Jedeme na jih aneb Cesta pokračuje
Vzpomenete si na mou větu v loňském článku, kdy jsem vás lákala k návštěvě Jindřichova Hradce: „Další zastávkou by mohl být Tábor, jenže tohle město s biblickým jménem nelze popsat třemi větami, takže si ho nechám na příští rok?“
Svému slovu jsem dostála a letos vás zvu na výlet právě sem.
Kdo by neznal českou lidovou „Od Tábor až k nám“, že ano. Ale kam k nám to je, to asi nikdo netuší. Asi ne ke mně do Vršovic. Pokud vyrazíme autem, vždy se na silnici objeví omezení vzhledem k různým, každou chvíli se měnícím, uzavírkám. Přesto jsme zvolili tento druh dopravy.Jižní expres by (prý) zvládl cestu do Tábora z Hlavního nádraží za 59 minut, běžným rychlíkem by to bylo o něco déle a autobusem asi nejdéle.Odkud běžela k Táboru liška,nevím, ale uběhnout celou trasu z Prahy, to už by byl ultramaraton.V době, kdy si všechno můžeme „vygůglit“ je celkem zbytečné vypisovat, co je v Táboře k vidění, ale pár tipů vámdát musím. Vše ostatní bude jen a jen na vás. Pokud se vůbec do tohoto města vypravíte, určitě budete mít svůj plán. V každém případě budu doufat, že se vám tady bude líbit.
Často se můžeme setkat s informací, že zakladatelem Tábora byl Jan Žižka z Trocnova. Není to ale historicky přesné.
Často se můžeme setkat s informací, že zakladatelem Tábora byl Jan Žižka z Trocnova. Není to ale historicky přesné.
Město bylo založeno roku 1420 husity, kteří ho pojmenovali podle biblické hory Tabor u Nazaretu.Na místě, kde se Tábor rozkládá, prokazatelně existovalo četné osídlení už v dobách před Kristem.Město jestále spojováno s husity a jejich jednookým (ke sklonku života již slepým) velitelem. Zemřel před šesti sty lety, 11. října 1424 u hradu Přibyslavi. V galerii Stará radnice byla právě proto otevřena výstava Jan Žižka 600 let. Husitství se zrodilo z okruhu stoupenců pražského univerzitního mistra Jana Husa, jenž je s Táborem též spjat. Uprostřed náměstí, které nese jeho jméno, je umístěn jeho monumentální pomník. Žižku najdete kde? Inu, na náměstí Žižkově. Tam také sídlí místní městská policie.Najdeme zde i renesanční kašnu, která aktuálně prochází rozsáhlou rekonstrukcí. Snad se ji podaří dokončit do zahájení velkých oslav páně Žižky. Kašny, kterých je ve městě aktuálně osm, měly velký význam pro zásobování města vodou. Kolik jich tady bylo původně, se ale neví. U převážné většiny lze s určitostí předpokládat, že byly zbudovány až v 19. století. Řada z nich pak i postupně zanikla. Zhotovovaly se hlavně z drobnozrnné žuly z okolí Milevska (o něm bude také řeč).Kašna v Dlouhé ulici je připomínaná od roku 1796. Její dvě třetiny vstupují do zahrady a jedna třetina do ulice. Je jednou znejmalebnějších ve městě – viz foto.
Kašny, kterých je ve městě aktuálně osm, měly velký význam pro zásobování města vodou. Kolik jich tady bylo původně, se ale neví.
Z množství historických památek zmíním ještě děkanský kostel Proměnění Páně na hoře Tábor. V letní sezóně je možno vystoupat 200 schodů na jeho věž, ze které je krásný výhled na město i okolí. Další je radnice, která patří k nejvýznamnějším památkám pozdní gotiky v českých městech, měšťanské domy (zde musím poznamenat, že by mě zajímalo, kdo povolil ohyzdné reklamy či vývěsní štíty obchodů a restaurací na jejich fasádách), Bechyňská brána a věž Kotnov. Klášterní kostel Narození Panny Marie – raně barokní stavba ze 17. století, která byla založena, aby napomáhala řádu bosých augustiniánů s rekatolizací husitského Tábora. Rajský dvůr a galerie Ambit, která vznikla v jedné z obnovených klášterních chodeb, je v sezóně 2024 z ekonomických důvodů uzavřen.
S dětmi si můžete město prohlédnout hravou formou s pomocí dětských kvízů, na výběr jsou Lišácký nebo Žižkův. Děti bude určitě lákat návštěva Muzea lega.
Na Žižkově náměstí můžete zajít do infocentra a získat tady letáček na téma Prohlídkový okruh městem.S dětmi si můžete město prohlédnout hravou formou s pomocí dětských kvízů, na výběr jsou Lišácký nebo Žižkův. Děti bude určitě lákat návštěva Muzea lega. Do konce srpna zde probíhá světelná expozice Star Wars, kde jsou k vidění desítky modelů se světelnými efekty. Málokdo odolá sladkostem, takže Muzeumčokolády a marcipánu je jasná volba. Vystavena je tady například vozová hradba, busta Jana Žižky, nebočokoládový Jaromír Jágr, kterého už museli vyměnit, protože předchozí socha byla okousaná a umazaná od rtěnek fanynek. Zvířátka zafungují vždy, patrně se tedy nevyhnete návštěvě místní zoo. Psal o ní kolega Modálek, takže si můžete nalistovat loňské červencové číslo a dovíte se víc. Od zvířat je jen krůček k rostlinám, a tak můžete zajít do botanické zahrady, která je druhou nejstarší botanickou zahradou v České republice.
Chcete-li vidět něco netradičního, navštivte tajemné podzemí u Husitského muzea.Tyto katakomby vznikly na ochranu obyvatel před nepřáteli již v 15. století. Jedná se o důmyslný labyrint vzájemně propletených chodeb, které spojují sklepní prostory pod historickými domy, takzvané lochy. V některých místech jsou místnosti až šestnáct metrů pod povrchem a jsou vybudovány ve dvou někdy i třech patrech.Místní divadlo, které nese jméno táborského rodáka, skladatele, dirigenta a violisty Oskara Nedbala, tvoří nepřehlédnutelnou dominantu centra města. Jedná se o dvě památkově chráněné neorenesanční budovy se dvěma sály a jedním architektonickým unikátem. Tím je jedno jevištěspolečné pro oba sály.
Samozřejmě zde nalezneme i sportoviště. V létě bývá největší zájem o vodu. U rybníku Jordán se nachází Jordánská pláž, pěkně zrekonstruované přírodní koupaliště. K zapůjčení jsou tady pramičky, šlapadla nebo paddleboardy. Další možnost ochlazení v parném létě nabízí venkovní aquapark s tobogánem. Pokud by se vám zachtělo delší procházky, potom zajděte do lesoparku Pintovka. V zátočině nad řekou Lužnicí se rozprostírá rozsáhlý lesní komplex Pintovka, ve kterém je zřízena naučná lesnická přírodovědná stezka, zhruba dva kilometry dlouhá. Součástí lesoparku je lesní fitness se sedmi stanovišti, lesní koutek s divokou zvěří a dětské hřiště.
A kdy se do Tábora vypravit? Pokud byste chtěli svoji návštěvu ozvláštnit nějakým bonusem, tak si zapištetyto události:
V sobotu 20. července proběhne na louce u klokotského kláštera (Klokoty jsou místní část na jižním okraji městaTábor) rekonstrukce historické bitvy – Dobytí hradu Příběnice.Přenese vás do událostí let 1420 a 1421, které jsou spojeny s nově vzniklým městem Tábor. První část bude věnována záchraně husitského kazatele a kněze Václava Korandy z rožmberského zajetí na hradě Příběnice, k němuž došlo v září roku 1420. Dále proběhne uzavření smlouvy o příměří mezi Janem Žižkou a Oldřichem II. z Rožmberka v Písku. Poslední část programu bude věnována boji Jana Žižky s pikarty, na něž v dubnu 1421 Žižka udeřil a nechal je upálit v Klokotech, protože se odmítli vzdát svých bludů. Akce začíná v 11 hodin.
Víkend 2. – 4. srpna bude patřit již třináctému ročníku mezinárodního festivaluKomedianti vulicích. Díkysvé poetice je jedním z mála českých festivalů, který prezentuje moderní pouliční divadlo v centru památkové rezervace. Jeho doménou jsou cirkusová umění, klauni, pantomima, loutky, pohybové divadlo, interaktivní představení, dílny nebo hudba. Bude možné vidět umělce domácí i zahraniční a je zcela zdarma.
Historické centrum Tábora s několika náměstími, křivolakými uličkami i bohatou zelení za městskými hradbami ožije na tři dny (13. – 15. 9. 2024) dávnou historií první poloviny 15. století, proběhnou tady Táborská setkání.Po pátečním slavnostním zahájení starostou města přijdena Žižkovo náměstí pochodňový průvod. Na stejném místě zahraje později skvělé a jedinečné seskupení HarMálek Orchestr. V sobotu bude koncertovat napříkladJanek Ledecký & band nebo Ewa Farna. Celodenní program zakončíohňostroj nad Jordánem. V neděli vystoupí kromě jiného skupina Vltava. Dobovou atmosféru navodí středověké tržiště, kde se budou prodávat tradiční řemeslné výrobky, dobové ležení s doprovodným programem. Po celou sobotubudou probíhat ukázky historických řemesel – kovář, bednář, přadlena nebo švec.
11. ročník Koncertu, který otevírá dveře na svatého Václava, tedy 28. září, proběhne na Žižkově náměstí.Program začne již ve 12 hodin, v průběhu odpoledne zahraje skupina Cihelna & spol. a v 17 hodin přijde na řadu Ota Balage s Bárou Basikovou a Michalem Pavlíčkem za doprovoduBalage bandu a Terezy. Vstup je volný, ušetřené peníze můžeme věnovat do veřejné sbírky pro Centrum Kaňka a neobyčejné děti.
Na své si tady přijdou všichni, kteří chtějí potěšit své chuťové pohárky. Znáte Ujgury?
Na své si tady přijdou všichni, kteří chtějí potěšit své chuťové pohárky. Znáte Ujgury? Ujgurové jsou turkické etnikum Střední Asie. Většina Ujgurů žije v čínské provincii Sin-ťiang. Dva znich ale žijí právě v Táboře. Jsou to bratři Rafkat a Rizajdin a vedou spolu jedinou ujgurskou národní restauraci v Čechách RAFARIZ. Najdete ji na Pražské ulici. Srdečně doporučuji ji neminout. V její těsné blízkosti je Moccacafé. Určitě nepochybíte, když sem zajdete na zmrzlinu nebo zákusek. Je těžké si vybrat, nabídka je velká a všechno vypadá tak lákavě! V Infocentru na Žižkově náměstí si můžete vyzvednout spoustu letáčků včetně gastroprůvodce, ale kdybyste chtěli zvládnout navštívit třeba jen třetinu doporučených podniků, museli byste se zde zdržet víc než jeden den. My dostali tip ještě na bistro Triko (také v Pražské ulici) nebo tak trochu punkovou pivnici U Zlatého lva v ulici Vodní a restauraciGoldie v hotelu Nautilus (Žižkovo náměstí). Výbornou pizzu si prý můžeme dát v Budvarce U Zlatého lva, ale nás odradilo množství nevzhledných reklam před vstupem, které působily pouťovým dojmem (opět na Žižkově náměstí). Kam dali památkáři oči?
A kdo slavný že se v Táboře narodil? Bronzová plastika na opěrné zdi Gymnázia Pierra de Coubertina nad Jordánem připomíná herce Jiří Hrzána. Dalším rodákem je třeba Miroslav Kalousek (bývalý český politik), Jiří Lála (hokejista, mistr světa), sestřenice Nesvačilovy – Petra (režisérka a herečka) a Denisa (herečka), Jan Schmid (zakladatel Studia Ypsilon, herec, dramatik, ředitel divadla), Václav Tille (spíše známý pod jménem Říha, napsal např. „Zvířátka a Petrovští“) nebo Jiří Traxler (skvělý swingový muzikant a skladatel).
Začali jsme písničkou, tak bychom ji měli mít v závěru. No, není to zrovna písnička, je to symfonická báseň. Jmenuje se „Tábor“ a je součástí cyklu Má vlast Bedřicha Smetany (letos si připomínáme 200 let od jeho narození). Podkladem básně je husitský chorál Ktož jsú boží bojovníci.Znáte, že ano? Zanotujete si?
Budete-li chtít do Tábora zajet, doporučuji webovou stránku https://www.visittabor.eu. Najdete tady všechny potřebné informace.
Zhruba za půl hodinky dojedeme autemz Tábora do Milevska. Tohle městečko navštěvujitu a tam bezmála třicet let.Je tady nádherný klášter, který rozhodně stojí za návštěvu. Milevský klášter bratří premonstrátů, založený roku 1187, je nejstarším na jihu Čech. Klášterní bazilika je jedinou románskou bazilikou v jižních Čechách a neméně pozoruhodný je i kostel sv. Jiljí, který se v areálu nachází.Dějiny města byly s klášterem nerozlučně spojeny.
Všichni milovníci českého génia Járy Cimrmana, mezi které se počítám, se budou určitě chtít zastavit u pomníku, který mu tady bylodhalen 26. května 2022. Legenda praví, že Cimrman v Milevsku roku 1898 při cestě z Prahy do Vídně (anebo z Vídně do Prahy) dokázal na kámen načrtnout první ventilátor (protože mu v parném létě bylo horko). Tímto převratným vynálezem se vlastně nechtěně (a možná zcela úmyslně) zasloužil o vybudování milevských Závodů na výrobu vzduchotechnických zařízení. Milevsko není nikterak velké, ale i tak je tady k vidění ještě několik dalších pamětihodností, například novorománský trojlodní kostel sv. Bartoloměje na náměstí E. Beneše, nebo Nová synagoga v Sokolovské ulici, která byla postavena jako náhrada za Starou synagogu.
Legenda praví, že Cimrman v Milevsku roku 1898 při cestě z Prahy do Vídně (anebo z Vídně do Prahy) dokázal na kámen načrtnout první ventilátor...
V barokní budově z konce 17. století, která si po staletí zachovala dobové architektonické prvky, najdetegalerii M. Tady se konají kromě výstav i hudební akce, tzv. hudební sklepy. Muzeum milevských maškar ječeský unikát, který se zaměřuje na dějiny národopisné tradice milevských masopustních průvodů. Tato tradice sahá až k lidovým hrám a středověkým městským slavnostem. Město žije i kulturním životem. Během letních prázdnin je možné zúčastnit se akce Den vína a mandlí zHustopečí. Je to již 6. ročník akce těchto dvou partnerských měst. Bude tady vše, co jižní Morava nabízí – skvělé nápoje, pochutiny, dobroty, hudba i přátelská setkání. Proběhne 20. července. V neděli 11. srpna se na nádvoří již zmíněného kláštera koná koncert Čtyř tenorů (Kříž, Bragagnolo, Vítek, Vojtek). Věřím, že právě v tomto prostředí bude koncert skvělým zážitkem.Od čtvrtka 22. do neděle 25. srpna se bude konat Bartolomějské posvícení, které slibuje spoustu hudby, zábavu pro děti a třeba i soutěž o nejlepší koláč. Hlavní hvězdou akce má být skupina No Name, Pekař a Láďa Křížek & Kreyson. V neděli 25.srpna proběhne současně i první ročník street food festivalu.
Milevsko je sice malé, ale milé. Jeho návštěva vám nezabere celý den, ale strávíte tady příjemných pár hodin. Můžete sem zajet cestou ze Zvíkova nebo Orlíku.Pokud máte rádi pěší turistiku, můžete se zdržet déle a vybrat sitrasy různých délek nebo naučnou stezku. Je zde vybudována poměrně kvalitní síť cyklotras. Ve městě jsou k zapůjčení elektrokola. Zaplavat si a zchladit se je možné na koupališti, jehož areál nabízí i beach volejbal, tenis, badminton či a pro děti skákací hrad, trampolínu, pískoviště a houpačky. Abych nezapomněla na písničku, skupina Fantom, místní rocková legenda, nazpívala Poctu Milevsku. Určitě ji zahrají i na srpnovém Bartolomějském posvícení.
Ze srdce vám přeji krásné léto, žádné trable, skvělé zážitky, milá setkání a všechno ve zdraví.
Zobrazení: 295