Stráně vonící, révou zrající

Rubrika: Cestování Zveřejněno: středa 1. červen 2022 Autor Radka Rüsterová Vytisknout E-mail

Město Mělník leží jen 30 km na sever od Prahy. Voní to tady a réva zraje, tok řeky Labe s Vltavou se tu opravdu stýká, vidět je v daleké kraje. Pohodlně sem dorazíte třeba autobusem z Ládví. Z autobusového nádraží je přímá a jednoduchá cesta na náměstí Míru. Pokud přijdete sem, pak jste v centru dění. Když nebudete vědět kudy kam, což se asi nestane, tak zaskočte do Turistického informačního centra a všechno se dovíte.

Předchůdcem města bylo raně středověké hradiště postavené pravděpodobně na přelomu devátého a desátého století. Král Přemysl Otakar II. povýšil v roce 1274 mělnické podhradí na město a Karel IV. na věnné město českých královen. Karel se zasloužil o zvelebení českého vinařství, čehož je dokladem socha z roku 1840, kterou nechal zhotovit rytíř Jan Norbert Gemerich z Neuberka a stojí v blízkosti zámeckých vinic. Když už jsme u toho vína, nejznámější místní vinařství jsou Chateau Mělník, Bettina Lobkovitz a vinařství Kraus. Pokud si domů přivezete suvenýr v podobě lahvinky, dvou, tří…, určitě neuděláte chybu.

Objektů, kam zajít, je dost. Třeba podzemí města, které má i několik pater a zahrnuje středověkou studnu z 13. století. Je nejširší známou studnou v ČR. Šířka u hladiny činí 4.543 metru. Nebo místní zámek, původním názvem Pšov – podle slovanského kmene Pšovanů, jejichž centrem v 9. a 10. století Mělník byl a kde se narodila, asi roku 860, první česká kněžna, sv. Ludmila. To ona stojí na počátku tamní slavné tradice pěstování vinné révy a výroby vína. Péčí o vinice se osobně zabýval i Ludmilin vnuk, sv. Václav, který se díky tomu stal patronem vinařů.V minulosti žilo na zámku 23 českých královen a princezen. Namátkou: koncem 10. století držela panství kněžna Emma, manželka Boleslava II.; v dobách sporů s manželem Janem Lucemburským (okolo roku 1319) zde delší dobu pobývala Eliška Přemyslovna; následně se tu vystřídaly i tři manželky krále Karla IV. – Anna FalckáAnna Svídnická a Alžběta – nebo též Eliška – Pomořanská, která sídlila na Mělníce celá svá vdovská léta až do konce života v roce 1393. Další byla Žofie Bavorská, římská a česká královna, druhá manželka Václava IV. nebo Barbora Celjská – druhá manželka Zikmunda Lucemburského (i ona na zámku zemřela). Poslední královnou, která mělnický zámek obývala, byla manželka Jiřího z Poděbrad, Johana z Rožmitálu. Od roku 1753 byl zámek majetkem rodiny Lobkoviců, a to až do roku 1948, kdy byl znárodněn státem. Novodobá historie se začala psát až po 40 letech, v roce 1992.

Zámecké nádvoří nabízí krásný prostor k pořádání různých akcí. Oblíbená jsou během prázdnin divadelní představení. Hraje se tady od 7. do 18. července, následně ožije zámek muzikálem Noc na Karlštejně (28. 7. – 10. 8.)

Když už Mělník navštívíte, nechte se zlákat k vyhlídkové plavbě na lodi Fidelio. Historie plavidla se datuje od roku 1928. Je 17 metrů dlouhá, určena pro 22 cestujících. Kotví v přístavišti Rybáře kousek pod zámkem, dojdete sem po žluté turistické značce. Vybrat si můžete třeba hodinovou projížďku k soutoku Labe a Vltavy, chráněnou krajinnou oblastí Úpor, k historickým komorám v Hoříně. Nebo dvouhodinovou plavbu přes historické zdymadlo či plavební komoru Obříství. Na lodi je možnost zakoupit si drobné občerstvení, pokud vám bude chladno, půjčí vám deku, WC je samozřejmostí. Kapitán nabízí k prodeji vlastníma rukama stáčený med (opravdu výborný). Zajímavostí je, že v roce 1943 plulo Fidelio až ve Švédsku. Z lodi je krásný pohled nejen na zámek.

❞ Když už Mělník navštívíte, nechte se zlákat k vyhlídkové plavbě na lodi Fidelio. Historie plavidla se datuje od roku 1928...

Město vám nabídne velký výběr, i co se občerstvení týče, ať už jsou to bistra, restaurace či kavárny. Na jednodenní výlet je tady atrakcí až dost. Ani Mělnické kulturní centrum neotálelo a připravilo na prázdniny bohatý program s názvem „Mekuc v létě nespí“. Na náměstí Míru nebo v Masarykově kulturním domě  či v nedalekých sadech budou probíhat workshopy, pohádky pro děti, koncerty, promítání filmů i divadelní představení pro dospělé.

Bojím se, že v době, kdy letní číslo vyjde, bude už pozdě zvát vás na Festival divadla, hudby, jídla a pití pro celou rodinu Moře u Mělníka, protože ten probíhá (možná proběhl) od 5. do 10. 7. 2022. V rámci programu zakotví nedaleko lodi Fidelio Loď Tajemství bratří Formanů a nabídne známé představení Deadtown. Je to akce s neopakovatelnou atmosférou, kterou by byla škoda promeškat. Doufejme, že se jí dočkáme i v roce příštím.

Co určitě můžete stihnout?

30. července se na náplavce sejdou fanoušci kol a hip hopu. Akce BMX & Trial show s sebou přiveze ty nejlepší BMX a trialové jezdce z Česka a Slovenska a vyvrcholí koncertem Renneho Danga. Vstup na akci je zdarma.

4. – 5. srpna přivítá mělnická náplavka putovní festival s názvem Energie pro kulturu. Bavit vás bude populární Partička, Kašpárek v rohlíku či Aneta Langerová. Vstup je opět zdarma.

13. srpna se můžeme těšit na již 15. ročník oblíbeného Mělnického koštu. Zahájí ho výstřelem z děla Rytíři Mělničtí. Hudba bude znít na náměstí Míru (Brass Avenue – dechový showband s covery světových hitů), na malém pódiu (The Basketles-Beatles & CCR revival band) i na zámku (cimbálovka Alexandra Vrábela). Radniční dvůr, který zároveň poslouží jako klidová zóna, nabídne řízenou degustaci sektů a perlivých vín z produkce mělnických vinařů. Vstupenkou na akci bude degustační sklenka s logem a ročníkem akce.

V Čechách je spousta míst kam vyrazit, tak si žijte pěkné léto. A buďte na sebe opatrní.


foto: František Hormandl / ostatní se svolením -  Archiv města Mělníka

Zobrazení: 821