Medaile Za záchranu života – dalších šest hrdinů mezi námi

Rubrika: Ocenění Zveřejněno: pondělí 1. červen 2020 Autor Jiřina Ernestová Vytisknout E-mail

Stalo se už tradicí, že na stránkách červnového a prosincového čísla Pražského strážníka každý rok připomínáme výjimečné činy našich kolegů, které měly zásadní podíl na záchraně lidských životů. Kromě tří letošních příběhů jsme tentokrát dodatečně zařadili i tři loňské, jejichž ocenění se do uzávěrky prosincového čísla nestihlo.

Když strážníci z Prahy 1, Pavel Žák a Valentýn Mašek, prováděli 16. října loňského roku hlídkovou činnost v sadech Vrchlického, uslyšeli volání o pomoc a spatřili klečícího muže s hlavou druhého na klíně. Ležící muž nejevil známky života, proto jeden ze strážníků ihned zahájil nepřímou masáž srdce a druhý přivolal autohlídku s automatickým defibrilátorem a záchrannou službu. Autohlídka ve složení Daniel Čapek a Jiří Richter dorazila do 30 sekund od oznámení. Protože automatický defibrilátor nejprve nedoporučil výboj, pokračovali strážníci střídavě v nepřímé srdeční masáži a pomocí ambuvaku dodávali oživovanému muži kyslík. Po několika minutách se jim podařilo obnovit jeho vitální funkce, vzápětí dorazili záchranáři, kteří si 32 letého muže převzali do své péče. Za tento úctyhodný čin převzala 4. prosince  čtveřice strážníků od ředitele Eduarda Šustera medaile Za záchranu života. Zatímco ve třech případech se jedná o 1. stupeň, strážník Pavel Žák si převzal medaili stupně druhého. V listopadu 2018 se podílel na záchraně muže, kterého postihla náhlá zástava oběhu nedaleko křižovatky U Bulhara.Medaili Za záchranu života převzal 16. prosince z rukou ředitele Eduarda Šustera strážník z OŘ Praha 5 Radek Vaníček. Dne 9. listopadu se v době svého volna zúčastnil nohejbalového turnaje v Hostinném, kde 59 letého muže postihla náhlá zástava oběhu. Za telefonické asistence operátorky záchranné služby Radek duchapřítomně zahájil laickou resuscitaci stlačováním hrudníku a zprůchodněním dýchacích cest pomocí záklonu hlavy. Pokračoval až do příjezdu státních kolegů s automatickým externím defibrilátorem, který doporučil čtyři výboje. Pak dorazili i záchranáři a převzali si pacienta do péče a k převozu do nemocnice. Díky rychlé pomoci se večer probral z umělého spánku bez následků. O tomto úctyhodném činu se pražská městská policie dozvěděla až z poděkování přítelkyně zkolabovaného muže. Po zveřejnění celého příběhu byl Radek pozván do České televize a časopis Reflex ho zařadil do projektu Hvězdy reflexu: https://www.reflex.cz/clanek/hvezda-reflexu/98737/hvezdy-reflexu-straznik-radek-vanicek-zachrance-lidskeho-zivota.html

Chybělo málo a na koupališti v Březiněvsi došlo 12. června 2019 k obrovské tragédii. Čtyřletá holčička nešťastnou náhodou vyklouzla z plaveckého kruhu a padala ke dnu. Jejího těla si všimla osmiletá potápěčka a bez váhání přivolala pomoc dospělých. Neznámý muž bezvládné tělo dívenky vynesl na břeh. Ten den byl na koupališti se svou rodinou i strážník pražské městské policie Václav LAPEC. Během okamžiku zjistil, co se stalo, a přiběhl na pomoc. Okamžitě zahájil nepřímou srdeční masáž stlačováním hrudníku, další zachránce držel hlavu dívky v záklonu, aby zprůchodnil dýchací cesty. Na místo přijela hlídka státní policie s automatickým externím defibrilátorem, který ale výboj nedoporučil. Po několika minutách dorazila i záchranná služba a resuscitaci si převzali záchranáři. Po obnovení životních funkcí byla holčička dopravena vrtulníkem do péče specialistů. Díky pohotové reakci malé potápěčky i dospělých zachránců se vrátila po několika dnech domů úplně zdravá, bez jakýchkoliv následků. Všem zúčastněným poděkovali na Úřadě Březiněvsi koncem června šťastní rodiče i starosta, skvělou záchrannou akci ocenili pochvalou i samotní záchranáři. Z rukou ředitele pražské městské policie Eduarda Šustera převzal strážník Václav Lapec 10. prosince 2019 medaili Za záchranu života a za svůj úctyhodný čin byl nominován na Zlatý záchranářský kříž.

Strážníci z OŘ Praha 14 – Marek Chlaň a Jan Vintrlík – převzali  12. února z rukou ředitele Eduarda Šustera medaili Za záchranu života II. stupně. Oba v listopadu loňského roku významně pomohli při záchraně muže, který zkolaboval v areálu sběrných surovin v Chvalkovické ulici v Horních Počernicích. Na místo dorazili jako první a okamžitě zahájili nepřímou masáž srdce, ve které pokračovali až do příjezdu záchranářů a pak spolupracovali během ošetření. Po použití defibrilátoru se podařilo u muže srdeční činnost obnovit. Medaili I. stupně tito strážníci získali za pohotový zásah v červnu 2017, kdy se jim podařilo rozmluvit mladé ženě sebevraždu, odvést ji od železniční trati do bezpečí a předat přivolané záchranné službě. Pátrání Policie ČR po 16 leté dívce bylo vyhlášeno 20. prosince 2019 odpoledne. Psychicky rozrušená dívka se měla nacházet v Krčském lese a matce telefonicky vyhrožovat sebevraždou. Hlídka ve složení Karel Pešata a Milan Trefilík nejprve systematicky projížděla rozsáhlou oblast služebním vozidlem, nakonec se vydala do těžce dostupného terénu pěšky. Přibližně po hodině zahlédla mezi stromy v nízkém porostu ležet bezvládné tělo dívky. Byla v bezvědomí a bez pulsu, nedýchala. Kolem ležely rozházené láhve od alkoholu a prázdné plato od léků. Strážník Pešata okamžitě zahájil nepřímou masáž srdce, kolega Trefilík přivolal hlídky státní policie a záchrannou službu a signalizoval pátracímu vrtulníku místo nálezu. Po několika vteřinách se dívku podařilo přivést k vědomí, ale začala být agresivní a zmatená, fyzicky se pomoci bránila. Strážníci společně se státními kolegy dívku přemístili na zpevněnou cestu, zabalili do termofólie a kontrolovali její zdravotní stav až do příjezdu záchranářů. Jejich úctyhodný čin ocenil 14. února ředitel Eduard Šuster medailí Za záchranu života II. stupně. První stupeň převzal Karel Pešata za pohotový zákrok v roce 2016, kdy v buňce na parkovišti v Praze 4 zkolaboval starší muž. Milan Trefilík se v květnu 2018 významně podílel na záchraně muže postiženého náhlou zástavou oběhu v ulici Ke Kateřinkám v Praze 11.

Hlídka Městské policie z Prahy 1 – ve složení Lukáš Kotmel a František Spousta – zachránila v prosinci 2019 život pobodanému muži na Václavském náměstí. Když strážníci zjistili, že má zraněný muž bodnou, silně krvácející ránu na hrudi, okamžitě zahájili první pomoc. Krvácení se snažili zastavit tlakovým obvazem, přivolali záchrannou službu a do jejího příjezdu se řídili pokyny operátorky linky 155. Ženu podezřelou ze spáchání trestného činu šetřili na místě státní policisté, kterým byl případ předán. Příkladnou pomoc strážníků 9. března ocenil ředitel Eduard Šuster medailí Za záchranu života.

Zobrazení: 1152