Elektronická dálnice

Rubrika: Naše téma Zveřejněno: neděle 1. listopad 2020 Autor Vojtěch Gabriel Vytisknout E-mail

Každý rok přináší pro řidiče na našich silnicích nějaké novinky. Někdy to může být úprava tvorby záchranářské uličky, někdy vyjmutí některých úseků dálnic z nutnosti platit dálniční poplatky, jindy jsou to nové modernizované úseky silnic první třídy, nebo již dlouhou dobu avizovaná změna bodového systému, o kterém jsme již jednou psali. Někdy se dozvíme o prodloužení modernizace páteřní dálnice D1, či nejednomu pražskému řidiči vstanou vlasy hrůzou na hlavě při pomyšlení na rekonstrukci Barrandovského mostu. Některé změny jsou k lepšímu a u některých lze diskutovat, ale současná změna, která nás čeká v rámci placení dálniční známky je a bude jistě dobrá. Od 1. 1. 2021 se totiž přechází na elektronickou dálniční známku.

Tuto informaci přivítal asi každý řidič, který na přelomu roku či na konci ledna řešil problém sundání papírového kuponu lepeného na pravý dolní roh čelního skla. Osobně jsem časem získal grif, kterým jsem samolepku sundal asi během pár vteřin jedním tahem, ale znám mnoho lidí, kteří k tomu potřebovali fén, škrabku či svou kreditní kartu. U některých řidičů jsem dokonce zaznamenal jakousi sběratelskou vášeň v těchto známkách a nebylo výjimkou vidět i pět kousků jdoucích za sebou – krásně rok po roce. A aby vášeň byla uspokojena i modely ze zahraničí, tak se u zpětného zrcátka vršily další např. rakouské dálniční kupony.

V současné chvíli toto naprosto odpadá. Co se však změnilo, je doba platnosti známky. Asi si teď budete trochu klepat na čelo, jak může být kratší roční kupon oproti novému ročnímu elektronickému? Ano je. Když jste si totiž minulý rok koupili dálniční známku na rok 2020, tak jste si ji mohli vylepit za okno již v prosinci 2019 a v klidu ji sundat posledního ledna 2021. Takže celkem 14 měsíců. To už nepůjde – platnost je daná na dvanáct měsíců od data koupě. Ale pozor, platnost si můžete odložit až o tři měsíce. Takže pokud máte rádi ve věcech pořádek a nechcete na úhradu poplatku myslet, tak již na začátku prosince si známku zakoupíte, zaplatíte a nastavíte si platnost na první únorový den a máte vystaráno (platí pro držitele platného ročního kuponu).

Samozřejmě platnost kuponů je zachována (výše uvedený příklad byl jen výjimkou). Pořád tedy můžete zakoupit kupon na jeden rok, třicet a deset dní. Důležitá otázka vyvstává pro starší řidiče, kteří nemají tolik technických znalostí, a slovo elektronický v nich vyvolává jistou dávku nervozity. Ani ti se nemusí obávat, neboť prodej nebyl přesunut zcela do virtuálního prostředí. Je možné všechny druhy známek zakoupit na vybraných obchodních místech (Česká pošta a Čepro) či v samoobslužných kioscích.

Většina řidičů však využije online prostředí nákupu. Je to pohodlné, bezpečné a v současné situaci, kdy se většina lidí snaží vyhnout frontám a davům, více než vítané. A jak postupovat? Můžete si vybrat např. oficiální i neoficiální e-shop. Do projektu nabízení dálničních známek bude zapojena i Alza.cz. Vyberete si druh známky, zadáte SPZ, zemi registrace vozidla, vyberete počátek platnosti dálniční známky, případně uplatníte nárok na eko cenu (vozidla na CNG) a zaplatíte. E-mailem vám přijde potvrzení o uhrazení poplatku a můžete vesele vyrazit. Pokud budete nakupovat na obchodních místech či u samoobslužného kiosku, tak potvrzení dostanete okamžitě do ruky a rovněž můžete ihned vyrazit.

Elektronický systém má další výhodu v tom, že pokud zadáte svůj e-mail či telefon, tak vám přijde informace o končící platnosti dálniční zámky...

Elektronický systém má další výhodu v tom, že pokud zadáte svůj e-mail či telefon, tak vám přijde informace o končící platnosti dálniční zámky. Stejně tak je výhoda i u pořizování více kuponů jedním majitelem. Při koupi první známky stačí zadat „Přidat další vozidlo“ a máte vystaráno. Vše obstaráte v rámci jednoho nákupu.

Výjimka má název EKO

Stát se snaží motivovat řidiče k pořizování ekologických forem vozidel právě i osvobozením od poplatku za dálniční známku. Jestli jsou některá vozidla více zatěžující pro životní prostředí než ta ostatní, zde rozhodně rozebírat nebudeme. Pravidla jsou dána a zní takto: poplatek nemusí platit čisté elektromobily, plug-in hybridy, které mají emise na jeden kilometr pod hranicí 50g CO2 a jsou označena elektrickou značkou začínající písmeny EL (pokud nejsou a spadají do této kategorie, tak mohou majitelé podat speciální žádost o prominutí poplatku). Dále výjimka platí rovněž pro vodíková auta a částečně jsou osvobozena i vozidla mající pohon na CNG a biometan. Dále nemusí platit vozidla přepravující osoby se ZTP a ZTP/P a vozidla historická mající značky veterána (kompletní přehled všech vozidel osvobozených od zpoplatnění naleznete v zákoně č. 13/1997 Sb., ve znění platném od 1. 1. 2020).

Cena za roční kupon: běžná cena 1500 Kč/Eko cena 1000 Kč

Cena za 30 denní kupon: běžná cena 440 Kč/Eko cena 300 Kč

Cena za 10 denní kupon: běžná cena 310 Kč/Eko cena 200 Kč


 Ne vše je růžové

Ověřování zaplacení dálničních známek plně přešlo do kamerového systému kontrolních bran. Kdo by si však zcela oprávněně myslel, že sama brána načte SPZ vozidla, okamžitě vyhodnotí, zda má vozidlo zaplacený poplatek a v případě přestupku automaticky odešle pokutu, tak se bohužel mílí. Přesné fungování tohoto systému je takové, že brána sice pozná, kdo má a nemá zaplaceno, ale posílá jen statistická data na Policii ČR a Celní správu ČR, které se posléze rozhodnou, kde budou dělat kontroly. Takže systém je postaven na statických branách, které ví, kdo zaplatil a kdo je hříšník, ale jen pošlou info, aby se do těchto míst podívala mobilní kontrola, která musí viníka přímo odchytit a fyzicky přestupek projednat. Logicky se tedy budou mobilní kontroly stahovat tam, kde je nejvíce nezaplacených průjezdů!

Policie ČR i Celní správa mají v rukou technologii, která jim umožní buď přímo skenovat SPZ projíždějících vozidel (i za jízdy kontrolujícího vozidla), nebo se může prostřednictvím tabletu vzdáleně připojit na bránu a data brát přímo odtud.

Osobně se domnívám, že nám v současné podobě vznikl dobrý e-shop na placení dálničních známek bez možnosti efektivní kontroly. Nemusíme sice vylepovat nálepku na okno, můžeme vše uživatelsky vyřídit z pohodlí domova, ale ono pověstné dotažení do konce zde chybí. Asi mnoho čtenářů si bude klást otázku, proč to u nás nejde, když v zahraničí jsou takové systémy běžné a plně funkční. Vyhodnocení přes statickou kontrolu s následným odesláním dat na udělení sankce by obrovským způsobem ulehčilo práci složek IZS a také snížilo počet prohřešků. V současné situaci se můžeme dostat k vyššímu číslu neplatičů, než je nyní. Pevně věřím, že tato situace se co nejdříve změní ku prospěchu bezpečného provozu a oprávněného výběru poplatků.

Stát ušetří mnoho nákladů spojených s tiskem a distribucí dálničních známek, ale v současném stavu se může stát, že vinou nedostatečné kontroly přijde o finance z jejich prodeje!

zdroje: www.edalnice.cz   

Zobrazení: 1524