Psovodi

Rubrika: Reportáž Zveřejněno: pondělí 1. březen 2021 Autor Redakce Pražského strážníka Vytisknout E-mail

Být psovodem je tak trochu výjimečné postavení v rámci výkonu služby. Pes budí respekt, pozornost a zájem. Je to podobné, jako když proti rozvášněným fotbalovým fanouškům nastoupí řada těžkooděnců na koních. Málokdo by se dobrovolně pustil do křížku s řádně vycvičeným německým ovčákem, který poslechne svého pána na slovo a který má tak trochu agresi v krvi. Mnozí lidé si myslí, že strážníci psům sundávají náhubky při každém zákroku, ale opak je pravdou. Když se zeptáte zkušeného psovoda, tak náhubek zůstává a počet zákroků, kdy bylo opravdu nutné použít takovýto donucovací prostředek (daný zákonem) lze spočítat na prstech jedné ruky za dlouhou řádku let. Ostatně asi málokdo pochybuje o devastujícím zranění způsobené řadou dlouhých zubů. Jakožto „donucovák“ bohatě stačí, když vás pes začne vytlačovat svoji vlastní vahou i s náhubkem.

Psovodem se u městské policie nemůže stát každý. Vyžaduje se delší praxe ve výkonu, vynikající fyzická příprava a samozřejmě splnění zákonných podmínek psovoda – tedy pravidelné a opakované plnění teoretických a hlavně odborných předpokladů, které kontroluje Policie ČR jednou za dva roky. Samotní psi pak musí skládat opět pravidelnou zkoušku z poslušnosti a obran.

Psi jsou v rámci Prahy u MP Praha nasazování k běžné hlídkové činnosti, ale také na nejrůznější bezpečnostní opatření například v součinnosti se státní policií.    

Zobrazení: 883