Nenechme se oškubat
Také jste si všimli, že když jdete do autobazaru či do autorizovaného prodeje vozů jedné či více značek, všude na vás vyskakuje informace o tom, že nepřijímá do prodeje či komise vozy po dopravních nehodách a tudíž si můžete být jisti, že se s nimi u nich nesetkáte? Před nedávnem mi byl doporučen jeden nejmenovaný dovozce vozů z Německa, který prý dodá auto v nejlepším stavu jen od spolehlivých dealerů a s jasnou servisní historií. Okamžitě mi pán po telefonu sděloval jasné a základní pravidlo: vozy, které měly větší nehodu a kde se musela dělat plechařina, prostě nebereme a dáváme od nich ruce pryč! Samozřejmě, to zní velmi lákavě a pro klienta pozitivně, ale co když se stane, že zrovna vy jste tím poškozeným, koho někdo svou neopatrnou jízdou naboural?
Na první otázku z prvního odstavce bychom mohli reagovat sáhodlouhým povídáním o tom, že u mnoho vozidel v autobazarech je prostě nezjistitelné, jestli byly havarované či nikoli. Pokud je vozidlo staršího data výroby a má již po tovární záruce, asi málokdo ho bude dávat opravit autorizovanému servisu, který je mnohdy dražší a také v tomto směru zodpovědnější. Všechna poškození a opravy jsou totiž snadno dohledatelné. Stačí zavolat před koupí na zákaznickou Info linku a myslím, že vám bude přes VIN kód sděleno vše o provedených opravách. Samozřejmě, vše záleží také na lidském faktoru, který je bohužel nevyzpytatelný. Možná mi teď bude někdo oponovat tím, že existují společnosti, které vám vystaví jistý certifikát o osvědčení kvality vozidla. Ano, na takové stočené kilometry se můžete u vozidel s domácím původem docela spolehnout, stejně tak na prověření toho, že vozidlo není součástí exekuce či leasingu a také není kradené, ale spolehlivé informace ohledně havárie zde opravdu nehledejme. Pokud proběhne oprava i po velké havárii v malém autoservisu, tak nikdo nebude nikam nic dávat a zapisovat…
Abychom se té první otázky nedrželi moc dlouho, je třeba napsat, že existuje více metod, jak poznat nabourané vozidlo a tomu se pokud možno obloukem vyhnout – stačí na první pohled vizuální kontrola barvy, zda odstíny sedí, dále se podívat na slícování plechů či na výrobní čísla všech oken – ta by měla být v ideálním případě všechna stejná, ale trochu může být problém u čelního (stačí kamínek a znáte to…). Další je pak kontrola sloupků, zda na nich nejsou sváry či neodpovídající řezy. Totéž platí i o podvozku (někdy se stává, že nejeden šikula vezme dvě totální bouračky a spojí je dohromady – nemusím snad psát, že takové auto je vyloženě hazard se životem). Znalí věci se někdy baví nad videozáznamy z Ruska, kde šikovný Ivan vezme auto připomínající složeného Transformera a udělá z něj luxusní limuzínu – ovšem to je možné právě už jen v Rusku! Další možností je samozřejmě kontrola tloušťky laku vozidla, která by měla být přibližně stejná (nikdy nebude odpovídat na všech místech, to prostě při výrobě nejde udělat, ale pokud narazíte např. na střeše na jinou, výrazně odlišnou tloušťku, věřte, toto auto udělalo kotrmelec či si na něm ustlala vrba…). Pokud chcete mít úplnou jistotu, nechte to odborníkům, ale počítejte s tím, že to bude něco stát. Jestli se nepletu, tak ta jistota vychází zhruba na deset tisíc korun českých. Deset tisíc, které ovšem nejeden pán tvorstva nerad vydá, protože by tím přiznal základní neznalost v oboru, ve kterém musí jasně vynikat. J
Otázka druhá…
Abych na ni odpověděl, tak vás uvedu do situace. Možná to znáte, možná ne. Naskočí červená na semaforu a vy v mírném provozu na ni zastavíte. Naprosto běžná situace, pokud se ovšem za vámi neobjeví červené menší auto s řidičkou, která věnuje více pozornosti věcem v kabelce a na telefonu, než na to, co se děje před ní. To se vám pak stane, že i když zastavíte auto s rodinou před bílou čárou vymezující prostor křižovatky, tak za chvíli stojíte dva metry za ní a to jste celou dobu měli nohu na brzdě. Zde mi dovolte jeden postřeh. Je zbytečné psát o tom, že musíte místo dopravní nehody jasně označit, nasadit si reflexní vestu a pokud možno co nejrychleji opustit vozidlo, aby to další šikula s prstem na mobilu ještě nezhoršil. Ovšem co mne překvapilo, byla rychlost, jakou vedle mne stál nadmíru ochotný pán, který by se mohl pro mé modré oči rozkrájet. Ano, ještě se nedokončil hovor s Policií ČR a už u mne byl lovec nehod. Trochu mi trvalo, než mi došlo, o koho se jedná, ale… Nevím, jak je možné, že se o nehodě dověděli tak rychle. Tvrdil něco o naprosté náhodě a mém velkém štěstí, které předčí i výhru ve Sportce. Mohu mít okamžitě k dispozici jiné auto, všude mne odveze, o nabourané vozidlo se postarají, dají originální náhradní díly a z mého běžného kombíku udělají luxusní SUV na účet pojišťovny viníka. Krásná představa, pokud nepoužíváte mozek a nepochopíte hned, o co jim kráčí. Maximální zisk. Auto, které bylo úplně pojízdné (i podle vyjádření Policie ČR) chtěli hned odtáhnout do autorizovaného servisu jiné značky a ani nechtějte vědět kam daleko. Možná by mi půjčili i to nejdražší, co mají na dobu neurčitou, jen aby byl výdělek. O následném postoji pojišťovny snad není pochyb…
Mé první setkání s motoristickými hyenami dopadlo v můj prospěch, ale co dál. Policie přijela do patnácti minut a začalo kolečko. Doklady, fotografie, potvrzení viníka nehody, test na alkohol, namalování pozice vozidel na vozovku a trocha toho kázání. Odhad škody byl stanoven pod hranici sta tisíc, takže jsme mohli, dle sdělení, celou záležitost vyřídit spolu. Vím, že škoda na první pohled nemusí být vůbec znát a konečná čísla za opravu mi to také potvrdila. Možná jen prasklý nárazník a prohnuté páté dveře, ale ejhle, skutečnost byla trochu jiná – k tomu odřezání a navaření nových nárazových zón, výměna části kabeláže, úplná výměna zadní podlahy a co čert nechtěl i rovnání nosných částí – celkem 180 tis. Kč. Proto radím, pokud se nejedná opravdu o malý problém, raději volejte policii – garantuji vám, že když máte v ruce policejní protokol, tak si nikdo nic nedovolí zpochybnit. A pokud máte vozidlo nové či jen pár let staré, tak všechny opravy vyjdou na dost peněz, i když se mohou zdát drobnými.
Fajn, paní pod mým dohledem zavolala na svou pojišťovnu, celou záležitost nahlásila a já z ní vymámil číslo škodné události. Na to, prosím, nezapomeňte. I kdyby vám viník sliboval hory doly, že jej pošle expressem až k vám na stůl, chtějte jej okamžitě. Nikomu se nevyplatí důvěřovat a vy si hajte svá práva. Je to právě protistrana, která vám na několik týdnů či měsíců značně zkomplikovala život, narušila soukromí a nedej bože i zdraví! To číslo totiž budete potřebovat při nahlášení škody pojišťovně viníka. A tady další postřeh – vše vyřizujte, pokud možno, co nejdříve a nespoléhejte na druhé (např. autorizovaném servisu, kterému podepíšete plnou moc). Budete skenovat papíry, posílat je a dožadovat se. Nikdo vám nic na talíři nedá. Pojišťovnám jde v první řadě o zisk a rozhodně vám nebude předhazovat, na co všechno máte ze zákona právo. Takže si v klidu požádejte o náhradní vozidlo, na které máte právo po dobu nezbytně nutnou k provedení opravy. K tomu slouží síť smluvních autopůjčoven. Nemůžete si tedy jen tak někam vyrazit, vzít si své vysněné auto a čekat, že pojišťovací ústav zatáhne pronájem. Máte však nárok na tu třídu a kvalitu, kterou jste měli předtím, než vás potkala slečna/paní s telefonem v ruce!
Druhé fajn a pozor! Ne všechny autorizované servisy vaší značky musí být zákonitě smluvními servisy pojišťovny. Tady je nejlepší se hned informovat na zákaznické lince, a pokud vozidlo odtahujete, odtah směřovat právě na smluvní servis. Přes týden by vám tam mohli i půjčit náhradní vůz, ale vzhledem k tomu, že je půjčují i jiným klientům a to zpravidla s delší rezervací, tak se budete muset obrátit na výše zmiňované půjčovny.
Třetí fanj a konečně odpověď. Doba, kdy se pojišťovny vymlouvaly při úhradě na amortizaci dílů a snažily se tak své náklady minimalizovat na úkor poškozeného, jsou naštěstí nenávratně pryč. Pokud se s takovým chováním a postojem setkáte, nenechte si jej líbit. Stačí pohrozit právníkem či kontaktem na patřičné úřady a mělo by být vše srovnáno. Ovšem druhou věcí je to, co bylo zmiňováno hned v samotném úvodu. I když servis vozidlo opraví naprosto perfektně, již nikdy nebude mít takovou hodnotu, jako před samotnou havárií. Říká se tomu snížení tržní hodnoty vozidla po dopravní nehodě. Sami si představte situaci, kdy před vámi stojí dva identické vozy, a vy o jednom víte, že byl bouraný – ten si asi nevyberete.
Zní to zcela logicky, ale právní praxe byla téměř až do roku 2017 zcela jiná. Nikdo vám ztrátu hodnoty vozidla neuhradil a vše bylo zamítáno s tím, že vozidlo bylo řádnou opravou uvedeno do původního, tedy „předhavarijního“, stavu. Podíváme-li se však na vyjádření soudu, tak zjistíme, že dnes tomu tak opravdu není:
„Pokud obnovení původního majetkového stavu není možné jinak než za použití nových náhradních dílů, oprava byla provedena účelně a směřovala jen k odstranění následků škodné události, nelze přenášet povinnost k úhradě nákladů na uvedení věci do původního stavu na poškozeného a neodůvodněně jej znevýhodňovat oproti škůdci. Je třeba přihlédnout i k tomu, že v případě havarovaného vozidla, byť opraveného novými díly, je jeho skutečná hodnota vždy nižší než původní hodnota použitého vozidla.“
„Ekonomická hodnota vozidla (či obecně věci) totiž není determinována pouze jeho „technickou“ či „funkční“ hodnotou, nýbrž obecně tím, jaký užitek je svému vlastníku způsobilé přinést. Bez pojmu užitku nelze pojem hodnoty rozumně formulovat. Tento užitek samozřejmě může spočívat v tom, že vlastník bude vozidlo užívat v rámci běžného provozu, avšak například i v tom, že se může v kterémkoliv okamžiku v závislosti na svých aktuálních potřebách a preferencích rozhodnout, že vozidlo pronajme nebo prodá.“
Není ve své podstatě důležitá přesná citace soudů, ale skutečnost, že samotný Ústavní soud (spis. zn. II. ÚS 795/16, ze dne 27. 4. 2017) dal návod, jak řešit podobné případy. Nestačí jen úhrada opravy, ale i uhrazení částky rovnající se poklesu tržní hodnoty věci. A jak k takovému číslu dojdeme? Od toho jsou soudní znalci a odhadci. Věřte, že kvalitní servis vám v takové situaci rád pomůže a poradí. Možná udělá předběžný odhad a vy si pak vše vyřešíte s pojišťovnou. Možné další varianty vývoje by byly spíše jako věštění z křišťálové koule, ale váš nárok na úhradu již nezmění.
Neztrácet hlavu
Co tedy napsat závěrem. Pokud se stanete poškozeným při dopravní nehodě (schválně opomíjím situace, kdy dojde k poškození zdraví, neboť při tom jsou plechy auta to poslední, na co budete myslet), tak neztrácejte chladnou hlavu. Pokud se nejedná o banalitu, volejte Policii ČR. Vše si důsledně nafoťte, nahrajte video. Když přijde enormně hodný pán, který chce pomáhat za každou cenu, tak jej pošlete pryč a neztrácejte s ním čas. Včas vše nahlaste pojišťovně viníka, od kterého si vyžádejte číslo škodné události. Trvejte na svém právu na náhradní vůz. Vše konzultujte s pojišťovnou a nepředbíhejte ji. Máte nárok na kvalitní opravu i náhradu ztráty tržní hodnoty vozu!
Možná budete mít měsíc zkomplikovaný život, ale alespoň vám tu ztrátu někdo uhradí. Přeji mnoho šťastných kilometrů.
Zobrazení: 1484