Dám vám to kartou, pane strážníku
Každý strážník zná tu chvíli, kdy proti němu stojí přestupce. A ten netrpělivě čeká, kdy mu konečně řeknete tu větu: „Zaplatíte pokutu ve výši…“ Čím je přestupek závažnější, tím by měla být pokuta citelnější. Jenže jak to vyřešit, když dnes má každý u sebe nanejvýš pár desetikorun? V dnešní době se stalo zvykem vytáhnout platební kartu a říci větu: „Zaplatím vám to kartou.“ A teď, pěší strážníku nebo okrskáři, mudruj. Když ti přestupce řekne, že má v hotovosti jen sto nebo dvě stě korun, bude pokuta nakonec opravdu jen v této přiznané částce? Sto korun – dnes dvě, možná tři piva.
Nebo se pustíš do několikaminutového vypisování pokuty na místě nezaplacené a vypisování složenky? Což trvá několik dlouhých minut, kdy přestupce ztrácí trpělivost a rozptyluje tě mnoha otázkami. Navíc vypisování těchto formulářů má striktně stanovená formální pravidla a porušení byť jednoho z nich má za následek zneplatnění celé pokuty. Jak jsem slyšel na jedné služebně: „Jednu složenku vypíšeš, čtyři vystornuješ.“
Nebylo by lepší na výše zmíněnou nabídku „Zaplatím vám to kartou“ vytáhnout terminál a říci: „Určitě, přiložte kartu prosím a zadejte PIN.“
Doba se mění. Zatímco ještě před nějakými pětatřiceti lety jsme pomalu nevěděli, co je to platební karta a terminál, pak dneska už jen málokdy vyrážíme do světa s hotovostí. A jsme překvapeni, když nám někde řeknou, že přijímají jen hotovost.
A jak jsme na tom s bezhotovostními platbami u naší městské policie?
Nejdříve sem jen tak pro srovnání uvedu hotovostní platby, které jsme jako strážníci vybrali přímo „na ulici“: v roce 2023 jsme vybrali na pokutách v hotovosti přes 33 milionů, za tři letošní čtvrtletí pak přes 26 milionů.
Bezhotovostní platby? Přiznejme si, ač neradi, že v 21. století trochu zaostáváme. U pražské městské policie momentálně využíváme jen šestadevadesát platebních terminálů. Na první pohled hodně, že?
Jenže… Jenže dva terminály jsou využívány v Útulku pro opuštěná zvířata v Troji a Horních Měcholupech. Tyhle terminály slouží jen pro úhradu za odebraná zvířata a jejich ošetření. Dalších šest terminálů je na našem Útvaru řešení přestupků na ředitelství MP v Korunní. Máme patnáct obvodů, tedy odečtěme kolem dalších dvaceti terminálů pro přestupková oddělení jednotlivých obvodů.
Co zbývá? Cca šedesát osm terminálů na sedmnáct útvarů. Průměrně tedy čtyři terminály na každý útvar. Průměr, ošidné to číslo, ošidný to parametr…
Ale ano, počet využívaných platebních terminálů se opravdu každým rokem zvyšuje. V roce 2023 jsme jich využívali celkem třiašedesát, zatímco v prvních deseti měsících letošního roku jsme měli už osmdesát sedm kusů. Nárůst o třiadvacet terminálů. Slušný výsledek. Ale snad není všem dnům konec...
Pojďme se podívat na tahle čísla podrobněji. Předem však upozorňuji, že nelze rozlišit, kolik terminálů na tom kterém obvodu je stabilně na jednotlivých služebnách, přestupkových pracovištích a kolik jich je v autohlídkách.
Asi nepřekvapí, že nejvíce platebních terminálů je na obvodu Praha 1, momentálně celkem čtrnáct. Za rok 2023, kdy jich kolegové na prvním pražském obvodě využívali o čtyři méně, prostřednictvím platebních terminálů vybrali na pokutách 946 tisíc Kč. Za prvních deset měsíců roku 2024 pak už přes dva miliony dvě stě tisíc.
Jak jsou na tom ostatní obvody a útvary?
Na druhém obvodu je v současné chvíli využívaných šest terminálů. V loňském roce (čtyři terminály) tady na pokutách vybrali 2.650 tisíc korun, zatímco za prvních deset měsíců letošního roku 2.300 tisíc.
Je trochu s podivem, že v očích mnoha Pražáků divoký třetí obvod (Žižkov) využívá jen pouhé tři terminály, kdy loni jimi na pokutách „proteklo“ jen 107 tisíc, za prvních deset měsíců letoška pak 133 tisíc.
Co čtyřka? Loni tři terminály a účtovaná částka 330 tisíc korun, letos pět terminálů a za prvních deset měsíců přes ně byla účtovaná částka 680 tisíc korun.
Využití? Jak mi říká Martin Marhan, zástupce ředitele z Prahy 4: „Je pravda, že terminály nedáváme pěším hlídkám. Přece jen jsou pro pěší hlídky poněkud nepraktické. Ale terminály má každá autohlídka, která zajišťuje linku 156. Terminál dostane i autohlídka, která ten den měří rychlost nebo je vyslaná na plnění specifických úkolů, například v rámci bezpečnostních opatření.“
Terminál dostane i autohlídka, která ten den měří rychlost nebo je vyslaná na plnění specifických úkolů...
Poslední z velkých pražských obvodů? Praha 5, loni tři terminály, letos šest kusů. Minulý rok celkově 124 tisíc, zatímco letos za prvních deset měsíců 456 tisíc korun.
Kupodivu na první pohled celkem klidný obvod Praha 6 využíval v loňském roce dokonce deset terminálů, kdy se vybralo 407 tisíc. Letos však „šestka“ inkasovala bezhotovostně už jeden milion 80 tisíc, ačkoliv měla terminálů jen sedm.
Naše organizace má účty u České spořitelny. Bezhotovostní platby pro nás ve vztahu k bance zajišťuje Global Payments. Smlouvu s GP uzavírá přímo Magistrát HMP. Tato firma pak zajišťuje bezhotovostní platby pro všechny městské organizace.
Vzhledem k tomu, že jsme bankou i firmou Global Payments považováni za strategického klienta, máme určitá privilegia. Například jsme ani jeden terminál neplatili. Ani bance, ani firmě Global Payments. Všechny máme zapůjčené. Jejich provoz nás tedy, vyjma provize za uskutečněné platby, nestojí – lidově řečeno – ani korunu. Další možností je bezplatné zapůjčení dalších terminálů. Jen by ony další terminály musely být alespoň někdy využívané, nesměly by ležet někde ve skříni.
Zkrátka a dobře, jak zaznělo z několika míst naší organizace: „Když si obvody řeknou, klidně jim dodáme třeba třicet čtyřicet dalších terminálů. Máme je zapůjčené, takže není potřeba nějaké výběrové řízení, nic nekupujeme. Je to otázka několika dnů, nanejvýše týdnů a terminál má každý strážník, který si o něj řekne.“
V poslední době se na trhu objevují terminály, které může nosit v kapse opravdu každý. Třeba i každý strážník, každý okrskář.
Jejich velikost, váha, cena? Zanedbatelné ve všech parametrech. Velikost japonské kalkulačky, hmotnost nanejvýš dvacet třicet deka, cena kolem pěti set korun (pokud by ji MPP HMP vůbec hradila).
Další pokrok v tomhle směru je mobilní aplikace GP tom. Jako jsme si zvykli platit kartou, telefonem nebo prstenem, zrovna tak můžeme platby přijímat. Dáme před sebe telefon, přestupce přiloží kartu, uhrazeno, hotovo.
Pardon, nejspíš ještě něco schází... Stvrzenka! Kde je stvrzenka, že platba proběhla?
Ano, u každé platby v obchodě či v restauraci se vás přece zeptají, zda požadujete stvrzenku o proběhlé platbě. Většina z nás žádnou stvrzenku nepožaduje. „Ne, děkuji, vyhoďte ji, prosím.“ Povinností příjemce je stvrzenku vystavit! Ale... Ale stvrzenka o proběhlé transakci může být plátci vystavena několikero způsoby. I když zabudovanou tiskárnu v sobě mají i některé malé terminály.
K přijímání platebních karet se v posledních třech letech uplatňuje i aplikace do mobilních telefonů s názvem „GP tom“, rovněž od firmy Global Payments. Původně vyvinutá pro malé živnostníky, kterým umožňuje jen bezkontaktní platby. Není možné kartu vkládat do žádné další krabičky. Vše potřebné je v mobilu.
Do mobilu s androidem se stáhnou dvě aplikace – GP tom a GP tom PIN. Přes první přijímáte platební karty, druhá aplikace je využívána automaticky v případě nutnosti zadat PIN.
Co je potřeba? Jen telefon s operačním systémem Android 8 a vyšší, NFC v mobilu a nakonec připojení k internetu.
Platba přes GP tom funguje obdobně jako přes klasický terminál. Na mobilu se zadá částka, přestupce bezkontaktně přiloží buď kartu, nebo svůj telefon, aplikace se spojí s autorizačním centrem a platbu autorizuje. Účtenku může strážník poslat přestupci několika způsoby – e-mailem, SMS, případně si ji zákazník načte skrze QR kód, pokud nechce sdílet kontaktní údaje s dalším subjektem. Koneckonců třeba ze Sportisima nebo Datartu vám přijde elektronická stvrzenka také na mail.
Účtenku může strážník poslat přestupci několika způsoby – e-mailem, SMS, případně si ji zákazník načte skrze QR kód...
Transakce do 500 Kč není dle pravidel karetních asociací nutné potvrzovat PINem, nad tuto částku nebo při překročení počtu transakcí si aplikace potvrzení vyžádá u plastových karet. Na displeji se objeví speciální plovoucí klávesnice, která má zajistit, že PIN nebude možné zahlédnout nebo okopírovat.
Tiskového mluvčího společnosti GlobalPayments pana Ondřeje Holoubka jsem se v souvislosti s bezhotovostními platbami zeptal na několik věcí.
Jaké typy lehkých platebních terminálů poskytujete svým klientům?
Nejoblíbenější je naše aplikace terminál v mobilu GP tom. Ta umožňuje proměnit mobilní telefon v platební terminál a přijímat kartové platby kdekoliv. Terminál v mobilu používají strážníci již v několika městech.
Dále klientům nabízíme přenosný terminál Sunmi v2s. Velikostí odpovídá telefonu, ale navíc má i vestavěnou tiskárnu. Hmotnost přibližně 400 gramů.
Je možné implementovat do vašeho systému jiné terminály, dostupné na trhu?
Teoreticky do našich systémů můžeme připojit i jiné než námi poskytované terminály, ale v tom případě bychom museli vychytat určité mouchy. Technologie spolu totiž nemusí správně komunikovat. Mohlo by docházet ke zpoždění nebo výpadkům. Ale věřím, že bychom si poradili.
Bankovní aplikaci „GP tom“ využívá již několik obecních a městských policií, ať už v Česku nebo na Slovensku. U nás například v Klatovech, Svitavách nebo Chlumci nad Cidlinou. Na Slovensku pak v Martině, Nitře, Zvoleně, Popradu či v Košicích.
Jaké jsou zkušenosti například v Chlumci nad Cidlinou? „Máme služební telefon, do kterého si samozřejmě nemůžeme stahovat, co nás napadne. Telefon má jen právě sloužící hlídka.
Na začátku to byl nezvyk, ale rychle jsme si zvykli. Už víme, kde v našem městě máme a kde nemáme signál, kde máme a nemáme připojení k internetu. Občas jsme si museli popojít, abychom signál chytili. A stvrzenka? Zeptám se přestupce, kam ji chce poslat, většinou mávnou rukou, ale možností je víc. Buď vygenerujeme QR kód přímo na displeji, který si přestupce stáhne přes svoji aplikaci, nebo mu stvrzenku posíláme na mobil nebo mail. Prostě nám řekne, kam ji chce poslat, na mobilu zadáme jeden či druhý údaj.“
A kolega z Chlumce dodává: „Samozřejmě přestupci vypíšeme doklad o zaplacené pokutě na příslušný formulář. Aplikaci používáme asi dva roky, jsme s ní spokojeni. Žádnou stížnost nebo problém jsme nezaznamenali.“
Naši strážníci už dnes nosí tolik výstroje, že si asi nedovedeme představit, že by měli nosit ještě nějaký velký terminál. Na stranu druhou – proč nevyužít tu možnost nosit malou krabičku o velikosti a váze malé kalkulačky? Anebo všechny námi používané aplikace nesjednotit do jednoho zařízení?
Zobrazení: 441