Výtvarného umění se nemusíme bát

Ráda bych vás pozvala na dvě pražské výstavy, které v průběhu prázdninových měsíců můžete navštívit, u kterých se nebudete nudit, a nikdo vás nebude soudit, když řeknete: “Tomu nerozumím, ale líbí se mi to.“
František Skála – muž mnoha tváří a neomezených schopností
Pokud jste se nikdy s Františkem Skálou a jeho tvorbou nesetkali, je to velká škoda, ale všechno se ještě dá napravit. Tento renesanční člověk se narodil v roce 1956 a od té doby se na světě činí. Je například sochař, malíř, ilustrátor, zpěvák, hudebník, tanečník, mystifikátor, básník, performer a vším je rád.
Vystudoval řezbářství, filmovou a televizní grafiku, je zakládajícím členem skupiny TVRDOHLAVÍ, členem Tajné organizace B. K. S. i kmotrem Řádu zelené berušky. Je nositelem různých cen, například Ceny Ministerstva kultury za nejkrásnější knihu (2x), Výroční ceny nakladatelství Albatros (3x), Ceny Jindřicha Chalupeckého (1991) a také ceny Ministerstva kultury za přínos v oblasti výtvarného umění (2010).
Sklep i Skety
Byl členem Divadla Sklep, od kterého se naštěstí zcela neodpoutal, neboť s některými ze „Sklepáků“ stále vystupuje jako zpěvák, tanečník a muzikant ve skupině M. T. O. Universal – Malý Taneční Orchestr. Srdečně doporučuji jejich vystoupení navštívit, protančíte střevíce!
Do podvědomí vstoupil i díky vokálně-pantomimickému triu Tros Sketos, které se stalo populární zejména díky znělkám MFF v Karlových Varech, a své fanoušky si udržuje stále. Ne příliš častá představení bývají velmi rychle vyprodána.
Jeho sochy a materiálové objekty z nejrůznějších odpadů, nalezených předmětů i pozůstatků zvířat, jsou dnes už téměř legendární. Vzpomínám si, že na jedné z předchozích výstav mne zaujala série objektů vyrobených ze starých zapalovačů a pohlednice s hlavami z hnědé mořské řasy kelp jsem si nechala zarámovat. Pokud byste je chtěli vidět, pak jsou zachyceny v knize Headlands/ Země hlav (Arbor vitae 2012). Stále jsou známé jeho starší výtvory z mechu, samorostů a chorošů. Populární je i série kytar, z nichž některé dokonce hrají – vyrobil jich už minimálně 20. ON totiž i ze zdánlivě obyčejných věcí umí vytvořit úplně nové snové světy a nezvyklá díla
V současné době v Galerii hlavního města Prahy – v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí probíhá výstava, nazvaná „František Skála a jiné práce“. Aktuálně lze zakoupit vstupenky on line na určitý den i hodinu. Po zahájení výstavy to možné nebylo, a proto se vždy před vstupem tvořila dlouhá fronta, která dokázala návštěvníka v danou chvíli odradit, ale ne natolik, že by se již nevrátil a nezkusil to znovu. I tato, stejně jako ostatní Skálovy výstavy, je hravá, veselá, inspirující a dokonalá. Z větší části se věnuje jeho nepříliš známé knižní ilustrační tvorbě. Ilustruje knihy nejen dětské, ale také vědecké publikace a samozřejmě knihy svoje vlastní. K vidění jsou i ukázky z fotokomiksu o Cílkovi a Lídě.
Škoda, že je povoleno zůstat jen 60 minut. Když se začtete do ukázky komiksu „Velké putování Vlase a Brady“, což je jeden z prvních českých komiksů (Albatros 1987, loutková inscenace Minor 2007), není spěch na místě. Jeho kresby jsou tak detailně propracované, že nechcete z velké roztržitosti nebo nedostatku času nic přehlédnout. To, že jeho výstavy baví děti i dospělé je dobře známo. Nikdy nemůžete udělat chybu, když s sebou vezmete svoje ratolesti. Možná si dokonce ony užijí více, než vy.
Pojď se mnou děvče mé do urnového háje, pod vrbou smuteční ti svoje srdce dám…
V letošním roce vydal Skála hned 2 debutová CD. První nese příznačný název „Debut“ a je složeno ze 14 písní na pomezí folku, rocku a blues za doprovodu skupiny Třaskavá směs. Druhé, s názvem „Pojď se mnou děvče mé“, natočil s vesnickou kapelou Provodovjané. Přestože je to dechovka, tak o ní mnozí lidé „z branže“ mluví jako o desce roku.
Aktuálně probíhá další výstava tohoto umělce, který nezná hranic, a kterou ještě také můžete během léta stihnout i s bonusem. Nese název Hnědá duha a v Galerii umění v Karlových Varech potrvá do 28. srpna. Její součástí bude 23. 8. od 19.00 hodin (v době konání MFF KV) i komentovaná prohlídka s koncertem již zmíněného uskupení Třaskavá směs.
Díky Památníku národního písemnictví, Galerii hlavního města Prahy a divadla Minor je možné zúčastnit se v průběhu prázdnin outdoorové hry „Putování“, která je určena pro rodiny s dětmi, malé i velké dobrodruhy, a hlavně pro Skálovy fanoušky. Hra se volně inspiruje komiksem Velké putování Vlase a Brady a vznikla jako součást doprovodného programu k pražské výstavě. Rezervujte si včas, volné termíny rychle mizí!
V březnu 2017 František Skála oznámil, že chce v následujícím roce kandidovat ve volbách na prezidenta České republiky. Později to označil za nápad okamžiku (zahájení výstavy) a popřel, že by se kandidovat skutečně chystal. Škoda.
Viktor Pivovarov – jméno hodné pravého Čecha
Tento muž je ale Rus. Narodil se v roce 1937 v Moskvě, nicméně od roku 1982 žije a tvoří v Praze, kam se přestěhoval za svou druhou ženou. Jeho blízkými přáteli se u nás stali například Jiří David, Václav Stratil nebo – a je tu zase – František Skála.
Současná pražská výstava tohoto umělce ve Veletržním paláci je nazvána podle jednoho z jeho nejpoutavějších obrazů – Moskevská gotika, který uvidíte i na plakátech na výstavu zvoucích. Odborníci o něm píší: „Obraz spojuje metafyzický svět s každodenní realitou, zkoumá zásadní témata umělcova díla, počínaje místy, kde strávil dětství, nebo tajemstvími minulosti a konče erotikou a groteskou. Je součástí cyklu snažícího se vyjádřit nevyjádřitelné a skrze geometrické obrazce zachytit lidskou duši.“
Upřímně, moc tomuhle popisu nerozumím. Prostě a jednoduše se mi právě tento obraz moc líbí. Působí z něj na mne úžasná energie, připomíná mi Deburauova pierota, něco mi dává. Ne vždy se musíme shodnout s kritiky, ne vždy musíme všechno pochopit, a přesto můžeme být z něčeho nadšeni. Dívat se na obrazy a při tom si něco představovat, zasnít se, snažit se je vnímat.
„Myslím si, že duši lze zobrazit, ale pouze ‚dětsky‘. Musíme se domluvit, že tento knoflík je Bůh, tohle kolečko je duše, tahle vlnovka pohyb a tenhle čtvereček člověk,“ říká Pivovarov.
Vystavovány jsou mistrova díla jak z let sedmdesátých, tak i ilustrace dětských knih (jako ilustrátor dětských knih začínal), nebo obrazy ze současnosti, z nichž některé jsou vystaveny úplně poprvé. Lze se i začíst do Pivovarových přisprostlých a lehce vulgárních básniček. Součástí výstavy je interaktivní studio určené dětem i dospělým.
Opilý na ni řval: „Jseš idiotka!“
Ráno se omlouval: „To já ne, to vodka!“
Na rozdíl od výstavy „František Skála a jiné práce“, která trvá do konce srpna, a můžete na ní pobýt pouhých 60 minut, Pivovarova díla můžete prohlížet tak dlouho, jak jen budete chtít.
Výstava probíhá, jako jedna z mála, ve Veletržním paláci. I proto doporučuji sem zajít. Uvidíte obrovský a také velmi, velmi málo využitý prostor. Při pohledu na prázdné ochozy a obrovské místnosti si řeknete: PROČ? Naskytne se vám sice nevšední pohled na vnitřní prostor od podlahy až k prosklené střeše, který vás ohromí, ale otázka PROČ? rozhodně nezmizí. Proti této skutečnosti protestovaly na konci června na dvě desítky výtvarníků včetně Františka Skály, Jiřího Davida či Jaroslava Róny. Národní galerie spravuje v Praze ještě dalších šest budov: Schwarzenberský palác, Valdštejnskou jízdárnu, Palác Kinských, Šternberský palác, Salmovský palác a Klášter sv. Anežky České. Za provoz Veletržního paláce ročně utratí víc než polovinu všech nákladů. Nevyšší čas se nad jeho využitím zamyslet. Naši výtvarníci, a nejen oni, se určitě rádi zapojí.
foto: Národní galerie Praha / Guerilla Records / Galerie hlavního mesta Prahy
Zobrazení: 814