ČERČANSKÁ KOUPADLA, v rytmu první republiky

Rubrika: Cestování Zveřejněno: neděle 30. červen 2024 Autor Zdeněk Modálek Vytisknout E-mail

Vlny veder navštěvují naší republiku stále častěji a se stále větší intenzitou. Ve chvíli, kdy se teploty přehoupnou přes magickou třicítku, stává se úprk k vodě nejvhodnější strategií přežití. Pro ty, kteří už mají dost přecpaných pražských koupališť, chemií přesycené vody a „napálených“ cen, představuje Pražský strážník retro alternativu jen kousek za Prahou. Nese jméno Čerčanská koupadla a retro je zde nejen koncept celého areálu, ale hlavně styl života, kdy nikdo nikam nespěchá a neřeší ani vi případnou retro postavu.

Koupadla byla založena roku 1904 Čerčanským Okrašlovacím spolkem a od počátku nesla status říčních lázní. Ten se však v proudu času vytratil a dnes tento název skoro nikdo nepoužívá. Pro koupadla byla historicky jednoznačně nejdůležitější rodina Vávrova. Ta z jedné strany umožnila výstavbu na vlastních pozemcích, ze strany druhé, díky svým penězům a zápalu pro sport, vtiskla areálu ráz, který se dochoval dodnes. Členové rodiny se vášnivě věnovali tenisu, plavání a jízdě na koni. Stáje a parkurovázávodiště se bohužel nedochovalytenis se naopak dále rozvíjí.

Tento kousek přírodního ráje najdete 37 km jižně od Prahy. Z hlediska dopravy můžete použít v zásadě dva způsoby. Ten nejjednodušší spočívá v nasednutí do vozu, zadání správných dat do navigace, a když to D1 dovolí, jste z jakéhokoliv místa v Praze do hodiny na místě. Druhý způsob je vlaková doprava. Z Hlavního nádraží vyrážejí vlaky směr Čerčany každých 30 minut a opět platí, že do hodiny (včetně pětiminutového pěšího přesunu) smáčíte tělo ve svěžích vodách řeky Sázavy.

A co vás tedy čeká v případě, že dáte vale pražským koupalištím? Nejdůležitější je samozřejmě samotná řeka Sázava. Ta je přímo v areálu koupadel rozetnuta jezem. Díky tomu je řeka nad vodním dílem hluboká a klidná. Nabízí tak prostor pro sportovní i rekreační plavce. Samotný jez je vhodný pro cachtání menších dětí a najdou se zde i místa pro opalování. Část pod jezem je spíše pro dobrodruhy a milovníky ryb a vodního ptactva.

Na břehu je k dispozici krátce sečená louka, obklopená dřevěnými kabinkami s možností pronájmu. Kabinky se táhnou podél celé louky a jsou zakončené jednou z nejdůležitějších staveb. Tou je občerstvení Čumenda. Je libo pivo, limonádu, nanuk, párek nebo něco na gril? Vše má správnou teplotu i rozumnou cenu. Jen dejte pozor, špatně se odchází. Pro aktivní rodiny, pro které je nedostačující pravidelné kolečko: deka – voda – Čumenda – deka,je v areálu připraveno mnoho aktivit, jako jsou čtyři tenisové kurty, hřiště na plážový volejbal, dětské hřiště, venkovní posilovna nebo půjčovna paddleboardů. Velmi zajímavá je také možnost zapůjčení vodáckého vybavení (nutno objednat předem). Bez starostí si půjčíte veškerou výstroj, sklouznete se do nedalekého Týnce a vše opět bez starostí vrátíte. Vaše maličkost pak nasedne na místní motorový vlak a za 15 minut je opět vČerčanech.

Na závěr pár technických informací nejen pro plánovitější návštěvníky.Parkovat je možné bezplatně v okolí areálu. Vstup na koupadla je za symbolickou dvacetikorunu. Kabinku si pak pořídíte za padesátku.

Sociální zázemí je zajištěné, jen nečekejte zlatou mísu s portýrem podávajícím sametový toaleťáček. Tenis si můžete pinknout za 200 až 250 korun na hodinu. Zapůjčení míčků a raket samozřejmostí. 

V současné době se v areálu buduje nová restaurace a ve stádiu přípravy jsou i další projekty. To vše dokládá kouzlo a potenciál Čerčanských koupadel, proto neváhejte a přijeďte zpomalit do rytmu první republiky.

Pro více informací o areálu prosím navštivte webové stránky: cercanskakoupadla.cz

Zobrazení: 932