Medaile Za záchranu života - za pomoc nejcennější

Rubrika: Reportáž Zveřejněno: úterý 3. prosinec 2019 Autor Jiřina Ernestová Vytisknout E-mail

Připomenutí výjimečných činů našich kolegů, které končí zachráněným lidským životem, vám přinášíme pravidelně dvakrát do roka. Tady jsou další z nich.

  Medaile Za záchranu života převzali z rukou ředitele Eduarda Šustera 24. července strážníci z Prahy 1 – David Hanc a Radek Maršál. Zatímco druhý jmenovaný obdržel medaili I. stupně, u Davida Hance se jedná již o druhý oceněný čin. Medaili I. stupně získal za záchranu ženy, která v prosinci 2017 zkolabovala v OC Quadrio.

  Tentokrát přijala hlídka vyznamenaných strážníků během své služby oznámení o muži, který zkolaboval v blízkosti sochy svatého Václava. Strážníci na místo dorazili za rekordní dvě minuty a okamžitě zahájili nepřímou srdeční masáž, pak použili automatický externí defibrilátor. V resuscitaci pokračovali až do příjezdu záchranné služby. Svým profesionálním jednáním výrazně přispěli k záchraně lidského života.  Ředitel Eduard Šuster ocenil 16. srpna medailemi Za záchranu života úctyhodný čin strážníků z Prahy 4, kteří se významně podíleli na záchraně života mladé ženy. Hlídka ve složení Bc. Michael Kott, Bc. Tomáš Valter a str. Denisa Bláhová dorazila ke zkolabované ženě za tři minuty od převzetí žádosti záchranné služby. Mladá žena po pobytu v sauně zkolabovala v hotelovém bazénu. Při příjezdu strážníků byla již vytažena z vody, ale nejevila známky života. Hlídka vystřídala v nepřímé masáži srdce jednoho ze svědků události a použila přenosný defibrilátor, který je součástí výbavy služebního vozidla. Po dvou výbojích se podařilo srdeční funkci obnovit, pak byla žena předána do péče záchranné služby. U strážníka Tomáše Valtra se jedná o medaili II. stupně. První si převzal před několika lety za záchranu sebevraha, který chtěl ukončit svůj život pádem z okna.  Hlídka městské policie z Prahy 14, ve složení Lenka Kotrčová a Milan Rejholec, si 13. srpna při průjezdu Broumarskou ulicí všimla dvojice mužů na mostě nad železniční tratí.  Jeden stál v hlubokém předklonu na zábradlí, druhý ho držel za kotníky, mával na hlídku a snažil se mu zabránit ve skoku dolů. Strážníci pohotově zareagovali, pomocí hmatů a chvatů přetáhli psychicky rozrušeného muže na bezpečnou stranu zábradlí a předali ho přivolaným záchranářům. Jejich rychlý a profesionální čin ocenil 6. září ředitel Městské policie hl. m. Prahy Eduard Šuster medailemi Za záchranu života.foto: DS MP Praha

Zobrazení: 1704