Jsem profesionál a dokážu pracovat s každým ….

Rubrika: Reportáž Zveřejněno: pondělí 1. únor 2021 Autor Jiřina Ernestová Vytisknout E-mail

Strážník Vojtěch Dombai z OŘ Praha 11 navštívil koncem minulého roku Zásahovou jednotku Městské policie Bratislava a o své zážitky se s námi podělil.

Na našem instagramovém profilu si všiml, že mezi sledujícími je i Zásahová jednotka bratislavské městské policie, začal si s kolegou psát, slovo dalo slovo a v prosinci vyrazil na kolegiální návštěvu do slovenské metropole. Navštívil jejich zbrusu novou moderní služebnu v ulici Obchodná. Hned za vchodem ho upoutala modře podsvícená recepce s historickými obrázky Bratislavy. Novotou zářila i zasedací místnost určená k instruktážím, kde má svůj stůl i velitel směny. Dveře z této místnosti vedly do chodby, kde je umístěné zařízení k vybíjení zbraní. Nechyběla ani prostorná kuchyňka a kancelář velitele, v suterénu pak sociálky a šatny. Jednotce i nové služebně dal zelenou primátor Bratislavy Matúš Vallo.

Zásahová jednotka MP Bratislava byla založena 1. září 2019 a vede ji zkušený velitel Ondřej Kováč. Důvodem jejího vzniku byla především neúnosná bezpečnostní situace v samotném centru Bratislavy, její hlavní úkol tak spočívá v dohledu nad dodržováním veřejného pořádku a bezpečností lidí v této lokalitě. Jednotku tvoří 12 členů, z toho 4 ženy. Mají speciální vybavení i označení, každý člen má svůj nosič plátů včetně balistického a protiúderový set, který tvoří ochranná přilba a sada chráničů určených zejména na zajištění bezpečnostních opatření nebo demonstrací. Při výkonu službu používají členové Zásahové jednotky 2 vozidla (KIA Ceed 1,4i a Škody Octavia combi s motorem 1.5 TSi CNG), která jsou vybavena defibrilátorem, protiúderovým štítem, 15m lanem, speciální velkou lékárničkou, boxem na stříkačky, chemickými světly, velkým páčidlem, protipožární dekou, gumovými rukavicemi, rouškami a plachtou k evakuaci osob.

Bratislava je rozdělena na 5 okresů a 17 městských částí. Městská policie má cca 350 strážníků a skládá se z 5 tzv. expozitur (obvodních ředitelství), součástí jsou i následující útvary zaměřené na speciální činnost:

Útvar dopravy a parkování – je vyčleněn na dopravu, „botičky“, odtahy a parkovací lístky.

Útvar jízdní policie a kynologie.

Zabezpečovací stanice – ostraha magistrátu, galerií atd.Městská policie hlavního města SR Bratislavy

Zásahová jednotka

DESATERO Zásahové jednotky

  1. Zákonnost, férovost, a pořádek se vyžaduje
  2. Pomoc a podpora kolegovi kdekoliv a kdykoliv
  3. Pomluvy a udávání se neakceptuje
  4. Velitel rozhoduje ve věci jakéhokoliv sporu
  5. Posiluj tělo, posílíš ducha
  6. Uč se a zdokonaluj, každý bez rozdílu, i nový člen může přinést zkušenost
  7. Buduj dobré jméno MĚSTSKÉ POLICIE a ZÁSAHOVÉ JEDNOTKY
  8. Dbej na svůj vzhled a výstroj
  9. Člověk má právo dělat chyby, musí ale být za ně zodpovědný
  10. Dělej vše pro to, abys patřil do týmu

Toto je závazný dokument pro každého člena Zásahové jednotky Městské policie Bratislava. Všichni se ztotožňují s obsahem a zavazují se dodržovat ustanovení tohoto předpisu. Je povinností respektovat a podepsat Desatero zásahovky pro ujednocení pořádku a struktury. Nesouhlas s jakýmkoliv ustanovením má za důsledek překážku v práci a společných cílů Zásahové jednotky.

Motto: Jsem profesionál a dokážu pracovat s každým ….

Zobrazení: 841