Výlety pro nejmenší

Rubrika: Cestování Zveřejněno: středa 1. červen 2022 Autor Zdeněk Modálek Vytisknout E-mail

Zabavit je, utahat, nezbláznit se, přežít další den, nebo také vidět a zažít společně něco nového. Důvodů, proč se vydat s vaší malou ratolestí na výlet, je celá řada. Je pravda, že někdy to není úplně jednoduché, protože potomek ne vždy plně spolupracuje, ale když nepodceníte přípravu, vše do sebe zapadne a je z toho zážitek na celý život. 

Berchtold 

Na dětském tabletu uplyne jen jediná epizoda králíčka Binga a už parkujete před branou zámku Berchtold. Celý areál se nachází zhruba 25 kilometrů od centra směrem na Brno, a tak v případě, že vyrážíte ze vzdálenějšího konce Prahy, budou možná zapotřebí epizody dvě. V obou případech je dojezdová vzdálenost příjemná. Stejně příjemné je i rozmezí ceny vstupenek, které se pohybuje od 30 do 130 korun. Děti do tří let mají navíc vstup zdarma. Peníze však stejně neušetříte, protože hned vedle prodeje vstupenek stojí rafinovaně nastražený mrazák s nanuky. Mrož to jistí, a tak první zastávka v podobě minizoo bude ve znamení otírání upatlaných rukou. Ve výbězích naleznete kozy, králíčky a slepice.

Hned vedle, jen co bys vajíčkem dohodil, se nalézá dopravní hřiště. Doporučuji vzít s sebou odrážedlo nebo kolo. Větší dítě může potrénovat značky a chování na silnici. To menší se zabaví „lítáním“ tam a zpět nebo bouráním do hrazení z pneumatik. Další cestu areálem důkladně zvažte a naplánujte podle mapky, kterou obdržíte u vchodu. Může se Vám stát, že uděláte chybu a narazíte na velkou nafukovací trampolínu. Přinutit pak v endorfinech se koupající dítě, aby pokračovalo dál, je prakticky nemožné. Čas však můžete efektivně využít, když se s partnerem či partnerkou vystřídáte v hlídání. Ten, který nebude mít zrovna službu, může v klidu projít stezku obklopenou miniaturami hradů a zámků. Stojí to opravdu za to. Exponáty jsou moc hezky zpracované a nechybí ani krátké povídání u každého z nich. Jako příklad uvedu hrad Kost, Skalní hrad a poustevna Sloup nebo skanzen v Kouřimi. Začne-li být skákání už příliš dlouhé, můžete Vaše ratolesti nalákat na nějakou dobrotu v místní restauraci.Vizuálně je velmi povedená a jídla také vypadají luxusně, ale pro nás je tu, s ohledem na to, že se v tom malej jen porýpe, trochu draho. Vše řešíme opět nanukem u vstupu, kde Vám udělají i moc dobrou kávu. Díky pěkně zmrzlému Calipu přichází vzácná chvilka klidu a je tedy čas na trochu té historie. První zmínka o panském sídle a statku ve Vidovicích je datována do roku 1388, kdy byl vlastníkem tehdy šlechtický (zemanský) rod s přídomkem „z Vidovic“. Prvním z nich je Vavřinec z Vidovic, poté přešlo vlastnictví na jeho syny Beneše, Jakuba a Jana. Následuje celá řada dalších pánů až do druhé poloviny dvacátého století, kdy na zámečku sídlí protivzdušná obrana Československé armády. Po roce 1990 byl pak areál se zámkem převeden na obec a o 3 roky později prodán soukromé firmě, která zámek a celý areál velmi zadlužila. Areál chátral až do roku 2005, kdy ho koupili současní majitelé a přetvořili do dnešní podoby. Na internetu je ke zhlédnutí zajímavé video, které rekonstrukci mapuje.

Káva vypita, a tak se vydáváme po naučné stezce k místnímu rybníčku. Zatímco dítko bude pravděpodobně zajímat pouze házení kamínků do vody a jaký to udělá šplouch. Vy si můžete pročítat informace na jednotlivých stanovištích. Ty jsou zaměřeny na okolní přírodu a nesou názvy jako Rostliny a bylinky, Ptáci, Život v lese, Ekologie a další. Celkem jich zde najdete jedenáct.

Po absolvování naučné stezky pro nás návštěva pomalu končí. Je vidět, že se do těch malých nožiček vkrádá únava a to je signál vyrazit k domovu. Kdo by si chtěl návštěvu protáhnout, může ještě navštívit Peklo, zahrát si fotbalgolf nebo absolvovat prohlídku zámku. Prohlídka může být i s průvodcem a k vidění jsou vzácné poštovní známky nebo stříbrný a zlatý poklad.

Za nás je zámek Berchtold dobrá volba spíše na dopolední nebo odpolední výlet, ale každý si to může nastavit podle sebe. Každopádně se nám tu moc líbilo a ještě jednou musíme zdůraznit: Pozor na trampolínu.

Krtkův svět

Necelé dva kilometry od našeho měcholupského útulku naleznete areál s názvem Krtkův svět. Je to místo dětem zaslíbené, a tak jsme pro objektivitu oslovili jednoho z renomovaných dětských zpravodajů, zda by pro náš časopis nesepsal krátkou reportáž.

Do parku Krtkův svět je pohodový přístup. Můžete dorazit vlakem, protože vlaková zastávka Horní Měcholupy je pouhých 300 metrů daleko. Na návštěvníky, kteří přijedou automobilem, čekají dvě rozlehlá parkoviště. To vzdálenější je zdarma, bližší za drobný poplatek. Já to však neřeším. Stejně mě táta vezme na koníčka. Po zaplacení vstupného se mi rodiče pokoušejí nasadit červený náramek. Slouží jako volná vstupenka na všechny atrakce, ale mají smůlu. Neladí mi s kšiltovkou. Trvalo poměrně dlouho, než jsme si to vyjasnili, ale snad už se můžeme v klidu soustředit na hraní.

❞ Okamžitě po překonání turniketů začíná zábava. Nejdřív nakrmíte pestrobarevné kapry koi plovoucí v rybníčku, abyste pak plynule přešli na blízkou trampolínu...

Okamžitě po překonání turniketů začíná zábava. Nejdřív nakrmíte pestrobarevné kapry koi plovoucí v rybníčku, abyste pak plynule přešli na blízkou trampolínu. Už z té se mi nechce, ale nechám se přemluvit k pokračování dál a ukazuje se, že jsem dobře udělal. Hned za rohem je obrovská dřevěná prolézačka plná tunelů, lan a skluzavek. Něco zvládám sám, někde se bojím a musí přijít asistence. Rodiče to zvládají na jedničku. Pro některé především silnější maminky, se však prolézačka stává doslova pastí. Vážně se mi tu líbí, ale z jednoho okénka jsem mezi stromy zahlédl nafukovací trampolínu. Nedá se nic dělat, musíme tam. Nafukovací trampolíny jsou v parku dvě, a tak se nemusíte bát, že nebudete mít dostatek prostoru.

Hodiny zatím neumím, takže nedokážu říct, jak dlouho jsem skákal, ale podle hladu bych řekl, že se blíží čas oběda. Kromě kojenecké výživy se do areálu jídlo vnášet nesmí, ale to nevadí. Stánků s občerstvením je tu dostatek. Doufám, že na rodiče nepošlou sociálku, ale vyprosil jsem si hranolky. Jinak výběr jídel je tu pestrý, od zmíněných hranolek, přes špagety až ke grilovanému masu. Všeho, co hrdlo ráčí.

Jsem posilněn a tak letíme dál. Čekají nás ještě další prolézačky, skluzavky, houpačky, vodní hřiště, šlapací buginy, minizoo a hlavně ten fantastický vláček, co jezdí kolem. Já se v něm projel a řeknu Vám, že si připadáte jako králové světa a hlavně na Vás nemůže ten blbej páv, co chodí pořád kolem.Odpoledne hodně přitopilo sluníčko. Park je z větší části situován mezi stromy, ale i tak rádi využijete vodní hřiště. Jedná se o spleť kanálků, kde teče voda, a vy můžete po proudu posílat plastové balónky, nebo jen tak cákat kolem. Na to jsem, mimochodem, expert.

Přiznám se, že mě voda a sluníčko docela zmohly. Asi se začnu chovat protivně, abych dal najevo, že je čas vyrazit domů. Je to škoda. Nestihli jsme cirkusové představení, spousta pouťových atrakcí, a ani jsme nenavštívili Krtkův skleník. Tak snad příště.

Při závěrečném hodnocení musím parku strhnout jednu hvězdičku za sušák na ruce, který mě na toaletě vyděsil k smrti. Jinak se mi výlet moc líbil a mohu vřele doporučit. Pro Pražského strážníka Matěj, skoro tři roky, Praha.

Funpark Žirafa

Máte volno nebo si dokonce vybíráte dovolenou, ale počasí nespolupracuje. Venku se honí temná mračna a hromy s blesky hrozí i doma, protože znuděné dítko brnká na nervy, jak jen může. Nic naplat, je potřeba vyrazit někam, kde počasí nehraje roli a zábava teče proudem. Jestli Vás jako první napadlo restaurační zařízení, tak se vůbec nedivím, ale pravda dnes leží trochu jinde, vítejte ve Funparku Žirafa.

Po vyřízení obvyklých záležitostí na recepci se před Vámi rozprostře 8000 metrů čtverečních zábavy pro děti každého věku. Vřele doporučuji připravit si fotoaparát a zachytit výraz Vašeho dítěte ve chvíli, kdy se před ním celé to barevné místo otevře. Přední stranu vánočního přání budete mít na dalších dvacet let vyřešenou. Další průběh návštěvy se dělí podle toho, jak staré děti máte. Ti šťastnější, kteří mají děti vyššího věku, se mohou posadit do restaurace, koupit si kávu nebo něco dobrého, relaxovat a občas jen koutkem oka zkontrolovat, jestli jejich dítě žije. Pro zbytek začíná maraton. Desítky a desítky atrakcí v podobě kolotočů, skluzavek, trampolín, prolézaček, autodromů nebo bazénků s balónky bude chtít Vaše dítko bez výjimky navštívit a samozřejmě za Vaší asistence.

❞ Společně se proskáčete v nafukovacím hradu, ztratíte se v obří prolézačce plné skluzavek, zastřílíte si balónky ve vzdušném víru...

Je to náročné, ale také zábavné. Společně se proskáčete v nafukovacím hradu, ztratíte v obří prolézačce plné skluzavek, zastřílíte si balónky ve vzdušném víru nebo se sklouznete na donutu. Po vhození mince ještě provětráte autodrom nebo plyšákový autodrom a už začínáte pošilhávat po restauraci, kde byste dobili baterky na další řádění. Kávu mají moc dobrou, jen nepočítejte, že si ji vypijete v klidu nebo, nedej bože, horkou. Na prostoje není čas. Ale každý lok při přebíhání mezi opičí dráhou a skluzavkou z doby ledové je dobrý. Pro starší děti, které jsou už náročnější, funpark nabízí interaktivní lov ryb, vodní hry, basketbal, automobilové závody, letecký simulátor, air simulátor nebo různé herní automaty. Některé jsou dodatečně zpoplatněné, tak drobné s sebou.Stačí lehké čtyři hodinky a máte toho všichni v dobrém slova smyslu dost. Ruce vytahané, jako šňůru od toaletního zařízení, stehna v jednom ohni z nekonečné chůze v podřepu skrz rozlehlé prolézačky. Ale určitě nebudete litovat a my můžeme Žirafu vřele doporučit.

Na závěr ještě dlužíme praktické informace. Areál se nachází v komerční zóně Čestlice. Dostupnost tedy perfektní, s dostatkem místa na parkování. Otevřeno mají denně stejně jako restaurace, které se nacházejí uvnitř. Celodenní vstupenka pro dítě stojí 389 korun, ale objednáte-li ji online, máte deset procent slevu. Vy jako rodič to máte za 99 Kč. Když se to sečte, tak se nejedná o úplně low cost výlet, ale vidět, jak Vaše ratolest se smíchem mizí pod nánosem balónků, je opravdu k nezaplacení.

RODAS Šestajovice

Tak blizoučko, že můžete zaslechnout štěkot služebních psů z jejich klánovické základny, nachází se areál společnosti RODAS. Firma byla založena v roce 1990 na ploše 4500 metrů čtverečních. V roce 1992 byla pak postavena první část provozu na výrobu svíček. Že to nezní jako typ na výlet s drobotinou po boku? Opak je pravdou a myslím, že budete při návštěvě stejně příjemně překvapeni jako já, ale nepředbíhejme.

Po zastavení na loučce sloužící jako parkoviště, můžete z Vašeho malého výletníka opucovat kousky křupek, které mu krátily cestu a vydat se směr recepce. Zde zaplatíte drobný poplatek, dostanete instrukce a zábava může začít. Jako první Vás jistě pohltí zookoutek. Na útulně situovaném prostranství narazíte na shetlandské poníky, holandské mini kozičky, kvésánské mini ovečky, gottigenská mini prasátka, husy labutí, zdrobnělé slepičky a další. To by samo o sobě nebylo nic výjimečného, jenže tady je můžete „kojit“. U vstupu si zakoupíte lahvičky s mlékem a pak je jen na Vás, které zvířátko oslovíte. K mini kozičkám se smí přímo do výběhu a o láhev se rády přetahují. Díky tomu mají děti na dlouhou dobu o zábavu postaráno a Vy je můžete pozorovat s kávou v ruce zakoupenou v místním občerstvení. Díky tomu, jak jsou kozičky oblíbené, a také díky tomu, že jsou „mini“, mají brzo plná bříška. Nemusíte mít však strach, telata z protilehlého výběhu zhltnou zbytky jak po týdnu na moři.Bohužel, ani sosající zvířátka nezabaví dětičky napořád. Je čas nasměrovat kroky do čokoládovny. Za 150 korun zde obdržíte kelímek rozpuštěné čokolády, formičky a různá zdobení jako sušené ovoce, oříšky nebo bonbonky. Část zdobení sice skončí v puse a část čokolády na oblečení, ale i tak vypadají výsledná lízátka k světu. Paní v okénku je nechá pořádně zatuhnout, poté zabalí a suvenýr pro babičky je na světě. Že nejsou prarodiče na sladké? Nevadí, vlastní rukou jim můžete vyrobit také svíčky, které vlastní rukou namáčíte v politurách, sloužící k tomu, aby svíčky nestékaly a zároveň vytvořily barevný vzor. Svíčky si můžete také odlít v ozdobných nádobkách, vaječných skořápkách nebo slupkách od citrusů. Stejně tak je možnost odlít si vlastní voskové pastelky z včelího vosku. Fantazii se meze nekladou.

Až se Váš čas v Šestajovicích naplní, vyrazíte k domovu a v autě začnete hodnotit absolvovaný výlet, myslím, že budete stejně jako já mile překvapeni. Různých zookoutků a minizoo je dnes všude plno, ale stačilo přidat lahve s mlékem a zábava dostala úplně jiný rozměr. Výroba vlastních suvenýrů a dobrot je pak vítaná třešnička na závěr.

Zobrazení: 503