Street Law – Právo neprávníkům
Vstupní hala obehnaná šedými mramorovými sloupy, ze které se rozbíhají chodby do jednotlivých přednáškových místností. Ticho a prostupující aura něčeho vznešeného, váženého a vlastně i trochu tajemného. To jsou kulisy místa, kde ti nejlepší profesoři již 675 let předávají právo budoucím právníkům. Vlastně ne tak docela. Díky projektu Street Law již nemusíte být student práv, aby se Vám otevřely brány a vytříbené mozky zdejší právnické fakulty. Stačí se jen přihlásit a Street Law tým složený jak ze studentů, tak vyučujících pomůže rozptýlit zmiňované tajemno obestírající právní problematiku. O tom, jak celý projekt předávání práva neprávníkům pomocí workshopů, simulovaných soudů, přednášek a dalších aktivit funguje, jsem vyrazil vyzpovídat vedoucí projektu Zuzanu Vanýskovou. Sama místní univerzitu vystudovala, pracuje na Katedře právních dovedností a vedle doktorského studia má od letošního léta na starosti zmíněný projekt. Času tedy nemá na rozdávání a tak rychle k první otázce.
Představila byste Váš projekt?
Street Law se snaží zábavnou formou právo předat neprávníkům. Naší typickou cílovkou jsou studenti středních škol, ale nebráníme se v podstatě nikomu dalšímu. Působili jsme ve věznicích, kde jsme se věnovali typicky dluhové problematice. Působíme také na základních školách a někteří naši lektoři velmi rádi chodí do domovů pro seniory. Letos jsme pořádali ve spolupráci s Juridikem, který působí tady na fakultě, simulované soudy pro Univerzitu třetího věku. Ty proběhly dva a ještě dva proběhnou na jaře. Takže ta cílovka je poměrně široká, třeba v minulosti jsme jezdili na romské dětské letní tábory. Nebráníme se tedy ničemu, ale převážně se zaměřujeme na středoškoláky. Cílem je neučit lidi právní teorii, ale dát jim nějaké základní právní povědomí.
Jak si vysvětlujete velký nárůst zájmu o Váš nejnovější projekt Základy práva pro středoškoláky – Street Law Uni?
Je poměrně složité se na naši právnickou fakultu dostat. Chcete-li studovat právo, tak to není úplně jednoduché a mám za to, že pro spoustu studentů středních škol může být náš kurz Základů práva pro středoškoláky – Street Law Uni – zajímavá přípravka, která je navíc zdarma. Za tu dobu, co Street Law na univerzitě působí, spolupracujeme s celou řadou gymnázií nebo středních škol, máme blízké vztahy s učiteli a skvělou reputaci, učitelé nás často doporučují svým studentům. Nabízíme i kurzy pro tyto samotné středoškolské učitele, děláme kurzy o platném právu. Podíváme se s nimi, co je soukromé právo, co je veřejné právo, připravujeme také kurzy, jak o právu učit nebo dáváme tipy na nějaké aktivity, které by nemusely učitele napadnout. Abych se však vrátila k té Street Law Uni. Tohle už je její třetí ročník. Začínali jsme v covidu online. Druhá proběhla na jaře a zúčastnilo se 50 studentů a teď se nám přihlásilo neuvěřitelné množství 115 zájemců a myslím, že kdybychom nechali otevřené přihlašování, tak by to bylo i 150. Museli jsme tak letos otevřít 4 třídy.
Setkala jste se někdy se studentem, který se sem na fakultu přihlásil na základě návštěvy nějaké Street Law aktivity?
Když jsem studovala ve třetím ročníku, tak jsem chodila v rámci právní praxe na středních školách – Street Law 2 učit na jedno pražské gymnázium. Několik studentů mi řeklo, že by chtěli jít studovat práva, a pak jsem se s nimi tady na fakultě potkala. To bylo hezké.
Co studenty na středních školách nejvíce zajímá?
Nejvíc je zajímá trestní právo. To je velmi zajímavý obor. Tam se můžete bavit o všem možném, od vražd, přes znásilnění až po rozdíl mezi trestným činem a přestupkem. Ač se to nezdá, tak je tahle oblast lépe pochopitelná a uchopitelná, protože spousta toho mohli studenti vidět například v televizi, zato dědické řízení pro ně není tak úplně blízké. Dost se věnujeme také civilnímu procesu. Například, když jedete na černo tramvají a chytnou Vás, tak kam až se ten proces může dostat.
Nejvíc je zajímá trestní právo. To je velmi zajímavý obor. Tam se můžete bavit o všem možném, od vražd, přes znásilnění až po rozdíl mezi trestným činem a přestupkem.
Jak se výuka proměňuje? Před 10 lety se například neřešilo GDPR. Přizpůsobujete výuku?
Pro učitele jsme dělali kurz, který byl na to zaměřený. Pak jsou tu někteří naši lektoři, kteří mají tuto problematiku rádi, a zajímá je. Někteří pak takové workshopy školám nabízí.
Představila byste koncept simulovaných soudů, které pořádáte?
Simulované soudy slouží jako skvělá výuková metoda v tom, že si studenti zkusí některou z rolí. V tuhle chvíli máme připravených 6 simulovaných soudů, které si učitelé i s metodikou mohou stáhnout na našem webu a sehrát si ten soud se svými studenty. Jednotlivé případy jsou postavené tak, aby nebyl jednoznačný vítěz a jednoznačně správné řešení. Studenti jsou na straně žalujícího nebo obžalovaného, jsou i soudci, mohou dostat také roli svědka nebo poškozeného. Typicky je v každém případu 16 až 20 rolí. Zbytek studentů může tvořit veřejnost nebo dostanou roli například reportéra, který musí udělat výstup na školní web. Celá simulace slouží k tomu, aby si studenti vyzkoušeli, jak to jednání vypadá. Cílem je také rozvíjet schopni studentů kriticky a pohotově myslet a vybavit je základními znalostmi a dovednostmi týkajícími se práva, včetně principů a hodnot, na nichž je právo založeno. Potvrzuje se nám, že to studenti vnímají vážně. Snaží se do té role vžít a nastudovat si vše, co je potřeba. Bývá to velmi zábavné i poučné. Simulované soudy pořádáme také pro seniory, nově ve spolupráci s fakultní Univerzitou třetího věku.
Jak vidíte Street Law do budoucna? Máte v plánu nějaké nové projekty?
Byli jsme zapojeni do projektu s názvem Zvyšování povědomí o judikatuře evropského soudu pro lidská práva a dalších mezinárodních závazcích ČR v oblasti lidských práv. V rámci tohoto projektu jsme udělali ve Street Law spoustu práce. Například lidskoprávní workshopy, s kterými jsme byli všude možně po republice. Pořádali jsme také letní školy, o které byl velký zájem. Celému týmu se to líbilo, takže se teď budeme snažit získat nějaký další projekt, abychom mohli naše aktivity rozšiřovat.
Byli jsme zapojeni do projektu s názvem Zvyšování povědomí o judikatuře evropského soudu pro lidská práva a dalších mezinárodních závazcích ČR v oblasti lidských práv.
Vzkázala byste něco zájemcům o studiu tady na univerzitě?
Určitě pojďte studovat práva. Je to zábava a určitě si najdete odvětví, které Vás bude bavit, nebo Vás to bude bavit celé. Potkáte tu skvělé lidi, jsou tu skvělé přednášky a možnosti uplatnění. A taky se všichni můžete zapojit do Street Law, rádi Vás v našem týmu uvidíme.
Na závěr mohu jen dodat, že celému projektu držím všechny čtyři palce. Právní povědomí je důležité a každý, kdo díky Street Law tu pokutu prostě zaplatí, než aby čelil budoucí exekuci, nebo každý, kdo bude se strážníkem spolupracovat, protože on na ty úkony opravdu má právo, se jednoduše počítá.
Zobrazení: 516