Kouřim
Když se člověk podívá na mapu, mohlo by se na první pohled zdát, že na východ od Prahy na mnoho turistických zajímavostí nenarazí. Zatímco západně od Prahy si každý představí hluboké smíšené lesy, hrady a zámky, pak východním směrem jako kdyby bylo pusto a prázdno. Rovina, na které skoro nic nevidíme.
Přesto se najdou výjimky. Jednou z nich je starobylé město Kouřim. Kdysi slavné město konkurující i Praze, zapadlo prachem zapomnění. Je považováno za nejstarší město v naší zemi. Vzniklo kolem roku 1250. Dodnes je jedinečné tím, že má prakticky souvislé hradby a středověké uspořádání.
Asi každý z nás si pamatuje pověst o bratřích Lechovi a Čechovi, kteří se po příchodu do české kotliny rozdělili, a každý se se svým lidem vydal jinou cestou, až Lech dorazil sem, do Kouřimi a tady vystavěl hradiště. Na území Čech se nacházelo asi 120 hradišť, ale Kouřim byla jedním z nejvýznamnějších. Slované tady sídlili už od 6. století a v 9. a 10. století zdejší hradiště dosáhlo svého vrcholu. Rozléhalo se na ploše až 42 hektarů. Významem a rozlohou konkurovalo Praze.
A nad místem, kde prý ono hradiště stávalo, se najednou ze země zvedá obrovský balvan, kámen s velkým tajemstvím. Lechův kámen. Odtud prý Lechovi družiníci dali svým soukmenovcům znamení, kde se usídlili. Nebo to prý může být místo, kde se oba bratři rozloučili. Kdoví, jak to tenkrát bylo... Každopádně odsud, od Lechova kamene, je na Kouřim ten nejhezčí výhled. A samozřejmě, jak bývá zvykem u podobných tajemných míst, se k němu váže mnoho legend a pověstí. Jedna za všechny: zkuste ho třeba o půlnoci na Štědrý večer sedmkrát oběhnout a čekejte, co se stane. A nesmíte se u toho ani jednou nadechnout! A nešvindlovat!
Zpět v čase. Kouřim vzkvétala. Až tak, že místní Zličané konkurovali Přemyslovcům. Nedaleko odtud, u dnešní obce Přistoupim, se schylovalo k bitvě mezi oběma rody. Zlický vévoda Radslav se však knížeti Václavovi podrobil bez boje - ještě před bitvou spatřil, jak se z nebes snášejí dva andělé, a na hlavu jeho protivníka pokládají korunu. Radslav padl na kolena a Václavovi se podrobil. Ke sjednocení českého státu bylo zase o kousek blíž.
V padesátých letech 20. století tady probíhal archeologický výzkum. Byly odkryty základy některých budov, bylo objeveno knížecí pohřebiště se 150 hroby. Podle všech indicií tady byli pohřbeni příslušníci elity. Na místě se našlo mnoho šperků a dalších předmětů z Orientu a Velké Moravy. Nejvýznamnější nález tvořil hrob tzv. „Kouřimské kněžny“. K vidění jsou náznaky valů, vodního příkopu, Libušino jezírko. Přesnou podobu hradiště si člověk podle terénních nerovností těžko představí, takže na místě přivítá informační tabule s přesnějšími nákresy. A celým hradištěm vede turistická stezka.
Památky středověké architektury tady vidíte na každém kroku. Středověké opevnění v délce něco přes kilometr, občas nějaká věž, arciděkanský kostel svatého Štěpána, zvonice, kaple Panny Marie Pomocné a další. I tehdy svým významem Kouřim patřila mezi významná mocenská centra v zemi. Bohužel, trvalý úpadek městu přinesla třicetiletá válka, kdy o život přišlo téměř devadesát procent obyvatel. To byla rána, ze které se město už nevzpamatovalo. Přesto zůstávala krajským městem až do roku 1850.
Dnes je Kouřim poklidné, ba až ospalé městečko, kde se na první pohled nic neděje. V sobotu a neděli se na rozlehlém dvouhektarovém náměstí pohybuje jen pár turistů. K dispozici je jim infocentrum, zvídaví turisté objeví park a dětské hřiště přímo na hradbách, pro rodiny bývá připravený program v místním skanzenu, otevřené je muzeum s místními nálezy. Při prohlídce gotického kostela sv. Štěpána, který nechybí snad v žádné učebnici architektury, si vyslechnete hrůzostrašné historky o prostopášném faráři a jeho ďábelském konci.
Nějaká další zajímavost? Ano, ve městě se celkem často natáčí různé filmy a inscenace. Ve skanzenu se například natáčela pohádka Nesmrtelná teta, Tajemství staré bambitky nebo Peklo s princeznou.
Ale hlavně se ve městě natáčel seriál „Bylo nás pět“! Při potulkách městem snadno vystopujete celou řadu seriálových míst, ať už třeba obchod se zbožím koloniálním pana Vendelína Bajzy, obchod s konfekcí pana Vařeky neboli Bajzova strýce či cukrárnu pana Svobody. Přímo na náměstí můžete skvěle poobědvat v restauraci, kterou v seriálu provozoval a vlastnil Ladislav Gerendáš a před níž věčně vysedával válečný invalida Zilvar z chudobince.
Samotné město se dá turisticky zvládnout za jeden den. Ačkoliv sem o víkendu pár desítek (či možná stovek) turistů zavítá, nikde se nebudete tlačit a nikde nebudete stát frontu. Přesto Kouřim rozhodně stojí za návštěvu!
Zbyde-li vám trocha času, zajeďte se podívat do nedaleké Radimi. V téhle obci stojí renesanční zámeček, o kterém jsme psali v červencovém čísle loňského Pražského strážníka.
Zobrazení: 1221