Úvodník září 2023

Rubrika: Úvodníky Zveřejněno: čtvrtek 31. srpen 2023 Autor Irena Seifertová Vytisknout E-mail

Milé kolegyně, milí kolegové, vážení čtenáři,

letní měsíce nám daly možnost načerpat novou energii, odpočinout si od denní rutiny a věnovat se aktivitám, na které nám během roku nezbývá čas. A je jedno, jestli jsme dny odpočinku trávili aktivně objevováním nových míst, s rodinou, nebo jen lenošením. Takže sbohem slunné dny plné dobrodružství a volného času, vítejme zpět v realitě!  V září se my strážníci stáváme strážci dopravy. Nejsme na přechodech jen proto, abychom dávali signál řidičům, kdy mají zpomalit či zastavit, ale jdeme také příkladem těm nejmenším, kteří se pravidlům silničního provozu teprve učí. Až budete čelit nejrůznějším situacím za nejrůznějšího počasí, neztrácejte úsměv ani nervy. Ať Vám směny rychle a v klidu utíkají. 

Na co se můžete těšit v zářijovém čísle našeho časopisu? Osobně do časopisu vyjma úvodníku přispívám výjimečně, ale rozhovor s ředitelem Celního úřadu pro hlavní město Prahu Josefem Vachtlem fakt doporučuji. V rozhovoru jsme samozřejmě hned na úvod nemohli nezmínit naši vzájemnou spolupráci v  oblasti vymáhání pokut. Ale pan ředitel je nejen šéfem celníků, ale také příjemný a inspirativní společník, takže v rozhovoru najdete mnoho zajímavých údajů a někdy i příhod z kategorie „neuvěřitelných.“ Zkusili byste si tipnout, kdy se v českých zemích objevili první celníci? Byli to právě celníci, kteří vždy sloužili panovníkovi a městu, a první zmínka o nich se objevuje v zakládací listině Břevnovského kláštera – takže už v desátém století. V rozhovoru zazní i věta, která by se měla stát leitmotivem pro státní správu, samosprávu i justici: „Právo v České republice musí platit pro všechny. Bez výjimky.“

Nejen rozhovor o práci celníků ale stojí za přečtení. Patnáct let od svého vzniku si připomíná skupina Taxi, která je součástí Hlídkového útvaru. Její služby oceňují zvláště cizinci a turisté. V článku se dozvíte, jaké zajímavé případy také řeší a řešili. A jednu reálnou situaci zveřejňujeme v netypickém formátu, a to formou povídky – aneb co se také může stát, když najdete trochu přerostlou ještěrku.

Sebevražda je citlivé a vážné téma, které vyžaduje respekt a empatii. Jako strážníci řešíme dnes a denně nejrůznější situace, při kterých se musíme umět rychle rozhodovat a zároveň být i citliví. Přestože jsme se tomuto obtížnému tématu věnovali nedávno, máme za to, že je důležité o něm hovořit, abychom mohli lépe porozumět faktorům, které to ovlivňují a mohli tak nabídnout pomoc těm, kteří se cítí ohroženi. Rádi bychom se tak připojili k těm, kteří podporují vzdělávání a povědomí o tomto tématu a současně tak poskytli podporu těm, kteří to potřebují.

Tak na čtenou zase za měsíc

Irena Seifertová

Zobrazení: 490