Lásku a hry!
Po dlouhá léta byl 1. květen oslavován (já vím, že někteří to už nepamatují) zejména jako Svátek práce. Chodili jsme do průvodu, mávali fáborky a mávátky, kochali se vyzdobenými alegorickými vozy, transparenty plnými budovatelských hesel, sliby úderníků i proslovy státníků na tribunách. Československá televize vždy vysílala přímý přenos z průvodu v Praze. Ten byl doplněn o reportáže z jiných českých měst i ostatních socialistických zemí včetně záběrů z oslav v Moskvě.
Máme to štěstí, že nyní je 1. máj spojen zejména s rozkvetlými stromy (chudáci alergici), slunečným počasím (většinou), výlety do přírody (Pražáci na Petřín!) a líbáním se pod kvetoucí třešní (pokud máme po boku někoho k líbání vhodného). A protože je i státním svátkem (bohužel letos to vychází na sobotu), můžeme si prostě jen užít den volna a třeba si procítěnou recitací připomenout klasiku Karla Hynka Máchy.
Květen ale oplývá dalšími významnými mezinárodně uznávanými dny. Kupříkladu pro milovníky Hvězdných válek je jím od roku 2011 květen čtvrtý, neb je Mezinárodním Dnem Star Wars, a to díky slovní hříčce "May the Force be with you" (Ať tě síla provází – hláška z filmu) x "May the fourth be with you, Maggie." (Gratulace Margaret Thatcher poté, co se stala předsedkyní britské vlády).
5. květen je spojován s kampaní Světové zdravotnické organizace (WHO) s názvem „Zachraň život – umývej si ruce“. Připomene nám to jistě jedno ze tří, v uplynulém roce tolik propíraných, "R". Co k tomu dodat? Od malička jsme slyšeli větu "Běž si nejprve umýt ruce!" tisíckrát. Nezesměšňujme to. Správné mytí rukou je skutečnou prevencí před přenosem infekčních onemocnění a snad už všichni víme, jak na to.
V květnu můžeme slavit například i Mezinárodní den kachliček, Světový den želv, Evropský den párků, Mezinárodní den mléka i Ručníkový den. A nebo Světový den her.
Ten vyhlásila roce 1999 International Toy Library Association a připadá na 28. květen. Dle chytrých knih je hra činnost jednoho či více lidí, která nemusí mít konkrétní účel, ale má za cíl radost nebo relaxaci. Hrou se zabývá věda zvaná Ludistika.
Myslím si, že v době, kdy jsme byli několik měsíců víceméně uvězněni doma, sáhli jsme po hře častěji než obvykle. S dětmi, partnerem, rodinou. Co se právě u vás těší největší oblibě? Hry karetní, hry deskové, hry počítačové, hry divadelní, hry venkovní, hry televizní, hry sportovní?
Deskové hry mají velmi dlouhou historii. Nejstarší byly objeveny v Egyptě a pocházejí z období zhruba 3 500 let před naším letopočtem. První byly pravděpodobně Vrhcáby, následovány hrou Go (Čína, asi 2 000 let př. n. l.) a hned na to Mlýnem (Egypt). Do Evropy se deskové hry dostaly prý díky křížovým výpravám. Hrály se zpočátku především ve šlechtických sídlech, později se ale, i přes mnohé zákazy, rozšířily do měst a na venkov, tedy mezi chudší obyvatelstvo, kterému měly dát možnost na svou bídu zapomenout.
"V každém opravdovém člověku je schované dítě, které si chce hrát." (Friedrich Nietzsche)
Jedním z prvních, kdo pochopil účinek hry, byl Jan Amos Komenský. Zastával se nejen šachů, které měly mezi ostatními hrami výjimečné postavení, ale i vrhcábů. Poukázal na možnost využití hry při výchově dětí. Pro jejich rozvoj je, podle Komenského, stejně důležitá jako spánek a výživa. U dětí pomáhá hra při rozvoji motoriky, zrakového, sluchového i prostorového vnímání. Hra přináší radost, potěšení, obohacuje znalosti i způsob myšlení a podporuje fantazii i u dospěláků. Umožňuje člověku poznat sebe sama. Hru je užitečné využívat i v psychoterapii – říká se tomu psychodrama. Tato metoda využívá rolí jako v divadle a tak – díky hře – může klient odhalit své zábrany, problémy i předsudky.
„Práce je všechno, co člověk dělat musí, a hra je všechno, co člověk dělat nemusí.“ (Mark Twain)
Lockdown si s námi také pěkně pohrál. Každý se s tím vypořádal, jak uměl. Například Ondřej Brzobohatý, zpěvák, skladatel a herec, se nechal inspirovat nejlepšími "deskovkami" a vymyslel novou společenskou hru “COVID-19: JSME V TOM SPOLU, KSAKRU!”
„Ta hra je udělaná tak, aby byla vtipná, a vy v ní máte možnost covid porazit a definitivně vymýtit. Smích posiluje imunitu, a čím víc se něčemu dokážu zasmát, tím menší to nade mnou má moc. A navíc část výtěžku z prodeje hry půjde seniorům v rámci nadace Krása pomoci,“ říká Ondřej.
„Hra je jeden z nejefektivnějších způsobů, jak zjednodušit život. Přesně to jsme dělali jako děti, ale v dospělosti jsme si hrát zapomněli.“ (Albert Einstein)
Hrát hry lze v zimě i venku. V uličkách Staré Prahy byla od 8. prosince do půli března možnost vydat se do Stínadel a hledat 25 předmětů známých z knihy „Záhada hlavolamu“. Hra, do které se zapojilo přes 10 tisíc pátračů byla oblíbená nejen pro nesmrtelnost Červenáčka, Rychlonožky, Jarky Metelky, Mirka Dušína, Jindry Hojera či Štětináče, ale také proto, že byla určena hráčům již od 8 let, byla tedy vítanou zábavou pro celou rodinu a navíc nevyžadovala žádné speciální vybavení. Měla připomenout 80. výročí kultovního díla Jaroslava Foglara. Nutno podotknout, že hráči byli téměř vždy z jedné domácnosti a skupinky od sebe udržovaly dostatečné odstupy, aby se nemohly navzájem nikterak ohrozit, jak potvrdila i jedna naše strážnice z Prahy 1. Velký dík za tuto akci patří Skautské nadaci Jaroslava Foglara.
Tradičně jsem se na otázku "Jaká je vaše oblíbená hra", zeptala několika známých osobností:
Denisa Nesvačilová (herečka, Slunečná, Přes prsty, Divadlo Radka Brzobohatého)
Kronika zločinu je boží! Dostihy a sázky – klasika. Deskovej AZ kvíz – super. Mám doma skoro 100 her.
Denisa Barešová (herečka, Kukačky, Krajina ve stínu, Švandovo divadlo)
Já miluju, jak si myslíš zvíře nebo známou osobnost a ostatní to hádají, ty odpovídáš jen ano/ ne.
Anna Mercedes Čtvrtníčková (herečka, Anděl Páně 2, Tři bratři, Špindl 2)
Mám moc ráda jednu karetní hru – jmenuje se Švindl. Hraje se s kartami na žolíky. Podstatou je umět švindlovat tak, aby ti ostatní hráči uvěřili.
Roman Tomeš (herec, zpěvák, Slunečná, Vlasy, Freddie)
My máme doma nejraději soubor deskových her (různé pohádky – Mauglí, Alenka v říši divů, Pinnochio, atd.) Každá hra má trochu jiná pravidla a své vlastní figurky – postavičky z daných pohádek. Jsou tam ale i klasické hry jako Člověče nezlob se nebo Piškvorky.
Každý máme tu svou oblíbenou hru. Monopoly, Scrabble, Krycí jména, Dixit, Prší, Lístečky, Blechy, Aktivity, Osadníky, Člobrdo, Canastu, Mariáš, Kuličky, Domino, Jízdenky, prosím!... (Úmyslně jsem vynechala hry sportovní, protože na ty má málokdo doma nebo na zahradě prostor). Hrajme si dál. Pro radost, pro zábavu, pro poučení. Kdo si hraje, nezlobí!
foto: pixabay.com, Phython´s s.r.o.
Zobrazení: 686