Státní zámek Kynžvart

Rubrika: Cestování Zveřejněno: středa 1. červen 2022 Autor Irena Seifertová Vytisknout E-mail

Jeho druhé jméno by možná mohlo být „zámek kuriozit“. Zkusím tedy začít jimi, protože co si budeme, nás turisty nejvíce zajímají právě ony rarity. Čtenářům, kteří milují historii, se omlouvám, osobně miluji návštěvy zámků, ale vyjma osobností, které zásadním způsobem ovlivnili historii, si po skončení prohlídky většinu jmen nepamatuji (byť to je můj problém i v běžném životě). Proto jimi budu šetřit i zde, kdybyste na tom byli podobně. J Mezi kuriozity, které na kynžvartském zámku můžete vidět, patří třeba obrovský kulečník z mahagonového dřeva, zlatý jídelní servis, který „si zahrál “ ve filmu Obsluhoval jsem anglického krále, anebo Slavnostní kočár. Součástí kabinetu kuriozit jsou i dvě mumie a řada dalších staroegyptských artefaktů. Sarkofágy ale většinou uvidíte zavřené, pro turisty je otevírají jen výjimečně. Kabinet pak čítá na čtyři tisíce exponátů z celého světa a každý předmět je unikátem s vlastním příběhem.

Zámek Kynžvart prošel, stejně jako mnoho jiných zámků, několika přestavbami. Původní tvrz nahradil renesanční zámek, z jehož zbytků pak vyrostlo velké hospodářské stavení ve stylu venkovského baroka. Na začátku devatenáctého století zdědil panství Klement Václav Metternich. Jeho jméno prostě vynechat nemohu. Někdejší rakouský ministr zahraniční a později říšský kancléř habsburské říše, kterému byl udělen dědičný knížecí titul, potřeboval reprezentativní sídlo, tak se pustil do rozsáhlé přestavby. Po ní se budova zámku stala jedinečnou ukázkou vídeňského klasicismu. Právem je tak zámek občas označován za jeden z nejkrásnějších příkladů venkovské empírové vily v celém Rakousku-Uhersku. Na základě Benešových dekretů byl i tento zámek zkonfiskován a nyní je majetkem státu. Je zapsán na seznam národních kulturních památek.

Zámek nabízí dva základní prohlídkové okruhy.

Prohlídka interiérů stojí za to, kníže Metternich měl skutečně vytříbený vkus. Můžete jít také na komentovanou prohlídku parku, který patří s rozlohou téměř 100 ha mezi největší v Čechách. Parkem protékají tři potoky, na kterých byly zbudovány rybníky. Najdete v něm například také mlýn, altánky, sochy a pomníky. Na konci parku je dřevěná lesní kaple, která se stala oblíbeným poutním místem.



Teď jsem trochu odskočila, tak zase zpět k interiérům. Prohlídková trasa zahrnuje reprezentativní prostory vybavené empírovým nábytkem a dobovými portréty, vzácnými uměleckými díly, zámeckou zbrojnici nebo třeba sbírku posledního chebského kata. Mně osobně se strašně líbila knihovna syna knížete Metternicha Richarda, ve které je uloženo asi dvanáct tisíc titulů a každý čtenář by si tady přišel na své. Najdete zde knihy o filozofii, historii, heraldice, astronomii, botanice, hudbě i numismatice. Jo a mají tam i fragment Starého zákona z konce osmého století.

❞ Najdete zde knihy o filozofii, historii, heraldice, astronomii, botanice, hudbě i numismatice...

Na závěr pak musím zmínit ještě jednu jedinečnost, a tou je jediná movitá památka UNESCO Karlovarského kraje – Kynžvartská daguerrotypie. Tady jsem musela hodně googlit. Daguerrotypie je první v praxi používaná fotografická technika a je předchůdkyní klasických fotografií a zároveň technickým pokladem. Při této technice je nejdůležitější vysoce vyleštěná kovová destička. Výjimečná je pro svoji ostrost, přesnost a detail. Bohatství detailů pak vyvolává dojem, že se díváte na scény, které skutečně existují. Kynžvartská daguerrotypie patří mezi jednu z těch úplně prvních.

Ještě musím zmínit poslední zajímavost. Syn knížete Metternicha Richard (je to ten, co založil knihovnu) dal vyzdobit zámecký park bolševníkem velkolepým z Kavkazu a údajně se tak nepřímo postaral o to, že se jeho semena rozšířila nejen do zámeckého parku.

Kde zámek Kynžvart najdete? Kousek od města Lázně Kynžvart, Mariánských lázní a Chebu. Vyšlápnout si můžete ještě na zříceninu hradu Kynžvart, kde jsou dobře vidět zbytky strážní věže s hladomornou.

Otevírací doba:

Červenec-srpen: úterý až neděle 9–17 hodin

Vstupné: 100–200 Kč/dospělý dle typu prohlídkové trasy


foto: © CzechTourism – fotobanka

Zobrazení: 932