ELPIDA znamená naděje

Rubrika: Reportáž Zveřejněno: čtvrtek 1. září 2022 Autor Radka Rüsterová Vytisknout E-mail

Tak, jako jsou rozdílná batolata, puberťáci, nebo lidé středního věku, jsou rozdílní i ti, kteří se již pyšní označením senior. Za seniora začne být člověk obvykle považován okolo 60. až 65. roku života, přičemž například v pražské MHD jezdíme od 60 do 65 let za poloviční jízdné, od 65. narozenin neplatíme nic. Takže být pětašedesátníkem je super. V tomto a pozdějším věku může každý z nás vyvíjet mnohé činnosti a aktivity, a to nejen jezdit zdarma tramvají. Přesvědčit a inspirovat nás mohou třeba ti, kteří se schází v ELPIDĚ. Že vám název nic neříká? Ale Ponožky od babičky určitě ano. Ty jsou jedním ze čtyř hlavních projektů této obecně prospěšné společnosti. 

Pomáháme seniorům zůstat samozřejmou, sebevědomou a respektovanou součástí naší společnosti.

Díky Magistrátu hl. m. Prahy teď sídlí společnost v bývalé První české obecné škole na Smíchově. Objekt z poloviny 19. století volá po rekonstrukci, ale na tu se nejprve musí sehnat peníze. Tady, v pobočce „Bělidlo“, která funguje jak uvnitř, tak v příjemném vnitrobloku, se scházejí senioři – vidět se, poklábosit, navštívit jazykový, počítačový nebo fotografický kurz či kurz tréningu paměti, tvůrčí dílnu, různé druhy cvičení, právní i psychologické poradny, zajímavé besedy. Každý čtvrtek se tady pletou již zmíněné ponožky. Akcí je možné se účastnit  on-line z celého Česka. Druhá pobočka „Přístav 7“ má sídlo v Holešovicích a program je i tady pestrý a nabitý. Jezdí a chodí se i na výlety po Praze a mimo ni.Jak-že je to s těmi ponožkami? Plete je více než 200 babiček z celé České republiky už od roku 2015. Každá má svůj vlastní styl a díky tomu je každý pár unikátní. Prodávají je v rámci svého e-shopu, na trzích či prostřednictvím smluvních prodejců. Ponožky nabízejí i firmám jako dárek pro jejich partnery a zaměstnance. Získávají tak peníze pro své další aktivity. Seniorky měly díky pletení o zábavu postaráno i v době izolace v nejtěžších covidových časech. A plést ochotně učí i ty, které to zatím neumějí. I u nás mají Ponožky od babičky své fanoušky a já věřím, že kromě mých dětí je pod stromečkem najdou i některé z těch vašich či vaši rodiče. Na zimu se budou hodit. Irena Seifertová, vedoucí kanceláře ředitele, je balí jako vánoční dárek už několik let.

Vím, že slovo charita a pomoc ti není cizí. Jak jsi „kápla“ právě na ponožky z Elpidy?

„Jak jsem přišla na Elpidu? Nějakou náhodou jsem narazila na jejich webovky, které mě zaujaly. Když jsem je otevřela, úplně si mě ten nápad získal… přispějete na dobrou věc a ještě za to něco dostanete. K tomu všemu miluju pletené ponožky a je vidět, že je dámy pletou s láskou. Moje rodina je pravidelně dostává už několik let, jsou krásně balené a vždycky víte, která babička je pletla. Navíc tatínek, který žil v seniorském bytě, s nimi „slavil“ obrovské úspěchy. Kdyby Elpida pořádala kurzy pletení pro veřejnost, přihlásím se na ně.“ (Ano, kurzy pletení tady opravdu pořádají, hned tě přihlásím, pozn. autorky)

Není malých dárců

Jako spousta jiných organizací, nadací a spolků, tak i tady je vítaná každá koruna od větších či menších dárců. Pomáhají jak jednotlivci, tak větší společnosti. Mezi individuální dárce patří například paní Franziska Diana Sternbergová, majitelka častolovického zámku, která podporuje vydávání časopisu VITAL. Časopis, který spojuje generace, vychází každé tři měsíce již od roku 2007. Na více než 80 stranách tady najdeme rozhovory, reportáže, povídky, informace o dění v ELPIDĚ i články v mnohém inspirativní. Můžete si jej předplatit pro sebe, nebo předplatné věnovat jako dárek. Určitě tím někoho potěšíte.

Píšeme i o stáří – takovém, jaké je a jaké by být mohlo. A píšeme o něm tak, aby to bavilo i třicátníky. Stáří je totiž zatím jediný známý způsob, jak se dožít vysokého věku.

Pro ty, kteří hledají nová přátelství, funguje Seznamka. Zprostředkovává seznámení on-line, stačí si jen na webových stránkách založit svůj profil a hned s tím začít. Iveta Čížová, PR manažerka, k tomu dodává: „Do procesu seznamování nijak nezasahujeme a ani vývoj nesledujeme. Nemáme informace o žádných seznámeních vedoucích k svatbám, ale z mé zkušenosti můžu říct, že naši klienti častěji hledají kamarády a parťáky než partnerské vztahy.“

OLD'S COOL

Pěvecký sbor Elpida tvoří pětadvacet dam ve věku od šedesáti do osmdesáti let a sbormistryně Eliška Radikovská. Poprvé se sešly na podzim 2010 a už v únoru 2011 měly první vystoupení s Please The Trees a Pavlem Bobkem. Poté následovala řada koncertů a nahrávek i s jinými interprety. Sbor koncertoval na řadě velkých českých festivalů, jako jsou Colours of Ostrava, Rock For People, United Islands a dalších. Členky pěveckého sboru často vystupují jako modelky na různých vizuálech akcí a kampaní, např. klip Kájo, nevolej! – ten byl součástí kampaně na podporu sbírky, která měla umožnit rozšíření provozní doby Linky pro seniory. Dále kampaně ZOOT – historicky první projekt v rámci ZOOT DOBRO z roku 2016, trička OLD'S COOL, Ponožky od babičky a další.

Největším zážitkem pro mě byl náš třídenní výlet do Bratislavy, kde jsme si zazpívali v rámci festivalu OLD’S COOL. Zpívalo se i ve vlaku, měli jsme spontánní koncert na bratislavském hlavním nádraží a celý výlet jsme zakončili společným koncertem s Janou Kirschner. E. Radikovská.

Linka seniorů, která je, stejně jako Linka bezpečí, bezplatná díky Nadaci O2 a funguje od roku 2002 v celé ČR, přijme ročně okolo 40 tisíců hovorů. Z velké části se jedná o hovory seniorů, kteří potřebují poradit, jsou osamělí (a to nejen kvůli covidu), cítí se ohroženi aktuální situací ohledně energií a dalšího zdražování, exekucí nebo si někdy prostě jen potřebují popovídat. Volají ale i jejich děti či sousedé, kteří o ně pečují a kteří se o ně bojí. Každému se tady snaží pomoci, rozproudit krev v žilách, ubezpečit, že každý problém má řešení. Kdo nechce volat, protože ne každému se chce o problému mluvit, nebo má potíže s řečí, může poslat e-mail.

Na jaře letošního roku uspořádali nadšenci z ELPIDY velký ples. Celý výtěžek z něj – tedy to, co utržili za prodej vstupenek a tombolu, si samozřejmě mohli nechat, ale neudělali to a peníze věnovali na pomoc Ukrajině. Pokud k tomu budou příznivé podmínky, rádi by udělali ples i v příštím roce, protože víte, co se v nejbližší době chystá? Vlastně mne v tuto chvíli trochu mrzí, že ještě mezi seniory nepatřím. Po úspěchu s tanečními, kde bylo možné zopakovat si standardní tance, teď na podzim rozjedou kurzy swingu. Povede je herečka, tanečnice, zpěvačka, swingařka tělem i duší Kateřina Kráľovská Steinerová, která bude své žáky nejen učit kroky, ale bude povídat o hudbě, oblečení, filmech nebo osobnostech, které k době swingu neodmyslitelně patří. Není to její první spolupráce s touhle společností. Ta začala už v roce 2014 díky projektu „ODBABI“, který spojoval babičky a vnučky při šití šatů z polotovarů. První ukázku své lekce swingu předvede 17. září.V ten den proběhnou oslavy 20. výročí založení ELPIDY v rámci sousedských slavností Zažít město jinak. Slavit se bude ve velkém. Nejprve bude zahájeno několik výstav (výběr z Old´s Cool, výběr z obálek časopisu Vital a výběr nejlepších fotek z archivu Elpidy), nebude chybět pěvecký sbor Elpida společně s Václavem Havelkou, proběhnou impro divadelní exkurze po budově Bělidla, představeny budou kurzy Centra, připraven bude fotokoutek. Kolem páté hodiny se začnou míchat na míru vytvořené drinky, pokřtí se několik novinek včetně prvního dílu podcastu nebo speciální narozeninové kolekce Ponožek. Vezměte tedy taneční botky s sebou a vzhůru na Smíchov. A nejen vy, ale i vaši blízcí senioři. Třeba se rychle rozpomenou jak na Lindy hop. Roztančete to společně a podpořte tak aktivní stáří.

Za pomoc děkuji Broně Hilliové, vedoucí kulturních projektů ELPIDY.


foto: Elpida

Chcete ELPIDU podpořit finančně? Možností je mnoho. Můžete si vybrat projekt, na který chcete přispět, přímo na jejím webu nebo kupte ponožky. Finanční podporu zprostředkovává také třeba internetový obchod ALZA.cz (neplést s ALSA z. s. – o té až v příštím čísle), kde v záložce Souhvězdí pomoci najdete dárkové poukazy a ty jednoduše přidáte ke svému nákupu.

Zobrazení: 193