Elektromobily nepatří mezi nejlevnější… Jak jste je prosadil?

Musíte mít v ruce pevná a přesná čísla, která hovoří ve prospěch elektromobilu. Mně trvalo prosazení prvního vozu více než tři čtvrtě roku, ale nakonec se zadařilo. U druhého velmi pomohla analýza nákladů, kterou jsem ve volném čase zpracoval. Z dlouhodobého hlediska a nájezdu 220 tisíc km, na které jsem vše tvořil, vychází EV výrazně levněji než spalovací motor. Úspory jsou v řádech stovek tisíc korun, a to je již jasný argument pro nákup! To pak stačí vzít takovou analýzu, přijít s ní za tím, kdo má na starosti finance, a on vám na to nemůže říct vůbec nic. Naopak by vám měl děkovat za to, že organizaci ušetříte peníze. (úsměv)

Jak taková analýza probíhala?

Je to kompletní analýza TCO nákladů na 220 tisíc km u dvou našich souběžně provozovaných vozů, Škoda Octavia III TDI 2.0 a KIA e-Niro. Ona je v podstatě logická a docela i jednoduchá, ale jde o obrovský soubor dat. Prostě se jedná o veškeré náklady na provoz vozů, včetně zůstatkových cen a ceny nabíjecí stanice. Je nutné projít veškeré faktury za dobu provozu vozů jak na opravy, tak za naftu a elektřinu. Do analýzy jsem zahrnul i náklady na pojištění a pneu. Vše pak dáte na misku vah a porovnáváte. U jednoho vozu vyjde něco lépe u druhého zase hůře. Vyšla určitá čísla a ta jsem pak předložil vedení městské policie, a poté i zastupitelstvu města. Docela zajímavé bylo stanovení konečné zbytkové ceny. Kdybych to zadal nějaké externí firmě, tak jsme přišli na buben. Udělal jsem to nakonec cestou nejmenšího odporu. Porovnávaná vozidla jsem vzal na výkup do velkého autobazaru, a pak jim řekl, kolik by za ně dali. A výsledek jsem pak zahrnul do srovnání. U obou vozidel nastává enormní pokles ceny. Jsou to auta po výkonu služby! (smích) Okousaná od psů, potrhaná, velký nájezd, díry od majáků, lak nic moc, náprava má své…

Na malou chvíli bere pan Ryba telefon, chvíli se domlouvá a pak má velký úsměv na tváři. Oznamuje nám, že máme docela štěstí, protože za malou chvíli dorazí jeho kolega Petr Slavíček, který se v podobné problematice rovněž angažuje a nabízí přestavby vozidel pro městské policie na klíč a zrovna jede do Tábora s úplně novým modelem EV.

Pokud vím, tak stojíte za inciativou, která se snaží prosadit EV do vozových parků městských policií. Jak tato inciativa pokračuje a máte již nějaké dílčí úspěchy? Byli jste nedávno na výstavě Amper v Brně.

Já nejsem přímo člověk stojící za touto iniciativou, za tím stojí právě pan Slavíček. On si mě spíše vybral jako odborného poradce, protože o mně slyšel v médiích a napřímo mě kontaktoval. Spíše mu pomáhám ve svém volném čase s výběrem vhodných vozidel, radami ohledně přestavby a podobně. Zrovna za malou chvíli přijede se zbrusu novým modelem SsangYong Torres EVX. Je to úžasné auto, velké, prostorné, objem kufru má 839 litrů, dojezd kolem 450 km, ale hlavně je to největší budoucí konkurent Tesly Y. Záměrně říkám budoucí, protože v tuto chvíli ho trápí jeden obří nešvar, a tím je pohon. Dodává se jen jako předokolka, a to je úplně špatně. Dodavatel však slibuje, že do konce roku bude již na trhu dostupná čtyřkolka, a to pak bude kladivo na Teslu. On ji totiž konkuruje neuvěřitelnou cenou (v základu tento model stojí 879 tisíc Kč, pozn. redakce) a také zárukou na výdrž baterie 1 milion kilometrů. (úsměv) 

Jaký je zájem ze strany městských policií o EV?

Pokud vím, tak velký. Desítky městských policií projevily zájem, a z toho mám velkou radost. Chtěl bych dodat, že o naše zkušenosti a moje rady projevuje zájem i Policejní prezídium PČR.

Když jsme ladili termín schůzky, tak jste mi napsal, že v jeden termín nemůžete, kvůli jednání o EV přímo v Mladé Boleslavi ve společnosti Škoda auto. Mám to chápat tak, že právě Škoda by mohla být tím, kdo bude mít zájem dodávat EV do vozových parků městských policí? Například model Elroq by byl více než vhodným adeptem.

Oni si mě pozvali spíše na určité konzultace, kde jsem jim říkal, co by mohlo fungovat lépe, jaké jsou naše požadavky a co potřebujeme. Je vidět, že zrovna Škoda by byla moc ráda, aby její EV patřily do flotil nejen městských policií. Je pravda, že technologicky nejsou tak daleko jako Tesla, ale snaží se a dělají velké pokroky.

Máte vy osobně EV?

Ano, mám. Nejsem jen teoretik. (smích)

Jakým způsobem řešíte nabíjení vozů?

My máme klasickou nabíječku přímo před služebnou. Je zde vyhrazené parkovací stání a pokaždé, když hlídka dorazí „na barák“, tak se může auto nabíjet a je vše vyřešeno. Připojení/odpojení zabere deset sekund a vůz je pořád připravený!

Jaká byla prvotní reakce obyvatel a návštěvníků Tábora na Teslu Y?

Nějaké negativní reakce se objevily, ale více bylo těch nadšených, technických… a to je dobře.

Po malé chvilce se opět rozezvoní telefon a my vycházíme na táborské náměstí. Stojí tam úplně nový SsangYong Torres EVX v polepech připomínajících městskou policii. Polepy jsou samozřejmě trochu upravené, aby vozidlo neporušovalo zákon. Vedle něj stojí usměvavý pan Slavíček a vše nám nadšeně ukazuje. Auto je to více než zajímavé. Osobně se mi líbí i design vozu a parametry jsou excelentní. „Je to kus auta, uvnitř prostorné, jen je to pořád ten předohrab, ale to se změní. Pak se bude Tesla bát,“ dodává s potutelným úsměvem na tváři.

Máme možnost si vše vyzkoušet, auto projít a pak následuje samotná projížďka. To ovšem sedíme v Tesle, protože povinnosti pana Slavíčka nutí odjet poměrně brzy. Pořizujeme pár fotek, ještě několik informací a je čas odjet. Můj názor na věc se touto návštěvou vůbec nezměnil, ba naopak, ještě více utvrdil. EV jsou jasnou volbou pro budoucí nákup vozidel snad všech městských policií. Výhody a úspory jsou snad každému jasné. Teď ještě najít vůli a cesta je otevřená.


Poděkování panu Mgr. Miroslavu Rybovi a celé MP Tábor za jejich čas a ochotu.

Zobrazení: 409