Tiché oslavy

Rubrika: Reportáž Zveřejněno: úterý 1. prosinec 2020 Autor Jiřina Ernestová Vytisknout E-mail

Silvestrovská služba je pro řadu profesí pořádná dřina. Na pořádek a bezpečí dohlížejí v ulicích posílené směny strážníků a policistů, počty požárů a popálenin několikanásobně převyšují standardní průměr, záchranáři vyjíždějí k desítkám úrazů způsobených zábavní pyrotechnikou.

Je to každý rok stejné – pokaždé někdo přijde o prsty nebo oči

Při odpalování ohňostrojů, petard a dělobuchů dochází nejčastěji ke zranění rukou a prstů, hned v závěsu jsou ale také hlava a oči. I nepatrné odletující jiskry mohou zrak vážně poškodit, způsobit trvalé oční vady, v krajním případě slepotu. Jen během poslední silvestrovské noci převážely posádky pražské záchranné služby v souvislosti s použitím zábavní pyrotechniky dva pacienty na kliniku plastické chirurgie, dva na kliniku popáleninové medicíny a dva na oční oddělení.

Mezi zraněnými bylo i 13leté dítě, kterému petarda na Břevnově vážně poranila tvář. Dalším  pacientem byl 30letý Luboš s devastujícím zraněním. Římská svíce měla prý vystřelit osmkrát, po sedmé ráně ale vybuchla u jeho ruky. Své o tom ví také 14letý Daniel. Sklonil se k petardě, která vybuchla později, než měla, a utrhla mu ukazováček.

Z nebe nad Vltavou padaly labutě

Zábavní pyrotechnika jako by neodlučně patřila k veselému vítání nového roku. Její následky ale ani trochu veselé nejsou. Má na kontě mnoho mrtvých, slepých, hluchých nebo ztracených domácích i volně žijících zvířat. Ty domácí často uklidní až sedativa. V roce 2011 spadly v městečku Beebe v americkém Arkansasu po novoročním ohňostroji z oblohy stovky vyplašených vlhovců červenokřídlých, kteří tam hnízdili. O dva roky později se podobná událost stala v Praze, kdy na Mánesův most, nedaleko od místa odpalování ohňostroje, spadly mezi diváky tři zraněné labutě. Jedna zemřela na místě, jedna utonula, třetí těžce zraněná skončila v záchranné stanici.

I to je Silvestr

Exploze rachejtlí zanechávají stopu také ve složení vzduchu. Zůstávají po nich vyšší koncentrace oxidu uhličitého, oxidu síry a oxidu dusíku – tedy zplodin hoření – a také těžké kovy, které slouží k obarvení ohňostroje. Prachové částice s chemikáliemi kontaminují půdu a vodu, která je nezbytná pro život. Měření nárůstu hodinových koncentrací poslední den a noc v roce ukazují hodnoty mnohonásobně vyšší, než jsou stanovené limity.

...spadly mezi diváky tři zraněné labutě. Jedna zemřela na místě, jedna utonula, třetí těžce zraněná skončila v záchranné stanici...

Smutné prvenství

Evropská pravidla dělí ohňostroje do čtyř kategorií podle nebezpečí, které představují. Do první spadají například bouchací kuličky, ve druhé jsou petardy nebo římské svíce. Označení F3 mají dělobuchy a menší kulové pumy. Za ohňostroj čtvrté kategorie se v ČR považuje pouze pyrotechnika obsahující deset a více kilogramů výbušniny. Firem, které výrobky kategorii F4 nabízejí volně v e-shopech, je v naší republice jedenáct, nejvíce v Evropské unii. Smutné prvenství.

Co na to Praha?

Průlomovou obecně závaznou vyhlášku regulující používání zábavní pyrotechniky schválila Praha v roce 2017. Regulovala ale používání pouze té profesionální – pořádání ohňostrojů. Ty byly zakázány po celý rok kromě dvou dnů spojených s oslavami konce roku – Silvestra a Nového roku. Ale právě v těchto dnech docházelo k živelnému odpalování laické pyrotechniky, centrum metropole se měnilo ve válečnou zónu.  V listopadu schválilo vedení města novelu této vyhlášky, která je určená pro obyvatele a návštěvníky Prahy a která citelně rozšiřuje seznam míst, kde bude od 1. prosince odpalování zábavní pyrotechniky zakázáno. Do původního textu § 4:

Provedení ohňostroje nebo ohňostrojné práce, která nepodléhá povolovací povinnosti, je na území hlavního města Prahy zakázáno:

  • v památkové rezervaci v hlavním městě Praze,
  • na řece Vltavě, na ostrovech v jejím toku a na pozemcích sousedících s korytem tohoto vodního toku, a to v šířce do 50 metrů od břehové čáry,
  • v okruhu 250 metrů od zařízení poskytujících zdravotní lůžkovou péči nebo od domovů pro seniory anebo od domovů pro osoby se zdravotním postižením,

novela doplnila písmena d) až g) v následujícím znění:

  • na přehradách, hrázích, vodních nádržích, jezech a zdržích a ve vzdálenosti do 50 metrů od nich,
  • na zvláště chráněných územích a ve vzdálenosti do 50 metrů od těchto území,
  • v přírodních parcích a ve vzdálenosti do 50 metrů od těchto parků,
  • ve vzdálenosti do 250 metrů od areálu Zoologické zahrady hlavního města Prahy, útulků pro zvířata a zařízení poskytujících veterinární pohotovost.

Zároveň přibyl nový § 4a, který zakazuje na území Prahy používat výrobky využívající ke svému neřízenému letu zahřátý vzduch či horké spaliny z vyvíječe plamenného hoření, jako jsou zejména výrobky pod názvem lampiony štěstí, létající lampiony, létající štěstí, létající přání.

S původně zamýšleným celoplošným zákazem nesouhlasily některé radnice a kancelář primátora. Uhlídat všechny případy a celé území metropole je nereálné také pro strážníky městské policie.

Otázka používání zábavní pyrotechniky rozděluje společnost. Jedna část si bez ní nedovede oslavy konce roku představit, druhá by ji nejraději zakázala. Já chci poděkovat vedení Prahy za té, že budou letošní oslavy v metropoli snad klidnější a bezpečnější.

foto: pixabay.com

Zobrazení: 649