Muzeum her

Rubrika: Cestování Zveřejněno: středa 1. červenec 2020 Autor Zdeněk Modálek Vytisknout E-mail

Dnešní videoherní průmysl je opravdový, každým dnem se rozvíjející, kolos. Herní studia produkují velké množství her, nad jejichž nápaditostí a grafickým zpracováním se až tají dech. Pořádají se nákladné turnaje, ve kterých soutěží týmy často složené z profesionálních hráčů, které podporují desetitisícové davy. Každý si dnes může na svůj počítač, konzoli nebo telefon nainstalovat jakoukoliv hru a během pár vteřin se stát středověkým válečníkem, řidičem formule, vesmírným mariňákem nebo stavitelem měst. To vše samozřejmě online ve spolupráci nebo proti lidem celého světa. Vždy tomu však tak nebylo. Herní průmysl musel projít dlouhou cestu od prvních nadšenců s osmibitovými hrami až po dnešní masovou HD zábavu. Zajímá vás tahle vývojová cesta? Chcete si vyzkoušet hry a videoherní systémy z různých období, nebo byste si jen rádi zahráli hru, na kterou rádi vzpomínáte, a nikde už není k mání? Zavítejte do Muzea her Čeňka Cibiena.

Čeněk Cibien sbírá hry a platformy již od devadesátých let. Bohužel jeho první sbírku zničily mohutné záplavy z roku 2002. To, co najdete v Muzeu her, je tedy jeho druhá sbírka, která se nerodila vůbec jednoduše. Po první ztrátě už další zařízení cíleně hromadit nehodlal. Ale jak šel čas, sem tam si něco koupil, sem tam si něco přivezl z cest, a když jich začal být dostatek, rozhodl se znovu sbírku oživit. Stejně jako se vyvinul svět gamingu i Čeňkův systém získávání nových zařízení je o mnoho levelů jinde než v 90 letech. Dnes se může pochlubit sítí kontaktů po celém světě, které mu „dohazují“ zajímavé kousky napříč kontinenty. Proto si u něj v muzeu můžete vyzkoušet to, co nenajdete jinde na světě.

A na co se můžete v netradičním muzeu Čeňka Cibiena těšit? V první řadě na to, že je opravdu netradiční. Sice si zde také můžete, vystavené exponáty prohlédnou a něco si o nich přečíst, jako tomu je v klasických muzeích, ale zkuste si například v Národním muzeu pohrát s kostmi dinosaura, to vás personál asi moc nepochválí. Tady v Muzeu her je tomu jinak. Zaměstnanci muzea vám ochotně podají výklad nad rámec informačních cedulí a rádi vám též pomůžou si pořádně „zapařit“. A že je na čem: Atari 2600, Sega Saturn, Sega Dreamcast, Nintendo VirtualBoy, konzole Vectrex, Playstation 1, 2, 3, Nintendo 64, Atari Jaguar, Xbox a další tvoří více jak 100 zařízení, na kterých si můžete zahrát nejednu legendární hru.

Z praktických informací je nejdůležitější cena. Děti do 6 let platí 150 korun, do 14 let 200 korun a starší 15 let 290 korun. Dále je možné využít rodinného nebo skupinového vstupného. Za rodinný zážitek zaplatíte 790 korun, dáte-li dohromady skupinku alespoň 10 lidí, cena je 250 korun a je možné si domluvit komentovanou prohlídku. Za krátkou prohlídku malého muzea by se mohla zdát cena poměrně vysoká, ale všichni dobře víme jaké to je „vytvrdnout“ na celé hodiny u oblíbené hry a to se zde dozajista stane, proto si raději na dnešek už nic neplánujte a vstupte do Muzea her.

Zobrazení: 1082