Globální hráč z Uherského Brodu
Česká zbrojovka Uherský Brod je ve světě zbraní pojem už několik desetiletí.
Některé její výrobky zná u nás téměř každý. Kdoví, kolik československých vojáků drželo v ruce nezničitelnou útočnou pušku Sa vz. 58 nebo slavný škorpion Sa vz. 61. Kdoví, kolik myslivců při lovu využívá nejrůznější typy brokovnic a kulovnic.
A do povědomí střelecké veřejnosti se dostaly a dostávají i další výrazy, reprezentující moderní současnost: P-01, P-07, P-09, P-10, Shadow 2, TS 2 Orange, Scorpion Evo 3, CZ BREN 2 a další.
Při pohledu nazpět zjistíme, že Česká zbrojovka je kupodivu relativně mladý podnik. Jako akciová společnost vznikla teprve v roce 1936, kdy začalo docházet k rozsáhlým přesunům strategických podniků co nejdále od německých hranic. V Uherském Brodě tak vyrostla úplně nová a moderní továrna. V prvních letech své existence se věnovala produkci leteckých kulometů.
Po osvobození se společnost postupně stává hlavním československým výrobcem ručních střelných zbraní. Vyrábí se tady především samopaly, které můžete vidět i ve filmu Král Šumavy. Říkalo se jim „pumpička,“ a v padesátých letech byly hlavními pěchotními zbraněmi naší armády.
V roce 1959 spatřila světlo světa zbraň, kterou držel v ruce snad každý zdravý chlap, narozený v Československu do roku 1985 – samopal Sa vz. 58. Celkově se jich vyrobilo k jednomu milionu kusů. Ve své době to byla konstrukčně originální alternativa k sovětskému kalašnikovu, kterým byly vyzbrojeny ostatní armády Varšavské smlouvy. Exportoval se do mnoha zemí, i když především do třetího světa. Ještě relativně nedávno jsme je ve velkém (a zdarma) dodávali kurdským povstalcům v Sýrii – a pořád sloužily.
Celkově se jich vyrobilo k jednomu milionu kusů. Ve své době to byla konstrukčně originální alternativa k sovětskému kalašnikovu ...
Jeho výroba sice skončila už bezmála před čtyřiceti lety, ale dodnes je v Česku populární a oblíbený. Dokonce vznikly podniky, které na trh dodávají pod různými názvy osmapadesátky nově vyrobené a díly na úpravu a tuning těchto zbraní. Ano, osmapadesátka je morálně zastaralá, ale drží si svoji cenu a pořád se vyrábí všelijaké taktické příslušenství. Je to stejné, jako kdybychom šperkovali starého Favorita nebo Formana. Nový kabát, stará střeva, ale co, osmapadesátku prostě v Česku milujeme.
A následovala další pecka – Sa 61, Škorpion. Zbraň pro speciální jednotky, Vězeňskou a Pohraniční stráž. Škorpion byl dokonce tak dobrý, že patřil mezi nejoblíbenější zbraně italské mafie. Oficiální výroba skončila v roce 1979.
Rok 1975. Zrodila se hvězda. CZ 75. Druhá nejkopírovanější pistole na světě po Coltu 1911.
Zbraň s perfektní ergonomií a unikátním dvojčinným spoušťovým mechanismem spoludefinovala kategorii „zázračných devítek“, tedy velkokapacitních SA/DA pistolí ráže 9 mm Luger – SA/DA spoušťový mechanismus předtím žádná pistole s dvouřadým zásobníkem nepoužila. A stále se v téhle kategorii řadí k nejpopulárnějším. Kolik se jejích kopií vyrobilo všude možně po světě kvůli nepřihlášeným patentům, to už nikdo nikdy nespočítá...
Ad nepřihlášené patenty... Naneštěstí pro Českou zbrojovku totiž pistole vznikla ve špatné době. Systém patentů byl tehdy složitější, byla by to dlouhá historie, ale zjednodušeně: všechny výrobky určené pro zbrojní průmysl se patentovaly v utajeném režimu. Takový patent byl však platný pouze na území Československa, tudíž mohla být konstrukce zbraně volně zkopírována kdekoliv ve světě.
Takový patent byl však platný pouze na území Československa, tudíž mohla být konstrukce zbraně volně zkopírována kdekoliv ve světě.
Na scéně se postupně objevuje řada pistolí série CZ P-10. Hned první model této série, compact CZ P-10 C, byl prestižním americkým magazínem Guns & Ammo vyhlášen „Pistolí roku 2017.“
A dochází k dalšímu rozvoji. Společnost expanduje do zahraničí, exportuje do nových zemí, do výroby se dostávají nové zbraně, zbrojovka získává armádní zakázky. Dneska už je Česká zbrojovka globálním hráčem. Svoje výrobky vyváží do více než stovky zemí světa, výrobní kapacity má v mnoha zemích, koupila americký Colt, koupila švýcarského výrobce střeliva swissAA...
Samozřejmě, že někdy zbrojovka také šlápla vedle. Občas se nepovedly některé typy pistolí, které dnes nenajdete už ani v bazarech. Kritice neušel ani první CZ 805 BREN. Ale firma se z chyb a kritiky dokázala poučit.
Portfolio vyráběných krátkých zbraní je dneska takové, že si vybere opravdu každý, ať už sportovní nebo sváteční střelec. I ten, kdo chce zbraň nosit každý den (EDC). Každá dlaň a každá ruka si vybere svoji zbraň, svoji pažbu. Vybere si ten, kdo preferuje pistole s vnějším kohoutem, tak ten, který dává přednost pistolím se skrytým kohoutem v režimu striker-fired.
Vnější kohout? – Ano, hned vidíte, že je zbraň připravená k výstřelu. Problém může být u jakékoliv další činnosti; ať už je to uložení zbraně do pouzdra, nebo výměna zbraně za teleskopický obušek, musíte vypustit bicí mechanismus. Činnost navíc, někdy prováděná ve stresu, kdy vám adrenalin teče z uší. Na střelnici to ještě jde, ale v praxi? Komunikujte s druhou stranou, parťákem, sledujte okolí, manipulujte s pouty... Striked-fired? Zjednodušeně systém „nabij a zapomeň.“ Ve světě už to pochopili a řadoví policisté jsou vyzbrojeni SF zbraněmi. Náboj je sice v nábojové komoře, ale pokud střelec opravdu nezmáčkne spoušť na doraz, pak je možnost výstřelu prakticky nulová. Instruktoři, preferující systém SF tvrdí, že čím méně manipulace daná věc vyžaduje, tím je menší pravděpodobnost, že střelec něco po... po... pokazí.
Na druhou stranu: každému vyhovuje něco jiného.
Výrobky CZ samozřejmě používáme a využíváme i u naší Městské policie Praha. Momentálně je nejpoužívanějším typem pistole CZ 75 D Compact. Na všech služebnách bychom jich napočítali přes jedenáct set. Naházet je na jednu váhu (á 800 gramů), bez zásobníků a nábojů, ukázala by hmotnost přes jednu tunu. A poskládat je za sebou na délku (á 18,4 centimetrů), měřil by tenhle had 242 metrů (podle nové populární jednotky SI: přes jednapadesát kodiaqů těsně za sebou).
Poté, kdy vstoupila v platnost novela zákona o zbraních a střelivu, kdy žadatel o zbrojní průkaz může u zkoušky dostat prakticky jakoukoliv zbraň, se ve spolupráci s naším Útvarem vzdělávání přikoupila například CZ P-10, kozlice nebo malorážka CZ 457.
Městská policie hlavního města Prahy nepoužívá jiné zbraně než ty z České zbrojovky Uherský Brod.
Ale zkrátka a dobře: Městská policie hlavního města Prahy nepoužívá jiné zbraně než ty z České zbrojovky Uherský Brod.
Začátkem letošního října vydala Česká zbrojovka tiskovou zprávu, která musela potěšit snad každého příslušníka ozbrojených složek. Ti, kteří slouží a pracují v řadách obecních a městských policií, si mohou některé modely zakoupit s dvacetiprocentní slevou. A to už se počítá!
Kterých modelů se to týká? Pětinu ceny si můžeme odečíst u všech modelů CZ P-07, CZ P-09, CZ P-10, CZ 75 P-01 a dokonce u dlouhé zbraně CZ BREN 2 Ms 11“. Této slevy můžeme využít do 31. prosince 2023, rezervované zbraně pak můžeme vyzvednout až do konce února 2024.
Česká zbrojovka má přímo v centru Prahy svoji podnikovou prodejnu na adrese Opletalova 37. V souvislosti se zmíněnou akcí jsem nezaváhal, prodejnu navštívil a vyzpovídal Jiřího Neumanna, který má v CZUB na starosti prodej zbraní civilnímu sektoru.
Nákup zbraně tady je svým způsobem opravdu zážitek. I nákup takové obyčejné součástky na pistoli, jako je záchyt závěru, se nedávno pro autora článku stal zajímavou zkušeností. Dostalo se mi rad, jak o pistoli nadále pečovat, nač si dávat pozor, a to v takovém rozsahu, že to zdaleka přesahovalo nákup jedné „obyčejné“ součástky. Přitom lidé za pultem zdaleka nemohli čekat, že se k nim za pár týdnů vrátím.
Pane Neumanne, v první fázi musím vyseknout poklonu vašim kolegům za pultem. Řekněte nějaké podrobnosti k oné slevě pro příslušníky ozbrojených složek.
Za pochvalu děkuji. Ke slevě: zájemce se musí registrovat na webových stránkách České zbrojovky. Každý zájemce si může objednat jen jednu zbraň. Akce neplatí jen u nás, ale platí i v síti našich partnerských prodejen všude možně po republice.
Sleva se nevztahuje na modely, které by si zájemce vytvořil přes náš konfigurátor. Což je vychytávka, kdy si zákazník sám určí, jak má zbraň vypadat. Možné je úplně všechno, nejen například střenky, ale i barvy. Tady třeba vidíte růžovou pistoli.
Zajímavý kus, ale osobně preferuji jiné barvy. Když se člověk rozhlédne, najde tady všechno. Dokonce i oblečení...
Když jste sem vstoupil, dostal jste se nejdříve do oddělení s oblečením. To rozdělujeme na myslivost a taktiku. Kdysi dávno jsme byli zaměřeni jen na myslivost. Požadavky trhu nám řekly, že pozornost se přesunuje na taktiku. Takže teď je to zhruba půl na půl. Prodáváme však i další příslušenství.
Všiml jsem si. Mířidla, kolimátory, puškohledy, tlumiče…
Dnes už to není o tom, že si koupíte pušku a ta má na sobě všechno. Proč byste platil za něco, co třeba nevyužijete a odstraníte? Takže ano, v mnoha případech nabízíme a prodáváme jakýsi základ. Například na 80 až 90 procentech našich dlouhých zbraní nenajdete mířidla. Ať si každý vybere ta, která mu vyhovují.
Trochu to srovnám s koupí auta. Také si nekoupíte auto, které vám nabídnou napoprvé. Nakonfigurujete si auto tak, aby odpovídalo vašim požadavkům a představám. Tohle je stejné – koupíte základ a pak už jen ladíte a ladíte... Chcete tohle? Nechcete? Fajn, tohle vyhovuje? OK, co dál? Optika? Pouzdro? Popruh?
Takže individuální přístup?
Do velké míry ano. Samozřejmě jsou klienti, kteří jdou najisto. Někde si už nějakou zbraň osahali, udělali s ní zkušenost a vědí, co chtějí. Ale mnohdy to tak nefunguje. Kolega na prodejně musí zjistit, k čemu vlastně tu kterou zbraň zákazník chce. Chce lovit? A co asi bude nejčastějším úlovkem? Na jakou vzdálenost? Chce soutěžit, chce si zastřílet jen tak občas na střelnici? Kolegové vás vyzpovídají a doporučí vám nějakou zbraň. Můžete se jejich radami řídit, ale také nemusíte, vaše věc.
Klient by měl počítat s tím, že jeden nákup trvá minimálně půl hodiny až hodinu. Přece jen je to významná investice... To platí, i když má v hlavě už zbraň vybranou. Chceme, aby zákazník odcházel spokojený a aby byl se zbraní spokojený i v budoucnu. Zákazník dostane všechny informace, rozborku, sborku, jak zbraň čistit, tipy a triky, jak s ní zacházet.
Mimochodem, co musím udělat, abych u vás mohl pracovat?
Zajímat se o zbraně i ve svém volném čase. Sebevzdělávat se. Sledovat služebně starší kolegy, dívat se jim pod ruce, poslouchat je při jednání se zákazníkem.
Člověk po nástupu k nám prochází jakýmsi kolečkem, kdy je celou dobu pod dohledem zkušenějšího kolegy a k samostatnému prodeji se dostane až po půl roce. A k samostatnému prodeji dlouhé zbraně se třeba dostane až téměř po roce. Všechno má svůj čas.
Musím říci, že prostředí prodejny je hodně reprezentativní.
Děkuji, zásluha mé předchůdkyně na místě vedoucí prodejny. Pražská prodejna je v podstatě reprezentační prodejna celé společnosti. Jsme kousek od centra, denně nám sem přijde také řada cizinců. Často to jsou fandové naší firmy a někdy doma i nějakou tu naši zbraň mají. Chtějí si třeba jen popovídat. Není z toho třeba okamžitý obchod, ale třeba si naši zbraň koupí někde na druhé straně zeměkoule.
Nepříjemné situace se stávají. Nejkřiklavější případ byl cizinec, který vytáhl pistoli, na kterou neměl vůbec žádné doklady, ani české povolení, prostě nic.
Zažil jste tady situaci, která by se dala nazvat prekérní? Byli jste nuceni zavolat někdy policii?
Několikrát už ano. Nepříjemné situace se stávají. Nejkřiklavější případ byl cizinec, který vytáhl pistoli, na kterou neměl vůbec žádné doklady, ani české povolení, prostě nic.
Ale z jiného soudku: taky máme zákazníky, kteří si přes hodinu nechají ukazovat všelijaké zbraně, a na závěr požádají o balení diabolek. A aby toho nebylo málo, pak řeknou prodavači, že je to nějak moc a ať mu tak tři deka odsype…
Na vašich webovkách jsem zjistil, že pořádáte jakýsi „Den s podnikovou prodejnou ČZ.“ Přibližte, o jakou akci jde.
Je to akce, která se koná už podruhé. Snad v této nově vzniklé tradici budeme pokračovat. Zákazník si pod odborným dohledem může vyzkoušet zbraně, které zvažuje koupit.
Koná se na moderní střelnici Střelecký servis na Černém Mostě. Budeme tam mít více stanovišť. Na jednom místě budou lovecké zbraně, na druhém samopaly v samočinné verzi a malorážky, na třetím pistole. Klient si vyzkouší více variant střelby, střelbu s tlumičem, se subsonickým střelivem, s kolimátorem.
Určitě přijďte, nudit se nebudete. Najdete tam celé portfolio námi vyráběných zbraní, k dispozici vám budou naši konzultanti.
Děkuji vám za rozhovor.
P.S.: Den s podnikovou prodejnou České zbrojovky se konal v sobotu 21. října. Zájemce si zaplatil jen palpost a spotřebované střelivo. Snad se podobná akce bude opakovat, byl to v mnoha ohledech skvělý zážitek. Poděkování všem na místě z prodejny Opletalova, jejich trpělivost a zaujetí pro věc byly obdivuhodné!
Zobrazení: 415