U českého moře zábava nekončí

Rubrika: Cestování Zveřejněno: neděle 30. červen 2024 Autor Jiřina Ernestová Vytisknout E-mail

Lipno to není jen nádrž.Tohle „české moře“ to je především fascinující příroda. Chráněná krajinná oblast Šumava se zbytky pralesů. Rys ostrovid, tetřev hlušec, los evropský, pomalu se sem vrací vlk. Ve vodách horní Vltavy žije vzácná perlorodka říční nebo vydra. V okolí Lipna najdete nejdelší české trasy pro in-line bruslení nebo cykloturistiku. Historie tady na vás dýchne na každém kroku – hrad Rožmberk, cisterciácký klášter ve Vyšším Brodě, Vítkův hrádek, pašijové divadlo v Hořicích, Schwarzenberský plavební kanál, Plechý a Plešné jezero a mnoho dalšího. Tohle místo je jako stvořené nejen pro odpočinek, ale i pro zábavu všeho druhu.

Mají to tady moc chytře vymyšlené. Auto zaparkujete nedaleko přehrady přímo v Lipně nad Vltavou, vyjedete lanovkou na vrch Kramolín a tam se rozhodnete, jak strávíte den. Máte malé děti? Zajděte do interaktivní přírodní herny Království lesa. Máte rádi stromy? Vystoupejte stezkou nad jejich koruny a kochejte se nádhernými výhledy. Nebo je libo trochu adrenalinu? Půjčte si kolo podle vašeho gusta, klidně toho nejtvrdšího „horáka“, a využijte jeden z lesních adrenalinových trailů – lanovka vás opět vyveze nahoru. Až se zážitků nabažíte, můžete si půjčit speciální koloběžku, sjet s ní Kramolín na parkoviště a tam ji v pohodě vrátit.Co všechno tedy na Lipně můžete v létě zažít?

Ráj pro děti

Království lesa otevřelo své brány vloni v dubnu. Návštěvníky přivítali bohatým programem, v rámci kterého vystoupil i youtuber Tary se svým parkour workshopem. Následně proběhla také autogramiáda sfocenímLišák Fox zval k tanci na své diskotéce, kreativní duše potěšily výtvarné dílničky, a dokonce nechyběla ani trocha vzdělání formou edukačního stánku Zoo Hluboká. V Království lesa na vás čeká několik desítek atrakcí, lesní zoo, tvořivé díničky a mnoho dalších herních prvků. Některé z nich vznikly přímo na míru tomuto nádhernému zákoutí šumavské přírody.Můžete se také zabydlet v bludišti loupežníka Godoše mezi mladými stromky, ztratit se vmraveništi nebo na obří lesní trampolíně vyskočit až ke korunám vzrostlých stromů. Otevřeno je o prázdninách každý den od 9.30 do 19 hodin, základní cena pro dítě (ročníky2010-2020) i dospělého je 380 korun, rodina 2+1 zaplatí 1100 korun. Výhodou je registrace do věrnostního klubu Lipno.card a příznivější ceny nebo neomezená sezónní vstupenka. Více informací na www.kralovstvilesa.cz  Stezka do korun stromů

Lesní hřiště najdete pár kroků od stezky korunami stromů, kam vás zase vyveze lanovka nebo StezkabusDospělou vstupenku na oblíbenou atrakci pořídíte on-line už za 300 korun, na místě za 350 korun. Součástí stezky jsou naučné didaktické prvky, které obohatí a rozšíří znalosti v oblasti přírody, její ochrany a funkce lesa. Nejen pro malé návštěvníky, ale i pro ty, kteří zůstali stále mladí, a neopustila je chuť po dobrodružství, jsou určeny tři zážitkové stanice s lanovými prvky. Jsou umístěny ve výšce 24 metrů. Více informací www.stezkakorunamistromu.cz

Adrenalinové sjezdy

Singletrack Lipno je rodinná terénní cyklotrasa, která není určena jen zkušeným bajkerům, ale můžete na ni vzít i své pětileté děti. Nemáte vybavení? Nevadí. V půjčovně Kapitanát přímo u přehrady vám vše půjčí. V nabídce mají treková, horská, dětská kola, také multifunkční sportovní odpružené vozíky pro děti nebo přívěsné vozíky. Můžete tedy využít přímo cyklotrasu lemující břeh Lipenské přehrady, nebo pokud kola vezmete na lanovku, můžete sjet i několikrát za sebou zmíněný singletrack z Kramolína. Na pět kilometrů dlouhé jednosměrné stezce pojedete převážně z kopce, plynule projedete po terénních vlnách a hravě zvládnete připravené klopené zatáčky. Zpět do kopce se vyvezete zase lanovkou. Jedna jízda vyjde na 260 korun, využijete-li nákup s předchozí rezervací, bude cena nižší. Vedle singletracku zde funguje ještě bikepark, kde zažijete zábavu na klopených zatáčkách, terénních vlnách, lavicích, polích a dřevěných lávkách. To je ale už zábava pro zkušenější.

Vedle singletracku zde funguje ještě bikepark, kde zažijete zábavu na klopených zatáčkách, terénních vlnách, lavicích, polích a dřevěných lávkách.

Na koloběžce dolů

Jak se stylově dostat zpět k autu u přehrady? Půjčte si koloběžku u horní stanice lanové dráhy Lipno Express nedaleko stezky korunami stromů. Jedná se o speciální model koloběžky do terénu, s odpruženou přední vidlicí a širokým stupátkem pro nohy pro pohodlnou a bezpečnou jízdu. Koloběžková trasa je dlouhá asi 305 kilometrů a zavede vás po lesních i asfaltových cestách na netradiční místa, která jinak lidé nenavštíví. Cestu zvládnou rodiny s dětmi. Je možné tu střídat rychlosti, a to podle možností právě projíždějícího místa. Cena je 220 korun za dospělého a 140 korun za dítě ve věku 3-14 let.

To byla jen malá ochutnávka atrakcí, které tahle oblast nabízí. Pronajmout si můžete třeba i plachetnici, proletět se balónem nebo sjet bobovou dráhu. Zkrátka možnosti zábavy jsou nepřeberné… tak pohodové léto a pěknou zábavu vám přeju!

Zobrazení: 62