Mnoho let stojíme téměř na stejném místě aneb Novelizace zákona o silničním provozu
Novelizace – toto slovo ve mně vyvolává pocit jisté nedůvěry. Nedůvěry v to, že v poslední době se mění řada věcí jen proto, aby se něco dělo. Výkazy se plnit musí, neúprosná statistika pohltí další tabulky a možná i ten úřední šiml zařehtá zase o trochu více. Mnoho věcí funguje, tak proč je měnit. Jsou ovšem oblasti, kde jsou změny skutečně potřeba a kde naše republika a její zákony pokulhávají za evropským standardem, který bychom měli, ať již z pohledu historického či geografického, prostě plnit. Možná bychom je mohli i zlepšit. Zde budeme hovořit o dopravě – jednom z témat, kterému rozumí každý občan této země nejlépe.
Každý z nás je téměř denně součástí silničního provozu – ať již jako profesionální řidič, nebo chodec jdoucí si koupit rohlíky do nejbližší samoobsluhy. Jakožto osoba, která do práce dojíždí a občas i v práci jezdí za služebními povinnostmi, mám trochu přehled o stavu silničního provozu a jeho problémech. Nemyslím tím stav pozemních komunikací, to je otázka úplně jiná a rovněž na dlouhé psaní. Myslím tím situaci, kdy na vás na štěrboholské spojce v osmdesátikilometrové povolené rychlosti najíždí řidič polského kamionu nejméně stovkou a svou mnohatunovou nadvládu umocňuje rozsvěcením dálkových světel a bušením do klaksonu. Vzhledem k tomu, že jej máte necelý metr za zadní částí vozidla, tak raději poloslepý a hluchý odbočujete na nejbližším sjezdu a snažíte se celou situaci pochopit. Ano, hovořím o novelizaci známého zákona č. 361/2000 Sb., o provozu vozidel na pozemních komunikacích, který v současnosti čeká na poměrně radikální změny mající jej přiblížit evropskému standardu. Pořád však v tuto chvíli hovoříme o návrhu a nikoliv již schválené a definitivní podobě zákona, který bude na delší dobu ovlivňovat provoz na našich silnicích.
Samotnou otázkou na úvod by mohla být potřebnost legislativních změn. Myslím, že jakékoliv zjednodušení a zprůhlednění plus navýšení trestů pro ty, kteří se na silnicích chovají bezohledně a sobecky, je vítanou a potřebnou změnou k lepšímu. Ne všechny navrhované změny se mohou všem líbit a ne se vším se dá stoprocentně souhlasit, ale tak to prostě je. Pokud bychom měli jen v kostce shrnout nejdůležitější změny a novinky, tak to bude jistě změna bodového systému, který uplatňuje jen prohřešky za šest a čtyři body, dále zpřísnění správních trestů za závažné porušení pravidel silničního provozu, posílení možnosti vyřešením přestupku na místě, zavedení nových podmínek pro začínající řidiče či povinná bezpečná vzdálenost mezi vozidly.
Bez papírů raz dva
V možnosti zadržet řidičský průkaz se navrhuje důsledněji než dnes postihovat případy, kdy řidič nedodržuje podmínky pro řízení, tzn., řídí pod vlivem alkoholu nebo drog, bez řidičského oprávnění, bez profesní způsobilosti či bez povinné lékařské prohlídky. Dále se nově navrhuje možnost zadržení řidičského průkazu, i pokud ho řidič fyzicky nemá u sebe. Řidiči by se pak nevyplatilo ho zapírat, pokud ví, že porušil stanovená pravidla.
Postup podle odstavců 1 až 5 lze uplatnit, i pokud policistovi řidič řidičský průkaz nepředložil. Řidičský průkaz se v takovém případě považuje za zadržený. Tuto skutečnost policista zaznamená v potvrzení a oznámení podle odstavců 3 až 5. Řidičský průkaz se k oznámení nepřikládá a jeho držitel má povinnost jej do 5 pracovních dnů ode dne zadržení odevzdat obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností příslušnému podle místa spáchání přestupku. (Zadržení řidičského průkazu, § 118b, odstavec 6)
Jakékoliv přísnější pravidlo na ty, kteří usedají za volant pod vlivem alkoholu či drog je jistě vítané. Vozidlo se v jejich rukou stává zbraní a já osobně bych byl pro to, aby se sankce ještě zpřísnily. Například dvakrát a dost by mohlo směřovat na recidivu s možností úplného zákazu řízení bez limitu.
Zmohutnělo vaše bodové konto?
Tak tuto otázku si jistě pokládá řada řidičů a dostat odpověď není úplně jednoduché. Samozřejmě, můžete například zajít na Českou poštu, vystát si frontu a u Czech pointu dostanete za drobný poplatek výpis vašeho řidičského konta. Neznám moc lidí, kteří to dělají, a já osobně toto absolvoval jen jednou. V době elektronizace mi přijde trochu absurdní, že již dnes neexistuje snazší cesta. I tento problém by měla řešit novela a zavádí následující:
Na žádost řidiče příslušný obecní úřad obce s rozšířenou působností zasílá řidiči informace o každé změně v jeho bodovém hodnocení
a) krátkou textovou zprávou na telefonní číslo uvedené v žádosti,
b) elektronickou poštou na adresu uvedenou v žádosti, nebo
c) prostřednictvím datové schránky, jejíž identifikátor je uveden v žádosti.
Začátky budou složitější
Dosti diskutovanou záležitostí byl a je tzv. řidičák na zkoušku. V podstatě se jedná o to, že začínajícím řidičům bude po dobu dvou let snížena hranice maximálního počtu dosažených trestných bodů na polovinu, tedy na šest. Na tuto část novely se můžeme dívat několikerou optikou. Odpůrci tvrdí, že se jedná o diskriminační část zákona, která vytváří dvojí metr na řidiče. Na stranu druhou statistiky dopravní nehodovosti mluví jasně, když vysoké procento dopravních nehod s vážnými následky mají na svědomí právě začátečníci. Jenže by se taky mohlo stát, že začínající řidiči budou méně řídit a čekat na uplynutí doby dvou let. Což není moc dobrý nápad, protože potřebujete získat praxi, tedy „vyjezdit se“, ale lidi jsou různí.
Řidiči se po dobu dvou let ode dne udělení řidičského oprávnění snižuje hranice pro postup podle § 123c na 6 bodů.
Po dobu pozbytí, pozastavení nebo odnětí řidičského oprávnění nebo zadržení řidičského průkazu se běh lhůty podle odstavce 1 staví.
Zvýšené pravomoci celníků
Řízení a usměrňování provozu na pozemních komunikacích je rozšířeno o nový odstavec č. 9, který opravňuje celníky v uniformách usměrňovat pokyny provoz na pozemních komunikacích, a to v případech, kdy je to nezbytné pro obnovení bezpečnosti a plynulosti silničního provozu a není-li řízení provozu zajištěno policií. Při usměrňování provozu používá celník pokyny stanovené pro řízení provozu policistou.
Na dálnici až 140
Tato novinka bude možná nejdiskutovanější z celé novely zákona. Místní úpravou provozu na pozemních komunikacích podle § 61 odst. 2 lze nejvyšší dovolenou rychlost podle odstavce 4 zvýšit, maximálně však o 30 km.h-1. Na silnici pro motorová vozidla se směrově oddělenými jízdními pásy lze zvýšit i nejvyšší dovolenou rychlost podle odstavce 3, maximálně však o 20 km.h-1. Na dálnici lze zvýšit i nejvyšší dovolenou rychlost podle odstavce 3, maximálně však o 10 km.h-1.
Pojďme se na to podívat trochu selským rozumem. Nehodovost v posledních letech plus mínus stagnuje na podobných hodnotách a ani nejsmutnější číslo počtu obětí již neklesá, ale v uplynulém roce naopak mírně vzrostlo. Nedělám si iluze o českých řidičích a mé zkušenosti mi dávají jasně za pravdu. Je tomu několik let zpátky, kdy jsme v našem časopise přinesli reportáž z dálniční policie na úseku D5 mezi Prahou a Berounem a já si zapamatoval slova jednoho z policistů: „Osobně jezdím po dálnici maximálně 110 km/h, protože každý den vidím, co se může stát! Povolme sto čtyřicet a většina bude jezdit sto padesát, povolme sto padesát a většina bude jezdit sto šedesát…“
❞ za prosinec 2018 bylo naměřeno 124 případů překročení rychlosti, ale za stejné období roku následujícího, kdy po úpravách byla povolena sto kilometrová rychlost bylo hříšníků desetkrát tolik...
Uvedu jeden příklad ze současné praxe. Na dálnici D5 přímo u Plzně je krátký tunel Valík, ve kterém byla donedávna podle našich pravidel povolena maximální rychlost 80 km/h. Úsek je pod radarem, takže máme statistiku porušování této rychlosti – za prosinec 2018 bylo naměřeno 124 případů překročení rychlosti, ale za stejné období roku následujícího, kdy po úpravách byla povolena sto kilometrová rychlost bylo hříšníků desetkrát tolik!
Pokud se podíváme na čísla, která uvádějí odborné zdroje a samotná policie, tak brzdná dráha při rychlosti 130 km/h činí 93 metrů, ale k té ještě musíme přičíst reakční dráhu, kterou vozidlo ujede po dobu, než dojde k samotnému brždění – takže celkem 129 m za ideálního suchého počasí. Mokrá vozovka nám přidá dalších cca 40 metrů dráhy a to vůbec nemluvíme o náledí, které hodnoty žene do výšin. Dále si musíme uvědomit, že záleží rovněž na výkonu brzdné soustavy, jejím stavu, stavu opotřebení pneumatik a v neposlední řadě i na ostatních řidičích – vy zastavit můžete, ale ten za vámi už nemusí – stačí letmý pohled na tachometr či jiné rozptýlení a desítky metrů navíc naskakují!
Ani navrhovatel v důvodové zprávě k novele tohoto zákona neuvádí jediný argument, proč by mělo k takovému navýšení dojít! Zda je smyslem urychlení dopravy či něco jiného. Já osobně v tom vidím jen zvýšený počet dopravních značek na dálnicích a zvýšené riziko nehod.
Ode mě raději dál
Vzdálenost mezi vozidly doznala dost zásadní změnu již v prvním odstavci. Dříve měl řidič za povinnost udržovat takovou bezpečnou vzdálenost, aby se mohl vyhnout srážce v případě náhlého snížení rychlosti nebo náhlého zastaveno vozidla, které jede před ním. Podle novely musí udržet takovou vzdálenost, aby mohl zastavit.
Co to v praxi znamená? Že budeme muset dodržovat takovou vzdálenost, na kterou jednoznačně jsme schopni zastavit, nikoliv překážku objet. Přesné číslo pro osobní auta se od zákonodárců nedovíme, ale např. v Německu, kde je tato povinnost již dávno v platnosti, to znamená, že si musíte udržovat časový odstup tří vteřin.
Specifická povinnost se stanoví řidičům nákladních vozidel, dlouhých jízdních souprav, zvláštních vozidel a autobusů, a to při jízdě po dálnici nebo silnici pro motorová vozidla. Vedle povinnosti udržovat bezpečnou vzdálenost a dostatečnou vzdálenost, aby se před ně mohlo bezpečně zařadit vozidlo, které je předjíždí, se u těchto vozidel stanoví povinnost dodržovat vždy vzdálenost alespoň 50 metrů při jízdě rychlostí převyšující 50 km/h za vozidlem jedoucím před nimi. Tento požadavek je dán z důvodu zvýšení bezpečnosti silničního provozu, neboť brzdná dráha je u těchto vozidel výrazně delší než u osobních automobilů a následky nedodržení bezpečné vzdálenosti těmito vozidly bývají závažnější.
Pokuty nebudou pro smích, ale…
Podíváme-li se na systém pokut, který platí dnes, tak musíme dojít k jednoznačnému závěru, že je jasně nedostačující. Stačí navštívit naše sousedy, zde se dopustit i malého dopravního přestupku a budeme blahořečit našemu dosavadnímu benevolentnímu systému. To by se však mělo změnit!
Návrhem dojde ke změnám ve výši sazeb pokut za jednotlivé přestupky. Ze současných 7 pásem sazeb pokut se navrhuje redukce na 4 pásma, do kterých se přestupky rozdělí podle jejich závažnosti.
Za přestupky v prvním, nejpřísnějším pásmu bude možné uložit pokutu od 25 000 Kč do 75 000 Kč. Jedná se o nejzávažnější přestupky, jako je řízení motorového vozidla ve stavu vylučujícím způsobilost, který si řidič přivodil požitím alkoholického nápoje nebo jiné návykové látky, odmítnutí podrobit se vyšetření, zda byl řidič ovlivněn alkoholem nebo jinou návykovou látkou, řízení vozidla, aniž by byl řidič držitelem řidičského oprávnění, nebo pokud řidič cizinec pozbyl právo řízení motorového vozidla na území České republiky, či řízení se zadrženým osvědčením o registraci vozidla. Téměř všechny tyto přestupky jsou již nyní řazeny do nejpřísněji pásma.
Další pásma budou v hranici 7 000 – 25 000 Kč, 4 000 – 10 000 Kč a čtvrté, nejnižší pásmo pak bude v rozpětí 2 000 – 5 000 Kč.
U závažných přestupků bych se osobně nebál vyšších kaucí, možnosti zabavení vozidla a okamžitých postihů. Ostatně především u cizinců by se jednalo o účinnou formu sankcí! Novela ovšem vůbec není bezzubá a v případě dopravní nehody s ublížením na zdraví navrhuje ukládat vždy zákaz činnosti řízení motorových vozidel na 6 – 18 měsíců, ať již k tomuto následku došlo spácháním jakéhokoli přestupku!
Zároveň se však výrazně snižuje počet přestupků, za něž se ukládal zákaz činnosti, zejména se vypouští přestupky, za které se ukládal zákaz činnosti při jejich druhém spáchání v jednom roce. Účelem této změny je umožnit jejich projednání příkazem na místě.
Změn je podstatně více
Smyslem tohoto článku není podrobný výpis toho, co by se mohlo novelizací změnit. Je toho samozřejmě mnohem více, ale snaha byla vybrat ty nejzajímavější a nejdůležitější změny, které se dotknout nejširšího spektra řidičů.
Zpřísňovat závažné tresty dává smysl, odstranit bodové hodnocení za banální přestupky rovněž. Trochu sporné je zvyšování maximálních rychlostních limitů na dálnicích, ale vše je v tuto chvíli ještě věcí diskuze a legislativního procesu. Je však více než jasné, že převážná část změn projde a bude aplikována v praxi silničního provozu.
Na závěr lze napsat asi jen toto: Pokud se budeme chovat rozumně, ohleduplně a uvědomíme si, že na silnicích nejsme jen my a naše ego, tak žádná z výše uvedených represí nebude zapotřebí. Ale to je spíš téma pro pohádku, kde všechno dobře dopadne.
Mnoho šťastných kilometrů.
foto: DS MP Praha
Zobrazení: 1385