Technika IZS v záři reflektorů

Rubrika: Reportáž Zveřejněno: úterý 1. listopad 2022 Autor Zdeněk Modálek Vytisknout E-mail

Kromě tvorby a spravování vlastního profilu se můžete na Instagramu stát fanouškem prakticky všeho, co Vás napadne. Jen v České republice existují téměř tři miliony účtů. Největší pozornosti se samozřejmě těší různé celebrity, sportovci nebo spoře oděné influencerky. Překvapivě velkou komunitu tvoří také vše, co se týká složek integrovaného záchranného systému. Osobní profily policistů, strážníků, hasičů či záchranářů, fanouškovské účty zaměřené na jednotlivá oddělení nebo techniku tvoří poměrně silný proud v Markově metarybníčku. A právě tři tvůrce, jejichž oko se skrz fotoaparát zaměřilo na vozy a techniku IZS jsme oslovili pro krátký článek. Jste-li followery jedné ze stránek jako jsou Emergency_vehicles_responder, fotopostrehy_izs, izs_czech_photografer nebo byste jen rádi nakoukli za profilovku a zjistili, kdože tak fandí strojům, které každý den používáte, tento článek je určen Vám.

Pod názvem Emergency_vehicles_responder se skrývá dvacetiletý Matěj z Přerova. Fanouškem všeho, co se týká integrovaného záchranného systému, je zhruba od svých 14 let. Kde se vzal nápad založit si fanouškovský účet, popisuje poměrně otevřeně. „Nějakou chvíli jsem sledoval nyní největší a nejlepší stránku IZS, kterou je Technikaizs.cz a rozhodl jsem se, že něco podobného bych chtěl vyzkoušet i já, tak jsem si založil Instagramový profil a začal jsem fotit. Později mi i sami fanoušci začali posílat své fotografie a nyní to mám tak, že jsem k české technice přidal i tu zahraniční.“ Další otázka musí samozřejmě směřovat na techniku naší městské policie. Který stroj se Vám nejvíce líbí? „Nejnovější vozidlo pro odvoz opilých osob na záchytnou stanici a pak vozidla pro kynology, ale nevypadá taktéž špatně ani nový VW Caddy. Celkově, kdybych to měl shrnout, tak vozový park MP Praha se mi moc líbí.“ To jsme samozřejmě moc rádi. V současné době naše městská policie přebírá nové služební Octavie, o kterých píšeme také v říjnovém čísle strážníka. Určitě budete mít zase co fotografovat. Je nějaká meta nebo cíl, kam byste chtěl stránku posunout? „Je to jen můj koníček, takže já jsem rád, když něco nového fanouškům předám. Fanoušci jsou rádi, že vidí něco, co ještě nikdy neviděli, ale nemyslím si, že bych byl něco jako Technikaizs.cz, tak daleko to asi nedotáhnu.“ Uzavírá skromně Matěj.

Další stránka obtěžkaná téměř devíti stovkami příspěvků nese název Fotopostřehy_IZS. Její správce o sobě tvrdí, že je nadšenec obdivující práci IZS, její techniku a jednou by rád u „složek“ pracoval. Stejně jako v předchozím případě pokládáme několik rychlých otázek.

Fanouškem IZS jste od malička?

Ano, IZS mne zajímal od mala. Často jsem chodil na akce Den s policií, rád jsem sledoval ukázky činnosti složek IZS a na akce podobného typu chodím i v současnosti.

Jak Vás napadlo vytvořit fanouškovský Instagramový účet?

Založil jsem si ho pro zábavu. Začalo to focením techniky, která mne zajímala, ale tyto fotky nikdo další neviděl. Později jsem zjistil, že na Instagramu jsou účty, kde fandové zveřejňují fotky techniky IZS. To mne inspirovalo a napadlo mne zkusit také zveřejnit některé fotky s tím, že bych lidem ukázal jakou IZS používá techniku. Tak 12. 7. 2018 vznikl účet s názvem fotopostrehy_izs, kam jsem začal vkládat své fotopříspěvky. Po založení jsem si říkal, že si to možná najde pár příznivců. Nikdy bych nevěřil, že dosáhnu počtu 2000 sledujících, které to bude zajímat a to nejen z ČR, ale i ze zahraničí.Máte nějakou osobní zkušenost s MP Praha?

S MP Praha mám osobní zkušenost. Jednou jsem volal na linku 156 při nálezu injekční stříkačky na ulici. Přístup služby na operačním středisku byl velmi příjemný a také hlídky, která na místo přijela. Další zkušenost je z focení, kdy na náměstí Republiky byla hlídka se starým Ivecem Daily, sloužícím k převozu podnapilých osob na záchytnou stanici. Toto staré Iveco již nahradil Mercedes-Benz Sprinter a Iveco bylo raritním „úlovkem“, proto jsem ho chtěl vyfotit. Přišel jsem ke strážníkům a oslovil je, zda je možné si vozidlo vyfotit. Oba členové hlídky byli milí, nejen, že mi umožnili udělat fotku, ale ještě jsme si chvilku o tomto modelu povídali.

❞ Toto staré Iveco již nahradil Mercedes-Benz Sprinter a Iveco bylo raritním „úlovkem“, proto jsem ho chtěl vyfotit... 

Která technika MP Praha je podle Vás nejzajímavější?

Z techniky MP Praha mi přijde nejzajímavější vůz odchytové služby Volkswagen Crafter s rozložením kotců pro zvířata a množstvím vybavení pro odchyt jakéhokoliv zvířete. Dále Mercedes-Benz Sprinter k převozu podnapilých lidí na záchytnou stanici. Zvláště uspořádáním zadní částí vozidla, vybavením kamerovým systémem sledujícím dění ve vozidle a také možnost přepravy ležícího člověka.

Máte ohledně Vaše účtu nějaký cíl nebo sen do budoucna?

Rád bych zachytil techniku IZS všech krajů ČR.

Posledním z oslovených influencerů je sedmnáctiletý Adam, jehož stránka izs_czech_photografer prozatím přilákala 1200 sledujících. Fanouškem IZS je také od mala a nápad na založení stránky dostal ve chvíli, kdy se mu v galerii začaly hromadit fotky vozidel IZS, a přišla mu to jako dobrá příležitost, aby se o ně někde na sociálních sítích podělil s ostatními fanoušky. Co se týče vozového parku Městské policie Praha, tak vyloženě oblíbené vozidlo nemá. Naše stroje se mu líbí celkově. Také rád vzpomíná na jednoho našeho kolegu, který mu poskytl nášivku a doufá, že se mu podaří rozšiřovat svojí stránku dál. Víc informací jsme z Adama sice „nedostali“, ale i tak mu držíme palce do budoucna.

Palce držíme vlastně všem, kteří se snaží zpopularizovat složky IZS. Doufáme, že jim díky našemu článku budou přibývat noví sledující, kteří je nakopnou do další práce.

Zobrazení: 374