Státní zámek Sychrov

Rubrika: Cestování Zveřejněno: středa 1. červen 2022 Autor Irena Seifertová Vytisknout E-mail

Možná si na „první dobrou“ zámek Sychrov nevybavíte, ale když si vzpomenete na pohádky Zlatovláska, Nesmrtelná teta či Nejkrásnější hádanka, jste „doma“. Pokud zrovna nejste milovníky pohádek, zámek Sychrov se objevil i v nahořklé komedii Sedm hladových či v seriálu Dobrodružství kriminalistiky, konkrétně v dílu Střela. Jsem si vědoma, že nám Pražákům je občas vyčítán egocentrismus, tak snad mi to protentokrát odpustíte. Cesta z Prahy po dálnici D10 trvá necelou hodinku, takže můžete na zámek Sychrov vyrazit i jen v rámci víkendového výletu.

Podrobnou historii zámku nechám na průvodcích, vyslechnete si ji na každém okruhu. Proto jen v rychlosti. Nejzásadněji ovlivnil éru zámku Sychrov rod Rohanů, který se stal jeho majitelem na začátku devatenáctého století. Zchátralý barokní zámeček Rohanům nevyhovoval, proto ho začali postupně přestavovat  z empírového stylu do dnešní novogotické romantické podoby. Tato přestavba pak díky stavebnímu stylu zařadila Sychrov mezi nejvýznamnější památky své doby k Hluboké nad Vltavou, Hrádek u Nechanic či Lednici. Později byly provedeny ještě funkcionalistické úpravy, a to jak exteriéru, tak interiéru. V roce 1945 byl zámek na základě Benešových dekretů zkonfiskován a stal se státním majetkem. V devadesátých letech minulého století začala rozsáhlá rekonstrukce zámku včetně parku.



Zámecký park s rozlohou okolo 26 ha v anglickém stylu se za Rohanů stal předlohou pro vznik řady významných arboret, jakými jsou například Průhonice nebo Konopiště. Základním principem zahrady je tzv. „husí noha“, což je tříosý systém s jednotlivými průhledy na výsadbu, přičemž hlavní pozorovací bod vychází ze zámecké zahrady. Jednou z nejvýznamnějších staveb zámeckého parku je oranžerie, ze které je dnes kavárna s výbornými zákusky.

Zámek nabízí dvě hlavní prohlídkové trasy a dalších osm „doplňkových“. Jednou z těch doplňkových je „noční kostýmová prohlídka“, která probíhá formou divadelního představení „Za princeznou Zlatovláskou“.

❞ Zámek nabízí dvě hlavní prohlídkové trasy a dalších osm „doplňkových“. Jednou z těch doplňkových je „noční kostýmová prohlídka“...

My jsme vyrazili na základní šedesátiminutový okruh „Novogotický klenot Rohanů“. Poctivě jsem si po cestě zámkem dělala poznámky, takže bych mohla docela podrobně prohlídku popsat, ale … přece Vám nezkazím to, za čím stojí vyrazit. Proto jen malá ochutnávka. Rohani koupili zámek za 600 tisíc zlatých. Celým zámkem se prolíná jejich motto „Raději zemřít, než se podrobit“ (průvodce Vám ho bude říkat v latině, tak se můžete blýsknout brilantním překladem). V kapli Nanebevzetí Panny Marie jsou nádherné varhany, dodnes funkční, které poprvé rozehrál Antonín Dvořák, jenž na zámku často pobýval a prý zde stvořil mnoho svých děl. V ložnici Královského apartmá, kde přespala snad celá tehdejší smetánka v čele s Františkem Josefem I., budete upozorněni na obraz dětí ve společnosti chůvy. Přestože jsou všechny děti v dívčích šatech, nenechte se zmást, jsou to kluci. Ochutnávku zakončím jednou pravdivou historkou. Když zámek navštívil pruský král Vilém (nevím kolikátý), tak se mu v ložnici, kde ho ubytovali, tuze líbily žluté míšenské vázy. Líbily se mu tak moc, že si jednu jednoduše odvezl domů (kdo ví, možná se stal inspirací našemu bývalému prezidentu, který nemohl odejít bez psacího pera J). Když to pan domácí zjistil, poslal mu i tu druhou se vzkazem, že vázy jsou jako nerozlučná dvojčata. Lekce, kterou Vilémovi udělil, přinesla své ovoce. Vilém se zastyděl, obě vázy poslal zpět a jako omluvu přibalil ještě jednu navrch. Všechny tři jsou součástí vybavení knížecí ložnice.

Jinak cestou na zámek Sychrov se můžete zastavit i na zámku Svijany, kde máte možnost mimo jiné vidět archeologické expozice z doby bronzové, podívat se na výstavu lázeňství a pivovarnictví, vlézt do podzemí, prohlédnout si Velkou zámeckou kapli sv. Jana a Pavla a dobře se najíst v Pivovarské restauraci. Prostě strávit prima den. 

Pozn.: Ne, že bych já osobně vyrážela na výlety v „jehlách“, ale proti gustu … tak kdyby náhodou, ať víte -  na prohlídku soukromých apartmánů Arthura a Gabriely Rohanových je zákaz vstupu v jehlových podpatcích.

Otevírací doba:
Květen-srpen: pondělí až neděle 9 - 16:30 hodin
Vstupné: 50–350 Kč/dospělý dle typu prohlídkové trasy

Zobrazení: 766